zamknij

Wiadomości

W Rybniku powstanie tor do wyścigów kłusaczych. Co to takiego?

2014-04-09, Autor: Dominika Kuśka
To będzie nowa atrakcja w Rybniku – wkrótce na niezagospodarowanych terenach za kompleksem „Ruda” ma powstać pierwszy w Polsce profesjonalny tor do wyścigów kłusaczych.

Reklama

Wczoraj w rybnickim magistracie prezydent miasta oraz przedstawiciele Fundacji na Rzecz Budowy Torów Kłusaczych wraz z Infrastrukturą podpisali list intencyjny w sprawie przekazania terenu. Oznacza to, że wkrótce w naszym mieście, na terenie przy kompleksie sportowo-rekreacyjnym „Ruda” powstanie tor do wyścigów kłusaczych.

– Podobne tory przygotowywaliśmy m.in. we Wrocławiu, Sopocie czy w Warszawie. Jednak ten rybnicki będzie pierwszym w Polsce profesjonalnym torem do wyścigów kłusaków w Polsce. Ten region jest jeździeckim zagłębiem, dlatego uznaliśmy, że Rybnik będzie dobrym miejscem na zlokalizowanie toru. To przyciągnie do miasta wielu miłośników wyścigów, również zza południowej granicy – zapowiada Roman Mateusiak z Fundacji na Rzecz Budowy Torów Kłusaczych wraz z Infrastrukturą. 

Tor w Rybniku będzie miał długość około 1 km z pochylonymi zakrętami. Dzięki temu wyścigi będą się odbywały bliżej publiczności. Piaszczysta nawierzchnia pozwoli na organizację wyścigów przez cały rok, niezależnie od pogody.

Oprócz toru powstanie boisko do gry w polo, a także stajnie i trybuny.

Jednak tor będzie służył przede wszystkim do organizacji cyklicznych wyścigów. - Kłusaki są bardzo wytrzymałymi końmi, potrafią się ścigać nawet dwa razy w ciągu dnia. Wyścigi są niezwykle emocjonujące i widowiskowe. To dobry sposób na spędzenie wolnego czasu dla całej rodziny – mówi Roman Mateusiak, który zapewnia też, że koniom nie będzie przeszkadzał ryk motocykli żużlowych. – Możemy tak dostosować program zawodów, żeby nie zabierać kibiców żużlowcom, a przy okazji dać mieszkańcom możliwość skorzystania z obu atrakcji – dodaje.


Tor będzie można również wynająć do prywatnych wyścigów i treningów. Przedstawiciele fundacji zamierzają też stworzyć zaplecze szkoleniowe. – Na kłusakach można jeździć zarówno w siodle, jak i w dołączonym dwukołowym wózku. Jazda jest dozwolona w każdym wieku, niezależnie od sprawności fizycznej. To bardzo dobra i bezpieczna forma rekreacji – dodaje Waldemar Kałuża z Fundacji na Rzecz Budowy Torów Kłusaczych wraz z Infrastrukturą.

Pierwsze wyścigi w naszym mieście prawdopodobnie będą mogły się odbyć na przełomie 2015 i 2016 roku. – Po przekazaniu terenu musimy dokonać zmiany w Miejskim Planie Zagospodarowania Przestrzennego. Później będzie można przystąpić do przystosowania terenu i rozpoczęcia prac budowlanych – mówi Adam Fudali.

Koszt budowy toru według przedstawicieli fundacji to około 3 mln złotych. Do tej kwoty trzeba będzie jednak doliczyć koszty budowy boiska, stajni, trybun i innych elementów infrastruktury. Póki co, działacze fundacji nie mówią otwarcie o tym, kto zapłaci za tę inwestycję. Wspomnieli tylko, że miasto będzie miało w tym swój udział. Jaki? O konkretnych sumach na tym etapie nikt nie mówi.


Jak Wam się podoba taki pomysł na zagospodarowanie terenów wokół „Rudy”? Czy Waszym zdaniem w Rybniku przyjmie się moda na wyścigi konne? Czekamy na Wasze opinie.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (29):
 • ~rob78 2014-04-09 07:36:29

  Sąsiad się o tym dowiedział i już przerabia swoją kobyłę na wersję sportową:)

  43 0
 • ~rodzyn 2014-04-09 08:05:40

  Czy w tym miejscu nie ma przypadkiem stawu? Pytam, bo dawno tam nie byłem.

  3 0
 • ~c20xe 2014-04-09 08:50:00

  kolejne bezsensowne wywalanie pieniędzy..

  0 7
 • ~chammomila 2014-04-09 09:45:54

  Super sprawa- w końcu coś co jest na tyle unikatowe że samą niepowszechnością będzie przyciągać ludzi.

