Te statystyki dają sporo do myślenia. Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach udostępniła nam dane dotyczące osób, które w styczniu tego roku zachorowały na grypę. Ta liczba (jeżeli chodzi o Rybnik i powiat rybnicki) jest prawie 6-krotnie większa niż na początku 2024! By zobrazować sytuację, przedstawiliśmy ją na grafikach w fotogalerii.
Ostatnio w ogólnopolskich mediach poruszany był temat wzrostu zachorowalności na grypę. Ten problem dotyczy głównie naszego województwa.
Województwo śląskie zajmuje trzecie miejsce pod względem wzrostu zachorowalności na grypę. W pierwszej połowie stycznia hospitalizacji wymagało ponad 380 osób. W styczniu zmarło 20 zakażonych pacjentów – informowało Polskie Radio Katowice.
Zwróciliśmy się zatem do WSSE w Katowicach z prośbą o dane dotyczące naszego województwa pod kątem osób, które zachorowały na grypę. Otrzymaliśmy informacje, ale jak zastrzega katowicki sanepid, dane dotyczą tylko tych zarejestrowanych przypadków, a więc potwierdzonych testami w laboratorium/testami antygenowymi.
Jeżeli chodzi o obszar, który obejmuje sanepid w Rybniku (Rybnik, Żory, powiat rybnicki), w styczniu 2025 roku odnotowano dokładnie 2995 przypadków zachorowania na grypę. Kilka tygodni wcześniej, a więc w grudniu 2024 liczba zatrzymała się na 868. Z kolei w styczniu 2024 roku służby miały do czynienia z 500 potwierdzonymi zachorowaniami (prawie 6-krotnie mniej niż w styczniu 2025).
Podobny niepokojący trend widać na terenie, który obejmuje wodzisławski sanepid. Rok temu odnotowano tam 447 przypadków. W grudniu 2024 ta liczba zwiększyła się do 503, a w styczniu tego roku – 1897.
Jak to wygląda w innych rejonach województwa śląskiego? W fotogalerii powyżej znajdziecie grafiki obrazujące sytuacje. Ogółem WSSE w Katowicach potwierdził 36012 osób, które zachorowały na grypę. W styczniu 2024 było tylko 7139 takich przypadków.
Niektóre placówki w województwie śląskim z powodu grypy ograniczyły odwiedziny pacjentów. Tak się stało np. w WSS nr 3 w Rybniku, gdzie od 27 grudnia 2024 obowiązują zmienione zasady:
- Pacjenta może odwiedzać tylko jedna osoba. Czas trwania odwiedzin – do 30 minut. W wyjątkowych przypadkach np. gdy pacjent jest w stanie terminalnym – za zgodą Kierownika Oddziału/lekarza dyżurnego – dwie osoby.
- Wstrzymuje się odwiedziny u pacjentów poddanych izolacji z powodu zachorowania na choroby infekcyjne. W szczególnych sytuacjach o ewentualnej wizycie w oddziale decyduje Kierownik Oddziału/lekarz dyżurny.
- Odwiedziny muszą odbywać się z zachowaniem reżimu sanitarnego – dezynfekcja rąk przy wejściu i wyjściu ze szpitala oraz przy wejściu i wyjściu z sali chorego, zachowanie bezpiecznego dystansu.
- Osoba odwiedzająca nie może mieć objawów infekcji m.in. kaszel, gorączka, ból gardła i itp.
- Osoby odwiedzające Pacjentów wchodzą na teren Oddziałów bez okryć wierzchnich. Okrycia wierzchnie można pozostawić w szatni znajdującej się na parterze przy wejściu do Szpitala - pawilon nr 5.
Najpierw odpowiedź na pierwsze pytanie. Główny Ispektorat Sanitarny wskazuje, że zakażamy się podczas kontaktu z osobą zakażoną wirusem grypy. Wirus jest przenoszony:
- bezpośrednio drogą kropelkową, gdy osoba chora mówi, kicha lub kaszle – największe narażenie występuje wówczas, gdy przebywamy do 2 m od osoby zakażonej.
- pośrednio, przez kontakt ze skażoną powierzchnią.
Do objawów grypy możemy zaliczyć:
- wysoką gorączkę (powyżej 38 ºC)
- złe samopoczucie
- ból głowy
- dreszcze
- bóle mięśniowo-stawowe
- suchy kaszel
- ból gardła
- duszności
- rzadziej - nieżyt nosa.
