zamknij

Wiadomości

W piątek koniec roku szkolnego dla maturzystów. Czy odbiorą świadectwa?

2019-04-24, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To już trzeci tydzień strajku nauczycieli. Nadal nie ma porozumienia pomiędzy stroną związkową a rządem. Do egzaminów maturalnych pozostało już mało czasu, a nadal nie wiadomo co zrobią szkoły z klasyfikacją uczniów. W żadnej z rybnickich szkół nie udało się bowiem zebrać rady pedagogicznej.

Nie ma zgody pomiędzy związkowcami a rządem. ZNP nie zamierza uczestniczyć w obradach tzw. „okrągłego stołu” ze względu – jak mówi Kazimierz Piekarz, szef ZNP w Rybniku – niejasne zasady udziału w spotkaniu. - Skoro nie są jasne zasady, to nie chcemy brać udziału w jakimś show na rzecz wyborów do europarlamentu – dodaje.

Reklama

Jeżeli chodzi o teren objęty przez ZNP Rybnik, Kazimierz Piekarz tłumaczy nam, że decyzja o klasyfikacji uczniów zależy od rady pedagogicznej każdej szkoły. - My niczego nie chcemy narzucać. Osobiście jednak podjąłbym taką decyzję, tym bardziej że dla rządu nie będzie problemem przygotowanie w ciągu 5 minut nowego przepisu. Na pewno coś zrobią w tym zakresie – mówi.

Jak na razie w Rybniku nie dzieje się nic albo za mało. - Wszystkie szkoły średnie w klasach maturalnych wystawiały oceny roczne, jednak w żadnej z nich nie odbyły się rady pedagogiczne pozwalające na podjęcie uchwały i zatwierdzenie klasyfikacji uczniów klas maturalnych. Dyrektorzy próbują zebrać rady pedagogiczne, na tę chwilę nigdzie nie udało się zebrać kworum – tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Tymczasem rząd już nie czeka. Ogólnopolskie media podają, że politycy planują znowelizować prawo oświatowe, które dałaby możliwość dyrektorom szkół klasyfikację uczniów. Zostałby także wydłużony rok szkolny.

Jeżeli chodzi o rybnickie placówki – nadal trwa w nich strajk. Jednakże w kilku z nich podjęto decyzję o wznowieniu zajęć. Tak jest np. ze Szkołą Podstawową nr 22 w Niedobczycach. - Od jutra 25 kwietnia 2019 roku szkoła i przedszkole pracują według planu – informuje dyrektor SP 22 Krzysztof Sass. Z kolei Łukasz Widera, dyrektor ZSP nr 3 napisał w komunikacie, że pomimo akcji strajkowej przedszkole w Ochojcu jest dzisiaj czynne. - Podejmę również próbę organizacji zajęć dydaktycznych w szkole - uczniowie przychodzą do szkoły zgodnie z planem podanym w dzienniku elektronicznym – czytamy.

Od dzisiaj zgodnie z planem (pomimo akcji strajkowej) pracuje też Przedszkole nr 32. Szkoła Podstawowa nr 18 postanowiła dzisiaj uruchomić awaryjny plan lekcji, a Przedszkole nr 22 jest w stanie zapewnić zajęcia opiekuńczo-dydaktyczno-wychowawcze dla wszystkich dzieci (4 grupy) w normalnych godzinach pracy placówki, tj. 6.30-16.30.

---

Na czwartek zwołana jest nadzwyczajna sesja rady miasta ws. nauczycieli. Rada Miasta Rybnika zajmie stanowisko dotyczące wynagrodzenia lub innej gratyfikacji za okres strajku w oświacie wszystkim strajkującym nauczycielom i innym pracownikom oświaty. Przypomnijmy, że na Komisji Oświaty, Kultury i Sportu większość radnych opowiedziała się za tym, by wspomóc nauczycieli.

Wiceprezydent Wojciech Świerkosz przedstawił również propozycję, dzięki której miasto mogłoby pomóc strajkującym nauczycielom >>Miasto chce pomóc nauczycielom. Jak?<<

Również na czwartek organizowane będzie wydarzenie w skwerze przed Urzędem Miasta Rybnika. O godzinie 15.00 osoby popierające strajk chcą wesprzeć nauczycieli. Więcej informacji TUTAJ.

Co powinni zrobić strajkujący nauczyciele?
Oddanych głosów: 1383

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 87

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (77):
 • ~ARKA 2019-04-24 16:14:09

  Egoizm tego środowiska jest zbyt wielki ,żeby zrozumieć co czują uczniowie . Na szczęście mamy odpowiedzialny rząd i maturzyści nie zostaną z niczym , a tak w nawiasie zakładników biorą tylko terroryści.

 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-24 16:18:58

  Zalosni sa politycy pis, ktorzy porownuja nauczycieli z terrorystami, ktorzy na zakladnikow wzieli uczniow.

  Podobnie pluli na lekarzy, policjantow, adwokatow, radcow prawnych, sedziow itd. itd... nawet na Slazakow - nazywajac nas zakamuflowana opcja niemiecka - teraz sprzedawczyki mowia, ze to sie dotyczylo tylko RAS - niestety jest to klamstwo.

