zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

W Jejkowicach rozdają maseczki za darmo

2020-04-16, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Miasta tak duże jak Rybnik, Żory czy Wodzisław Śląski nie zdecydowały się na zakup maseczek ochronnych dla swoich mieszkańców. Inaczej wygląda natomiast sytuacja w mniejszych gminach. W Jejkowicach maseczki rozdawane są za darmo. Z kolei Gaszowice zdecydowały się na zakup 2000 sztuk dla seniorów.

Reklama

Przypomnijmy, wczoraj pisaliśmy o pomyśle rybnickiej radnej Grażynie Kohut, która zaapelowała do prezydenta Kuczery o kupno maseczek ochronnych dla wszystkich mieszkańców miasta. Środki na ten cel wg radnej mogłyby pochodzić z funduszy przeznaczonych na dział promocji miasta.

Piotr Kuczera pomysł pochwalił, ale stwierdził, że jest on niemożliwy do zrealizowania na tak dużą skalę >>„Pomysł szlachetny, ale nie do zrealizowania”. Miasto nie da pieniędzy na maseczki<<

Z podobnym problemem muszą zmagać się inne miasta w regionie jak Żory czy Wodzisław Śląski. Co jest trudne do zrobienia w większych miejscowościach, już dużo łatwiej przychodzi w mniejszych gminach.

Jeszcze przed świętami Wielkanocnymi wójt Jejkowic – Marek Bąk oznajmił, że na terenie gminy dostępne będą nieodpłatnie maseczki dla mieszkańców. Tutaj zadecydowała oddolna inicjatywa zapoczątkowana przez panią Mariolę z Jejkowic.

- Od poniedziałku (6 kwietnia – przyp. aut.) panie sprzątaczki z ZSP w Jejkowicach szyją maseczki. Bardzo proszę się w nie zaopatrywać. Jestem dumny, że jestem wójtem takiej społeczności – powiedział Marek Bąk.

Darmowe maseczki pojawiły się w Jejkowicach już 8 kwietnia. Wójt poinformował, że tego dnia w sklepach można było znaleźć 200 sztuk, a produkcja kolejnych idzie pełną parą.

W gminie Gaszowice również zdecydowano się na rozdawanie bezpłatnych maseczek. Tutaj jednak obowiązuje jedna reguła.

- W związku z wprowadzeniem obowiązku zasłaniania ust i nosa Urząd Gminy zakupił 2000 maseczek wielokrotnego użytku dla osób z największej grupy ryzyka tj. seniorów – dowiadujemy się.

Maseczki dla seniorów dostępne będą w sklepach spożywczych na terenie całej Gminy Gaszowice oraz w Ośrodku Pomocy Społecznej w Gaszowicach w godzinach urzędowania.

Oceń publikację: + 1 + 91 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~asus 2020-04-16 10:48:42

  Super !!! Ale niestety Rybnik stać tylko na kontrapasy, parklety i zardzewiałe donice za setki tysięcy złotych aby zająć miejsca parkingowe. Brak słów.

 • ~Arteks 2020-04-16 11:01:57

  @asus - no i bardzo dobrze, że w Rybniku ludzie mają gdzie wypocząć, gdzie pojeździć na rowerze. Na wsiach wieczna nuda. A maski może sobie każdy kupić lub uszyć. Koszt groszowy.

 • ~PawelE39 2020-04-16 12:00:25

  arteks, boli co ?

  74 5
 • ~kahlosko 2020-04-16 12:11:14

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  5 1
 • ~Arteks 2020-04-16 12:16:43

  @PawelE36 - dlaczego ma coś boleć? U nas miasto rozdaje biedniejszym dzieciom laptopy - a w jednej z okolicznych wsi... maseczki. Miazga. ;)

  13 78
 • ~Jacek Kałusek 2020-04-16 12:17:55

  ~Arteks - jesteś "miszcz". Nawet pod artykułem o maseczkach potrafisz pokazać swoją wymyśloną wyższość nad "wsiokami". Ból pupy straszny chyba masz.... "Na wsiach wieczna nuda" - no proszę, to dlaczego u mnie w lesie (teraz nie, bo zakaz) na parkingach co drugie auto to SR? Rowerzystów z Rybnika też pełno. Na "Magię Rocka" też SR-y się zwalają bo u siebie tylko mogą o takim festiwalu pomarzyć. Chłopie, wyluzuj.