Podstawowym kryterium rozpoznania zakażenia jest dodatni wynik badania wirusologicznego. Same objawy i przebieg choroby nie pozwalają na wiarygodne rozpoznaje zakażenia wirusem grypy, gdyż wiele innych drobnoustrojów powoduje podobne objawy (tzw. choroba grypopodobna) – zaznacza w komunikacie Główny Inspektorat Sanitarny.
Jeśli chcesz mieć pewność, czy masz do czynienia z grypą, możesz samodzielnie wykonać tzw. kasetkowy, wynik otrzymasz w ciągu 15 minut. Czułość i specyficzność takiego testu jest niższa w porównaniu z badaniami wirusologicznymi wykonywanymi w medycznym laboratorium diagnostycznym np. z pobranego wymazu z nosa, ale niejednokrotnie może on być pomocny.
Osoba zakażona wirusem grypy może zarażać innych przez:
- 1-2 dni przed wystąpieniem objawów chorobowych
- dorosły: 3-5 dni od chwili pojawienia się objawów
- dziecko poniżej 12 r. ż.: do 10 dni
- chory z ciężkim niedoborem odporności zaraża przez wiele tygodni lub miesięcy.
Jeden chory zaraża średnio 4 osoby z bliskiego otoczenia.
Jeśli nie ma wskazań lekarskich, przy infekcji grypowej unikaj antybiotyków. Antybiotyki przeznaczone są do zwalczania bakterii, a nie wirusów.
Aby zapobiec grypie, stosuj zasady bezpieczeństwa:
- zakrywaj nos i usta podczas kichania i kaszlu
- jeśli źle się czujesz, zostań w domu i unikaj kontaktu z innymi ludźmi
- regularnie i dokładnie myj/dezynfekuj ręce
- unikaj tłumów
- zachowaj dystans od innych osób
- często i dokładnie wietrz pomieszczenia
- ewentualnie stosuj maseczkę ochronną tzw. chirurgiczną
- rozważ zaszczepienie się przeciwko grypie sezonowej.
Tagi: grypa, grypa Rybnik, grypa województwo śląskie, Sanepid Rybnik, Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Katowicach, choroba, gorączka, kaszel, dreszcze, objawy grypy
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Znaleziony w ostatniej chwili. W akcję zaangażowanych prawie 100 policjantów
26819Tragedia w Szczerbicach. W zadymionym domu znaleziono ciało jego mieszkańca
23348Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
22363Vox Patris - to największy dzwon świata. Powstał w Rydułtowach, i tu go możecie zobaczyć! (zdjęcia)
20443Z bronią gazową i maczetą terroryzowali rodzinę w Rybniku – zatrzymano 8 osób
15704Zbrojna grupa przestępcza rozbita! Rybnicka policja zatrzymała 17 osób
+131 / -2Z bronią gazową i maczetą terroryzowali rodzinę w Rybniku – zatrzymano 8 osób
+120 / -1Rybnik: radiowozy na Placu Wolności. Zatrzymano kilka osób (aktualizacja)
+118 / -9Chaos komunikacyjny na węźle Żory/DW935 – czy istnieje skuteczne rozwiązanie? Zobaczcie ciekawe wideo youtubera
+116 / -9Zwija się, czy remontuje? Co się stało z drogerią znanej sieci na rynku?
+118 / -18„Nie zostawimy tego tak” – Mariusz Błaszczak spotkał się z mieszkańcami Rybnika i regionu
56Sławomir Mentzen przyjedzie do Rybnika, by mówić o energetyce i gospodarce
27Szymon Hołownia: "Prezydent ma działać, a nie być długopisem premiera". Kolejny kandydat na prezydenta RP w naszym regionie
20Mamy drogi rowerowe, od lat brakuje rowerów miejskich. Miasto nie ma na to pieniędzy
18Pożarnicza feta i ambonowa reprymenda. Ksiądz porównał sytuację do wyrzucania krzyży z urzędów (wideo)
15Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~wolf67 2025-02-06
17:59:27
To już covid jest w odwrocie? A 116 tys Polaków poszło vw piach
~ 2025-02-06
21:44:20
Od kilku tygodni w wiodących, prorządowych mediach o tym czytamy, a także, że potrzebne leki, których obecnie brak, będą dostępne... w marcu. Tak dba o nas suweren. A przecież, premier ma tak dobre kontakty z niemcami, ale do tego trzeba być polskim patriotą.
~ 2025-02-06
21:55:55
Gorszy sort się pyta lepszego sortu . Co to za zamach stanu co to na okrągło dudnią w Ruspublice ?