zamknij

Organizacje pozarządowe

W Rybniku odżyją wydarzenia sprzed 91 lat

2012-05-03, Autor: 
Już w najbliższy wtorek 8 maja ulica Powstańców stanie się areną walk powstańców śląskich z żołnierzami Selbschutzu i Reichswehry. Wszystko za sprawą Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Powstaniec Śląski", która wykona rekonstrukcję epizodu III Powstania Śląskiego, czyli największego zrywu powstańczego Ślązaków w XX wieku.

Reklama

- To rekonstrukcja zdarzeń z 3 maja 1921 roku. W Rybniku, szczególnie na Paruszowcu i w Orzepowicach toczyły się bardzo intensywne walki. To, co pokażemy, to będzie epizod tych walk, pokazujący, jak powstańcy nadciagający do Rybnika od strony Żor natknęli się na stanowisko bojówkarzy niemieckich – mówi Kazimierz Piechaczek z Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Powstaniec Śląski".

Zainteresowani przebiegiem całego zajścia powinni 8 maja stawić się na ulicy Powstańców Śląskich w Rybniku. Początek potyczki planowany jest na godzinę 16.30. - W ten sposób może nie można nauczyć się historii, ale to na pewno zachęta do poznawania faktów, do wkroczenia w świat wiedzy pisanej – mówi Kazimierz Piechaczek.

 

Będzie to już kolejne wydarzenie na rybnickim deptaku, które zostanie zorganizowane w ramach współpracy pomiędzy CRIS a Bankiem BGŻ S.A, który udziela wsparcia finansowego.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
  • ~BORYS57 2012-05-03
    08:24:37

    0 0

    Moim zdaniem to "powstańcy" byli bojówkarzami obecnie nazywanymi terrorystami dopiero po latach zobaczyli co dobrego narobili i większość wyjechała ze wstydu do Niemiec!!!

  • ~przemo7 2012-05-03
    10:56:20

    0 0

    trochę głupi jesteś

  • ~Arteks 2012-05-03
    11:27:23

    0 0

    Podział Śląska na dwa państwa w 1921 roku był tak naprawdę początkiem końca bogactwa, dobrobytu i nowoczesności tego regionu. Powstania nie wynikły z tego że miejscowi ludzie chcieli się bić ze swoimi sąsiadami ale były ewidentnie inspirowane. W czasach PRL powstania stały się propagandową częścią historii Śląska tak samo jak "wyzwolenie" tego regionu przez wojska radzieckie albo walki o Racibórz, których de facto w ogóle nie było bo to miasto zostało podpalone i zniszczone przez Rosjan zupełnie bez powodu i bez działań wojennych. Jestem przeciwnikiem świętowania powstań śląskich które były społeczną tragedią dla naszego regionu.

  • ~charlie 2012-05-03
    11:33:32

    0 0

    Tak jakby ktoś kogoś zmuszał do wzięcia udziału w powstaniach. Wielki szacunek dla tych ludzi i jeszcze większe podziękowania. Cześć i chwała bohaterom! Nie ma Śląska bez Polski, nie ma Polski bez Śląska

  • ~janusz13 2012-05-03
    12:45:51

    0 0

    Troche Cie charlie01 ponioslo. Nie ma Slaska bez Polski?? Niby czemu nie? Zreszta, Twoj awatar mowi sam za siebie.

  • ~ 2012-05-03
    18:46:50

    0 0

    Arteks: Górny Śląsk a nie Śląsk po pierwsze. Po drugie, jeśli uważasz, że pod panowaniem niemieckim była tutaj ostoja postępu to jesteś w wielkim błędzie. Dopiero za komuny powstała na Górnym Śląsku pierwsza wyższa szkoła co jest jednym z wyznaczników jak przez władze w Berlinie była traktowana miejscowa (polska, czeska, niemiecka) ludność. Byliśmy typowym regionie pogranicza, taką wewnętrzną kolonią. I za Niemca i za Ruska.

  • ~Don C. 2012-05-03
    22:45:55

    0 0

    Tylko nasze babcie wiedziały jak było.Telewizja wam prawdy nie powie.W tym temacie Arteks ma rację.To co napisał pokrywa się z tym co przekazała mi moja babcia przed laty.

  • ~aztecs 2012-05-04
    09:09:36

    0 0

    taaaak. Babcie prawdę powiedzą a co zapomną to wymyślą, hehe... Moja na przykład twierdzi, że w Smoleńsku były 2 wybuchy ;-)
    Kolego Arteks, ciekawe kto inspirował działania powstańcze. Na pewno nie Polska, która miała związane ręce wojną na wschodzie.

  • ~Robert - Meksyk 2012-05-04
    13:30:34

    0 0

    A ja tam myślę, że ważne jest przypominanie podstawowych faktów bez szczegółowego oceniania. Przeciętny obywatel nie ma pojęcia o wielu epizodach czy uwarunkowaniach (politycznych i nie tylko), a wydaje się ważne, aby pamięć o przeszłości po prostu trwała. To jest zasadniczy element tradycji i tyle! Uważam też, że rekontrukcja historyczna jest ciekawym przykładem "spotkania z żywą historią", a więc lepsze to niż nic w czasie, gdy władze państwowe robią wiele, aby naród "ogłupić" na tym tle... Pojawię się na tej imprezie na pewno!

  • ~ 2012-05-05
    11:10:52

    0 0

    No i słuszna inicjatywa, jak widać inicjująca wylew poglądów...W czasach wyabstrahowywania rzeczywistości z podstaw historiografii - wszelkie tzw. exhibicje, postawy publiczne, itd., o charakterze np. państwotwórczym, historycznym, tradycyjonalistycznym, są "przedstawiane" w tzw. mediach jako tzw. odchylenie od normy społecznej (czyjej/jakiej normy?) Nigdy jednak bezinteresownie;-)
    Co do silnej, forsowanej (ostatnio) koniunktury na wszelką tzw. autonomizację i rozliczne, a często ckliwe quasideliberacje n/t, sądzę, że należy roztropnie dokonywać realnej, a nie ideologicznej/emocjonalnej - autooceny. Wnioski są wówczas autowychowawcze, trzeźwe, bez sztucznych, wymyślnych naleciałości propagandowo-socjotechnicznych, mocno i niepotrzebnie (dla większości społecznej) upolitycznionych. Popieram zdrową autonomię. Choć to w tzw. praktyce tego społeczeństwa prawdopodobnie niemożliwe...;-)

  • ~hub381 2012-05-07
    14:40:55

    0 0

    Tenpowinien przeczytać"Historię Śląska" ! A wyszła nowa,piękna sprawa,jeno droga.
    Jak przeczytosz,to nie bandziesz bojki pisoł.Zaznaczam nie tą co pisoł prof.Popiołek.ale tą nową(praca zbiorowa).
    Pozdrowiom -Hub381(nie workowany).

  • ~ 2012-05-22
    08:46:17

    0 0

    http://radoslawsobik.pl/pano9.swf

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5068