zamknij

Biznes

W Rybniku pojawią się nowoczesne parkomaty. Z postój zapłacisz kartą płatniczą

2016-10-18, Autor: bf

Rybnicki magistrat ogłosił przetarg na dostaw i montaż 10 nowych parkomatów w strefach płatnego parkowania. Mają zastąpić stare i wysłużone już maszyny. Kierowcy zapłacą za postój już nie tylko w złotówkach, ale w euro, a także poprzez zbliżenie karty płatniczej. Parkomaty mają być bowiem połączone z siecią szerokopasmową.

Reklama

Jak czytamy w warunkach zamówienia, miasto interesują parkomaty przyjmujące opłaty w złotówkach i euro. Ponadto musi mieć wbudowany czytnik kart płatniczych obsługujący płatności kartami bankowymi zbliżeniowymi bezpinowymi (payPass, payWave). Magistrat wymaga również od dostawcy, by urządzenia były wyposażone w klawiaturę dotykową lub stykową do wprowadzenia numeru rejestracyjnego i umożliwiającą zmianę języka domyślnego na język niemiecki.

Jeżeli chodzi o obudowę, powinna być w całości wykonana z metalu nierdzewnego lub metalu, który został zabezpieczony powłoką odporną na działanie czynników atmosferycznych, korozję, uszkodzenia mechaniczne (wandalizm) i inne uszkodzenia. - Obudowa powinna zapewniać ograniczony dostęp do części kasowej, która musi być chroniona oddzielnymi zamkami indywidualnymi odpornymi na włamanie za pomocą wytrychów i wiercenia. Grubość ścianki parkomatu nie może być mniejsza niż 2 mm. Wyświetlacze powinny być wykonane z materiału łatwego do konserwacji oraz powinny być zabezpieczone przed fizycznym uszkodzeniem – czytamy w ogłoszeniu przetargowym.

Kolejnym wymogiem magistratu jest transmisja w sieci LAN z wykorzystaniem światłowodów należących do Miejskiej Sieci Szerokopasmowej.

Lokalizacja nowych parkomatów:
Nr 1 – parking ul. 3 Maja (rejon skrzyżowania z ul.Szafranka)
Nr 2 – parking ul. 3 Maja (pomiędzy ulicami Wieniawskiego a Klasztorną)
Nr 3 – parking ul. Chrobrego 6
Nr 4 – parking ul. Wysoka (rejon skrzyżowania z ul.Staszica)
Nr 5 – parking ul. Chrobrego (pomiędzy ulicami 3 Maja a Kościuszki)
Nr 6 – parking ul. Miejska 8 (pomiędzy ulicami Klasztorna a Pl. Kopernika)
Nr 7 – parking Plac Armii Krajowej (rejon skrzyżowania z ul. Jankowicką)
Nr 8 – parking Plac Wolności (pomiędzy ulicami Staszica a Reja)
Nr 9 – parking ul. Mikołowska (pomiędzy Powstańców Śląskich a Św. Antoniego)
Nr 10 – parking ul.St.Vallier (rejon skrzyżowania ul.St. Vallier – Białych

Otwarcie ofert nastąpi 24 października. To nie oznacza jednak, że parkomaty powstaną jeszcze w tym roku. Zgodnie z zapisem warunków zamówienia, dostawca będzie miał 6 miesięcy na montaż maszyn. Cena netto tej inwestycji wynosi 1, 219 mln złotych.

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (25):
 • ~Targenor 2016-10-18 11:08:30

  Najwyższy czas. Stare parkomaty już tylko straszą. Co drugi nieczynny albo zepsuty i pożera monety.

  18 8
 • ~Ancymon 2016-10-18 11:29:29

  Ciekaw jestem czy inwestycja w te parkomaty się zwróci bo cena nie jest mała .

