zamknij

Wiadomości

W Rybniku pojawił się pierwszy parklet. Co to takiego?

2017-09-25, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

W związku z obchodami Europejskiego Dnia Bez Samochodu w Rybniku jakie miały miejsce w miniony piątek, pojawił się pierwszy miejski parklet zlokalizowany przy ul. Bolesława Chrobrego - naprzeciw domu towarowego „Hermes”.

Reklama

Z definicji parklet jest miejscowym poszerzeniem przestrzeni dla pieszych, które wprowadza się przede wszystkim na ulicach zdominowanych przez samochody. - Odpowiada na rosnące zapotrzebowanie na przestrzenie publiczne w miastach i jest efektywny również z ekonomicznego punktu widzenia. Zachęca do przemieszczania się po mieście pieszo oraz rowerem, dodaje życia ulicom, a przede wszystkim tworzy miejsce, gdzie mogą powstawać i rozwijać się więzi społeczne – wyjaśnia Agnieszka Skupień, asystent prezydenta Rybnika.

Jak następnie dodaje, nowa przestrzeń ma być początkiem zmian przestrzennych w tej części śródmieścia, które od wielu lat jest bardzo silnie zdominowane przez ruch samochodowy, na całym ciągu ulicy Bolesława Chrobrego brakuje ławek i zwykłego miejsca do krótkiego odpoczynku.

W celu poprawienia jakości przestrzeni ustawiono przy ulicy ławki, posadzono dwa platany alejowe oraz trawy i byliny ozdobne w donicach. Parklet został zaprojektowany przez pracowników Miejskiej Pracowni Urbanistycznej rybnickiego magistratu, zaś wykonany przez miejskie jednostki: stolarnię Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Rybnickie Służby Komunalne.

- Parklet oferuje miejsce do zatrzymania, chwili odpoczynku czy  krótkiej rozmowy ze znajomymi. Przestrzeń ulic, poza kilkoma zieleńcami i placami, jest w naszym mieście niemal jedyną przestrzenią publiczną, dlatego  tym bardziej  powinna być traktowana w wyjątkowy sposób. Parklet jest ogólnodostępny i każdy może z niego korzystać. Czekamy na głos mieszkańców, zobaczymy jak się przyjmie – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

W najbliższych dniach w bezpośrednim sąsiedztwie parkletu ruszy również budowa kontrapasa rowerowego wzdłuż ul. Bolesława Chrobrego. Możliwe, iż w przyszłych latach istniejące skrzyżowanie ulic: Korfantego, Miejskiej i Bolesława Chrobrego zamieni się w tętniący życiem plac miejski, największy w południowej części centrum Rybnika. Obecnie przestrzenie wokół rybnickiej poczty i magistratu wymagają poprawy funkcjonalno-estetycznej.

Podoba Wam się powyższa nowa przestrzeń dla pieszych?

Oceń publikację: + 1 + 80 - 1 - 52

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (32):
 • ~ 2017-09-25 08:46:26

  Więzi społeczne? Nie no, nie żartujcie z tymi sloganami :)))

  Zaś już całkiem poważnie - projekt świetny ale bez wycięcia dla ruchu tej części Chrobrego i Miejskiej to moim zdaniem, nie ma za bardzo sensu. Odpoczywać obok parkujących i przejeżdżających aut? No, nie wiem.

  80 9
 • ~Fkimono 2017-09-25 09:33:13

  No nie mogę, usiądę sobie jak Ci statyści z urzędu i będę przy największym ruchu w Rybniku czytał książkę, wdychał tablicę Mendelejewa i podziwiał zabytek PRL-u. Proponuję co najmniej dyplom dla tego mistrza urbanistyki, który na to wpadł.

 • ~orion 2017-09-25 09:58:30

  A czy na przeciwko Hermesu nie ma przypadkiem parku? Chyba lepiej usiąść sobie w parku a nie praktycznie na ulicy. Władze chyba bardziej denerwowały samochody parkujące na przestrzeni wyłączonej z ruchu która w tym miejscu była wcześniej. Chyba lepiej byłoby tam zasadzić jak już jakieś kwiaty a w parku zwiększyć kontrole straży miejskiej, żeby pogoniła bezdomnych i żuli śpiących na ławkach. Wtedy byłoby gdzie usiąść. No ale cóż. Teraz to po ptokach...

