Czad, silnie trujący gaz kojarzony głównie z okresem zimowym, stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia także w lecie. Im wyższa temperatura, tym więcej zgłoszeń otrzymują strażacy w związku tlenkiem węgla. Rybnicka jednostka w czasie zeszłotygodniowych upałów odebrała ich aż 11.
Za nami prawdopodobnie najcieplejsze dni w roku. Nie oznacza to jednak, że lato ustąpi i upały przestaną nam doskwierać. Temperatury sięgające dużo powyżej 30 stopni Celsjusza, jak się okazuje, niosą ze sobą nie tylko ryzyko zasłabnięcia, odwodnienia i poparzenia słonecznego, ale i w znaczącym stopniu powodują wzrost zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla.
I choć tzw. czad kojarzy nam się głównie z okresem zimowym, to w lecie gaz ten okazuje się zagrażać nam w tym samym stopniu. Z powodu upału już w czerwcu doszło do takiej interwencji na ul. Chabrowej w Rybniku.
Zeszłotygodniowy wzrost temperatur sprawił, że strażacy rekordowo często wyjeżdżali do interwencji, których przyczyną było ulatnianie się tlenku węgla w mieszkaniach i domach. Powodem tej zwiększonej emisji, jak się okazuje, był upał.
Jak pisze w mediach społecznościowych Państwowa Straż Pożarna, w lipcu takich zdarzeń odnotowywano dziennie maksymalnie 5. Gdy tylko temperatury nieznacznie się podnosiły, wtedy też można było zaobserwować wzrost liczby interwencji. Rybniccy strażacy odnotowali podobną tendencję w tym miesiącu.
Poza najgorętszymi dniami z zeszłego tygodnia, wyjechaliśmy w związku z tlenkiem węgla do 4 takich zdarzeń – przekazuje nam PSP w Rybniku.
Zeszłotygodniowy skok temperatury do powyżej 30 stopni spowodował jednak automatycznie kilkunastokrotny wzrost liczby wyjazdów do zgłoszeń związanych z tlenkiem węgla. 19 i 20 lipca Państwowa Straż Pożarna odnotowywała ich ponad 100.
We wtorek było ich 112, a w środę aż 162 – czytamy w mediach społecznościowych PSP. – Najwięcej zdarzeń odnotowano w woj. śląskim, dolnośląskim i małopolskim.
Rybnicka Straż Pożarna z kolei tylko w zeszłym tygodniu wyjechała aż do 11 takich zdarzeń.
Najwięcej zgłoszeń odebraliśmy 20 lipca – mieliśmy aż 5 interwencji. Dzień później – trzy. To pokazuje, jaki wpływ ma temperatura na to zjawisko – w całym miesiącu mieliśmy 4 wyjazdy, a tu nagle w ciągu jednego dnia interweniowaliśmy aż 5 razy – dowiadujemy się od Komendy PSP w Rybniku.
Powody zagrożenia śmiercionośnym gazem w lecie tłumaczy na swoim Facebooku Państwowa Straż Pożarna. Pośrednią przyczyną gromadzenia się tlenku węgla w pomieszczeniach mieszkalnych jest wyższa temperatura na zewnątrz niż wewnątrz budynku.
W dniach, gdy temperatura powietrza na zewnątrz jest bardzo wysoka, nagrzewają się dachy, kominy i przewody wentylacyjne. Gromadzi się w nich ciepłe powietrze, co skutkuje powstaniem w przewodach tzw. poduszki powietrznej, czyli braku ciągu – czytamy w specjalnie przygotowanym poście. – Wskutek powyższego spaliny przedostają się do pomieszczeń mieszkalnych.
To, jak duże zagrożenie czad stanowi dla zdrowia i życia ludzi niech potwierdzi fakt, że po dwóch najupalniejszych dniach Państwowa Straż Pożarna informowała na swoim Facebooku o 17 osobach, które uległy podtruciu tlenkiem węgla.
W Rybniku na szczęście nie było osób poszkodowanych – mówi nam strażak z rybnickiej jednostki.
Większość zdarzeń dotyczących zatruć tlenkiem węgla, zarówno w kraju, jak i w naszym mieście, zostało zgłoszonych po uruchomieniu się czujki tlenku węgla w budynku.
Zgłoszenia o ulatniającym się tlenku węgla otrzymywaliśmy głównie dlatego, że mieszkańcom o zagrożeniu dawały znać zainstalowane w ich domach czujniki – dodaje strażak z rybnickiej jednostki. – Widać, że jest już wśród ludzi coraz większa świadomość korzyści, jakie z posiadania tych niewielkich urządzeń wypływają.
To lato przyniesie z pewnością jeszcze niejeden upalny dzień, dlatego Straż Pożarna ponownie zwraca uwagę na potrzebę montowania w swoich domach czujek i wietrzenia pomieszczeń w upalne dni.
To ważne, by zabezpieczyć siebie i swoich najbliższych – apeluje PSP w Rybniku.
Tagi: zatrucia czadem, tlenek węgla w lecie, czujnik czadu, PSP w Rybniku, Państwowa Straż Pożarna, straż pożarna rybnik
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
83780Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
55771„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
45263Sytuacja na rzece Ruda poważna. Nocą wylała w Ligockiej Kuźni. Zagrożenie w Niedobczycach (zdjęcia)
32030Za nami ciężka noc. Linia kolejowa i autostrada – zalane (zdjęcia)
31998Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+340 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+275 / -4PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+130 / -18Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+88 / -0Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+101 / -17„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
28Może zapaść decyzja o ewakuacji mieszkańców dzielnicy Stodoły
27W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Premier ogłosił stan klęski żywiołowej w częściach woj. śląskiego, dolnośląskiego i opolskiego
17Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 539