  13 0
 • ~obserwathor 2014-04-09 10:36:14

  wina i igrzysk, o tym wiedzieli już starożytni Rzymianie

  10 0
 • ~freelander30 2014-04-09 10:43:04

  Panie Fudali zrób pan wreszcie porządek z ulicą Piłsudskiego na wysokości od nowego sądu do dworca PKP bo ten odcinek jest w fatalnym stanie od wielu lat, dziura w dziurze, tysiące samochodów tam dziennie jeżdżą po tych dziurach, na to pieniędzy nie ma ale na jakieś tory wyścigowe dla koni to pan wygospodarował pieniądze tak!!?? naprawdę najwyższy czas na zmianę fotela!!!!

  14 0
 • ~ 2014-04-09 10:50:43

  Rozumiem że priorytety takie jak kładki dla pieszych nad najbardziej ruchliwymi ulicami miasta , sygnalizacja świetlna przy szkołach i przedszkolach są już realizowane?

  17 0
 • ~ 2014-04-09 11:18:46

  Też wpadli na pomysł, niech przy okazji zrobią małą trybunkę i dobre bandy to zoorganizujemy żużel na długim torze:P

  6 0
 • ~romcost 2014-04-09 11:29:23

  Po co to komu ??? Zapewne niedługo przy UM powstanie nowa sekcja sportowa "Kłusaczy" z prezesem i dwoma vice oraz kilkoma trenerami utrzymywanymi za nasze podatki... Ciekawe gdzie zrobią obsadzenia nowymi drzewami jak ten lasek do rzeki Rudy wykarczują... Poza tym, ciekawe kto to będzie utrzymywał, MOSiR (za naszą kasę) ?? Najlepiej wszystkie zielone tereny niech wykarczują i betonem wyleją będzie nowocześniej ...

  1 0
 • ~sianio 2014-04-09 11:52:31

  I tu się z Wami nie zgodzę.Jak bym to przeczytał 1 kwietnia to bym się uśmiał.Ale że dziś jest już 9 kwietnia i czytam taką wiadomość to bardzo się cieszę z pomysłu.Zawsze znajdą się ludzie którzy są anty,a bo to tyle pieniędzy to można przeznaczyć na dzieci, przedszkola,ochronę zdrowia.To czemu nie macie pretensji że dużo pieniędzy z miejskiej kasy idzie na klub ROW,na ścieżki rowerowe,na budowę basenu?To też jest świetna inwestycja (lepsza niż miasteczko westernowe w Żorach)która przyciągnie bardzo dużo ludzi z całej Polski.Tak zawodników jak i miłośników tego sportu.A jeszcze jak by była możliwość obstawiania poszczególnych biegów to już by było super.Miałem już nie głosować na obecnego Prezydenta,no ale takim pomysłem to mnie powalił na kolana.

  2 0
 • ~ 2014-04-09 12:27:49

  Wyścigi kłusaków pamiętam z dzieciństwa, gdy wraz z ojcem często oglądaliśmy czeską telewizję (Czesi pokazywali dużo sportu, a nasza TV była w tym temacie bardzo uboga). Jako dzieciak byłem zachwycony, bo te konie tak śmiesznie biegały. Sam nie wiem, jak teraz odebrałbym takie wyścigi. Jeśli ta inwestycja dojdzie do skutku, to pewnie wybiorę się z ciekawości. Inna sprawa to koszty, zarówno czysto finansowe, jak i ekologiczne. Jeśli dobrze kojarzę, to jest to teren leśny i wodny. Ostatnio sporo drzew wycina się w naszym mieście. Czyżby ciąg dalszy ? Wracając jeszcze do czeskiej telewizji z tamtych zamierzchłych czasów, to pamiętam też jazdę na motorze pod stromą górę z wieloma wybojami. To też było fajne. Pozdrawiam wszystkich, którzy pamiętają te transmisje.

  2 0
 • ~goliat 2014-04-09 14:12:54

  Dlaczego nikt nie pyta o zdanie mieszkańców co zrobić na danym terenie, pomysł z torem oraz boiskiem do polo wygląda mi na zastosowaną protekcje płatną. Siano powiedz mi ilu mieszkańców skorzysta z tego przedsięwzięcia, ja nie mam konia aby się ścigać a tym bardziej pograć w polo, znowu zrobiono coś dla ścisłego grona. Dlaczego nie powstał tam skate park z kilometrowym torem do jazdy na rolkach, z dużym placem zabaw , gdzie mogę spędzić aktywnie czas z całą rodziną np.? I kogo to przyciągnie jak wywindują ceny za bilety, że głowa spadnie. Don tytus a ty z tatusiem ile razy się tam wybierzesz, raz dwa? Polecicie tam jak te kłusaki hehhe i tyle z tego będziecie mieli!