  Za PO tez byly strajki, ale politycy nigdy nie byli tacy agresywni w stosunku do Polakow.

  Najlepsze jest to, ze pieniadze na podwyzki sa - przedsiebiorcy caly czas chca pomoc i nauczycielom i rzadowi.. w Funduszu Pracy jest wystarczajaca ilosc pieniedzy na pokrycie podwyzek..

  Tylko kaczynski nie chce sie ugiac.. nawet ma w nosie dobro dzieci - a duchowni go w tym umacniaja.. to tez jest straszne.. kosciol przybija piatki politykom.

  Juz nie wspomne o platnych trollach kaczynskiego, ktore za wszelka cene odwaracaja kota do gory ogonem i za wszelka cene kloca poretestujacych nauczycieli ze wszystkimi Polakami .

 • ~Fischer 2019-04-24 16:22:09

  ~ARKA A jak nazwać tych, którzy korzystają z pracy niewolników?

  56 53
 • ~Fischer 2019-04-24 16:25:09

  We Włoszech podjęto negocjacje i strajku nie będzie. Wystarczyło kilka godzin rozmów. Nikt nie wspominał o Wehrmachcie.

  97 48
 • ~Barakuda 2019-04-24 16:35:57

  Z tego co słychać to dostaną. Wydawać je będą strażacy ochotnicy i leśnicy. Państwo z dykty i tektury...

  66 92
 • ~Fischer 2019-04-24 16:44:50

  Słucham właśnie p. Dworczyka na konferencji prasowej dot. "edukacyjnego okrągłego stołu". Jakby omawiał zasady przed partyjką Monopoly. Premier ma wygłosić strategiczne przemówienie. WTF?

  62 52
 • ~kazo64 2019-04-24 17:02:40

  ZNP, postkomunistyczna organizacja, Broniarz i strajkujacy nauczyciele popelniaja 2 powazne przestepstwa. Kodeks Karny , Art. 231. Nadużycie uprawnień przez funkcjonariusza publicznego jakim jest m.in. nauczyciel. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. A takze ZDRADA STANU, Kodeks Karny, Art. 129 : „ Kto dziala NA SZKODE POLSKI, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.

 • ~tf2 2019-04-24 17:09:31

  Po pierwsze czy PO nadal będzie podżegała do strajku, próbowała na granicy prawa (lub nielegalnie) płacić za nie pracę?
  Ciekawe, że w gminach wolnych od POpulizmu nie ma politycznych strajków, tam kosztem dzieci nie walczy się o mandaty dla Schetyny. Szkoły funkcjonują bez problemu.
  W momencie gdy postkomuna będzie kontynuowała swoją lewacką hucpę i blokowała wydanie świadectw i klasyfikację uczniów, rodzice się zorganizują i przygotują pozew zbiorowy i wyegzekwujemy świadectwa.

  Nie wyobrażam sobie żeby nieodpowiedzialni awanturnicy mogli kontynuować naukę w szkołach. Oczekuję wyciągnięcia konsekwencji przez dyrekcję szkół a od polityków-psuedo samorządowców aby zaczęli wykonywać swoją pracę zamiast doszukiwać się jak obchodzić prawo by finansować tzw. "strajk".

 • ~Fischer 2019-04-24 17:10:30

  Niech Rząd posłucha Prezydenta - docenia pracę nauczycieli, rozumie oczekiwania, deklaruje udostępnienie Pałacu Prezydenckiego.

  42 60
 • ~polk 2019-04-24 17:26:17

  Kazoo64 a ile grozi i z jakiego artykułu osobom, które potajemnie układają się z USA i Izraelem na temat ustawy 447 dotyczącej wypłat odszkodowań żydom za mienie ofiar holokaustu?
  Czy to też nie podlega czasem pod zdradę stanu i Art. 129 KK?

  55 25
 • ~rekin59 2019-04-24 17:31:58

  Oj będą aresztowania za działania na szkodę Polski, już na jesieni i PIS to wie stąd taka panika i rzucanie takiej kasy na łapówy. A dziura budżetowa rośnie, luka CIT każdym rokiem większa. Za 2017 ponad 21 mld. Nawet Gierkowi, idolowi prezesa, kasa się skończyła i zaraz potem władza. Dzisiaj kolejna kraksa samochodu oligarchy pisowskiego, jeżdzą jak mocodawcy na Kremlu. Ale już niedługo. Ta skala pogardy dla Narodu ma kres.

  54 93
 • ~Barakuda 2019-04-24 17:36:45

  Kazo tak by było w Korei Płn albo na Białorusi. Ja wiem, że wy byście chcieli i dążycie do tamtych standardów ale póki co jesteśmy w RP. Strajk jest legalnym i podstawowym prawem pracowniczym. O to walczyła Solidarność z Lechem Wałęsą na czele. Dziś prezydent długopis wzywał nauczycieli do sklasyfikowania maturzystów. Niestety rządu nie wezwał do porozumienia się z nauczycielami i spełnienia ich żądań.