  22 4
 • ~moniczak 2016-10-18 11:49:51

  bardzo dobra decyzja - oczywiście, że inwestycja się zwróci. Stare mają ok. 10 lat? Licząc żywotność nowych na kolejne 10 lat, to 1,2 mln spłaci się przy zyskach rzędu 10 tys./mies. ze wszystkich parkomatów w mieście. Jak widać jest jest to wielka kwota na modernizację.

  11 9
 • ~Ancymon 2016-10-18 12:04:26

  Czy cena netto jest ceną końcową tej inwestycji .

  12 1
 • ~Arteks 2016-10-18 12:38:12

  Cieszy to, że pojawią się nowe parkomaty. Stare już mają chyba z 10 lat i w dodatku są toporne w obsłudze, czasami w ogóle nie działają. Ktoś zadał pytanie czy one się zwrócą? Prawdopodobnie nie, dopóki w naszym kraju będzie tolerować się bardzo niskie stawki za parkowanie. 2 zł za godzinę to może miało sens 15 lat temu ale nie teraz. Pomijam już rybnicki absurd w którym urzędnicy płacą śmieszną kwotę 20 zł za miesiąc za zagracanie naszego centrum swoimi autami na 8 godzin pracy! Z tym należy skończyć w pierwszej kolejności. Jeśli ktoś chce koniecznie z wygody parkować tuż przy swoim miejscu pracy niech za to zapłaci ale tak jak to ma miejsce w takich Gliwicach gdzie za abonament jednodniowy wynosi od 7 do 13 zł w samym centrum.

  17 34
 • ~ 2016-10-18 13:43:22

  Oczywiście, że 20 zł jest śmieszną kwotą za możliwość parkowania w centrum miasta przez ponad 8 godzin dzień w dzień. Nie bardzo rozumiem, dlaczego urzednicy mają być w ten sposób uprzywilejowani * P.S. Arteks, jakoś się nie ustosunkowałeś do kwestii Przemyśla. Jesli fakty są wbrew Twoim teoriom, to tym gorzej dla faktów?;)

  17 12
 • ~Arteks 2016-10-18 16:09:55

  @Kasiu - to nie ten temat, ale jeśli już zaczęłaś to dzisiaj AQI w Rybniku 18... niższe niż w większości miast Polski. Nawet w Gdyni jest wyższe... We wspomnianym Przemyślu 118! (ale przestrzeliłaś ;) Co powrotu do tematu to trzeba zabrać się za nieuzasadnione przywileje urzędasów. Dopiero niedawno wpadłem na jakiś taryfikator i znalazłem ten skandaliczny zapis o tym, że urzędnik w Rybniku płaci za parkowanie (zagracanie) centrum miasta 20 zł na miesiąc. Nawet jeśli jest dyrektorem czy naczelnikiem czyli osobą dobrze sytuowaną. W Gliwicach zapłaciłby za parking w samym centrum 13 zł za dzień (czyli 273 zł za miesiąc)!

  8 16
 • ~tommy88n 2016-10-18 18:19:52

  Arteks masz chłopie nie aktualne wiadomości, gdyż urzędnik w Rybniku nie płaci za parking 20 zł a 30 zł. Dodatkowo nie wiem coś się chłopie tak uchwycił tych urzędników, bo abonamenty postojowe nie tylko ich dotyczą, ale również mieszkańców śródmieścia jak również pracowników innych firm. Dodam że również prywatnych. Sam nie jestem zwolennikiem moto kultu ale zauważ że nie raz wykorzystanie samochodu to konieczność a nie fanaberia. Często do pracy nie masz jak dojechać bo brak rozwiązań komunikacyjnych, chociażby jak z takiej miejscowości Żytna dwa autobusy na krzyż.
  Ponadto zauważ że nasze miasto nie posiada dobrych rozwiązań mogących odkorkować centrum np. dobrze skomunikowanych parkingów na przedmieściach np. na hałdzie obok stacji Rybnik Towarowy, czy chociażby Niewiadom. Tutaj konieczna jest raczej konstruktywna dyskusja i czynny, a nie podrykiwanie rodem z wiejskiego odpustu że urzędnik jest zły bo ma abonament za dwie dychy...

