zamknij

Wiadomości

W sobotę pojedziemy autobusami za darmo!

2018-09-21, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Rybnik kolejny raz włącza się w obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu, który przypada w sobotę, 22 września. Tego dnia komunikacja miejska na liniach obsługiwanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego będzie bezpłatna. To nie jedyna atrakcja komunikacyjna zaplanowana w sobotę.

Reklama

- Warto w tym dniu wybrać inny środek transportu niż samochód, choćby po to, by spróbować, przetestować i przekonać się, że mamy wybór – przekonuje Piotr Kuczera prezydent Rybnika - To oczywiste, że nie zawsze możemy wybierać rower czy autobus, ale są dni, są przejazdy, są trasy, na których możemy wybrać inaczej, dzięki czemu mamy szansę żyć zdrowiej i nie tracić czasu na stanie w korkach.

Osoby korzystające jutro z rybnickiego roweru miejskiego mają szansę na zdobycie miesięcznego abonamentu uprawniającego do korzystania z roweru miejskiego.

- O tym, że jazda rowerem jest o wiele bardziej ekologiczna niż jazda samochodem, nie trzeba nikogo przekonywać. Rower emituje znacznie mniej toksycznych substancji do środowiska, co w zanieczyszczonych miastach ma nie lada znaczenie. Zgodnie z wyliczeniami Europejskiej Federacji Cyklistów rowerzysta zużywa średnio 13 razy mniej CO2 niż kierowca samochodu – mówi Jan Fiałkowski oficer rowerowy w magistracie.

>>Rybnik z rowerami miejskimi czwartej generacji! Czeka na nas 80 jednośladów (wideo)<<

- Chcemy zachęcić mieszkańców do tego, aby brali ten aspekt pod uwagę w codziennych wyborach transportowych. W związku z tym zachęcamy mieszkańców do niecodziennej rywalizacji. W Dzień bez samochodu, osoba, która zaoszczędzi najwięcej dwutlenku węgla (taki wskaźnik zlicza aplikacja Geovelowybierając rower miejski na przejażdżkę może liczyć na nagrody: w tym abonament miesięczny lub doładowanie w wysokości 50 zł na konto w systemie Geovelo i upominek miejski – dodaje Jan Fiałkowski.

Miasto zaprasza dodatkowa do miejskiego profilu na Facebooku: Rybnik.eu-Miasto Rybnik, na którym pojawią się konkursy, w których nagrodami oprócz miejskich gadżetów będzie 10-miesięcznych abonamentów na przejazdy miejskim rowerami.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
  • ~entropia 2018-09-21 13:13:15

    zastanawia mnie tylko jakich to, znacznie mniej, toksycznych substancji wydziela rower (pierdnięcia rowerzysty ?) i do czego rowerzysta "zużywa" CO2 ;)

    29 24
  • ~morfeus12 2018-09-21 13:44:12

    Co tu więcej można zrobić w tym temacie. Można by jakis obszar miasta zamknąć dla samochodów na jakiś czas, ciekawe jak by mieszkańcy reagowali. Jutro jak pogoda pozwoli to walczę o darmowy abonament od rana ;) A z toksynami... Sama prawda. Nigdy nie lubiłam spacerować przy głównych drogach w mieście. Chyba mało kto to lubi a przy ścieżce rowerowej jest ok. Na to.nke trzeba badań ;) Chyba każdy powinien zrozumieć..

    16 15
  • ~Cuthbert_Collingwood 2018-09-21 13:44:26

    Pardon me, what?

