zamknij

Wiadomości

W Rybniku powstanie wyższa szkoła dla medyków!

2020-12-16, Autor: bf

Już jutro (17 grudnia) w siedzibie Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego w Rybniku przy ul. Rudzkiej 13c zostanie podpisany list intencyjny w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Zawodowej o profilu medycznym.

Reklama

Jak informuje Sławomir Gruszka, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach, list intencyjny podpiszą marszałek Jakub Chełstowski, wicemarszałek Wojciech Kałuża, prezydent Rybnika Piotr Kuczera, przewodniczący Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego Mieczysław Kieca i dyrektor ZGiPSZ Adam Wawoczny.

- W Województwie Śląskim funkcjonują wyższe szkoły zawodowe, brakuje jednak szkoły wyższej o profilu medycznym. Z tego powodu została opracowana przez Samorząd Pielęgniarek i Położnych wraz z przedstawicielami Związku Gmin i Powiatów Subregionu Zachodniego Województwa Śląskiego z siedzibą w Rybniku pod nadzorem Prof. nadzw. dr hab. inż. Joachima Foltysa koncepcja utworzenia Państwowej Wyższej Szkoły Medycznej. Koncepcja ta zyskała aprobatę - środowisk pielęgniarskich i położniczych województwa śląskiego – wyjaśnia Sławomir Gruszka.

Z kolei jak mówi Agnieszka Skupień, rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku, powstająca placówka ma zapewniać przyszłym studentom nowoczesny dydaktyczny sprzęt symulacyjny oraz możliwość odbycia praktyk.

Urząd Marszałkowski w Katowicach wskazuje, że idea powstania wyższej szkoły zawodowej w obszarze medycyny na terenie Rybnika wpisuje się w zapisy Strategii Rozwoju Województwa Śląskiego „Śląskie 2030”.

- Jednym z wyzwań dla tych obszarów wskazanych w Strategii jest wzmocnienie potencjału i skali oddziaływania ośrodków akademickich oraz sektora B+R. Inwestycja ta przyczyni się do tworzenia nowych specjalizacji na obszarze Subregionu Zachodniego podlegającego transformacji, a docelowo przełoży się na rozwój nowych sektorów gospodarki, związanych z przemysłem medycznym – dowiadujemy się.

Szczegóły dotyczące nowej szkoły poznamy jutro.

---

Podpisanie listu jest konsekwencją kilkumiesięcznych rozmów i spotkań Związku Subregionu Zachodniego, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta Rybnika. Za inicjatywą stoją także prof. Joachim Foltys – Dyrektor Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku, dr n o. zdr. Anna Janik – Przewodnicząca Okręgowej Rady Pielęgniarek i Położnych w Katowicach,Violetta Dytko – Dyrektor SALUS Opieka Domowa, inicjatorka powstania uczelni, a także Małgorzata Staś – Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Oceń publikację: + 1 + 123 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~MatiW 2020-12-16 14:30:24

  Bardzo dobra wiadomość! Po tych ciężkich czasach dla szkolnictwa w tym pisowskiej dereformy w Rybniku powstaje przyszłościowa szkoła. Szkoda tylko, że Kałuża przyjedzie do Rybnikai zepsuje imprezę, powinien mieć zakaz wstępu.

  75 39
 • ~radoslaw.knesz@gmail.com 2020-12-16 14:32:37

  Rybnicki Kampus Uczelni Wyższych 2.0 z medycyną jaką ważnym filarem tego systemu? Brzmi bardzo dobrze, Rybnik ma duży potencjał z zakresu ochrony zdrowia - Szpital Wojewódzki, Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych, ale również prężnie działające firmy zajmujące się opieką medyczną w mieście czy startup telemedyczny). Rybnik ma również historię nawiązującą do opieki medycznej, mam na myśli Zespół szpitalny Juliusz w Rybniku. Mamy szansę stać się ważnym ośrodkiem medycznym w Subregionie Zachodnim Województwa Śląskiego. Ta informacje naprawdę cieszy :)
  P.S Serdecznie podziękowania również dla tych, którzy nie zostali wymienieni w artykule, a mają znaczący wpływ na powstanie tej idei w naszym mieście.

  84 7
 • ~Lokalny 2020-12-16 14:43:47

  Świetna informacja i trzymam kciuki za powodzenie. Rybnik potrzebuje uczelni wyższych.
  Może przy okazji zamiast mieszkań socjalnych na Chrobrego zrobić akademik? Studenci będą mieli blisko na uczelnie i miasto zyska aktywnych mieszkańców.

  69 5
 • ~Anna Ryż 2020-12-16 14:57:17

  Jeżeli TEN KAŁUŻA to ja dziękuję.

  40 41
 • ~Anna Ryż 2020-12-16 15:00:53

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  12 19
 • ~ 2020-12-16 15:06:39

  Brawo Rybnik!!
  I niech żyje idea samorządności. Samorząd Pielęgniarek i Położnych, samorząd Województwa Śląskiego i samorząd Rybnika i ZGiPSZ
  Razem można :)

  I czemu ten PiS tak samorządów nie lubi? Bo można coś poza nim (PiSem) zrobić samodzielnie nie pytając o zdanie Nowogrodzkiej.
  Ps. Tam wiem że marszałek Chełstowski jest z PiS u ale każdy zorientowany wie, że PiS za takie inicjatywy próbuje się go pozbyć :)

  37 25
 • ~Veritas 2020-12-16 16:56:29

  Super, że taka uczelnia powstanie w Rybniku. Tylko pojawią się pytanie w kontekście informacji opublikowanej na tym portalu 4 grudnia br. "Szpital w Rybniku nie przedłuża umów z pracownikami. „Jesteśmy jedyni w Polsce”
  Co z gwarancją zatrudnienia?