  19 8
 • ~minowa 2016-10-18 18:26:09

  @tommy88n - z tego, co wiem, te hałdy są prywatne a nie miejskie....

  2 1
 • ~ 2016-10-18 19:24:31

  Arteks - wiem, że nie ten temat, ale w tamtym unikales konfrontacji. I nie manipuluj wybierajac sobie jeden, dwa czy 5 dni. Ja Ci pokazalam przeglad 3 miesiecy. Smialo mozesz przejrzec kolejne 3 miesiace, będzie to samo. Ale o tym wiesz, prawda? Bo nie jesteś głupi, tylko masz wybujale ego i lubisz tak manipulować, żeby to potwierdzić (we wlasnych oczach chyba ;) )

  7 6
 • ~Arteks 2016-10-18 19:25:19

  @tommy88n - dokładnie przeanalizowałem taryfy - 20 zł płacą urzędnicy różnych instytucji za korzystanie z parkingów na Hallera i 3 Maja i to jest skandaliczne bo dlaczego tylko oni?! Nie mam nic przeciwko temu aby mieszkańcy centrum płacili tak niskie abonamenty ale nie przyjezdni! Czy to jakaś łaska, że ktoś z daleka pracuje w centrum Rybnika, blokuje przez 8 godzin parking, pomnaża korki, hałas i zanieczyszczenie powietrza i to wszystko za... 20 zł!!!
  Zgadzam się z tobą, że są sytuacje kiedy ktoś mieszka lub pracuje w takim miejscu, że trzeba jechać autem - takie osoby powinne jednak mieć świadomość, że powierzchnia w centrum miasta to nie to samo co łąka na wsi. Za to powinno się płacić o jedno zero więcej niż obecnie. Nawet w małym Wodzisławiu ceny za abonament to 100-200 zł, a Rybnik jak zwykle wspaniałomyślny, a potem cała okolica się śmieje, że takie korki w Rybniku... Wielu ludzi mieszka w świetnie skomunikowanych z centrum Rybnika miejscach jak np. Leszczyny, Radlin, Rydułtowy czy Wodzisław i nie muszą jeździć autem - mają pociągi, autobusy miejskie i nogi.

  9 16
 • ~ 2016-10-18 19:29:09

  Tommy, nawet jeśli 30, to mało za miesiąc. Ja gdybym chciala parkowac przez tak długi czas, zapłaciłabym jakieś 20 razy tyle. A niby dlaczego? Mieszkańcy - ok. Ale cała reszta powinna być równo traktowana. A że dojazd bywa trudny, to fakt, tylko co z tego? Wsrod moich znajomych wiele osób ma trudny / długi dojazd do pracy i często brak możliwości zaparkowania samochodu. Nie wszystkie zakłady pracy mają komfort wlasnych parkingow. Pech

  9 6
 • ~ 2016-10-18 19:56:44

  Czemu tylko jeden język obcy - niemiecki ? "polskie niemce" wbrew temu co czasami chcą pokazać, pamiętają nasz język, a rodowici raczej nie zapuszczają się w nasze strony, jeżeli ma być światowo, to mógłby być też angielski, czemu pominięto możliwość płacenia kartą miejską ? czyżby okazało się, że wprowadzony z wielką pompą, przez ekipę "doświadczonego samorządowca" gadżet, który miał być ósmym cudem świata ( a przynajmniej Rybnika) i umożliwić płatność we wszystkich miejskich punktach, okazał się tylko drogim, mało przydatnym gadżetem ?