  85 4
 • ~ 2017-09-25 10:03:40

  Czy ja wiem, czy denerwowały auta? W sobotę jakiś debil z czarnego Passtucha, zaparkował na skos stojąc przed tymi ławeczkami... Na to nie ma mocnych - przycisk "park anywhere" i stoisz, gdzie chcesz :D

  27 1
 • ~xxxx 2017-09-25 10:42:35

  pan z 1 zdjęcia jest tak "zaczytany" że nawet nie zauważył że mu hulajnogę ktoś gwizdnął.

  50 3
 • ~Lateks 2017-09-25 10:59:35

  Panie prezydencie, szanowna redakcjo: czy urzędnicy nie znają innych gatunków drzew poza platanami?

  25 6
 • ~Arteks 2017-09-25 10:59:52

  Każdy sposób na upiększenie jakiegoś miejsca lub wyrwanie powierzchni autom jest korzystne. Szkoda, że w Rybniku przebiega to tak wolno i w tak niewielkim zakresie.

  22 66
 • ~LEMUR 2017-09-25 11:31:59

  Drogi UM, jak już zabieracie miejsca parkingowe. Zróbcie porządek z parkującymi tuż pod waszymi oknami przed "koniaczkiem" Samochody parkujące "po skosie" znacznie zabierają fragment jezdni.

  35 3
 • ~truman20 2017-09-25 11:44:19

  ~Arteks - bardzo dobrze mówisz i idąc tym tropem, mam pomysł! To zburzmy i tak zbędnego i szpecącego centrum Focus Parka, w tym miejscu zróbmy mały rynek ze stałą sceną i ładnym parkiem i do tego mini browar rybnicki (zgodnie z historią tego miejsca) żeby nie zawalać głównego rynku i niech szerzy się tam szeroko pojęta kultura. Wydaje mi się, że będzie z tego nieporównywalnie większy pożytek niż ledwie zipiejącego molocha.

  55 11
 • ~Arteks 2017-09-25 11:48:27

  @lemur - auta parkujące pod tym sklepem powodują, że nie można prawidłowo korzystać z prawego pasa jazdy. Też już na to zwracałem uwagę ale jakoś nikomu to nie przeszkadza, łącznie z Naczelnikiem Wydziału Dróg. Przy okazji warto by się wziąć za auta parkujące na Rynku mimo całkowitego zakazu ruchu między 11-17. A może komendant Straży Miejskiej wysłałby wreszcie lawety i wywiózł te auta? Tym bardziej, że przeważnie to nie są dostawczaki. Ludzie od dostaw w mig pojęli, że w centrum nie mogą przyjeżdżać po 11 i poruszają się albo z wózkami albo przyjeżdżają przed 11. W tym przypadku przydałyby się drastyczne rozwiązania bo prośby i zakazy wjazdu wyraźnie nie działają, a mandat to zbyt tanie rozwiązanie.

  27 30
 • ~Arteks 2017-09-25 11:51:32

  @truman20 - akurat Focus to jeden z najładniejszych obiektów wybudowanych w centrum w ostatnim 20 lat, dlaczego mielibyśmy go burzyć? Jeśli chcesz coś burzyć weź się za szpecące, kopcące, szare lub ceglane budynki mieszkalne - tych nikomu nie byłoby żal. Focus to wzorowy przykład jak można dobrze wykorzystać powierzchnię. Auta na dachu nikomu nie przeszkadzają i nikomu nie zawadzają. Natomiast auta na tych składowiskach typu Hallera czy 3 Maja to obciach dla miasta i ewidentne marnowanie powierzchni miasta.

  16 80
 • ~LEMUR 2017-09-25 11:52:46

  @Arteks, dokładnie tak. O ile podczas małego ruchu nie jest to uciążliwe, to jak większy koreczek popołudniami to prawy pas praktycznie do połowy jest zajęty. Ale wiesz, znak po skosie masz? Masz! Prawidłowo? Ano to że "dupa" wystaje to już mało kogo.

