zamknij

Wiadomości

W sobotę wracają ogródki letnie. Prezydent obniża dzierżawę do złotówki

2021-05-11, Autor: bf

Już od najbliższej soboty (15 maja) będą mogły zostać otwarte letnie ogródki gastronomiczne. Swoje punkty otworzą też rybniccy restauratorzy. Jak informuje rybnicki magistrat, w związku z dużymi ograniczeniami w działaniu branży gastronomicznej w czasie epidemii prezydent miasta oferuje dzierżawę terenu pod ogródki za 1 zł za metr kwadratowy.

Reklama

Jak dowiadujemy się w magistracie, wnioski o wydzierżawienie od Miasta terenu pod ogródki sezonowe złożyło do tej pory 28 przedsiębiorców. O miejsce na rynku ubiega się 14 restauratorów. 9 wniosków złożyli właściciele lokali na deptaku, a 3 – właściciele punktów znajdujących się w okolicach Placu Jana Pawła II.

Swoje plenerowe ogródki chcą też otworzyć lokale przy ul. Sobieskiego i Wysokiej.

– Wszyscy jesteśmy już zmęczeni pandemią koronawirusaktóry przeorganizował nasze życie praktycznie w każdym aspekcie. Możliwość skorzystania z plenerowego ogródka będzie z pewnością namiastką tak wyczekiwanej normalności. Dla przedsiębiorców, którzy musieli ograniczyć swoją działalność gastronomiczną zgodnie z obowiązującymi obostrzeniami, otwarcie plenerowego punktu będzie szansą na powolne odrabianie strat finansowych. Jako Miasto chcemy im w tym pomóc, dając możliwość obniżenia wysokości stawki czynszu dzierżawnego – podkreśla prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Zgodnie z tą deklaracją wysokość miesięcznej stawki czynszu dzierżawnego gruntu gminnego wykorzystywanego na sezonowe ogródki gastronomiczne w okresie trwania stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego może wynieść 1 zł netto za 1 m2. Warunki skorzystania z obniżki zostały określone w zarządzeniu Prezydenta Miasta Rybnika.

Magistrat przypomina, że bez obniżki stawki czynszu kształtują się następująco:

- rynek – z koncesją na sprzedaż alkoholu: 35 zł/1 m2 miesięcznie netto

- rynek – bez koncesji: 20 zł/1 m2 miesięcznie netto

- deptak – z koncesją: 15 zł/1m2 miesięcznie netto

- deptak bez koncesji: 10 zł/1m2 miesięcznie netto

- inne lokalizacje w centrum: 10 zł/1m2 miesięcznie netto

- poza centrum: 6 zł/1m2 miesięcznie netto

Wspomniana obniżka dotyczy wszystkich lokalizacji w mieście, niezależnie od posiadania koncesji.

- Na razie podpisano 20 umów z przedsiębiorcami, trwa weryfikacja pozostałych wniosków. Umowa dzierżawy może nie zostać zawarta – np. w sytuacji, gdy przedsiębiorca ma wobec miasta nieuregulowane zobowiązania finansowe (zadłużenia). Z wnioskami o dzierżawę mogą też wystąpić kolejni przedsiębiorcy – muszą się jednak liczyć z tym, że przestrzeń, o której przyznanie wnioskują, może okazać się już zajęta. W pierwszej kolejności rozpatrywane są wnioski o wydzierżawienie terenu na płycie rynku wnioskodawców prowadzących działalność gastronomiczną w budynku zlokalizowanym na rynku – wyjaśnia Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku.

Jak dalej się dowiadujemy, podpisując umowę z Miastem, dzierżawcy zobowiązują się do przestrzegania zasad określonych w instrukcji Prezydenta Miasta Rybnika.

- Zasady te, poza deklaracją przestrzegania przepisów dotyczących porządku i spokoju publicznego, regulują przede wszystkim kwestie związane z estetyką i funkcjonalnością ogródka gastronomicznego – wskazują m.in. obowiązek zapewnienia klientom możliwości korzystania z zaplecza sanitarnego, kolorystykę i wielkość parasoli czy wysokość ustawionych w ogródku mebli i urządzeń. Ogródek i jego ogrodzenie muszą być wykonane z estetycznych oraz naturalnych elementów, umożliwiających, w razie konieczności szybki demontaż, zaś wyposażenie ogródków, w szczególności meble – z tworzyw naturalnych, np. wikliny, rattanu, drewna oraz metalu. Zasady dość mocno ograniczają też wykorzystywanie ogródków jako nośnika wszelkiego rodzaju reklam. Wyposażenie ogródków oraz akcenty reklamowe powinny być dopasowane do reprezentacyjnego charakteru rynku i deptaka, a także spójne z historyczną tkanką miasta – przypomina Agnieszka Skupień.

Będziecie korzystali z ogródków letnich?

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 9

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Arteks 2021-05-11
  10:12:13

  41 24

  Bardzo dobry gest ze strony władz miasta do bardzo poszkodowanych biznesów gastronomicznych.

 • ~Longina b 2021-05-11
  10:20:25

  30 20

  Dobra decyzja.Miasto na tym nie straci.