  5 0
 • ~bandinho 2014-04-09 14:37:28

  Cytuję: "Też wpadli na pomysł, niech przy okazji zrobią małą trybunkę i dobre bandy to zoorganizujemy żużel na długim torze:P"

  To nie jest taki głupi pomysł. W 2012r w Groningen odbyła się runda grand prix na torze o długości 1080m. Ale zapier....

  A tak btw: Ciekawe ile drzew trzeba będzie znowu wyciąć?

  1 0
 • ~ 2014-04-09 15:09:45

  ~goliat, transmisje, o których napisałem miały miejsce w latach 60-tych. Mój ojciec od 30 lat jest w niebie (albo w piekle, tego nie wiem) i być może lata tam sobie jak kłusak. Ważne, aby był szczęśliwy.

  1 0
 • ~Lateks 2014-04-09 16:38:40

  Pogratulować pomysłu, może Ktoś powinien się jeszcze leczyć....(szpital niedaleko)
  Szkoda że nikt nie interesuje się ośrodkiem w Stodołach. Z tego co wiem tradycje ma długie, a obecnie jest wystawiony na sprzedaż w kawałkach. Swoją drogą czy Ktoś w tym mieście myśli? Przecież to są stawy, wystarczy troszkę deszczu a konie z błota nie wyjdą. (na orliku woda w stawie przeszkadzała...

  5 0
 • ~jurempus 2014-04-09 17:01:50

  No to Panie Fudali spodziewaj sie Pan tysiące kibiców...hehe nie zdziwcie sie potem ze Fudali podniesie wam podatek bo z czegoś trzeba to utrzymac prawda

  5 0
 • ~780323 2014-04-09 20:21:43

  Ja to będe blokować, mam pomysł na coś dla większego grona ludzi a pam adam ma swoje problemy chce garstce ludzi zapewnić rozrywki niech sam sie ściga naokoło UM napiszę gdzie się da i jak sie da. Podobno w naszym mieście nie ma odpowiednich miejsc do tworzenia torów wyścigowych w mieście a tu taka niespodzianka. Co wy w tym urzędzie wiecie i o czym pn prezydent informujecie bo ostatnio nic o takich terenach nie wiedział a gadałem z nim telefonicznie. Co za miasto. Paranoja.

  4 0
 • ~sianio 2014-04-09 20:55:04

  Do goliat." Siano powiedz mi ilu mieszkańców skorzysta z tego przedsięwzięcia, ja nie mam konia aby się ścigać a tym bardziej pograć w polo, znowu zrobiono coś dla ścisłego grona. Dlaczego nie powstał tam skate park z kilometrowym torem do jazdy na rolkach, z dużym placem zabaw , gdzie mogę spędzić aktywnie czas z całą rodziną np.?" Ja też nie mam konia żeby grać w polo lub ścigać się na dwukołówce i jest bardzo dużo ludzi którzy nie jeżdzą na rolkach i nie interesuje ich żaden skate park. Dlaczego uważasz że takie przedsięwzięcie to jest dla ścisłego grona?Czy na mecze Rybnickich piłkarzy walą tłumy kibiców,czy na żużel to może być stadion utrzymywany z naszych podatków?Na pewno wolę iść z rodziną na wyścigi kłusaków niż na mecz piłkarski, lub patrzeć jak czterech zakręconych motocyklistów w potwornym hałasie ściga się wkoło stadionu.Dla każdego coś miłego.Ile by Wam Fudali nie wybudował placów zabaw,skate parków,boisk,basenów ,lodowisk,siłowni pod chmurką to zawsze będzie mało.Ta inwestycja jest aby w Rybniku powstało coś nowego,unikalnego w skali kraju.I uważam że pomysł jest świetny.

  2 0
 • ~Jan R. 2014-04-09 21:07:49

  Adam dziękuję, uwielbiam aromat końskiego gówna.

  1 0
 • ~Arteks 2014-04-09 21:08:04

  Wyścigi kłusacze? ;| A nie lepiej nazwać to jakimś normalnym językiem czyli wyścigami konnymi? Jeśli to ma być sfinansowane przez fundację, a nie z naszych podatków - to jestem jak najbardziej za. Nietuzinkowy obiekt sportowy na mapie Rybnika i Śląska. @Don Tytus - wspomniałeś o czeskiej telewizji. Być może tam puszczali dużo sportu ale ofertę filmową mieli bardzo mierną. Cała Ostrawa i pogranicze włączała telewizor jak u nas leciały amerykańskie seriale o inspektorze Kojaku czy tzw. sobotnie kino nocne. Znajomi Czesi do dzisiaj wspominają że dzięki temu uczyli się polskiego :) Możliwe że nasi telewidzowie z Rybnika i okolic chętnie oglądali sport w czeskiej telewizji. Pomyśleć że niestety obecnie telewizje cyfrowe nie oferują czeskich kanałów TV... @jurempus - ty się lepiej zastanów z czego utrzymacie tę fontannę wśród familokach w Czerwionce bo to może być ponad siły dla waszego budżetu ;) @lateks - bez przesady, zrobi się odpowiednią podbudowę, drenaż i nie będzie problemu z wodą czy błotem. :)