  13 6
 • ~ 2017-09-25 11:56:34

  @ Arteks - w tym miejscu była powierzchnia wyłączona z ruchu, raczej trudno mówić o zabraniu pojazdom miejsca (nikt nie ryzykował tam mandatu postojem tam).

  17 0
 • ~Arteks 2017-09-25 12:12:15

  @pääkäyttäjä - człowieku... w Rybniku kierowcy nie boją się stawiać aut na Rynku (mimo zakazu ruchu 11.00-17.00), a ty myślisz, że uświęcali jakieś koperty przy UM? Człowieku, kilkanaście metrów od komendy miejskiej policji zawsze stoją auta na trawniku, na chodniku i... policja to ma w nosie.

  13 25
 • ~bartezz 2017-09-25 12:14:28

  Bzdura totalna, a po drugiej stronie jest skwer dwu częściowy z ławkami i fontanną, lepiej można było zmodernizować właśnie ten skwer przy Focusie niż postawić takie nie wiadomo co... żadna przyjemność usiąść tam w hałasie i wdychać spaliny oraz podziwiać budynek Hermesu z lat PRL-u.

  51 5
 • ~Arteks 2017-09-25 12:30:44

  @bartezz - a po drugiej stronie nie byłoby hałasu? Jeśli nie chcesz patrzeć na Hermes, możesz usiąść tak aby patrzeć na tę piękną secesyjną kamienicę z wieżyczką. A co do spalin to poparłbyś wycofanie ruchu aut z Chrobrego i kawałku Miejskiej? Ja nie mam nic przeciwko. :)

  6 45
 • ~terrorist 2017-09-25 12:32:12

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  3 0
 • ~bartezz 2017-09-25 13:06:02

  Arteks - wiem, że masz obsesję na punkcie aut w centrum ale nie przeginaj z wycofaniem ruchu na Chrobrego i Miejskiej bo to niedorzeczne. Gdzieś musimy się poruszać i przemieszczać. Natomiast w skwerze z fontanną obok Focusa też jest hałas i spaliny ale miejsce o wiele bardziej przyjazne i oddalone od samej ulicy niż ten parklet. Uważam, że są to niepotrzebnie wydane pieniądze na takie nie wiadomo co... Zdecydowanie o wiele lepszym krokiem byłaby modernizacja parku na Wieniawskiego. Zrujnowana, nieczynna od długich lat fontanna, uszkodzona kostka brukowa i obskurne ławki aż proszą się o remont...

  53 7
 • ~ 2017-09-25 14:31:19

  @ bartezz: jestem za opcją wycięcia ruchu na ul. Chrobrego i Miejskiej, na odcinku od 3 Maja do pl. Kopernika. Tu i tak chodzi dużo ludzi a jak ktoś chce dostać się na Hallera lub w okolice UM, to niech jedzie dookoła przez 3 Maja i Piłsudskiego. Wątpię, by ruch na tym ucierpiał - to praktyczny skrót dla kierowców - piszę to ja, kierowca.

  @ Artex - zaręczam Ci, że zatrzymanie się tam jest dość ryzykowne ;) Pozostałe kwestie wjeżdżania powinna wyjaśniać SM ale skoro jakieś auta wjeżdżają na rynek, widocznie mogą.

  10 19
 • ~marys76 2017-09-25 18:10:16

  Świat będzie odchodził od parkletów a Rybnik chce tym zabłysnąć. Parklety to idealne miejsca dla terrorystów, którzy rozpędza swoje ciężarówki i z łatwością staranują ławeczki wraz z ich użytkownikami.