  53 80
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2019-04-24 17:37:08

  Nie powinno zmuszać się nauczycieli do pracy jak nie mają ochoty na takich warunkach robić. Rozwiązać umowy i ogłosić nowy nabór z warunkiem pracy od godziny 8.00 do 16.00.

 • ~kazo64 2019-04-24 17:43:01

  Rekin~Ty znowu majaczysz.
  Za rządów PO-PSL doszło do 60 kolizji z udziałem aut BOR. "Te zdarzenia nie były przedmiotem zainteresowania mediów i polityków.

  W styczniu 2010 r. samochód, którym podróżował Radosław Sikorski uderzył w radiowóz, w wyniku czego kilku policjantów zostało rannych. W listopadzie 2010 r. w tył pojazdu BOR z grupy ochronnej Ewy Kopacz uderzył inny pojazd, w 2011 r. w rządową limuzynę wiozącą Jerzego Buzka, która wjechała na skrzyżowanie na czerwonym świetle uderzył innych samochód.

  "W 2012 r. przy domu letniskowym Bronisława Komorowskiego funkcjonariusze BOR, będąc wpływem alkoholu,wioząc zamówiona pizzę do Prezydenta uderzyli samochodem w drzewo.

  W 2013 r. dwukrotnie doszło do uszkodzenie opony w samochodzie prezydenta Bronisława Komorowskiego"

  W grudniu 2014 r. prezydencka limuzyna zderzyła się w Warszawie z osobowym autem.Do kolizji doszło przed Belwederem, mercedes kierowany przez BOR, którym jechał Bronisław Komorowski zderzył się z samochodem osobowym. Na miejsce zdarzenia wezwano karetkę pogotowia, ponieważ trzeba było udzielić pomocy dziecku, które podróżowało autem osobowym.

  Fakty "misiu" fakty!

  95 30
 • ~kazo64 2019-04-24 17:51:06

  ŻADNYCH większych podwyżek bez zmiany systemu oświaty. Nauczyciele się zachowują jak terroryści, z terrorystami nie prowadzi się dialogu. Ponadto dialog i negocjacje można prowadzić z kimś kto nie stawia dyktatu. W negocjacjach każda ze stron ustępuje, a ZNP stale powtarza te same brednie o 30% podwyżce. Terrorysta bierze sobie zakładników i stawia nierealne żądania. Podobnie nauczyciele!!! Dostają 15% podwyżki, ale im to mało, Chcą 30% podwyżkę. A czemu nie 50 czy 100% więcej? Chcą konkretnie tylko 1000 zl więcej. Od tej kwoty liczne sa różne dodatki. zatem nauczyciele chcą zdecydowanie większej podwyżki niż wynosi minimalna emerytura. tj. 1100 zl. Za tę emeryturę człowiek musi przeżyć cały miesiąc!! A ponadto nauczyciele pracują najmniej tj. 18 godz. spośród wszystkich krajów OECD!!! Czas zatem najwyższy wprowadzić w Polsce takie same zasady jak w innych krajach. Towarzysze i towarzyszki z ZNP, weźcie przykład z Niemiec z których tak czerpiecie wzorce. 1-Nauczyciel w Niemczech nie ma prawa do strajku. 2-Nauczyciel w Niemczech ma pensum 24 godziny tygodniowo. 3-Nauczyciel w Niemczech ma 1 miesiąc wakacji. 4-Nauczyciel w Niemczech nie ma Karty Nauczyciela.

 • ~kazo64 2019-04-24 18:12:09

  Z ostatniej chwili.
  "Dlatego podjąłem decyzję o wniesieniu na Radę Ministrów propozycję zmian w prawie, które zakończą tę niepewność związaną z przeprowadzeniem tegorocznych matur" - dodał.

  "W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwać dyrektorowi szkoły, a w szczególnych przypadkach - organowi prowadzącemu" - oświadczył szef rządu.

  BRAWO PIS BRAWO MATEUSZ!!!!

 • ~Barakuda 2019-04-24 18:13:37

  Kazo co ty pijesz? Piszesz tak jakby ta zmiana systemu oświaty była w gestii nauczycieli. Przecież dopiero co PiSuar "zreformował" oświatę. Niektórzy słusznie nazywają ją "deformą". Stąd cały ten chaos. Przestań oglądać TVPiS bo ci szkodzi. Za sytuację w oświacie odpowiada rząd PiSu i nikt więcej. Narobli bałaganu i uciekają do Brukseli...

  55 97
 • ~rekin59 2019-04-24 18:20:48

  Haniebne zachowanie Morawieckiego w NY. Opluwanie Polski, sędziów. Jeździ za granicę i opluwa kraj. Hańba. Haniebne zachowanie w stosunku do nauczycieli, wcześniej do niepełnosprawnych, lekarzy, Hańba. Partia hańby skończy obok pzpr na śmietniku historii.

 • ~kazo64 2019-04-24 18:23:24

  "W szkołach, w których rady pedagogiczne nie podejmą decyzji o dopuszczeniu uczniów do matury, prawo takie będzie przysługiwało dyrektorowi szkoły. A w tych bardzo szczególnych - mam nadzieję, że nie wystąpią takie, ale jeśli wystąpią - w przypadkach, gdy i rada pedagogiczna i dyrektor nie będą chcieli podjąć tej decyzji to stosowne decyzje o klasyfikacji zrobi organ prowadzący - samorząd terytorialny" - powiedział premier przed posiedzeniem Rady Ministrów.

