zamknij

Wiadomości

W Rybniku nadal gańba. Kacper Woryna wśród ambasadorów akcji

2021-01-08, Autor: bf, źródło: UM Rybnik

Rybnik w kolejnej odsłonie kampanii antysmogowej razem z mieszkańcami głośno krzyczy: gańba hajcować w starym piecu. 40 tysięcy ulotek o tytule „Gańba. Kopciuchy Trują nas wszystkich” trafiło do mieszkańców Rybnika. Teraz do akcji przyłączyli się mieszkańcy miasta, którzy zgodzili się być ambasadorami tego przedsięwzięcia w krótkim spocie publikowanym w mediach społecznościowych.

Reklama

Zła jakość powietrza w Rybniku to wyzwanie, z którym miasto boryka się już od wielu lat, jednak dopiero od 2017 roku istnieje tzw. uchwała antsmogowa, która na terenie całego Śląska reguluje kwestie prawne dotyczące użytkowania starych kotłów. Zapisy tego dokumentu mówią o tym, że do końca 2021 roku należy zlikwidować piece, które są użytkowane powyżej 10 lat, dlatego miasto od kilku miesięcy przypomina o terminach wymiany starych kopciuchów. Ulotka trafiła do wszystkich domów jednorodzinnych na terenie Rybnika, ponieważ to emisja pyłów z kominów domów jednorodzinnych jest w główniej mierze odpowiedzialna za tzw. niską emisję. Na terenie Rybnika jest 18 500 tysiąca domów z czego 14 000 tysięcy z nich musi wymienić stare kotły, dlatego akcja jest adresowana głównie do właścicieli domów jednorodzinnych.

- To ostatni moment na wymianę starego pieca, pozostało już tylko 358 dni. To krótki czas na to by wybrać firmę i zmieścić się w terminie. To działanie, które pozwoli zadbać o zdrowie swoje i swoich najbliższych. Tu gra toczy się o nasze życie. Nie mamy nic cenniejszego. W to zawsze warto inwestować – apeluje Piotr Kuczera prezydent Miasta Rybnika.

W filmie, który od dziś jest publikowany w mediach społecznościowych wystąpili: znany rybnicki żużlowiec Kacper Woryna, ksiądz Wojciech Iwanecki, przewodnicząca Rady Seniorów Stefania Forreiter, Magdalena Moczała, która jest przedsiębiorcą z Rybnika i prezydent miasta Piotr Kuczera.

Duszpasterz Akademicki w Rybniku zwrócił uwagę na znaczenie kontaktów sąsiedzkich w kontekście smogu:

Zachęcam was byście się zainteresowali, tym co kryje się pod dymem z komina sąsiada. Czasem trzeba mu pomóc. Wskazać odpowiednie miejsce, gdzie może się poradzić jak uzyskać dofinansowanie do wymiany pieca, jak wypełnić wniosek. Niech czarny rybnicki dym nie przykrywa naszej zwykłej ludzkiej serdeczności i sąsiedzkiej wrażliwości – mówi ksiądz Wojciech Iwanecki.

W spocie zabrzmiał również głos przedsiębiorców, którzy czują się związani z Rybnikiem a ich biznes jest świadomą inwestycją w ekologię:

- Mądre inwestowanie w Rybniku to dzisiaj odpowiedzialność. Za mnie, za ciebie, za moje i twoje dzieci i za wspólne dobro, które mamy w mieście – Magdalena Moczała prezes DMS sp. z o.o.

Stefania Forreiter Przewodnicząca Rybnickiej Rady Seniorów uważa, że nie ma znaczenia to czy jesteś młody czy stary, to czym oddychasz jest tak samo ważne dla jednych i drugich. Biorąc udział w kampanii z przekonaniem powiedziała: Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich od juniora do seniora.

Spot jest kolejnym etapem szerokiej akcji informacyjnej pod hasłem: Gańba. Do domów rybniczan trafiło 40 tysięcy ulotek, od ubiegłego roku w każdym numerze „Gazety Rybnickiej” jest umieszczana informacja o terminach wymiany kotłów. Na antenach radiowych w regionie zabrzmiały spoty apelujące o wymianę pieców. Przy drogach wjazdowych do miasta na 7 bilbordach zostały umieszczone zdjęcia ambasadorów kampanii z hasłem: „Gańba! Kopciuchy trują nas wszystkich”. Na terenie miasta w 72 tablicach informujących zwykle o wydarzeniach kulturalnych zostały zawieszone plakaty kampanii.

--

Przypominamy, akcja społeczna Karny Kopciuch to akcja pomocy obywatelom zatruwanym przez swoich sąsiadów. Zgłoszenia kopcących budynków przyjmowane są poprzez formularz na stronie www.karnykopciuch.pl.

Organizatorem akcji Karny Kopciuch jest grupa medialna tuPolska. Akcję wspierają partnerzy – firmy i organizacje ekologiczne:

Partnerami medialnymi akcji są:

Chcesz dołączyć do akcji? Napisz na adres kontakt@karnykopciuch.pl. Możesz też wesprzeć akcję Karny Kopciuch poprzez portal Zrzutka.pl: https://zrzutka.pl/hmzhpa

Oceń publikację: + 1 + 41 - 1 - 73

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~Arteks 2021-01-08
  10:36:45

  To prawda. Mieszkać z piecem pod jednym dachem, brudzić się węglem i wynosić popioły, kopcić i truć innych to w XXI wieku GAŃBA! Mówmy to wprost tym którzy to robią. Niech się wreszcie zawstydzą.