  16 0
 • ~tommy88n 2016-10-18 20:41:33

  Arteks pragnął bym zauważyć że mimo wszystko skupiasz się na mało istotnych faktach. Z racji barku argumentów doczepiasz się do wybranej grupy korzystających z parkingów miejskich by udowodnić iż ta grupa jest grupą gorszą bo zajmuje miejsca parkingowe. W Rybniku do zagadnienia należy podjeść kompleksowo. Rozpoczynając od atrakcyjnej taryfy przewozowej dającej np. możliwość pozostawienia samochodu na parkingu poza centrum a następnie sprawne poruszanie się wszystkich osób podróżujących samochodem przez cały dzień po centrum. Podobne rozwiązania widziałem w USA i tam takowe rozwiązania się sprawdzają. Ponadto czytając Twoje komentarze dochodzę do wniosku że nie warto kopać się z Koniem. Bo jest takie stare chińskie przysłowie "nie zadawaj się z głupszym od siebie, bo sprowadzi Cię do swojego poziomu i pokona doświadczeniem" ...
  KasiaT nie wiem w jaki sposób przyznawane są abonamenty dla firm. Tutaj chyba najbardziej właściwe jest RSK. Wiem za to tyle że nie tylko urzędnicy parkują na abonamentach w centrum miasta. Moja firma akurat załatwiła Pracownikom takowy abonament, a jest to firma prywatna.
  minowa owszem tereny są w władaniu byłej Kompanii Węglowej. Podałem przykładowe lokalizacje. Od czegoś w UM jest w końcu referat planowania przestrzennego?

  11 5
 • ~Arteks 2016-10-19 10:12:15

  @tommy88n - brak argumentów? Chyba nie potrafisz czytać ze zrozumieniem. 1) abonamenty dla przyjezdnych w Rybniku są zbyt tanie 2) urzędnicy są uprzywilejowani - dlaczego? 3) miasto samo prowokuje problemy w ruchu bo czym więcej tanich miejsc parkingowych - tym więcej korków 4) centrum nowoczesnego miasta powinno być dla ludzi a nie dla aut - tak to funkcjonuje np. w miastach niemieckich czy skandynawskich które uchodzą za najprzyjaźniejsze na świecie. Mój nowy cel - doprowadzenie do likwidacji abonamentów dla urzędników za 20 zł! A marzenie - likwidacja tych dwóch dużych strasznych parkingów z mapy Rybnika. Nie mam nic przeciwko w tworzeniu bezpłatnych parkingów na obrzeżach miasta ale koniec z marnowaniem przestrzeni w centrum miasta dla ludzi którzy płacą za to 1 zł na dzień!!!

  3 11
 • ~Lateks 2016-10-19 19:21:48

  Arteks idąc twoim tokiem rozumowania idź do RSM i domagaj się opłat parkingowych pod blokami na Floriańskiej, Wandy czy Wawelskiej, tam to dopiero koszmar się robi..., a przecież macie wszędzie blisko... i taki wspaniały dworzec zaraz obok osiedla....

  7 5
 • ~Arteks 2016-10-19 19:43:09

  @lateks - teren osiedli należy do RSM, jest utrzymywany z opłat lokatorów i oni mają prawo parkować tam swoje auta za darmo bo płacą za mieszkania czasem nawet 700 zł na miesiąc. Nie mam też nic przeciwko prywatnym parkingom na prywatnym terenie ale te tanie abonamenty dotyczą miejskich parkingów. Gdzie tu jakakolwiek równowaga? Jednorazowe skorzystanie z WC to 1 zł, a zagracenie miasta autem które zabiera średnio 4 metry kw. i kosztuje 1 zł na 8 godzin!!! Jeśli takich abonamentów jest np. 300 to mamy tak naprawdę 1200 metrów kw. powierzchni miasta z której miasto nic nie ma! 1 zł za dzień to totalne nieporozumienie. Nie mówiąc już o innych szkodach jakie miasto ponosi - największym jest wzmożony ruch samochodów. Zazwyczaj wszyscy popierają interes miasta, ty również @lateks - dlaczego więc próbujesz być sarkastyczny kiedy nasze miasto na taką niegospodarność i jej pochodne? Dlaczego w Wodzisławiu czy Gliwicach urzędnicy nie mają takich przywilejów jakie mają w Rybniku?

