zamknij

Wiadomości

W Rydułtowach wstrzymano sprzedaż węgla za gotówkę. Dlaczego?

2019-02-14, Autor: bf

Klienci indywidualni nie kupią na razie węgla z kopalni Rydułtowy. PGG wstrzymała tam sprzedaż węgla za gotówkę. Dlaczego?

Reklama

Jak wyjaśnia nam Tomasz Głogowski, rzecznik Polskiej Grupy Górniczej, sprzedaż węgla za gotówkę dla klientów indywidualnych została wstrzymana z powodów technicznych. - Ta sytuacja jest związana ze wstrząsem w kopalni Rydułtowy – mówi.

Rzecznik ma na myśli tragedię, która rozegrała się w styczniu. Przypomnijmy, W wyniku wstrząsu na poziomie 1200 metrów pod ziemią zginął 44-letni górnik, 8 innych pracowników kopalni zostało rannych >>Wstrząs w kopalni Rydułtowy. Zginął górnik<<

Zderzenie spowodowało też wstrzymanie prac na ścianie. Kopalnia musiała więc zmniejszyć wydobycie węgla. Inaczej mówiąc – nie ma go na tyle, by móc sprzedawać go za gotówkę.

- W pierwszej kolejności zabezpieczyliśmy sprzedaż kontraktową i deputatową. Odbudowujemy ścianę i sukcesywnie zwiększamy fedrunek, by wrócić do poprzedniego stanu. Wtedy sprzedaż gotówkowa zostanie wznowiona – tłumaczy Tomasz Głogowski.

Dodajmy, że w pozostałych kopalniach sprzedaż węgla odbywa się bez przeszkód.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 40

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~toomann 2019-02-14 14:10:42

  Najlepszy sposób na ograniczenie smogu - zlikwidować deputat. Ale kto będzie taki odważny żeby to zrobić? Przecież kasta "Dej! Dej! Dej! Bo jak nie dosz to robiymy rozpi...dol" zaraz zrobiłaby akcję "Idymy na Warszawa". To są nasi najwięksi terrroryści.

 • ~ 2019-02-14 15:08:02

  @toomann, dla Twojej informacji na kopalniach można wybrać deputat w naturze czyli węglu albo się go zrzec i pracownik dostaje za niego pieniądze w ratach. Dużo ludzi bierze pieniądze, a węgiel realizują Ci co mają piece węglowe.

 • ~toomann 2019-02-14 15:28:42

  ~ryhor: Ale właśnie napisałeś to samo co ja, tylko z innej perspektywy. Przecież jakby WSZYSCY dostali pieniądze, to opłacałoby się im zmienić piec węglowy na inny, a tak - "gruba do, to hajcuja wiela wlezie". Przecież np. w KGHMie nikt nie dostaje co miesiąc rolki blachy miedzianej, a praca taka sama, taka sama ilość wstrząsów i wypadków.

  69 77
 • ~obserwathor 2019-02-14 16:17:33

  jakoś np w JSW też zlikwidowano deputat w naturze i jest on elementem wynagrodzenia, podobnie jak mają np. kolejarze i przy tej likwidacji nie było żadnego rozpi...dolu" czy akcji "Idymy na Warszawa" jak sugerujesz, bo kto potrzebuje węgiel, kupuje go tyle i takiego, jaki potrzebuje, a co do przykładu KGHM, trudno, by ktoś dostawał rolkę blachy, skoro oni jej nie produkują, a tylko wydobywają półprodukt do jej produkcji, tam wysokość wynagrodzenia też załatwia sprawę

  56 22
 • ~Dawid Dziwoki 2019-02-14 16:48:53

  "Zabezpieczono realizację deputatów". Deputaty można realizować na trzech innych ruchach: J-ce, Ch-ce i Marcel, ale lepiej wstrzymać sprzedaż która daje dochód. Marketing na 5+ ! Pomyśleć że aż 500 fachowców siedzi w centrali PGG i takie mądre rozwiązania wdrażają.