  A reszte tych "nauczycieli" z dyscyplinarka i na zielona trawke bo zazdroscili krowkom i swinkom.

  96 46
 • ~rekin59 2019-04-24 18:23:27

  Morawiecki uznany prawomocnym wyrokiem sądu dwukrotnie kłamcą.

  46 83
 • ~Barakuda 2019-04-24 18:23:41

  Kazo ty jesteś w jakimś transie. Nauczyciele już dawno zrezygnowali ze swoich żądań dotyczących 1000 zł. Nigdy też nie żądali 1100 zł. Obecnie chcą 30% podwyżki co daje około 600 zł. PiS zaczyna przegrywać ten strajk a ta wściekła aktywność trolli opłacanych przez PiS to tylko potwierdza. Strajk należy zaostrzyć jeśli ma przynieść jakiś efekt i nie dać się na tanie i żałosne chwyty o braniu zakładników itp. Rząd już mięknie bo myśleli, że ich głodem wezmą i po świętach nauczyciele się podadzą a tu zonk. Protest przed Menem i końca strajku nie ma. Tak trzymać i nie odpuszczać. Dla Rydzyka mają...

 • ~rekin59 2019-04-24 18:25:40

  I nikt ważny za granicą się z nim nie spotkał bo to obciach, plama na honorze.

  30 65
 • ~kazo64 2019-04-24 18:30:54

  Barakudo POwiem krotko-KLAMIESZ!!!

  61 31
 • ~Piotr Czaja 2019-04-24 18:31:27

  kazo gdzie ty chodujesz ta maryche ze ciagle jestes nacpany

  30 54
 • ~darekrybnik 2019-04-24 18:31:46

  Kazo czy jak ci tam ,po co się tak tu udzielasz ? przecież i tak te twoje słowa są g...wno warte . Posiłkujesz się tylko informacjami które są ci wygodne zgodne z twoim światopoglądem a twoja wiedza praktyczna z tych tematów ,które tu komentujesz jest nędzna i bardzo uboga . Kazo weź może sprawy w swoje ręcę ,spróbuj coś naprawdę zmienić a nie piszesz tu pierdoły jak nakręcony , pozdrawiam

  36 57
 • ~Barakuda 2019-04-24 18:34:23

  Spec ustawa uderzy w nas wszystich. Jeżeli maturę może sprawdzić wójt , to nasz głos na wyborach sprawdzi katecheta lub biskup...

  41 72
 • ~Piotr Czaja 2019-04-24 18:35:17

  kazo PiSowski kundelku doskakujesz tylko do nogawek trzy tez jeszcze je osikujesz ?

  30 69
 • ~Piotr Czaja 2019-04-24 18:39:36

  kazo kundelki szczekaja tylko wtedy gdy sie boja - czyzbys bal sie przerabanych wyborow PiSuaru

  27 61
 • ~rekin59 2019-04-24 18:53:42

  Wuc Narodu będzie dycydował teraz kto ma maturę a kto nie. Podstawą umiejętność całowania go w......

  32 59
 • ~Piotr Czaja 2019-04-24 18:57:39

  rekin to najwiekszy dupowlaz kazo w koncu bedzie mial szanse zdac mature

  26 43
 • ~rekin59 2019-04-24 19:05:04

  A tam matura, profesura jak Pawłowicz, lub Suski, gigant intelektu

  32 54
 • ~rekin59 2019-04-24 19:07:26

  A wiecie kto w Europie rządzi specustawami ? Tak, tak Władimir mentor PIS, Putin.

  27 53
 • ~tf2 2019-04-24 19:18:10

  Spokojnie, u was widziano nie takich "profesorów" i to bez matury - chorych z nienawiści do Polaków. PO może się pochwalić: TW z profesurą i noblem, czy z panią doktor (sic!) której przodkowie "rzucali kamieniami w dinozaury". Nie mówiąc o waszym "wybitnym autorytecie" Grossie.

  66 23
 • ~polk 2019-04-24 19:41:07

  Kazoo64 czemu nie odpowiedziałeś na moje pytanie?
  Widzę, że niewygodne fakty pomijasz milczeniem i udajesz,że ich nie ma.
  Poza tym do wszystkich wrzucających wielkie litery w wyrazy.
  Co jest z wami nie tak, że ciągle artykułujecie swój debilizm?
  Lepiej wam od tego, że możecie napisać dwie lub trzy wielkie litery w środku słowa?
  Serio niech mi ktoś logicznie odpowie o co wam z tym chodzi?

