Czad, silnie trujący gaz kojarzony głównie z okresem zimowym, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia także w lecie. Im wyższa temperatura, tym więcej zgłoszeń otrzymują strażacy w związku tlenkiem węgla. Rybnicka jednostka w czasie zeszłotygodniowych upałów odebrała ich aż 11.
Za nami prawdopodobnie najcieplejsze dni w roku. Nie oznacza to jednak, że lato ustąpi i upały przestaną nam doskwierać. Temperatury sięgające dużo powyżej 30 stopni Celsjusza, jak się okazuje, niosą ze sobą nie tylko ryzyko zasłabnięcia, odwodnienia i poparzenia słonecznego, ale i w znaczącym stopniu powodują wzrost zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla.
I choć tzw. czad kojarzy nam się głównie z okresem zimowym, to w lecie gaz ten okazuje się zagrażać nam w tym samym stopniu. Z powodu upału już w czerwcu doszło do takiej interwencji na ul. Chabrowej w Rybniku.
Zeszłotygodniowy wzrost temperatur sprawił, że strażacy rekordowo często wyjeżdżali do interwencji, których przyczyną było ulatnianie się tlenku węgla w mieszkaniach i domach. Powodem tej zwiększonej emisji, jak się okazuje, był upał.
Jak pisze w mediach społecznościowych Państwowa Straż Pożarna, w lipcu takich zdarzeń odnotowywano dziennie maksymalnie 5. Gdy tylko temperatury nieznacznie się podnosiły, wtedy też można było zaobserwować wzrost liczby interwencji. Rybniccy strażacy odnotowali podobną tendencję w tym miesiącu.
Poza najgorętszymi dniami z zeszłego tygodnia, wyjechaliśmy w związku z tlenkiem węgla do 4 takich zdarzeń – przekazuje nam PSP w Rybniku.
Zeszłotygodniowy skok temperatury do powyżej 30 stopni spowodował jednak automatycznie kilkunastokrotny wzrost liczby wyjazdów do zgłoszeń związanych z tlenkiem węgla. 19 i 20 lipca Państwowa Straż Pożarna odnotowywała ich ponad 100.
We wtorek było ich 112, a w środę aż 162 – czytamy w mediach społecznościowych PSP. – Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. śląskim, dolnośląskim i małopolskim.
Rybnicka Straż Pożarna z kolei tylko w zeszłym tygodniu wyjechała aż do 11 takich zdarzeń.
Najwięcej zgłoszeń odebraliśmy 20 lipca – mieliśmy aż 5 interwencji. Dzień później – trzy. To pokazuje, jaki wpływ ma temperatura na to zjawisko – w całym miesiącu mieliśmy 4 wyjazdy, a tu nagle w ciągu jednego dnia interweniowaliśmy aż 5 razy – dowiadujemy się od Komendy PSP w Rybniku.
Powody zagrożenia śmiercionośnym gazem w lecie tłumaczy na swoim Facebooku Państwowa Straż Pożarna. Pośrednią przyczyną gromadzenia się tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych jest wyższa temperatura na zewnątrz niż wewnątrz budynku.
W dniach, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo wysoka, nagrzewają się dachy, kominy i przewody wentylacyjne. Gromadzi się w nich ciepłe powietrze, co skutkuje powstaniem w przewodach tzw. poduszki powietrznej, czyli braku ciągu – czytamy w specjalnie przygotowanym poście. – Wskutek powyższego spaliny przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych.
To, jak duże zagrożenie czad stanowi dla zdrowia i życia ludzi niech potwierdzi fakt, że po dwóch najupalniejszych dniach Państwowa Straż Pożarna informowała na swoim Facebooku o 17 osobach, które uległy podtruciu tlenkiem węgla.
W Rybniku na szczęście nie było osób poszkodowanych – mówi nam strażak z rybnickiej jednostki.
Większość zdarzeń dotyczących zatruć tlenkiem węgla, zarówno w kraju, jak i w naszym mieście, zostało zgłoszonych po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku.
Zgłoszenia o ulatniającym się tlenku węgla otrzymywaliśmy głównie dlatego, że mieszkańcom o zagrożeniu dawały znać zainstalowane w ich domach czujniki – dodaje strażak z rybnickiej jednostki. – Widać, że jest już wśród ludzi coraz większa świadomość korzyści, jakie z posiadania tych niewielkich urządzeń wypływają.
To lato przyniesie z pewnością jeszcze niejeden upalny dzień, dlatego Straż Pożarna ponownie zwraca uwagę na potrzebę montowania w swoich domach czujek i wietrzenia pomieszczeń w upalne dni.
To ważne, by zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych – apeluje PSP w Rybniku.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
„Nie było gwałtu, nikt jej nie zrzucił”. Koleżanki Marceliny opowiadają o wypadku na wakacjach w Turcji
187957On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
44246Samochód roztrzaskał się na drzewie. Podróżowali nim dziadkowie z wnuczkami [AKTUALIZACJA]
38068Bonjour Rybnik! W nocy na rondzie stanęła wieża Eiffla (zdjęcia)
36181Śmigłowiec LPR lądował na obwiedni południowej. Co tam się stało? (foto, wideo)
34853On mordował, ona się przyglądała. Tak doszło do tragedii za kąpieliskiem Ruda
+158 / -14Chabrowa: pijany mężczyzna katował kota. Agresora obezwładnili policjanci
+97 / -5„Nie było gwałtu, nikt jej nie zrzucił”. Koleżanki Marceliny opowiadają o wypadku na wakacjach w Turcji
+137 / -69Ktoś porzucił szczeniaki w Niedobczycach. Przygarnął je strażnik miejski
+71 / -3Szkoła Medyczna w Rybniku ma w końcu wystartować. Potrzeba jeszcze tylko jednej zgody
+67 / -9Trudniej będzie odzyskać prawo jazdy, łatwiej będzie je stracić. Wchodzą w życie ważne zmiany
35Kto zatruł Odrę? Premier: milion złotych za wskazanie sprawcy
23Bonjour Rybnik! W nocy na rondzie stanęła wieża Eiffla (zdjęcia)
22Kierowca autobusu przewoził dziecko w swojej kabinie. „Nie miał z kim zostawić syna”
19Ł. Kohut i M. Belka: zatrucie Odry to katastrofa ekologiczna. Wysłali pismo z mnóstwem pytań
18Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert