zamknij

Wiadomości

W parku tematycznym powstaje tor „przeszkód” dla niepełnosprawnych

2019-05-29, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W parku tematycznym przy kampusie powstaje ogólnodostępna edukacyjna ścieżka do nauki bezpiecznej jazdy na wózku inwalidzkim. Wkrótce zostanie oddana do użytku.

Reklama

Już wkrótce dla osób niepełnosprawnych poruszających się na wózku inwalidzkim, zostanie udostępniona ścieżka edukacyjna. Będzie zawierała bariery, jakie „wózkowicze” i ich opiekunowie napotykają na swojej drodze.

Co ważne, z toru „przeszkód” mogą skorzystać osoby niepełnosprawne z niepełnosprawnościami wrodzonymi, jak również z nabytymi – po amputacjach nóg, wylewach zawałach itp.

- Ścieżka nauki jazdy oraz prowadzenia wózka inwalidzkiego dostępna będzie nieodpłatnie. Korzystanie z obiektu na jest na własną odpowiedzialność. Osoby indywidualne oraz grupy zorganizowane (kluby rodzica, szkoły, ośrodki DPS itp. mogą skorzystać z pomocy trenera (instruktora) rezerwując termin dzwoniąc do Stowarzyszenia OLIGOS. Pokonanie każdego elementu ścieżki zalecane jest po wcześniejszym zapoznaniu się z instrukcją (piktogramem), który będzie zamontowany przed każdą barierą – dowiadujemy się od Elżbiety Piotrowskiej, szefowej Stowarzyszenia Oligos w Rybniku.

Obiekt ma zostać oddany do użytku już za niedługo. Ścieżka sfinansowana została z budżetu Urzędu Miasta Rybnik. Jej wykonanie powierzono Rybnickim Służbom Komunalnym. Za opracowanie graficzne piktogramów odpowiedzialne jest Centrum Medyczno-Rehabilitacyjne Relax-Med.

Ścieżka będzie składała się z poszczególnych elementów:

1.krawężnik

2.schody:
a) wjazd
b) zjazd

3. schody tarasowe
a)wjazd
a)zjazd

4.drzwi wahadłowe

5.nawierzchnie:
a) piasek, żwir
b)dukt leśny

6. górka

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~goliat 2019-05-29 07:19:34

  A nie wystarczy, ze jest komunikacja miejska, ul.Sobieskiego, itp. Po co budowac kolejne tory!

  38 23
 • ~aifargotamenik 2019-05-29 09:44:43

  ~goliat: a co ma piernik do wiatraka...?

  9 9
 • ~Abisall 2019-05-29 10:36:35

  Przy tej ilości barier architektonicznych z jakimi w tym mieście muszą zmagać się osoby niepełnosprawne wydawać by się mogło że tworzenie takiego szkoleniowego toru jest zbędne.
  Jednak możliwość nauki i ćwiczenia w spokoju bez sapiących nad głową ludzi którzy "przecież się śpieszą" jest nie do przecenienia. Bardzo fajna inwestycja

  28 3
 • ~Stasek 2019-05-29 11:18:17

  To będzie ulubione miejsce skoczków na BMXach...

  9 2
 • ~Piotr Czaja 2019-05-29 18:21:46

  po co budowac tor prszekod skoro na dworcu PKP juz jest nieczynna winda

  7 3
 • ~Barakuda 2019-05-30 12:09:38

  To może dla takich:

  PiS wykorzystał w wyborach osoby chore psychicznie? Afera w jednym z województw.

  W czasie niedzielnych wyborów w Tykocinie w woj. podlaskim doszło do dziwnej sytuacji.

  Onet – zdając się na relację pana Andrzeja, wiceprzewodniczącego jednej z lokalnych komisji wyborczych – poinformował o tym, że w jego okręgu wymuszano niejako na osobach chorych psychicznie głosowanie na PiS.

  – PiS nie ma z tym nic wspólnego. Przykro mi, że podopieczni DPS-u zostali wciągnięci w tę sprawę i narażeni na przesłuchiwania – mówi teraz Onetowi Karol Karski.