  20 37
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-24 19:41:52

  ~tf2

  Mysle, ze jestes cholernym frajerem :)

  Tylko frajerzy sie tak zachowuja jak Ty... w PiS jest prokurator PRL bardzo aktywny medialnie.. aktywnie wypowiada sie na temat demokracji w Polsce :))))))))))))))))))))

  To jest taka kpina z takich ludzi jak Ty, ze juz wiekszej nie moze byc :))))

  Jestem przekonany, ze jakby Ci jakis polityk PiS pierdnal w twarz to bys powiedzial "mmm ciepelko! Dziekuje!" :)))))))

  24 53
 • ~kazo64 2019-04-24 19:52:57

  polk: A co ja mam Ci odp. na Twoj stek przypuszczen i domyslow?
  POkaz jakiejs DOWODY lub inne fakty to wtedy POdyskutujemy.
  O fusach i zeszlorocznym sniegu nie mam ochoty dyskutowac.
  Pozdrawiam.

  38 24
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-24 19:55:54

  p.s.

  Kazia traktujcie z prymruzeniem oka... to taka maskotka tego portalu :) Jak kiedys "Wojtek Smietana" byl na onecie :)

  25 44
 • ~kazo64 2019-04-24 20:14:52

  POgromco szkodnikow:
  byli w przeszłości związani z PZPR i SB:

  1. Andrzej Rzepliński, wybrany na sędziego Trybunału Konstytucyjnego z poparcia PO, kandydat PO na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich w 2005 r., do 1981 należał do PZPR. Pod koniec lat 70. II sekretarz POP PZPR w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji UW.

  2. Tomasz Nowak, poseł PO był 1 marca 1989 r. zarejestrowany przez SB z Konina jako kontakt operacyjny, ps. “Aktor”. Pozyskany do sprawy o krypt. “Pegaz” (“zagadnienie” – kultura i sztuka). Zdjęty z ewidencji 9 stycznia 1990 r. Materiały zniszczono. (W 2011 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, że poseł złożył prawdziwe oświadczenie lustracyjne i choć zarejestrowany został przez SB jako kontakt operacyjny o pseudonimie "Aktor", to jednak odbyło się to bez jego wiedzy, a on sam w żaden sposób nie współpracował z SB red.).

  3. Zbigniew Pawłowicz, senator PO był zarejestrowany w 1977 r. jako tajny współpracownik Wojskowej Służby Wewnętrznej, czyli kontrwywiadu wojska PRL, ps. “Pawlik”. (W 2009 Sąd Okręgowy w Bydgoszczy orzekł, że jego oświadczenie lustracyjne, w którym zaprzeczył współpracy ze służbami specjalnymi PRL jest zgodne z prawdą, oddalając wniosek IPN - red.).

  4. Marek Konopka, senator PO został w 1982 r. zarejestrowany jako tajny współpracownik kontrwywiadu wojska PRL ps. “Marzena”. (Sąd Okręgowy w Olsztynie uznał w 2009 r., że Marek Konopka, senator Platformy Obywatelskiej z Białej Piskiej, złożył zgodne z prawdą oświadczenie lustracyjne. Nie był tajnym współpracownikiem peerelowskiej Służby Bezpieczeństwa - red.).

  5. Michał Boni, doradca premiera Tuska w 1992 roku został wymieniony jako TW “Znak” na tzw. liście Macierewicza. 31 października 2007 wydał publiczne oświadczenie, że w 1985 Służba Bezpieczeństwa za pomocą szantażu zmusiła go do podpisania deklaracji współpracy.

  6. Stanisław Jałowiecki, eurodeputowany PO występuje w katalogu IPN jako konsultant” SB z 1973 r., w tym roku został ostatecznie uznany przez Sąd Najwyższy za “kłamcę lustracyjnego”.

  7. Andrzej Olechowski, współtwórca PO i do dziś jej członek znalazł się w 1992 r. na liście Macierewicza. Jako jeden z nielicznych polityków centroprawicowych złożył oświadczenie lustracyjne o przyznaniu się do współpracy ze służbami specjalnymi PRL – w okresie pracy w instytucjach międzynarodowych współpracował z wywiadem (Departament I MSW). Był jego kontaktem operacyjnym o pseudonimie “Must”. Członek PZPR.

  8. Iwona Śledzińska-Katarasińska, posłanka PO w PRL związana z “Głosem Robotniczym”, organem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Łodzi. W 1997 była kandydatem na stanowisko ministra kultury i sztuki w gabinecie Jerzego Buzka; wycofała się na skutek protestu AWS po oskarżeniu jej o udział w antysemickiej nagonce w 1968.

  9. Kazimierz Kutz, poseł PO w 1971 r. został zarejestrowany przez SB jako kandydat na tajnego współpracownika. Po trzech latach zmieniono mu kategorię na “zabezpieczenie”, a półtora roku później sprawę zakończono “z powodu braku możliwości operacyjnych”. W latach 70. uczestniczył w naradach Komitetu Centralnego PZPR na temat kultury. Wygłosił przemówienie gdzie zaatakował Stanisława Bareję używając terminu “bareizm” jako synonimu kiczu. Od tego czasu reżyser “Misia” nie podał ręki Kutzowi. W stanie wojennym zwolniony z internowania po podpisaniu `deklaracji o lojalności’. Od 1983 mieszka w Warszawie w tzw. “Zatoce czerwonych świń”. W 2005 członek Komitetu Honorowego Kandydata na Prezydenta RP Włodzimierza Cimoszewicza.