 • ~zak 2021-01-08
  10:50:15

  66 93

  Taka akcja nic nie da , albo prawie nic. Tylko grożba kontroli i kary zmusi opornych do wymiany starych kotłów. Prośby już były i nie poskutkowały , teraz czas na sankcje , ale do tego trzeba mieć jaja , a ich w Rybniku brakuje.

 • ~jojo 2021-01-08
  11:02:14

  Gdyby wszyscy dostali taką dotację jak prezydent Kuczera to wymienili by dawno swoje kopciuchy.

 • ~Morin 2021-01-08
  11:06:40

  Rybnik powinien zrobić spis domów i mieszkań, które mają już ekologiczne źródło ogrzewania. Dostałem ulotkę ale co z tego? Mam już ekologiczny piec. Tylko niepotrzebnie marnujecie papier, czyli znowu nie dbacie o środowisko. Parodia.

 • ~sianio 2021-01-08
  11:14:20

  Akcja jak najbardziej słuszna i pożyteczna.Tylko czy to nie jest GAŃBA dla miasta że ludzie wdychają smród z wysypiska śmieci i oczyszczalni ścieków.Są dni kiedy przez Boguszowice nie idzie przejechać a co dopiero tam mieszkać.A wycieczka rowerowa koło stawu Papierok zamienia się w wyścig kolarski aby wyjść ze strefy zero.To też jest GAŃBA.

 • ~rzyt 2021-01-08
  11:49:30

  35 41

  @Arteks, mieszkanie i "przyjaźń" z piecem pod jednym dachem to jest swoisty "live style" ludzi, których jedyną pasją jest spacer do piwnicy "przychajcować"; wiem coś o tym, bo często słyszę odpowiedź "a co mom innego do roboty".

  Ludzie bez pasji i wyobraźni niestety tak mają.
  Boję się, że w Rybniku będzie więcej akcji i batalii o czyste powietrze niż zlikwidowanych kopciuchów. Efekty liczyć, a nie kolejne akcje...

 • ~pawelbudowa 2021-01-08
  11:50:59

  23 29

  Może by pomógł w decyzji na zmianę pieca jakiś np. talon na 1 czy 2 tony groszku czy innego "ekologicznego" opału na następne 5 lat ? Może by to pomogło ? Nadmiar węgla na składach by zmalał kopalnie by miały miejsce na nowy ruski węgiel i nawet Putin by się cieszył :D

 • ~tomek325i 2021-01-08
  11:57:38

  60 40

  Jest szansa na pozbycie się tego problemu... Zabrać górnikom darmowy deputat węglowy. W momencie jak będzie musiał zakupić opał to stwierdzi że inny rodzaj ogrzewania bardziej się opłaca :) niestety ale dopóki ktoś ma opał za darmo to tak długo będzie z niego korzystał.

 • ~spirit-of-the-town 2021-01-08
  12:15:29

  102 8

  Również gańba to rozpatrywanie wniosku o dotację (np. paneli foto) przez parę miesięcy, gańba to obniżka o 0,9% kosztu wywozu śmieci jeśli nie oddaje się odpadów zielonych (których koszt wywozu rzekomo stanowi 25-30% ogólnej wartości), gańba to też pierd.....nie od wielu lat o ogólnej gazyfikacji miasta, o cieple z elektrowni, o oszczędnościach przy zakręceniu fontanny, podczas gdy gdzie indziej idą miliony na niedoszacowane projekty. Lud, niestety, bierze przykład z góry; widząc bajzel na górze, nie dba o swój wizerunek. Kosztem własnego zdrowia nawet, niestety.

 • ~Jan Kowalski 2021-01-08
  13:18:42

  60 10

  Ale znojdli ambasadora ,jak ostatnio mi wymosiył na wodzisławskij drodze swoim 100 letnim sprinterym to dopiero boł smrod czorno i świata nie było widać!
  Najlepi sie sprzonta na cudzym placu!

 • ~gffl 2021-01-08
  16:30:02

  2 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Lateks 2021-01-09
  23:29:32

  10 3

  "Na terenie Rybnika jest 18 500 tysiąca domów z czego 14 000 tysięcy z nich musi wymienić stare kotły, dlatego akcja jest adresowana głównie do właścicieli domów jednorodzinnych."
  Nie dość że dane szacunkowe, to jeszcze się chwalą że wydrukowali 40 tys ulotek... czyli wychodzi że co trzeci mieszkaniec Rybnika miał ją otrzymać... swoją drogą skąd dane że 14 tysięcy kotłów do wymiany?
  a tak czepiając się szczegółów to albo piszemy 18,5 tysiąca domów, albo 18500 domów... bo 18500 tysięcy to 18 500 000....

 • ~Arteks 2021-01-10
  11:46:33

  2 9

  @lateks - ulotek tak dużo bo nie jest żadną nowością, że w śląskich chałupach mieszka czasami nawet po kilka rodzin. Niech dotrą do wszystkich. Gańba nie tylko przed znajomymi w pracy, nie tylko przed sąsiadami którzy nie palą węglem, gańba nawet przed krewnymi czy dziećmi które mogą zapytać "po co tak oszczędzamy jak na wszystko inne nas stać". A co do szacunkowej ilości - to jest to skandaliczne, że grzanie w piecach nie było w żaden sposób kontrolowane przez państwo. Każdy mógł zamontować w chałupie co tylko chciał i kopcić ile mu mocy dano. Tak jak specjaliści pisali - przeważnie mocy dali na zimy po -30 stopni.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 388