  4 7
 • ~tommy88n 2016-10-19 21:47:05

  Arteks chłopie masz chyba alergię na urzędników przechodzącą w obłęd. Wskazałem Ci wielokrotnie że nie tylko urzędnik korzysta z abonamentu a także mieszkańcy tego miasta. Idąc Twoim tokiem rozumowania urzędnik nie powinien mieć nic bo przecież to urzędnik (spytam retorycznie czy może chociażby oddychać?), Osoby korzystające z abonamentów parkingowych nie płacą podatków,? Przeszkadza Ci 300 abonamentów, a ja się spytam, kto uchwalił że abonament kosztuje 20 zł? Chyba Rada Miasta tak więc organ wybrany w wyborach samorządowych przez większość mieszkańców, dlatego też Twoje spostrzeżenia należy traktować w kategorii pieniactwa doprawionego dużą dawką nepotyzmu.

  8 5
 • ~Arteks 2016-10-19 22:41:59

  @tommy88n - uchwaliła Rada Miasta w poprzedniej kadencji ale większość mieszkańców Rybnika nawet o tym nie wie. Taką uchwałę w każdej chwili można zmienić. Wyraźnie napisałem - nie mam nic przeciwko aby mieszkańcy centrum płacili 30 zł za taki abonament - należy im się to bo nie mają czasami gdzie zostawić swojego auta. Ale jakim prawem miasto ma fundować taki prezent urzędnikom w tym wielu osobom dojeżdżającym spoza Rybnika którzy nawet nie płacą tu podatków? Chcą wygody niech parkują ale niech płacą tak jak w Wodzisławiu albo Gliwicach min. 200 zł na miesiąc. To temat którym muszą się zająć dziennikarze i rozpropagować ten temat bo 99% mieszkańców Rybnika o tym przywileju urzędniczym nic nie wie! Miasto traci przez to bardzo duże pieniądze, a urzędnik płaci za 8 godz. parkowania mniej niż zwykły rybnicki Kowalski za 1 godz. parkowania!!!!!!! Dlaczego Rybnik jest tak wspaniałomyślny i tani dla przyjezdnych którzy odpłacają nam się dodatkowo hałasem, korkowaniem 3 Maja, Piłsudskiego, Miejskiej i Hallera oraz smrodem z rur wydechowych jaki tu pozostawiają. Piszę do dziennikarzy w tej sprawie. ;P

  5 6
 • ~lewy_gwint 2016-10-20 00:30:31

  arteks brednie jakieś piszesz urzędnicy parkują na parkingu urzędowym - wiec nic nie płacą. Wystarczy zobaczyć ile tam aut codziennie stoi.

  4 6
 • ~Adaśko 2016-10-21 12:17:48

  Wszyscy częściowo mają racje.Mieszkam od 25 lat na PL.Wolności.Tu się dzieją cyrki,każdy ma zezwolenie na parkowanie.Zezwolenia są podrobione,fałszowane.Oczywiście prezesi RSM o niczym nie wiedzą.SM jest bez radna.Znaki ruchu drogowego co dziennie są łamane.Mało tego jeśli zwrócisz uwagę to ci uszkodzą samochód.Klucze do bramki wjazdowej są podrobione.Wiem o tym na pewno,ponieważ już nie jedna rozmowa została przeprowadzona i w dalszym ciągu nic.Musimy sobie radzić sami.A przyjezdni się śmieją ,ze wszystkich.Pozdrawiam prezesów RSM.