  10. Zbigniew Ćwiąkalski, minister sprawiedliwości i prokurator generalny w rządzie Donalda Tuska w latach 1972-1981 członek PZPR, był szefem uczelnianej Podstawowej Organizacji Partyjnej. Według dokumentów IPN został zarejestrowany jako kandydat na tajnego współpracownika Służby Bezpieczeństwa w 1985 r. Zaprzeczył jakiejkolwiek propozycji współpracy, a sam fakt zarejestrowania wiąże z wyjazdem na półtoraroczne stypendium do RFN w 1986 r.

  11. Barbara Kudrycka, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rządzie Donalda Tuska karierę polityczną zaczynała w latach 70. w PZPR. Z partii wystąpiła po wprowadzeniu stanu wojennego.

  To tak na szybko bo znalazlobys sie ich z10x tyle

  61 29
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-24 20:26:50

  Kaziu,

  idz policzyc baranki :)

  20 49
 • ~srrybnik 2019-04-24 20:29:48

  Jeżeli prezydent ma pieniądze żeby wynagrodzić nauczycieli za to że nie świadczyli i nie świadczą pracy to chyba to jest jakiś żart. Jak można gratyfikować ludzi za brak wywiązywania się ze swoich obowiązków? Czy jeżeli będą strajkować pracownicy jednostek miejskich to też dostaną wynagrodzenie za czas strajku? Bo przecież osoby te dały ostatnio wyraz niezadowolenia ze swojej sytuacji płacowej. A może skoro prezydent popiera nauczycieli i ich wymagania finansowe to może jednak inni dostaną konkretne podwyżki za swoją ciężką ośmiogodzinną pracę?

  67 24
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-24 20:31:51

  Kaziu,

  hehe wiesz co.. przeczytalem Twoj post - z czystej ciekawosci - Ty chyba go nie przeczytales lub nie potrafisz czytac ze zrozumieniem :)))))

  ... faktycznie jak PiS klepnie ta ustawe to masz szanse dostac ta mature :)))

  22 46
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-24 20:36:52

  ~srrybnik

  Kwestia dogadania sie z "pracodawca" - z tego co wiem to gornicy zawsze dostawali wynagrodzenia za dni strajkujace - a sie wszyscy dorzucamy do utrzymywania gornictwa - i nikt nas sie o to nie pytal :)

  Strajk jest zupelnie czyms innym niz "nie wywiazywanie sie z obowiazkow"... z obowiazkow sie nie wywiazujesz jak sobie bimbasz w pracy :)

  Ty tez sie moze zalapiesz na ta mature.

  17 56
 • ~Barakuda 2019-04-24 20:39:15

  srrybnik ja wiem, że PiSuar po to przeciągnał strajk symulując negocjacje bo liczył na poddanie się nauczycieli, którzy tracą co dzień pieniądze ale jak widzisz przeliczyliscie się. Musicie poszukać jakiś innych sprawdzonych komunistycznych metod bo ta nie zadziałała. Z pewnością Piotrowicz coś podpowie. W ostateczności puście na nich ZOMO. Piotrowicz i reszta komunistów z PiSu poczuje się jak w młodości...

  22 54
 • ~rekin59 2019-04-24 20:40:02

  Szkoda czasu na pisowskiego SBeka wrzucającego agitki propagandowe produkowane w poltbiurze przy Nowogrodzkiej.
  To zwykłe gadzinówki.

  20 51
 • ~Piotr Czaja 2019-04-24 20:41:31

  kazo napisz gdzie studiowal JK kim byl jego ojciec ze mial takie uznanie u wladz w czasach Stalinizmu? ja wiem

  18 35
 • ~polk 2019-04-24 21:03:36

  Kazoo64 ale ja zadałem proste pytanie czy takie działanie, to działanie na szkodę Polski i podlega pod ten artykuł?
  Czego nie rozumiesz?

  13 28
 • ~kazo64 2019-04-24 21:26:44

  polk:Ale JAKIE dzialanie?
  Rozmowa nt.uchwaly 447Kongresu USA?
  Noo to mozesz byc pewny ze tusk lub Schetyna WOGOLE by nie rozmawiali tylko wyprzedali wszystko i bezprawnie Zydom oddali co im sie wg. prawa miedzynarodowego absolutnie NIE nalazy.

  24 18
 • ~Barakuda 2019-04-24 21:32:27

  Wiadomo już kto sprawdzi wszystkie tegoroczne matury... Marek Susuki z prof. Pawłowicz...

  19 44
 • ~kazo64 2019-04-24 21:38:23

  Barakudo:Twoja mature sprawdzal pewnie ten nauczyciel przebrany za krowe i muuuczacy lub ten ktoremu piorun strzelil w pracie.

  38 19
 • ~arkussinus 2019-04-24 21:46:06

  a świadectwa ukończenia koniecznie z datą 12 grudnia 1981 roku...

  13 15
 • ~Barakuda 2019-04-24 22:03:42

  Zabrać pieniądze TVP i Rydzykowi i dać nauczycielom...

  22 36
 • ~Barakuda 2019-04-24 22:10:23

  Jak nie rada pedagogiczna, to dyrektor, jak nie on to woźna, jeśli nie to sprzątaczka... jakoś to będzie. Jak na tupolewie.