    "Rower emituje znacznie mniej toksycznych substancji do środowiska, co w zanieczyszczonych miastach ma nie lada znaczenie. Zgodnie z wyliczeniami Europejskiej Federacji Cyklistów rowerzysta zużywa średnio 13 razy mniej CO2 niż kierowca samochodu – "

    Człowieku, zmień dilera albo idź do apteki, bo:
    - rower nie emituje nic, to nie jest pojazd spalinowy
    - rowerzysta: transpiruje i wydycha CO2 a nie zużywa go
    - z powyższego wnioskuję, że rower nie jest jednak taki czysty (ja w swoim wczoraj nasmarowałem łańcuch)

    Ja na rower miejski w Rybniku więcej nie wsiądę, jest on dla mnie zwyczajnie za mały. Parafrazując - Winter is Coming, na jesień i zimę miasto chyba zwinie rowery bo nie będą tam stać cały rok?

    30 8
  • ~fryfa 2018-09-21 13:48:34

    łał jedne dzień autobusy będą za darmo nie do wiary

    39 7
  • ~exx 2018-09-21 14:21:44

    Jeżdżę trochę na rowerze i to co się nawdycham syfu od ciuli którzy grzeją wodę to moje. I nie miałem jeszcze przejeżdżki podczas której nie poczułem smrodu z komina. Ja nie wiem jak Pan Prezydent jezdzi na rowerze, że tego nie czuje i mu to nie przeszkadza. Pewnie woli pudrować trupa i polecać "zdrowy" rowerek.

    38 15
  • ~Ancymon 2018-09-21 17:53:09

    ~exx a smród spalin ci nie przeszkadza , bo mi bardzo .

    11 9
  • ~Arteks 2018-09-21 18:07:16

    Ja uważam, że o wiele ważniejsze od takich akcji byłaby kompleksowa zmiana rozkładów jazdy, układu linii i poprawa częstotliwości kursowania. @exx - ja z tego powodu przestałem jeździć na rowerze w kierunku Jejkowic, Pieców, Szczerbic, Rydułtów, a z naszych dzielnic unikam Niedobczyc i Niewiadomia. Wieczorami nawet latem śmierdzi tam spalenizną. To jedna z największych porażek cywilizacyjnych Śląska. Bo można by to zrozumieć w regionach gdzie ludzie nie mają dostępu do prądu np. niektóre obszary Mongolii albo Ugandy. Ale w regionie który 100 lat temu uchodził za jeden z najnowocześniejszych w Europie... Wtedy można było to zrozumieć bo to był szczyt epoki pary. Ale dzisiaj??? Z jednej strony powszechne telefony komórkowe, komputery nawet w autach, a z drugiej ludzie rozpalający piece aby nagrzać wody... Wyśmiewajmy znajomych którzy to robią na różnych spotkaniach czy w pracy. Może podziała na nich tzw. "gańba" czyli obciach.

    13 28
  • ~kierowca bombowca 2018-09-21 20:04:35

    Mam auto i to, że gratis autobus ten argument do mnie nie przemawia, aby auto odstawić i ganiać na piechote z tobołami i stracić 3h więcej, cennych 3h.
    Niech rządy przestaną lobbowac elektrykę, np. wszyscy tylko w indukcje idą bo wygoda, ale blackout bliski albo dorzucimy atomu i węgla do pieca to będzie zdrowiej, będzie też zdrowiej, jesli nie będzie kapitalistycznej wolnorynkowej gonitwy.

    16 6
  • ~jabibe 2018-09-21 20:26:37

    ~ kierowcabombowca czyli jesteś tragicznym przypadkiem motokultysty, jak śmiesz się wypowiadać na tym portalu?!?! Zamiast się lenić, podepnij przyczepkę do roweru i przestań smrodzić. A tak na "serio" to udało się ztz, że ten dzień przypadł akurat w sobotę ;p.

    11 10
  • ~kierowca bombowca 2018-09-21 20:46:26

    Ciekawy pomysł, jeszcze daszek i webasto a w lecie przenośny prysznic, magistrat te przyczepki powinien dostawić do tych żółtych rowerów jako opcja, których niestety nie widuję za specjalnie. Ostatnio czasami aby było zabawnie słyszałem, że młodzież w grupkach miała wypożyczać, ale nie ma to wpływu na ruch samochodowy bo młodzież nie ma samochodów :D
    I żeby nie było, samo wdrożenie systemu rowerów jest wporządku, dla mnie i globalnie dla rybnika niewiele zmienia ale jest całkiem ok.