  53 6
 • ~toomann 2019-02-14 16:56:48

  ~obserwathor: Nie porównujmy Rybnika z Jastrzębiem. W Jastrzębiu zdecydowana większość mieszka w blokach i deputat wypłacany był im bardziej na rękę - odpadło kombinowanie jak sprzedać książeczkę. Zresztą na mapach smogu Jastrzębie i Żory to w porównaniu z Rybnikiem oazy czystości i prawie uzdrowiska.

  31 16
 • ~obserwathor 2019-02-14 17:10:12

  ~toomann ale w kopalniach JSW nie pracują tylko mieszkańcy Jastrzębia, ale całego regionu, także Rybnika, śmiem twierdzić, że większość tam zatrudnionych mieszka poza blokami Jastrzębia, poza tym część ich kopalni znajduje się poza Jastrzębiem: Pniówek w Pawłowicach, Budryk w Ornontowicach, czy Knurów-Szczygłowice, których pracownicy, szczególnie tych ostatnich z Jastrzębiem w praktyce nie mają nic wspólnego

  37 7
 • ~sarmata1 2019-02-14 21:44:45

  ~Dawid Dziwoki że niby sprzedaż gotówkowa daje zysk? Dawno mnie nikt tak nie rozbawił...

  Przykład PG Silesia gdzie nie ma sprzedaży gotówkowej! tylko umowy i kopalnia rentowna że, se może 3 miesiące w roku całkowicie sprzedaż wstrzymać i remonty na spokojnie robić...

  Sprzedaż na kopalni z gotówkę to jakiś żart.. czy w rafineriach ktoś kupuje benzynę za gotówkę?

  A węgiel z KWK Rydułtowy idzie kupić na pierwszym lepszym składzie opału... Możesz być przy ważeniu a nie tak jak te złodzieje co wożą z kopalń każdy usypuje na placu...

  12 5
 • ~ 2019-02-14 22:00:59

  @Dawid, chciałbym Tobie przypomnieć, że deklaracje ile brać i skąd brać są składane do 30listopada na kolejny rok. Nie da się tego od tak przepisać w referacie węglowym. Nie każdy sortyment jest na danej kopalni, a raczej "ruchu". Jankowice wycofały groszek, kosztem Chwałowic, z kolei oni Orzech. Nie wszędzie jest kostka. Nie jestem do końca pewien jak wyglądają obecnie asygnaty.

  @sarmata1 sprzedaż gotówkowa zostaje w kasie danej kopalni, pieniążki że zleceń lecą do centrali w Katowicach.

  A PG Silesia to sama na siebie robi i może tak robić.

  1 3
 • ~Dawid Dziwoki 2019-02-14 23:19:58

  ~Sarmata, a co daje zysk w PGG? I co ma z Rydułtowami wspólnego Silesia? Co mają kopalnie wspólnego z rafinerią? W rafineriach mają deputaty w benzynie? Jedne piekarnie sprzedają detalicznie chleb, inne się w to nie bawią. Sprzedać 50 ton po +/- 680 zł, a sprzedać zakontaktowany skład 300 ton po 250zł za tonę, to co się opłaca? Nie widzę nic złego żeby prowadzić sprzedaż detaliczną. Tym bardziej że są realizowane deputaty i te wagi i ich obsługa jest w pracy.
  ~Ryhor te deklaracje są gówno warte. Chcesz węgiel z innej kopalni, w innym miesiącu, w innej ilości niż zadeklarowana, piszesz prośbę i po krzyku

  3 1
 • ~Juls Cziwello 2019-02-15 01:14:35

  Rydułtowy nie powinny wcale sprzedawać węgla bo to co tam jest wydobywane po prostu nie nadaje się do spalania w kotłach zasypowych ani retortowych. Rydułtowy to węgiel typ 34 i 35 — węgle koksujące — wykorzystywane do produkcji koksu w przemyśle. W cywilnych kotłowniach nie powinno się ich stosować, ale można je czasem spotkać na Śląsku, gdzie w niektórych kopalniach górnicy dostają taki węgiel w ramach deputatu. Węgle koksujące są jeszcze trudniej palne, wydzielane przez nie substancje lotne to ciężkie smoły i gaz koksowniczy (trujące i bardzo trudne do spalenia). Normalny człowiek nie pakuję się w coś takiego świadomie.

  17 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1043