 • ~zxr9 2021-05-11
  10:29:20

  26 18

  bardzo dobrze! Wraca normalność

 • ~tf2 2021-05-11
  10:55:53

  30 41

  Wracają publiczne libacje i całonocne darcie mordy, efekt legalizacji przez miasto pijaństwa na ulicach. Nie rozumiem jak można promować tego typu "biznes" dotacjami czy prawie darmową dzierżawą ogromnych obszarów terenu.

 • ~MatiW 2021-05-11
  10:56:07

  23 20

  Świetna decyzja prezydenta. Myślę, że takie działanie ożywi deptak.

 • ~rzyt 2021-05-11
  11:12:53

  35 10

  W Rybniku by dostać ulgę podatkową to tylko przy sprzedaży alkoholu. W ogródkach nie zdarzyło mi się zobaczyć kogoś spożywającego jakiś wyrób gastronomiczny. W takim razie zmieniajmy wszyscy w Rybniku swoje biznesy na handel piwem "ogródkowym", bo inne branże nie mogą liczyć na taką "wspaniałomyślność" Prezydenta.

  Pozdrawiam jeszcze trzeźwych...

  P.S. Czy wpływy z tej inicjatywy pokryją koszty czyszczenia okolicy?

 • ~Arteks 2021-05-11
  11:40:34

  16 22

  @tf2 - to nie wynika z działalności ogródków tylko... braku wychowania. W wielu krajach tego rodzaju ogródki są stylem życia dla... całych rodzin i nawet seniorów. Nikt ich nie uważa jako problem i jako przyczynek do libacji czy zakłócania porządku. Zresztą nawet u nas wolę jak ktoś się spotyka na Rynku w ogródku ze znajomymi niż w parku na ławce kupując wcześniej tanie piwo w Biedronce. @rzyt - widocznie oceniasz to tylko zza komputera bo w ogródkach należących do cukierni ludzie jedzą desery czy lody, a w tych restauracyjnych można zamówić danie. Nawet w tych pubowych możesz wstąpić na colę, a jak jesteś diabetykiem to na wodę mineralną.

 • ~rzyt 2021-05-11
  11:56:34

  18 6

  ~Arteks, cola i woda wyrobami gastronomicznymi? Nie zrozumialeś sensu mojego wpisu, szkoda.
  W Rybniku tylko gastronomia ucierpiała?

 • ~Arteks 2021-05-11
  12:08:59

  9 15

  @rzyt - nie zajmuję się interpretacją czyichś wypowiedzi. Szkoda na to czasu, wystarczy jasno i przejrzysto się wypowiadać. ;) Zdecydowanie są ośrodki które znacznie bardziej ucierpiały na covid - np. te żyjące z obsługi kuracjuszy czy turystów. Dlaczego kwestionujesz pomoc miasta dla punktów które były przez ostatnie miesiące zamknięte - nie z własnej woli?

 • ~Lokalny 2021-05-11
  12:14:48

  10 8

  Czyli dają, ale nie dają. Jak to zwykle UM Rybnik. Jak nie będzie pandemii, to restauratorzy będą płacili normalny czynsz. Czyli taka ściema PR ze strony miasta.

 • ~ 2021-05-11
  12:42:54

  19 1

  pamiętam jak jednego roku pod tymi pijackimi przybytkami na rynku ustawili piaskownice dla dzieci : ) oczywiście wszystko zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości a jak się w parku piwa napijesz to za 5 minut masz na karku przygłupów ze straży wiejskiej

 • ~rzyt 2021-05-11
  13:14:45

  11 1

  ~Arteks, to jasno i przejrzysto napisz, gdzie zanegowałem pomoc dla restauratorów?
  Zwróciłem tylko delikatnie uwagę, że pandemia dała popalić także innym branżom.
  Z tymi sanatoriami w aspekcie Rybnika rozbawiłeś mnie. Dzięki za dobry żart.

 • ~Cas64ju... 2021-05-12
  03:29:21

  0 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Cas64ju... 2021-05-12
  04:32:13

  0 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~"MADA" 2021-05-12
  09:53:43

  4 1

  Wynajem 1 zł/m, a piwo w tych ogródkach będzie kosztowało w tym roku 15 zł. Na przyszłość poszukać lepszych wspólnych rozwiązań i wtedy zadowoleni będa wszyscy korzystajacy z tych ogródków.

 • ~Arteks 2021-05-12
  13:48:19

  0 3

  @rzyt - ględzenie i narzekanie to coś pospolitego ale przy tym nudnego... Masz jakieś pomysły jak miasto może pomóc innym przedsiębiorcom to okaż choćby odrobinę twórczości i coś zaproponuj. Dlaczego cię bawi to, że miejscowości żyjące tylko z turystyki ucierpiały na braku turystów czy kuracjuszy? Nas to nie dotknęło za bardzo, a narzekasz. Co mają powiedzieć w takich kurortach jak Krynica czy Giżycko? Mi się podoba, że w przypadku naszych punktów miasto podaje rękę lokalnym przedsiębiorcom właśnie w taki sposób, że obniża koszt wynajmu Rynku na ogródki - ze szkodą dla budżetu ale w imię jakieś solidarności z przedsiębiorcami.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 391