  1 0
 • ~Arteks 2014-04-09 21:28:37

  @Jan R. - przecież to nie u ciebie powstanie ;)

  0 1
 • ~Lateks 2014-04-09 21:31:39

  Arteks razem z p. Prezydentem powinniście zmienić dilera, Orlik też ma "odpowiednią podbudowę i drenaż" a jak deszcz pada to woda tam nie wsiąka... Ja mam pytanie do Ciebie i Adasia co z ośrodkiem w Stodołach? Przecież tam nie trzeba nic zmieniać żeby on mógł istnieć. Wystarczy żeby miasto go przejęło. Za chwilę to popadnie w ruinę, a my będziemy mieli drugą ruinę w pobliżu centrum. Ochaby, Stodoły upadają a miasto chce za darmo przekazać grunt...

  4 0
 • ~Arteks 2014-04-09 21:43:20

  @lateks - ale przecież ośrodek kilka tygodni temu ośrodek na Stodołach został kupiony (ten między Rudzką a zalewem) i są plany jego całkowitej modernizacji, a ten za zaporą przy którym są korty ma od dawna właściciela i jest bardzo zadbany. A jeśli chodzi o ten trzeci "konny" ze stadniną to jest w świetnym stanie - byłem w zeszłym roku nawet na dość widowiskowych zawodach hippicznych. :) Akurat chyba dobrze jeśli miasto nie musi wydawać na to pieniędzy, za to może skupić się na Rudzie, a w przyszłości także Kamieniu.

  0 0
 • ~wtm 2014-04-09 22:20:10

  @Arteks. A ja odradzałbym nazywanie wyścigów kłusaków wyścigami konnymi. Byłoby mylące. Jak człowiek słyszy o wyścigach konnych, to od razu ma pewne skojarzenie, w wyobraźni na brzmienie tych słów zostaje wywołany pewien obraz. A wyścigi kłusaków to troszkę odmiennie wyglądająca konkurencja (hint http://pl.wikipedia.org/wiki/K%C5%82usak )

  1 0
 • ~Arteks 2014-04-09 22:37:38

  @wtm - dzięki za wyjaśnienie, wiem już jaka jest różnica :)

  1 0
 • ~frbro 2014-04-10 07:16:49

  @arteks, ja na cyfrowej naziemnej mam bardzo dużo czeskich kanałów (antena ustawiona na Katowice). Zawsze oglądam wtorkowe mecze ligi mistrzów na Prima COOL. Raz też oglądałem Titanica z dubingiem na jakimś kanale. Dobry kabaret :D

  4 0
 • ~sianio 2014-04-10 10:29:44

  Panie Janie R. przypomnij sobie jak byłeś " kalfusem" to nie taki smrodek woniałeś.

  0 3
 • ~lila 2014-04-10 12:54:37

  Moim skromnym zdaniem UM winno robić coś co będzie służyło wszystkim mieszkańcom a nie tylko wybranym a atrakcje które oferuje Fudali powinien oferowac prywatny inwestor który musiałby o to dbaći rozwijać atrakcje by przetrwac a tak nasz kochany Prezydent wyłoży w naszym imieniu kasę a pózniej to będzie świeciło pustkami -najpierw bowiem trzeba zadbac o miejsca uczciwie płatnej pracy by zwykłego obywatela było stać na takie atrakcje i bynajmniej nie chodzi o prace w Realu Nie wspomnę ,że wokół centra tworzą się slamsy bo prezydent nie ma kasy na naprawy,remonty (w tym dróg) a stawia nam jakieś cudactwa -byc może chce dogonić Warszawę -byle tylko i o godziwych zarobkami ludzi pracy najpierw pomyślał

  4 0
 • ~krzyzan 2014-04-10 19:52:23

  "Odważne" przedsięwzięcie.. Ciekawe tylko czy tereny , które będą przekazane fundacji można jakoś zrekompensować mieszkańcom dzielnicy Północ. Z tego co mi wiadomo są tam ścieżki spacerowe oraz rowerowe dość często używane przez okolicznych mieszkańców. Małym nakładem środków można by było "dzikie łąki" za kompleksem Ruda zamienić na park dla Rybniczan (mam na myśli prawdziwy PARK), a przy okazji posprzątać okoliczne tereny; chociażby pobocze ul. Strzeleckiej.

  3 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3464