  14 7
 • ~Arteks 2017-09-25 18:10:50

  @bartezz - to nie jest żadna obsesja tylko uprzyjaźnianie centrum miasta. Trend znany od kilku dekad i z powodzeniem wprowadzany w całej Europie Zachodniej w miastach małych, średnich czy metropoliach. Każdy kto bywa za granicą w miastach to widzi różnice między nimi a miastami polskimi - tam auta są wypierane z miast, u nas jeszcze jest odwrotnie. Ale to się też będzie zmieniać. A jeśli nigdzie nie bywasz i nie masz możliwości subiektywnego przekonania się jak funkcjonują inne miasta, wbij sobie w internet i takie pojęcia jak: parklet, bus-pas, kontrapas, woonerf, transport zrównoważony, węzeł przesiadkowy. Wyskoczą ci obrazki i przykłady zmian jakie dokonują się w różnych miastach. W bliskich Rybnikowi - Katowicach (którym moim zdaniem daleko jeszcze do miasta przyjaznego) dokonano wielu rewolucyjnych ruchów w ostatnich latach wyłączając z ruchu kilka ulic, przekształcając wiele z nich w deptaki, ograniczając prędkość do 30 km/h w centrum. A teraz budują kilka centrów przesiadkowych - wszystko aby zmniejszyć ruch aut w centrum. Tak jak napisał pääkäyttäjä - przedłużenie deptaków i stworzenie naprzeciw UM placu to raczej konieczność niż tylko marzenie. Co najwyżej można to zrobić jako woonerf aby autobusy mogły sobie przejechać raz na jakiś czas ale już nie auta prywatne. Na miejscu mieszkańców pl. Wolności apelowałbym o ograniczenie ruchu samochodowego przez ten plac w godzinach 23.00-5.00. Przykład z Rybnika jakim możemy się chwalić to pl. Jana Pawła II z fontanną, parkiem i placem zabaw, świetnie funkcjonujące miejsca dla pieszych i całych rodzin, wyrwane autom (bez szkody dla tych ostatnich).

  10 28
 • ~Robin Tell 2017-09-25 20:01:58

  Trzeba tam dobudować tężnię z budżetu obywatelskiego.

  14 1
 • ~morfeus12 2017-09-25 20:23:19

  Jeśli uważacie, w ścisłym centrum nie może być parkletu, nie ważne w jakim miejscu to znaczy, że coś z naszym miastem i z Waszym myśleniem jest nie tak... Jeśli pod samym magistratem nie można nawet w spokoju usiąść to chyba czas to zmienić a nie narzekać, że smród, że spaliny i hałas...

  10 13
 • ~bartezz 2017-09-25 23:11:16

  Arteks - chłopcze, bywam w świecie jeśli mam rozwiać twoje wątpliwości i podejrzewam, że w takich miejscach, o których ty na pewno marzysz by tam się znalezć. Ale muszę się powtórzyć i przytoczyć słowa innych tu wypowiadających się - to są twoje i tylko wyłącznie twoje wizje i marzenia o wycofywaniu ruchu w centrum do tak dalekiego i radykalnego stopnia, więc kolejny raz nie próbuj narzucać swoich marzeń innym bo sam widzisz z jakimi odpowiedziami się tu spotykasz od ludzi, którzy bywają w świecie więcej niż ty. Nie wiem skąd u ciebie cały czas poczucie takiej manii wyższości nad innymi, myślisz, że tylko ty wszystko wiesz najlepiej, najwięcej jesteś nieomylny, znasz świat jak mało kto a tak szczerze to sam widzisz co ludzie myślą o twoich wpisach tu na forum. Czasem gadasz z sensem i też się z tobą zgadzam ale to naprawdę nieczęsto się zdarza. Masz prawo myśleć i pisać co
  chcesz, ale nie zmusisz na siłę nikogo, że każdy ma się z tobą zgadzać i ci przyklaskiwać na każdą twoją wypowiedz!!! Uszanuj też wizje oraz zdanie innych to może wreszcie ludzie zaczną cię tu szanować na forum...

