zamknij

Wiadomości

W rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego zawyją syreny

2015-07-31, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
W sobotę (1 sierpnia) około godziny 17.00, dla uczczenia 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, na terenie miasta uruchomione zostaną syreny alarmowe.

Reklama

Emitowany w tym czasie dźwięk ciągły, trwający 3 minuty, oznacza „Odwołanie alarmu”. Włączenie syren będzie też okazją do przetestowania sprawności systemu ostrzegania ludności. W przypadku wystąpienia realnego zagrożenia, test nie odbędzie się. 
Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~GieKSa2 2015-07-31 17:32:27

  "Powstanie pochłonęło 16 tysięcy istnień ludzkich samych walczących powstańców, 17 tysięcy dostało się do niemieckiej niewoli, 6 tysięcy było rannych. Około 200 tysięcy cywilnych mieszkańców stolicy zostało wymordowanych, 70 tysięcy wywieziono do obozów koncentracyjnych, 165 tysięcy na roboty do Niemiec. Miasto, które było przede wojna pięknym z wieloma zabytkami kultury światowej okupant zniszczył w 90 procentach.....ponoć wielu uważa, że warto było. Ja tak nie uważam, bo cały naród buduje stolicę od wtedy do dzisiaj

  32 0
 • ~Eduardo 2015-07-31 18:10:13

  Chwała Bohaterom! w pamięci na zawsze!

  0 17
 • ~tuptyś 2015-07-31 18:40:41

  A może tak uczcimy rocznice powstań śląskich? chyba że w Rybniku nie ma już prawdziwych Hanysów, bo na Chrobrego na pewno ich nie ma skoro, wspominają tylko powstanie warszafskie

  51 0
 • ~Dintojra 2015-07-31 18:50:14

  Dokładnie @tuptyś - na Śląsku będziemy upamiętniać PW, a o naszych śląskich powstaniach - 1919, 1920, 1921 - mało kto pamięta nawet na Śląsku !

  35 0
 • ~Arteks 2015-07-31 20:14:10

  @Dintojra - powstań śląskich nie da się porównać z warszawskim - warszawskie to był zryw aktywnych mieszkańców Warszawy przeciwko okupantowi który spalił zamek, niszczył to miasto, stworzył tam wcześniej getto i siał terror... A sami pomyślcie - jaki sens miały powstania śląskie poza ich inspirowaniem ze strony Warszawy? Podobno wielu powstańców było przywożonych z Zagłębia, a nawet z głębi Polski. Bo kto normalny na Śląsku walczyłby z Prusami które: dbały o porządek, były źródłem dobrobytu Śląsku inwestując tu ogromne pieniądze, umożliwiały rozwój przemysłu, kultury, miast, komunikacji, tolerowały Ślązaków, język i obyczaje... Swoją drogą Polska nie zajęła się najlepiej tym regionem. Trudno gdybać co zrobiliby tu Niemcy, przypuszczam że Rybnik i reszta Śląska wyglądałyby obecnie jak miasta w RFN...

  7 0
 • ~Robin Tell 2015-07-31 20:24:36

  Daleko od honorowania propolskich separatystów, którzy zafundowalii nam bezsensowną wojnę domową.

  20 0
 • ~polk 2015-07-31 23:16:35

  Arteks a PW było potrzebne????
  Po co??? Po co zaczynać nierówną walkę jak Armia Czerwona z czołgami, samolotami stoi u wrót Warszawy? Na co liczyli Ci słabo wyposażeni ochotnicy? Okulicki i Pełczyński liczyli na pomoc aliantów zachodnich, że dzięki temu zrywowi otworzą zachodowi oczy kim jest Stalin i co grozi Polsce. Alianci dobrze wiedzieli, że zwycięstwo bez Stalina jest niemożliwe lub bardzo odległe dlatego też ich pomoc była minimalna. Stalin natomiast upiekł dwie pieczenie na jednym ogniu, pozwolił Niemcom na zrównanie miasta z ziemią oraz osłabienie polskiego oporu.
  A co by się stało gdyby powstańcy wygrali to powstanie? Czy Komorowski i reszta dowództwa AK liczyli na to, że Stalin odda im stolicę? Dobrze wiedzieli jakim on jest człowiekiem i chcieli się z nim targować i przedstawiać własne żądania?
  Powstanie było niepotrzebne i pociągnęło za sobą tysiące ofiar, które uwierzyły mrzonkom ludzi, którzy wyżej postawili swoje ambicje niż współtowarzyszy broni.