    9 3
  • ~jabibe 2018-09-21 21:40:13

    Patrząc na takie miasta jak Kraków, Wrocław czy Gliwice, stwierdzam że z tych rowerów korzystają głównie ludzie młodzi bez aut dla których jest to faktycznie lepsza opcja w porównaniu z zatłoczonymi, zapoconymi busami. Jeżeli taka osoba ma już np do zrobienia zakupy, załatwić jakieś sprawy na mieście i ma mieć potem niedogodności z odstawieniem roweru do odpowiedniego punktu to wiadomo, że z tego nie skorzysta. Fajna sprawa, ale w takim Rybniku nie spodziewam się, że odciąży drogi. Samochód jest i będzie podstawowym środkiem transportu i basta, nic z tym nie zrobisz. Swoją drogą niech miasto nie udaje, że chce zachęcać ludzi do alternatywnych środków transportu, bo neguje to fakt budowania kolejnych, galerii/centrów handlowych i sklepów wielkopowierzchniowych w samym centrum miasta. Do takich miejsc osoba pracująca, z rodziną przecież nie pojedzie sobie na rowerze albo autobusem, bo często brak na to czasu czy sił i jest to po prostu głupie jeżeli posiada się samochód

    8 3
  • ~Arteks 2018-09-21 21:57:08

    @jabibe - rowery już zawojowały Rybnik bo w stosunku do minionego roku rowerzystów jest z 2x tyle, a może i więcej. Są sklepy do których dojedziesz pod sam obiekt autem, a są takie, że wręcz przeciwnie - załatwisz w nich zakupy tylko na nogach. Jeśli idziesz po buty, zegarek, kosmetyki czy załatwić kredyt po jakimś pasażu - auto jest ci do niczego niepotrzebne. Duże zakupy ok - ale to dla tych którzy mieszkają na odludziach. Bo jeśli się mieszka w promieniu 2-3 minut od kilku różnych marketów to rzadko robi się duże zakupy bo można tam podskoczyć w każdej chwili, nawet przed 21.00. Tak duża popularność aut w centrum Rybnika wiąże się z bardzo dużą ilością miejsc do parkowania i socjalnymi cenami za parkowanie. Ale jeśli dojdzie do jakieś weryfikacji polityki miasta w tym temacie - auta mogą być passe - tak jak w miastach niemieckich. Prezentujecie z @kierowcąbombowca poglądy przestarzałe sprzed 50-60 lat. Dzisiaj na uczelniach związanych z transportem, architekturą, urbanistyką czy zarządzaniem już nikt tak nie myśli. Polecam wam i innym niedowiarkom bardzo ciekawą książkę: MIASTO SZCZĘŚLIWE. Po jej lekturze zweryfikujesz swoje poglądy. Z ciekawostek w Wiedniu Ikea buduje swój wielki market zupełnie bez parkingu! Stwierdzili, że drobne rzeczy klienci mogą przewieźć zbiorkomem, a większe dowiozą im kurierzy. U nas też to dojdzie ale oczywiście z opóźnieniem bo Polska to kraj zaściankowy. Są już w Polsce miasta które zupełnie zmieniają politykę. Nawet Katowice służą za fajny przykład. Odkąd skończyły z hegemonią aut w centrum - ludzie zaczęli chętnie przebywać na ulicach i placach pozamienianych w deptaki. :)