  37 2
 • ~Arteks 2017-09-25 23:26:46

  @bartezz - daruję sobie jakieś personalne wycieczki. Zwracam jedynie uwagę, że przeciwnicy zrównoważonego transportu (nawet jeśli nie rozumieją co to jest i nie chce im się o tym poczytać albo doświadczyć) nie mają alternatywnych wizji i pomysłów. Powiem ci szczerze, chętnie bym posłuchał jakie koncepcje na rozwiązanie problemów zakorkowanych polskich miast w tym Rybnika masz ty czy inne osoby. Co według ciebie jest radykalnego w moich pomysłach? Przecież ja nie chcę wycofywać całkowicie ruchu z większości ulic. Natomiast jeśli już nie chcecie słuchać jak się robi w krajach bardziej cywilizowanych to jak skomentujecie Katowice i wyrzucenie aut z tak ważnej ulicy jak 3 Maja? Jak skomentujecie niedawną całkowitą zmianę ruchu na Mickiewicza i spore ograniczenie ruchu na tej niesamowicie ruchliwej drodze (wydawało się do niedawna - niezbędnej dla Śródmieścia). Usunięto auta z Rynku, z św. Jana, z Mariackiej, Staromiejskiej, Mielęckiego i Dyrekcyjnej. Mają wkrótce zniknąć z Dworcowej. Co powiecie na to? Czy to są działania radykalne czy umiarkowane? Czy takie działania zaszkodziły Katowicom - czy wręcz przeciwnie? Czy to spowodowało całkowity paraliż miasta dla samochodów czy wręcz przeciwnie? Czy to zaszkodziło handlowi i gastronomii czy wręcz przeciwnie - jeszcze bardziej je pobudziło? Czy domagając się usunięcia z centrum Rybnika aut z kawałka dwóch ulic - Chrobrego od Hermesu w dół i z Miejskiej do pl. Kopernika jestem radykałem? Podyskutujcie jak normalni ludzie, a nie jak szczeniaki które zrobiły niedawno prawo jazdy i myślą, że są panami szos. ;)

  11 33
 • ~Lateks 2017-09-26 10:34:01

  ~morfeus12 jeśli konowały z UM są s stanie sprzedać park w centrum to niech potem nie marnują tych pieniędzy na ich fantazje i niech się tym tak nie ekcytują że dwa chore krzewy zastąpią kilka ha krzewów i drzew...

  17 4
 • ~Romek Romkowski 2017-10-08 10:25:23

  Największa bzdura od czasu tych kretyńskich donic wzdłuż Kościuszki. Pas dla rowerów na ulicy gdzie ZAWSZE są korki bądź bardzo wzmożony ruch, dwa pasy od banku do skrzyżowania przy sądzie były bardzo potrzebne,teraz jest tam gównowarta ścieżka dla rowerów. Tak potrzebna jak zabrane miejsce parkingowe dla 10 rowerów(koło Filaka) nie wiedziałem tam jeszcze roweru w tym stojaku. Pan Kuczera na siłe próbuje wszystkich rowerami zarazić. A co z OC dla rowerzystów? Wjechał we mnie koleś rowerem i co? Szkoda jest a rowerzysta nie posiada ubezpieczenia mimo że jest użytkownikiem drogi.

  4 3
 • ~Arteks 2017-10-08 11:03:29

  @Romek - zamiast się tak pieklić, napisz jakie ty masz pomysły na walkę z zakorkowanymi ulicami w mieście. Pomysł z zachodnich miast to wzmocnienie znaczenia komunikacji rowerowej. Tam to się sprawdziło. Dlaczego nie wypróbować tego w naszym mieście w którym rowerzystów już jest wyraźnie więcej niż jeszcze kilka lat temu?

  4 5
 • ~Gabriela Nowak 2019-06-17 12:41:09

  TO MA ZNIKNAC I TO SZYBKO W MOCY OKNA NIE MOZNA BYLO OTWORZYC BO PIJAKI SIEDZA I WRZESZCZA

  0 1
 • ~Gabriela Nowak 2019-06-17 12:45:56

  Caly weekend bylam chora to byl istny horror okna nie moglam otworzyc bo sie darli zw sceny a jak juz skonczyli to potem sprzety i sprzatali to dziadostwo do 2 w nocy potem podjechal w oz i podlewali to pozal sie pani drzewko 20 minut wlaczony buczek i podlewa;i 1 drzewko i pare klombow nie bylo zdnej ciszy nocnej to powalone inaczej tego nie da sie nazwac

  0 1
 • ~Gabriela Nowak 2019-06-17 12:49:31

  teraz sie pytaja mieszkancow a gdzie byli jak to powstawlo na pewno to nie moze tu zostac

  0 0
 • ~Gabriela Nowak 2019-06-17 12:52:29

  Pani Asytentka Prezydenta co otrzymala pismo i tez miale to gdzies chcialm rozmawiac o kazala zostawic pismo a teraz pieprzy o jakis więzach KOBIETO TU NIE DA SIE SPAC W NOCY i ZYC !!!

  2 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 4172