  21 34
 • ~kazo64 2019-04-24 22:12:08

  Odebrac od TVNu 1,6mlnzl zaDiagnoze i ODDAC strajkujacym sluzbom miejskim!!!

  39 10
 • ~tf2 2019-04-24 22:14:18

  @Pogromco

  "w PiS jest prokurator PRL bardzo aktywny medialnie"

  Słyszałem już to 1000-krotnie, to jedyna (w dodatku nieprawdziwa) informacja jaką posiadacie, w kółko powtarzana. Na jego jednego znajdę wam setki starych rasowych, "doświadczonych" komuchów.

  22 16
 • ~palaczzasypowy 2019-04-24 22:14:28

  schetyna z trzaskowskim wypiszą tęczowe świadectwa,bienkowska bedzie coolowała ,chociaż nie wiadomo za 6 tyś coolować ?

  32 11
 • ~Piotr Czaja 2019-04-24 22:14:37

  Jaroslaw Kaczynski w Liceum Lelewela ni zdal do nastepnej klasy.Ojciec Rajmund w czasach komuny wyjezdzal do Belgii RFN Libii powiedzcie kto mogl wtedy wjezdzac do tych krajow??? teraz JK msci sie na nauczycielach!

  15 34
 • ~palaczzasypowy 2019-04-24 22:19:58

  czaja,widać jesteś młodym pieniaczem opłacanym przez popaprańców i sorosa,w tamtych czasach masa ludzi notabene także z rybnika wyjezdzała na kontrakty,jeżeli twoi rodzice należeli do plebsu to tego nie zrozumiesz.

  30 13
 • ~Piotr Czaja 2019-04-24 22:20:47

  kazo analfabeto nie TVNu tylko TVNowi nie zdasz matury nawet gdy bedzie cie sprawdzal strazak

  10 35
 • ~palaczzasypowy 2019-04-24 22:22:18

  ~kazo64 jakoś nie widziałem protestujących kodziarzy pod um rybnik,opłacanych przez oskara i sorosa,wychodzi na to że są hipokrytami którzy dzielą ludzi.

  28 7
 • ~Degustator55 2019-04-24 22:22:35

  a na którą godzinę wiec przeciwko strajkującym nauczycielom?

  37 14
 • ~tf2 2019-04-24 22:29:45

  "Zabrać pieniądze TVP i Rydzykowi i dać nauczycielom".

  @Barakuda A z jakiej racji mają coś dostać? Bo potupują nóżką, "bo tak"?!
  A czemu inni pracownicy mają na tym stracić, dlaczego mam wam, roszczeniowcom dopłacać, nie dostając nic w zamian?
  6335 zł za tak śmiesznie krótki czas pracy to całkiem niezła propozycja. Odrzuciliście propozycję docelowo 8100 PLN w 2023 roku.
  Nie słyszałem też nic o jakości waszej pracy - może dlatego, że nie ma o czym rozmawiać?
  W sytuacji jakiej się zachowaliście, pokazaliście swoje prawdziwe oblicze - macie gdzieś dzieci i społeczeństwo - nie dałbym wam już ani grosza.

  45 26
 • ~donia96 2019-04-24 23:18:12

  I tak jak myślących odpowiednio jak ARKA jest nas wielu .A wy nauczyciele tylko wstyd robicie i przez pana prezesa zostaniecie przez p Broniarza wyklęci przez rodziców

  34 9
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-24 23:42:27

  ~tf2

  Masakra... jak sie tak mozna dac upodlic politykom?

  Masz jakiekolwiek poszanowanie dla siebie?

  To jest masakra jak ludzie sa w stanie klamac dla politykow, ktorych znaja tylko z telewizji..

  Nie miesci mi sie to w glowie..

  ~tf2

  przeciez Ty bys sie wysadzil w powietrze w imie kaczynskiego..

  tak jak w jego imie klamiesz.

  dno.

  10 28
 • ~lolswir 2019-04-25 00:46:31

  Nauczyciele dali się zmanipulowac i wciągnąć w grę czysto polityczna na której zzyskac ma PO haha... A niby tacy inteligentni są nauczyciele.

  46 11
 • ~hans 2019-04-25 07:07:25

  Że tak tylko spytam, gdzie są wszyscy Ci, którzy nie tak dawno biegali z koszulkami OTUA, gdzie są Ci zaciekle broniący Konstytucji RP, gdzie parasolki itd można by wymieniać.
  Art. 70 Konstytucji RP zapewnia naszym dzieciom prawo do nauki a ktoś te prawo im zabiera. Nauka jest do 18 roku życia obowiązkowa a ktoś sprawia, że nasze dzieci z tego obowiązku nie mogą się wywiaząć.
  Drodzy nauczyciele pokażcie mi tych wszystkich popierających Wasze strajki bo na tą chwilę, każda napotkana przeze mnie osoba w pracy, w sklepie, na przystanku, na placu zabaw itd określa Was mianem, którego tutaj nie sposób przytoczyć. Sami się już w tym wszystkim pogubiliście, zostaliście omamieni przez ZNP obietnicami wysokich podwyżek a tak naprawdę wykorzystano Was politycznie. Tyle tylko, że skutki są odwrotne niż zakładano. PiSowi rośnie a KO maleje.
  Pozdrawiam

  KON
  STY
  TUC
  JA

  38 4
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-25 07:47:24

  ~hans

  widze, ze jestes kolejnym frajerem..

  kaczynski Naszymi dziecmi rozgrywa swoja polityczna gre - Polakami bawi sie jak pionkami w grze.

