zamknij

Wiadomości

W regionie grasuje fałszywy funkcjonariusz CBŚ. Małżeństwo straciło pieniądze

2017-01-10, Autor: 

Policjanci apelują o ostrożność. Oszust podający się za „funkcjonariusza CBŚ” grasuje w Rybniku oraz w powiecie rybnickim. Wczoraj małżeństwo z Czerwionki-Leszczyny uwierzyło w historię naciągacza i straciło pieniądze. 

Reklama

Bezwzględni oszuści wciąż próbują wyłudzać pieniądze od mieszkańców Rybnika oraz powiatu rybnickiego. - Wczoraj mundurowi z komisariatu Policji w Czerwionce- Leszczynach otrzymali informację o kilku nieudanych próbach oszustwa, podczas których osoby podszywające się pod krewnych, a potem za „funkcjonariusza CBŚ” usiłowały wyłudzić pieniądze od starszych osób. Niestety, naciągaczom udało się oszukać małżeństwo z Czerwionki-Leszczyny, które uwierzyło w ich historię i straciło pieniądze. Łupem bezwzględnych naciągaczy padło 30 tysięcy złotych – mówi st. sierż. Anna Karkoszka, rzecznik rybnickiej policji.

Jak wyglądał przebieg tego zdarzenia? Zadzwonił telefon. Młoda kobieta przedstawiała się jako kuzynka, chwilę później zwracała się do pokrzywdzonej „ciociu”. Rozmowa została przerwana. Po chwili po raz kolejny zadzwonił telefon. Odezwał się męski głos. Mężczyzna przedstawił się jako „funkcjonariusz policji z Knurowa oddział IV CBŚ” podając również imię, nazwisko oraz identyfikator. Oszust powiedział, że telefon jest na podsłuchu i rozmowy są nagrywane, a policja robi akcję złapania oszustów którzy wyłudzają pieniądze.

Powołując się na wcześniejszą rozmowę z młodą kobietą, oszust poprosił starsze małżeństwo o pomoc w ujęciu naciągaczy. Pokrzywdzeni zgodzili się i zaczęli postępować według wskazówek fałszywego „funkcjonariusza CBŚ”, który kazał przygotować im 30 tysięcy złotych. Pokrzywdzeni pobrali pieniądze z banku. Kilka minut później w wyznaczonym miejscu zostawili pieniądze, które szybko zostały zabrane przez oszustów. - Kiedy pokrzywdzeni zorientowali się, że zostali oszukani, natychmiast poinformowali o tym policję. Teraz śledczy poszukują szajki oszustów, którzy podszywają się pod funkcjonariuszy i usiłują w ten sposób wyłudzić pieniądze od starszych osób – dodaje st. sierż. Anna Karkoszka.

Mundurowi przypominają, że prawdziwi policjanci nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie i nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanej osobie. Nigdy też nie poproszą o zaangażowanie naszych pieniędzy do jakiejkolwiek akcji. Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta.

Bądźcie ostrożni, gdy nagle zadzwoni nieznajomy, bądź też osoba podająca się za krewnego lub policjanta i poprosi o pieniądze! Nie przekazujcie żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za członków rodziny, policjanta lub proszą o przekazanie pieniędzy osobie pośredniczącej.

Oceń publikację: + 1 + 26 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
  • ~twojstary 2017-01-10
    12:43:20

    45 7

    Oczywiście złodziejstwo należy tępić i surowo karać, ale głupich jakoś mniej szkoda. Facet z metody na policjanta, czy na wnuczka, to ten sam kaliber co facet co na pokazach sprzedaje garnki albo pościel za cenę przekraczającą kilkaset procent jej rzeczywistą wartość. Tylko, że ten drugi robi to legalnie, ten pierwszy ryzykuje.

  • ~Lateks 2017-01-10
    12:44:53

    33 10

    " Policjant, który podejmuje czynności służbowe w cywilu i nie jest umundurowany musi podać stopień, imię i nazwisko i okazać legitymację służbową w taki sposób, aby osoba miała możliwość odczytania numeru i nazwy organu wydającego legitymację oraz nazwiska policjanta."

    Ani razu nie widziałem żeby tak było....

  • ~jurempus 2017-01-10
    14:05:17

    23 6

    Policjant ma obowiązek ukazania legitymacji służbowej.Jesli nie okaze lub niechce okazać możesz mu pokazać środkowy palec zrobić na buta a potem podziękować że udawał klozet

  • ~lukrecja50 2017-01-10
    16:53:27

    14 5

    Gdyby mnie nawet legalna Policja poprosiła o pomoc w złapaniu oszusta to na pewno nie dawała bym własnych pieniędzy oszustowi. Nie wiem dlaczego ludzie są tak naiwni. Jak policja chce złapać oszusta na gorącym uczynku to niech najpierw dostarczy mi pieniądze które mam przekazać oszustowi, ja swoimi oszczędnościami nie zamierzam ryzykować, nawet jak by sam Papierz przyszedł pożyczyć.

  • ~jabibe 2017-01-10
    22:06:57

    6 2

    Niedawno ktoś w identyczny sposób dał się oszukać....Ludzie co wy macie w głowach, no nie mogę uwierzyć że można się na coś takiego nabrać.... Osobiście gdybym wpadł w taki sposób to bym się nawet nie przyznawał (weźcie to z dystansem, wiadomo że trzeba zgłosić i złapać tych podludzi i uwalić ręcę przy samej dupie). Dla mnie to osobiście dramat i tracę wiarę w ludzi....

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5059