  5 1
 • ~Arteks 2016-10-21 17:43:43

  @lewy_gwint - przeczytaj sobie dokładnie uchwałę RM. A gdybyś był jeszcze honorową osobą, a nie gwintem - to byś napisał, że mam rację bo parking przy UM jest tylko na auta służbowe i chyba dla naczelników, a przywilej dotyczy dwóch największych parkingów w centrum: Hallera i 3 Maja. @42topson - uważam, że powinieneś mnie popierać bo walcząc z moto-dyktatem i cwaniakami którzy wykorzystują rybnicką gościnność i przesadzoną wspaniałomyślność - wspieram też samych mieszkańców centrum miasta. Mimo różnic poglądów wspólnie powinniśmy walczyć o czystszy i bardziej uporządkowany Rybnik. Na pl. Wolności należy też zlikwidować parking od strony Focusa. W tej chwili to nie jest plac tylko parking-ulica-przystanek. Jedyną pozytywną jego cechą jest świetna fontanna.

  3 3
 • ~Lateks 2016-10-21 20:54:59

  Nigdzie na świecie opłaty parkingowe nie spowodowały że ludzie przenieśli się z własnych samochodów do komunikacji publicznej.
  Ponieważ ja i moja rodzina płacimy masę różnych podatków i opłat mam prawo wymagać żeby potencjalni klienci firm w Rybniku mieli możliwość wydawania tutaj pieniędzy. Skoro nie da się do Rybnika ani dojechać ani wyjechać środkami komunikacji publicznej to przyjeżdżają samochodami. I opłaty za parking nie powodują że ludzie przesiadają się do autobusów tylko powodują że każdy kombinuje jak zaparkować jak najtaniej.

  4 2
 • ~Arteks 2016-10-22 19:03:01

  @lateks - jesteś tego pewien czy piszesz na zasadzie "strzelam, może się uda". Czy byłeś kiedykolwiek w niemieckich miastach? One są często gęściej zabudowane niż Rybnik. Parkingi w centrach są bardzo drogie i raczej pochowane albo w podziemiach, galeriach handlowych, w okolicy dworców. Oczywiście są też przyuliczne ale jest ich mało. Komunikacja faktycznie funkcjonuje tam perfekcyjnie. Totalnym paradoksem jest myślenie, że klienci przyjadą tylko autami... To nieprawda! Można to właśnie sprawdzić na podstawie przykładu z Niemiec. W Augsburgu w którym byłem przez kilka dni w tym roku - biznes handlowy, gastronomiczny i usługi w centrum kwitną na tyle, że praktycznie nie ma było wolnych lokali do wynajęcie... Takich deptaków jak u nas Sobieskiego spotkałem tam kilka, tak samo jak placów/rynków bez aut. Dostęp autami jest bardzo utrudniony. Parkingi w centrum tylko wielopoziomowe i tylko blisko dworca płatne 1 EUR za 30 minut lub 125 EUR za miesiąc. Czym bliżej Rynku tym... brak parkingów. Lateks jeśli naprawdę jesteś otwartą i nowoczesną osobą przeczytaj proszę ten artykuł z onet zalinkowany przeze mnie na forum pt. "10 miejskich mitów". Przeczytasz tam o drogach, suburbiach ale także parkingach. To samo o czym ja piszę od lat tylko 10x profesjonalniej: http://forum.rybnik.com.pl/viewtopic.php?f=11&t=6124&p=65779&sid=8295facc3ced0bf318ada7051e642248#p65779

  4 5
 • ~Arteks 2016-10-22 19:08:53

  @Lateks - wiele razy krytykuję ZTZ bo to instytucja zupełnie nie idąca za rozwojem miasta ale mimo braków w ich funkcjonalności z większości dzielnic Rybnika, a nawet spoza niego dojazd do centrum jest na tyle sprawny, że samochód wcale nie jest konieczny, a władze miasta powinne stanąć na uszach żeby na nowo zagospodarować te dwa place i wyrzucić stamtąd raz na zawsze auta lub schować je do podziemi. Takie są trendy jeśli chcemy tworzyć nowoczesne i przyjazne miasto.

  4 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Liderzy biznesu w regionie

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2528