  14 0
 • ~Tjodalv 2015-08-01 09:35:08

  Zawsze mnie zastanawiało, dlaczego tak hucznie obchodzone są w Polsce powstania, które nic nie zdziałały a co więcej przyniosły tylko szkody naszemu państwu a Powstanie Śląskie dzięki, któremu mamy w Polsce kopalnie i huty i cały Górny Śląsk (dzięki przemysłowi hutniczemu i górniczemu można było odbudować stolicę po nieudanych powstaniach) jest zapominane hmm

  13 0
 • ~Arteks 2015-08-01 16:35:12

  Podobają mi się te wasze wypowiedzi (poza tą od tuptysia który swoją drogą wypomina nawet w przypadku występu jakieś Ukrainki, UPĘ i mordy na Wołyniu co jest nonsensem samym w sobie bo nie można winić współczesnych Ukraińców za to co działo się na Wołyniu 70 lat temu!). Widzę że wszyscy myślimy nad różnymi historycznymi wydarzeniami i nie dajemy sobie wciskać propagandowej papki. Osobiście uważam, że powstania były jakimś patriotycznym zrywem ale ich skutki przeważnie były opłakane...

  0 0
 • ~tuptyś 2015-08-01 17:21:36

  arteks: widać że jesteś na bakier z newsami w telewizji i nie oglądasz wiadomości na bieżąco bo tam np. pokazują współczesnych banderowców uzbrojonych i kontrolujących auta na drogach. Uważaj więc na swoich kolesi spod znaku tryzuba.

  0 2
 • ~Arteks 2015-08-01 17:54:04

  @tuptyś - prawdziwi hanysi powinni chyba przeklinać powstania i płakać nad tym co zrobiono ze Śląskiem po powstaniach... ;) A co do Ukrainy to ekstrema zdarzają się tak samo jak w Polsce. Przypomnij sobie co w ostatnich latach działo się 11 XI z okazji marszu niepodległości i ile agresji tam było? Incydentalne przypadku ekstremizmu znajdziesz w każdym kraju, także w Polsce. Ja jestem przeciwny wszystkim skrajnościom.

  8 0
 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2015-08-01 18:59:32

  Co wspólnego ma Powstanie Ślaskie z PW? Do kogo macie żal,że nie jest tak obchodzony ten dzień. Nikt prawdziwym Ślązakom nie zabrania godnego świętowania.Tu na forum,nagle wszyscy stają się Ślązakami,ale nie mają pojęcia o co PS się rozchodziło.
  Jestem wnukiem Powstańca Warszawskiego,przetrwał te piekło od pierwszych dni do końca.....potem przechodził piekło w "ubeckich" kaźniach.Czy było potrzebne te Powstanie?Zostawmy to historykom.Najgorsze jest to ,że tak ważne wydarzenie jak Powstanie Warszawskie jak i czy całe przesłanie tej prawdziwej Solidarności tamtych lat jest zawłaszczane przez nieudaczników życiowych tzw bohaterów z pod kołdry. Teraz dołączył do nich kolejny "piosenkarzyna alkoholik. Szkoda słów.
  Ich majętnością było tylko życie,
  ich winą - POLSKOŚĆ
  ich karą - cierpienie,
  ich katem - system nieludzki.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2958