  Strajk Nauczycieli moglbyc zakonczony przed pierwszymi egzaminami - przedsiebiorcy wyszli z inicjatywa pomocy dla rzadu i nauczycieli - podwyzki nauczycieli mozna spokojnie pokryc z Funduszu Pracy..

  ale wtedy kaczynski pokaze, ze sie ugial przed nauczycielami..

  wiec pis klamie spoleczenstwo plujac na nauczycieli, ze sa terrorystami..

  duchowni rzucaja kamieniami razem z politykami w nauczycieli..

  jak widac przynosi to porzadany skutek - bo tacy frajerzy jak Ty - kupuja te klamstwa.

  p.s.

  duchowni - jak tam bylo w swieta w kosciolach? Nie brakowalo Wam parafian?

  tak dobijacie Nasza Wiare.

  4 32
 • ~Barakuda 2019-04-25 07:59:34

  Współczesny neosocjalizm PiS różni się od dawnego tym, że kiedyś przewodnią siłą był lud pracujący, a obecnie niepracujący...

  6 24
 • ~hans 2019-04-25 08:27:45

  ~PogromcaSzkodzików życzyłbym Panu, żeby tak łatwo jak obrażanie innych przychodziło Panu myślenie.
  Pozdrawiam i bez odbioru.

  19 2
 • ~kondziu90 2019-04-25 08:49:32

  "Jednocześnie, na rok lub dwa, proponuje się przywrócenie w Karcie nauczyciela przepisu, który pozwoliłby nauczycielom odejść na wcześniejszą emeryturę po 30 latach pracy, w tym 20 lat w oświacie (z tzw. kredą), niezależnie od wieku."

  To jest jakiś żart?

  9 2
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-04-25 08:52:28

  ~hans

  Wypraszam sobie twoje klamstwa na moj temat.

  Klam sobie dla kaczynskiego, ale odemnie sie odwal.

  5 20
 • ~Olafik 2019-04-25 08:55:08

  Ciekawe jaką ustawę wymyślą pisiory, jak nauczyciele zaczną się zwalniać z pracy.

  12 26
 • ~trzynasty 2019-04-25 09:10:12

  Rybnickiemu pis ludowi (powyższa sonda potwierdza, że Rybnik pissem stoi) pod rozwagę - zwięzła i na temat wypowiedź Profesora Belki: "Rządzący sprowokowali ten protest tym rozrzucaniem kilkudziesięciu miliardów, wyraźnie mówiąc, że to przed wyborami". Rząd ten strajk sprowokował dla przykrycia dwóch rzeczy: Srebrnej oraz kampanii unijnej, gdzie rząd jest słaby.”

  8 18
 • ~Barakuda 2019-04-25 10:47:42

  Na Białorusi też rządzą dekretami np. wprowadzają dekret, że chleb ma kosztować tyle i już. U nas też..Wprowadzamy dekret, że maturę może ocenić woźna. Koniec, kropka. Państwo z dykty i tektury...

  5 16
 • ~Barakuda 2019-04-25 10:52:18

  Ciekawe ile będzie nowelizacji...?

  5 15
 • ~tomolesrow1 2019-04-25 11:00:00

  no to zapłacą nam za strajk, teraz wekend majowy, potem postrajkujemy jeszcze z tydzień, i za niecały miesiąc w końcu wakacje - napracowaliśmy się w tym roku szkolnym ufff- musimy odpocząć.
  Dane OECD - średnia ilość godzin pracy nauczyciela w Unii Europejskiej 762 godziny, w Polsce 564 - kurde przepracowujemy się.
  Niemcy - 801 godzin ,Francja 900 godzin - ciekawe dlaczego zarabiają więcej?? hmmm. Może to mieć wpływ na poziom nauczania?? - hmm ,niemożliwe :(

  21 8
 • ~kondziu90 2019-04-25 12:19:34

  Ile godzin takie wynagrodzenie, jestem za tym by pracowali tak jak inni 40h, niech się odbijają przy wejściu do szkoły i wyjściu, a czas który zostanie po za lekcjami przeznaczą na sprawdzanie sprawdzianów i przygotowanie do lekcji (chociaż nie wiem do czego oni maja się przygotowywać skoro mają podręczniki, a których od N lat nic się nie zmieniło).

  17 2
 • ~Barakuda 2019-04-25 17:35:12

  Kondziu90 ty się najpierw ortografii naucz. Słowo "poza" piszemy łącznie. Kiedy już się nauczysz języka polskiego w stopniu podstawowym to będziesz mógł prawić te swoje mądrości...

  2 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy śląsko godka powinna mieć status języka regionalnego?
Oddanych głosów: 854