    7 19
  • ~polk 2018-09-21 23:09:21

    @Arteks ta zaściankowość na dłuższą metę wyjdzie nam na dobre. Cały "światowy" i " rozwinięty" zachód ma problem z cia... , znaczy z uchodźcami, którzy zaczynają dyktować swoje warunki. Za parę lat w takiej Francji, Belgii, Niemczech czy Austrii problemem nie będzie czy pod marketem jest parking tylko czy pod meczetem jest parking.
    Piszesz, o osobach, które mają 2-3 minuty do marketu lub nawet kilku różnych ale jaki to jest procent mieszkańców miasta? Nowiny to nie całe miasto!
    Poza tym po cholerę latać siedem razy dziennie, nawet do pobliskiego marketu, jak można zrobić zakupy raz na tydzień? I nie porównuj tu Rybnika do Wiednia, Frankfurtu czy Berlina bo to inna liga. Ja mam porównanie z Recklinghausen, miasto wielkościowo podobne do Rybnika, i tam jakoś tej polityki anty aut nie widać a niby też takie rozwinięte Niemcy a do tego zachodni. Każdy wszędzie jeździ autem i nikt zakupów nie taszczy na rowerze czy autobusem.
    Nie neguję, zrównoważonego transportu ale uważam, że nie wszystko da się zaadoptować w każdym miejscu.

    16 2
  • ~wuyon 2018-09-22 08:55:38

    Ta aplikacja GeoVelo to jakaś porażka.
    Pobrałem, chciałem skorzystać sprawdzić jak się owymi rowerkami jeździ a tu tylko jedna forma płatności! PayPal! Problem w tym że ja swoich kart nie mogę dodać do tej formy płatności. Zmieńcie to bo pewnie nie jeden ma z tym problem. A co do powietrza w naszym mieście. To faktycznie można się truć nie tylko jazdy na rowerze. Głównie przez posiadaczy Passeratti i reszty ropniaków. Wracam do tego miasta 2 razy w roku z nadrenii północnej i przez pierwszy tydzień to jest dla mnie jakaś masakra. Zawroty głowy duszności itp. Czasem się dziwię że w takim syfie się człowiek urodził.

    5 10
  • ~Abisall 2018-09-22 19:35:08

    Ot ciekawostka poparta dość przekonywującymi danymi
    https://oko.press/w-zielonej-gorze-dwa-razy-wiecej-aut-na-1000-mieszkancow-niz-w-nowym-jorku-auta-pozeraja-polskie-miasta/

    3 1
  • ~Arteks 2018-09-25 10:51:43

    @polk - nie wiem co mają wspólnego dobre praktyki z zachodu z tym, że każdy mieszkaniec tego globu marzy o tym aby mieszkać w krajach Europy zachodniej - bogatych, kulturalnych, pięknych i rozsądnie zarządzanych... Piszesz o tych zakupach tak jakby w większych miastach, świetnie zarabiają ludzie nie mający aut nie robili zakupów... Człowieku, w Warszawie nawet pod makro są przystanki i nawet tam wielu ludzi podjeżdża autobusami - byłem, widziałem. Recklinghausen? Mój kolega ma tam rodzinę i opowiadał mi, że tam odcięto to miasto od kolei chyba w latach 70. Już po ok. 20 latach zrozumiano, że to była fatalna decyzja i kolej wróciła. Dzisiaj dojedziesz stamtąd co pół godziny do Essen, co godzinę do Dortmundu pociągami. Autobusy podjeżdżają pod dworzec jak w każdym niemieckim mieście. A inne zasady - jeśli by ich nie było to Reclingahausen musiałoby odstawać od innych miast w co nie wierzę. W Niemczech: centra miast tylko dla pieszych, drogie parkingi wielopoziomowe, S-bahn i pociągi regularnie jeżdżące pomiędzy miastami, często kursująca komunikacja miejska, asfaltowe drogi rowerowe i obwodnice dla miast to standard. A niemieckie miasta uchodzą za jedne z najmniej zakorkowanych - właśnie dzięki takiej polityce urbanistycznej.

    1 1
  • ~Arteks 2018-09-25 10:52:46

    @abisall - rewelacyjny artykuł. Dzięki! Zrobiłem z niego użytek i porozsyłałem na skrzynki różnych ważnych osób. Niech się edukują. :D

    2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?




Oddanych głosów: 2553