Zabytkowa Stacja Kolejki Wąskotorowej w Rudach przeszła kolejną metamorfozę. Już wkrótce będziemy mogli zobaczyć z bliska zabytkowe maszyny, obejrzeć film o historii tego miejsca, a nawet zasiąść za sterami wirtualnej lokomotywy! Wczoraj mogliśmy zobaczyć efekt prac za przeszło 1 mln 800 tys. złotych.
Budynki znajdujące się na terenie Zabytkowej Stacji Kolejki Wąskotorowej przeszły rewitalizację. Jak podkreśla Paweł Macha, burmistrz Kuźni Raciborskiej, w Rudach miał miejsce drugi etap inwestycji, polegający na adaptacji pomieszczeń dawnej garażowni na kino i salę konferencyjną. Wyremontowano też lokomotywownię, w której znajdziemy zabytkowe maszyny.
- Pasażer nie tylko będzie mógł pojechać kolejką wąskotorową, ale również zobaczyć film o historii tego miejsca. Ujrzy też na żywo, jak wygląda remont elementów taboru. Będzie mógł skorzystać ze ścieżki multimedialnej i zasiąść za sterami lokomotywy. Pojawi się tutaj symulator tej maszyny – wymienia zadowolony burmistrz.
Paweł Macha liczy, że kolejka, która jeździ obecnie do Stanicy i Rybnika – Stodół, zawita też do Nędzy, czy Raciborza.
- Chciałbym dojechać kiedyś do rezerwatu Łęższczok. Chcielibyśmy docelowo rewitalizować dawne odcinki. Taka trasa byłaby kręgosłupem turystycznym regionu, podróżą szlakiem lokalnych atrakcji. Racibórz ma Zamek Piastowski, arboretum, Bramy Morawskie, gmina Nędza słynie z miejsc wypoczynkowych, dużą popularnością cieszy się Zalew Rybnicki, a w Rudach mamy Opactwo Cystersów – wylicza Paweł Macha.
Ilość turystów w Rudach rośnie lawinowo. Oprócz kursujących pociągów, znajdziemy tutaj działające drezyny, eksponaty, które można dotknąć. Jest park linowy i punkt gastronomiczny.
O stale rosnącej licznie turystów mówi Krzysztof Kopeć, dyrektor Zabytkowej Stacji Wąskotorowej w Rudach.
- 12 lat temu gmina przejęła stację. Mieliśmy wtedy jedną działającą lokomotywę i dwa wagony. W pierwszym roku przewieźliśmy 6 tys. turystów. Dzisiaj mamy 9 lokomotyw, w tym najstarszy w Europie elektrowóz Siemens z 1896 roku, a także Las 49 z 1954 roku. Jeździmy 9 wagonami letnimi i 2 zimowymi. Do tego dochodzą lokomotywy spalinowe. Rocznie przewozimy około 50 tys. turystów – wymienia jednym tchem Krzysztof Kopeć.
Dodaje, że dzięki organizacji pracy i atrakcji, goście stacji mogą tu spędzić od 4 do 5 godzin.
- Jest przyjemnie słuchać: „O! Znów coś zostało tutaj zrobione” - dodaje.
Modernizacja infrastruktury kosztowała 1,8 mln zł, z czego ponad milion to dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach projektu „Szerokie tory do kultury – Inwestycja w Zabytkową Stację Kolejki Wąskotorowej w Rudach”. W ten projekt włączył się też Urząd Marszałkowski w Katowicach.
- Cieszę się z tej synergii samorządów. Takie projekty warto wspierać. Subregion Zachodni ma swój klimat, ma swoją historię i tradycję. Wydawało się, że coś jest przeżytkiem, ale na nowo jest teraz atrakcją. Przywracanie blasku takim miejscom to jeden z naszych priorytetów. I jednocześnie świetny przykład na skuteczną współpracę samorządu lokalnego z samorządem województwa – mówi marszałek Jakub Chełstowski.
Z kolei wicemarszałek Wojciech Kałuża zaznacza, że w dobie koronawirusa branża turystyczna mocno ucierpiała. Zauważyła to komisja europejska, która otworzyła się na turystykę.
- Bardzo dobrze się z nią nam współpracuje. Projekt w Rudach będzie rozwijany – zaznaczył wicemarszałek naszego województwa.
Byliśmy w Rudach z aparatem i kamerą. Zapraszamy do obejrzenia materiału filmowego:
Tagi: Zabytkowa Stacji Kolejki Wąskotorowej w Rudach, Rudy, Paweł Macha, Jakub Chełstowski, Wojciech Kałuża, kolej Rudy
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
52248Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23849Zderzenie pojazdów na ul. Raciborskiej. Ciężarna trafiła do szpitala
15497Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
13560Radni przypatrzyli się komunikacji miejskiej. Na co narzekają pasażerowie? Wnioski i wyniki ankiet dają do myślenia
13086Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+364 / -65Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+241 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+152 / -5Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13To tor dla rolkarzy czy spacerowiczów? „Grożono mi pobiciem”
+85 / -14Tu miał być 4-gwiazdkowy hotel. Radna mówi o „miejskim śmietnisku” (zdjęcia)
24Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Komunikacja miejska w Rybniku może być bezbiletowa? Radny mówi: zróbmy to. Prezydent: komu zabierzemy?
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~absurdalny 2020-10-07
18:44:18
Stacja i kolejka wąskotorowa jest świetną atrakcją, szkoda że teraz więcej tam kartek z napisem "nie dotykać" i "zamknięte z powodu koronawirusa" :(
~MArudzia 2020-10-07
19:00:47
Dobrze że kolejka jest pod jurysdykcją innej gminy niż pod rządami włodarza Rybnika bo pewnie dawno by jej już nie było.
Pozdrawiam
~ 2020-10-07
20:04:33
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Paweł Olly Niemczuk 2020-10-08
02:36:55
Jedna uwaga: gmina przejęła stację nie 12 lat temu, a w roku 1993. To już 27 lat stacja jest we władaniu samorządu. To tak tytułem sprostowania słów Pana Naczelnika. Żeby nie było, że marudzę: na stacji zachodzą bardzo pozytywne zmiany, miejsce tętni życiem i jest atrakcyjne. Cieszy mnie to niezmiernie. Mam nadzieję, że kiedyś dojdzie do odbudowy choćby fragmentu dawniejszych tras. Jak na razie, od 20 lat, jedynie co jakiś czas ktoś o tym wspomni. Zwłaszcza w okresie gdy zbliżają się wybory samorządowe, heh....
~entropia 2020-10-08
07:50:46
przy wspólnym udziale Racibórza, Rybnika i Gliwic można by odbudować trasę do Nędzy z jednej strony i Nieborowic z drugiej łącznie z renowacją zabytkowych budynków stacyjnych w tych miejscach, byłaby to największa historyczna atrakcja turystyczna w regionie