  Nabijanie głosów PiS.

  Co dokładnie miało miejsce? Oddajmy głos panu Andrzejowi, który opisał sytuację w następujący sposób:

  “Z pobliskiego Domu Pomocy Społecznej w kilku turach busem przywożeni są pensjonariusze o takim stopniu upośledzenia umysłowego, że część z nich nie bardzo wie gdzie jest i po co tam przyjechała.

  Problem stanowi dla nich nawet pokwitowanie odbioru karty do głosowania, bo z pisaniem i czytaniem kiepsko.

  Jakakolwiek logiczna komunikacja jest prawie niemożliwa.

  Organizator tej akcji wyposażył ich w jednakowe kartki, pisane tym samym charakterem pisma, stanowiące instrukcję do głosowania: Lista nr 4 PiS, 1. Karol Karski, 2. Krzysztof Jurgiel”.

  Na miejsce wezwano policję i powiadomiono też PKW. Służby jak dotąd przesłuchały siedmiu pensjonariuszy i zabezpieczyły dwie kartki z nazwiskami kandydatów PiS.

  Sprawą zainteresował się też poseł Robert Tyszkiewicz, przewodniczący podlaskiej PO. On z kolei napisał w tej sprawie interpelację do MSWiA.

  Oczywiście od skandalu odciął się cytowany na początku Karski. Podobnie reaguje Krzysztof Jurgiel:

  „Nic na ten temat nie wiem. Nie będę tego komentował”.

  Policja potwierdziła, że incydent miał miejsce.
  – W niedzielę około godz. 8 rano mieliśmy zgłoszenie, że grupa siedmiu osób, która została dowieziona z miejscowego DPS, miała ze sobą kartki z dwoma nazwiskami określonych kandydatów.

  Po głosowaniu trafiły one do kosza, ale zostały wyjęte przez kogoś z członków komisji. Policjanci zabezpieczyli dwie takie kartki. Wszystkie osoby z tej grupy zostały przesłuchane, w tym jedna z udziałem biegłego psychologa.

  Dziś jeszcze funkcjonariusze prowadzą czynności w ośrodku – powiedział Onetowi nadkomisarz Tomasz Krupa, rzecznik Komendy Wojewódzkiego Policji w Białymstoku.

  Sprawę bada teraz także grafolog, który ma pomóc w odnalezieniu autora wspomnianych “instrukcji wyborczych”.

  Sukces PiS.

  Wyniki wyborów do Parlamentu Europejskiego były szokiem dla opozycji, która niemal w całości zjednoczyła się pod jednym sztandarem.

  Okazało się, że także to nie wystarczyło, by wygrać z PiS. Jej liderzy – m.in. Andrzej Halicki czy Włodzimierz Czarzasty – już teraz sugerują, że Koalicja Europejska będzie chciała lepiej przygotować się do jesiennego starcia z partią rządzącą.

  Ponoć politycy mają dopracować strategię i program.

  Niepokojące doniesienia płyną jednak z obozu PSL. Ponoć ludowcy biorą pod uwagę wyjście z KE.

  W sieci pojawiły się też teorie sugerujące, że wybory zostały sfałszowane.

  Uczciwie trzeba jednak przyznać, że prawdopodobnie jest to tylko „racjonalizacja” wyborczej porażki. Inną kwestią pozostaje jednak sprawa Tykocina, która powinna być dokładnie zbadana.

  Jeśli okazałoby się, że pacjentów instruowano, jak mają głosować, mielibyśmy do czynienia z czymś nie tylko niezgodnym z prawem, ale przede wszystkim moralnością.

  0 8
 • ~ 2019-05-30 12:32:52

  pogromca szkodników zmienił się teraz na barrakuda. Pytam. Co twoje bzdety mają wspólnego z tą wiadomością portalu? Jestem już zniecierpliwiony opóźnieniami w programie CELA+

  8 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3691