  21 5
 • ~Anna Ryż 2020-12-16 17:09:14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  6 4
 • ~Anna Ryż 2020-12-16 17:21:39

  Do Redakcji: proszę napisać co jest nie tak, że usuwacie moje komentarze, Kałuża oszukał wszystkich w wyborach i mnie także, dlatego jest oszustem politycznym i jego obietnice nic dla mnie nie znaczą.

  30 16
 • ~rzyt 2020-12-16 17:35:26

  @Anna Ryż, czy to pierwszy raz zostaliśmy "wydmuchani" przez polityków?
  Pamiętam 3x15%, JOW-y, likwidację Senatu....

  Rolą wyborcy jest głosować i nie wypominać obietnic polityków.

  29 7
 • ~orginalnyy 2020-12-16 17:50:53

  Napisze może nie na temat ale korzystanie z tego portalu ze smartfona graniczy z cudem.
  Ilosc reklam zasłania artkuły których nawet nie można przeczytac bo co chwilę wskakuje nowa reklama nawet pomimo ich zamykania na bierząco.Chyba zaczne czytac konkurencje.

  37 0
 • ~Fidzi 2020-12-16 18:07:48

  MatiW i inni platformersi:
  zauważcie, że placówki o których mowa są zarządzane przez UM w którym rządzi PIS !!!
  Zatem to PIS myśli o rozewoju edukacji w Rybniku!!!!!
  Jednak biorąc pod uwagę jeszcze jeden fakt - zmiana dyrektora w WSS, to pojawia się pytanie, a nawet nadzieja:
  - a może na bazie psychiatryka i WSS-u Urząd Marszałkowski w porozumieniu z Min.Eduk. nie chce zrobić prawdziwego centrum edukacji medycznej?
  Dla Rybnika byłby to prezent, jak z bajki.

  14 22
 • ~1floyd 2020-12-16 18:27:02

  Od listu intencyjnego, do otwarcia ośrodka to spora droga. Pamiętam jak budowano nasz Campus. O ambicjach ówczesnych władz by z Rybnika zrobić ośrodek, na miarę Gliwic, Cieszyna, czy może Wrocławia. Powiedziałem wtedy, podczas jednej z rozmów ze znajomymi że, aby tak się stało, to pierwsze, muszą postać jeszcze akademiki z prawdziwego zdarzenia. A po drugie, nie filie, a właściwe miejscowa uczelnia. Bo z filiami bywa tak że, się je otwiera a później zamyka. Zależy od nastawienia władz uczelni matki, czynnika demograficznego. A własna uczelnia, to inny poziom i prestiż dla miasta.

  23 0
 • ~Arteks 2020-12-16 20:46:12

  Bardzo dobra wiadomość nie tylko w kontekście Rybnika ale też braków kadrowych w zawodach medycznych. Jednak przy odrobinie chęci, lobbingu, działań politycznych, działań władz miasta - są możliwe bardzo korzystne rozwiązania. @floyd1 - ośrodka akademickiego nie stworzą akademiki tylko robią to władze państwa. Na początku lat 2000 filie były świetnym rozwiązaniem bo pomagały uczelniom rozwiązać problem braku miejsca w przestarzałych, za małych, niedoinwestowanych ośrodkach głównych. Kampus w Rybniku był w skali Śląska absolutną nowością i tylko szkoda, że faktycznie już wtedy nie udało się stworzyć tu autonomicznego ośrodka. I tak dużym sukcesem jest to, że UE ma w Rybniku swój wydział od kilku lat - a nie filię.

  12 10
 • ~Miki7 2020-12-16 21:04:40

  A co z politechniką w Rybniku, rekrutują jeszcze? Zamknęli akademik, zamknęli bibliotekę... mówiło się kiedyś o samodzielnym wydziale. Instytutów naukowych też w mieście nie ma. I jak tu ma się rozwijać przemysł w tym mieście:(

  21 3
 • ~rybnikus 2020-12-18 20:47:44

  ~MatiW, przypominam kłamcom, że to rząd PO-PSL likwidował szkoły zawodowe, licea i technika.

  4 6
 • ~Arteks 2020-12-18 21:08:02

  @rybnikus - złoty okres szkół zawodowych to był PRL - wtedy je budowano, inwestowano w kadrę, inwestowano w wyposażenie i naukę. A przechodząc do Rybnika to największym przeciwnikiem techników był prawicowy wiceprezydent Rybnika - Frelich. To on doprowadził do ich likwidacji i przekształcenia w licea profilowane. Na szczęście po kilku latach pokapowano się jak zła to była decyzja. Licea profilowane spowodowały wysyp bezrobotnych na początku lat 2000. PO nie była wtedy u władzy tylko... Fudali i Frelich. ;) Znowu pudło.

  4 2
 • ~rybnikus 2020-12-18 21:13:47

  ~Arteks ty kłamco czy ja napisałem inaczej? I dlaczego ukrywasz kto wtedy rządził? Fudali i Frelich samowolnie niszczyli polską edukację?

  1 2
 • ~rybnikus 2020-12-18 21:16:52

  Większość szkół, jakie chcą zlikwidować w tym roku samorządy, to placówki, które znikają z systemu edukacji w wyniku reformy szkolnictwa zawodowego. Najwięcej takich szkół - 51 - ma być zamkniętych w woj. śląskim - wynika z danych zebranych przez PAP w kuratoriach.

  Czytaj więcej na Prawo.pl:
  https://www.prawo.pl/oswiata/kuratoria-likwidacje-szkol-to-efekt-reformy-szkolnictwa-zawodowego,126658.html

  1 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1137