zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

W szpitalach zakaz obecności rodziców przy dzieciach. Jak jest w Rybniku?

2020-03-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Chore dzieci i ich rodzice przeżywają swoje osobiste dramaty. Niektóre szpitale w Polsce w obawie przed koronawirusem zakazują bowiem dorosłym przebywania wraz z małymi pacjentami. W efekcie dziecko pozostaje samo bez najbliższych w pobliżu. Na szczęście w Rybniku nie zdecydowano się na takie rozwiązanie.

Reklama

O problemie dzieci i ich rodziców mówiło przedwczoraj Radio Zet.

- Część szpitali – m.in. Wojewódzki Szpital Dziecięcy im. J. Brudzińskiego w Bydgoszczy – zakazała przebywania rodziców ze swoimi dziećmi, nawet bardzo małymi – dowiadujemy się.

Radio przytacza też treść listu Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, która prosi Łukasza Szumowskiego o wydanie krajowych wytycznych, dotyczących obecności rodzica sprawującego opiekę nad dzieckiem przebywającym w szpitalu.

– Dobrym kierunkiem w czasie epidemii może być umożliwienie jednemu rodzicowi stałego pobytu przy łóżku dziecka. Obecność rodzica przy dziecku podczas hospitalizacji redukuje poziom jego stresu i przyczynia się do procesu zdrowienia. Pozbawianie tej opieki, może wywołać traumę, poczucie porzucenia i długotrwałe koszty psychiczne – czytamy w treści listu.

Na sytuację w Bydgoszczy zareagował m.in. Rzecznik Praw Dziecka i Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak wygląda sytuacja w Rybniku? Na szczęście WSS nr 3 nie zdecydował się na tak drastyczne rozwiązanie, choć i tak obowiązują pewne ograniczenia.

- Przyjęliśmy zasadę, że na oddziale pediatrycznym może przebywać jeden rodzic, przy czym jak już wejdzie na oddział, to czuwa przy dziecku aż do momentu wypisu. Nie dopuszczamy do tzw. podmianek, obowiązuje też zakaz przemieszczania się po szpitalu. Można to robić tylko na oddziale – tłumaczy Michał Sieroń.

Chore dziecko w szpitalu, bez wsparcia rodzica. Wyobrażacie sobie to?

Oceń publikację: + 1 + 62 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~Krisss 2020-03-26 09:14:25

  Wczoraj wracając do domu około godziny 15stej specjalnie przejechałem się przez centrum aby zobaczyć jak wygląda sytuacja. Są różne zakazy a pomimo tego chodzi młodzież w wieku szkolnym po dwie - trzy osoby a nawet więcej jak gdyby nigdy nic. To w końcu jak to jest? Kontroluje to ktoś czy Policja i Straż Miejska tylko jeżdżą bez celu po mieście bo ich też dużo minąłem.

  59 5
 • ~Piotr Czaja 2020-03-26 09:59:47

  Bardzo przykra sytuacja dla rodziców i dzieci.

  23 1
 • ~Mariusz Kotula 2020-03-26 10:06:40

  Warto zobaczyć różne wypowiedzi tych którzy się na tym znają -profesorów, doktorów . Ja czytam i oglądam więc dlatego śpię spokojnie, wam też to radzę.

  7 2
 • ~Piotr Czaja 2020-03-26 10:13:45

  Po rozmowie Pana Prezydenta Polski z Prezydentem Chin,Chiny zgodziły się wysłać do Polski w ramach przeprosin znikomą partię sprzętu ochronnego.Za następne dostawy Polska będzie płaciła po cenach komercyjnych.Świetny interes zrobią na tej zarazie.To tak jak ja spaliłbym komuś dom,potem w ramach przprosin dałbym namiot i oferował odbudowanie tego domu za który musiałby już zapłacić po cenie jaką ja wyznaczę.

  19 12
 • ~grzegorz410 2020-03-26 14:30:02

  Piotr Czaja - czyta prawda, a pomyśleć że są ludzie którzy nadal wierzą że wirus który rozsadza światową gospodarkę powstał od nietoperza czy tam jakiejś jaszczurki

  5 4
 • ~zak 2020-03-26 16:15:26

  Słyszałem zapewnienie rządu , że po opanowaniu zagrożenia , Polska stanie się niezależna w produkcji lekow , maseczek itp. powstaną zakłady produkujące ww. produkty.Podobno cała europa ma się w tym uniezależnić od Chin.

  1 5
 • ~Piotr Czaja 2020-03-26 17:40:02

  Chińczycy zarazili cały świat,teraz robią na tym świetny interes.Sprzedali Hiszpanom bezużyteczne testy na koronawirusa.Fałszują wyniki.

  7 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno zrezygnować z udzielania dotacji organizacjom pozarządowym?
Oddanych głosów: 456