  74 9
 • ~pawelbudowa 2020-04-16 12:40:08

  To normalne że miasto nie kupił dla mieszkańców maseczek. Przecież kolesie z firmami nie zdążyli zamieścić logo firmy wiec żaden to interes . Po za tym Prezydent ma chyba gdzieś mieszkańców tzn swoich wyborców. Kasę wydawał na prawo i lewo i teraz nawet jakby zmienił zdanie to kto da mu pożyczkę ?

  53 5
 • ~bikerek 2020-04-16 12:40:38

  Może Arteks ma obiecany pomnik - popiersie od jaśnie nam panującego za wychwalanie wszystkich działań Kuczery.

  58 6
 • ~corona 2020-04-16 13:04:54

  Jacek Kałusek, u Ciebie w lesie, ja ? To jest właśnie mania własności typowego wsioka. To samo jest w blokersach gdzie stary córci przepisał domek a synuś dostał kasiorke i kupił se kawalerke. To jego miejsce parkingowe, to jego konsek trawnika. I on może głośno muzyką szaleć bo jest u siebie. Jasne że na wsi nuda. Gdyby nie miesięczne bilety w komunikacji to małolaty by się tutaj do parków nie zjeżdżały.

  7 42
 • ~asia13 2020-04-16 13:35:18

  W gminach są środki i na maseczki i na laptopy do zdalnej nauki dla dzieci i młodzieży. Trzeba tylko roztropnie gospodarować budżetem.

  43 3
 • ~Jacek Kałusek 2020-04-16 13:59:30

  ~corona - tak, u mnie w lesie :)

  26 2
 • ~Arteks 2020-04-16 17:46:46

  @Jacek - co jest wymyślonego? Napisałem prawdę, że w jednej wsi rozdają maseczki który każdy może sobie kupić za 2-5 zł, a u nas rozdają... laptopy. A to, że na wsiach jest nudno - to jest niepodważalne dlatego wsie są w zasadzie obecnie tylko... "sypialniami" miast dla tych których nie stać na miejskie działki budowlane czy miejskie apartamenty. Lasy i parki w tak zielonym mieście jak Rybnik są wszędzie więc jeśli ktoś jedzie do was - powinniście go zaprosić na kawę i herbatę i się cieszyć, że ktoś was z miasta odwiedził. ;) Wasze regularne przebywanie na naszym portalu dowodzi, że stale interesuje was miejskie życie które jest bogate, ciekawe, zabawne, kolorowe... a co ciekawego dzieje się na wsiach? @bikerek - warto pochwalić prezydenta który kupuje biednym dzieciom laptopy, buduje superdrogę czy nowe toalety przy kąpielisku i tężni niż wójta który rozdaje maseczki...

  6 25
 • ~PawelE39 2020-04-16 18:07:17

  Jak plytki trzeba miec leb zeby dzielic ludzi na tych bidnych co mieszkaja na wsiach i mniejszych miejscowosciach i bogatych lordow co marza o tym zeby zamieszkac w rybniku.

  17 2
 • ~Jacek Kałusek 2020-04-16 18:39:00

  Arteks - ty się do kabaretu nadajesz :) tak, jestem wdzięczny jak ktoś z Wielkiego Rybnika zawita w moje progi, upadam przed nim na kolana i całuje w rękę. Co do odwiedzania portalu to czuję się właściwie rybniczaninem bo prawie 50 lat jestem z tym miastem związany szkołą, pracą i generalnie życiem, może nawet bardziej niż ty. Dziwne, że mniej więcej połowa ludzi z Rybnika z którymi chodziłem do liceum pobudowała domy na wsiach pod Rybnikiem, i są to osoby raczej dobrze sytuowane. No i jeszcze jedno - naprawdę myślisz, że Rybnik to aż taka metropolia?? Podejrzewam, że 50% społeczeństwa nie powie od razu gdzie leży ani nie odróżnia go od np. Skierniewic.

  21 1
 • ~ 2020-04-16 18:42:48

  ~Arteks
  dlaczego zaklinasz rzeczywistość ?
  nie kupuje dzieciom, tylko jak czytamy w artykule
  "Sprzęt otrzymają szkoły, które na czas zamknięcia placówek wypożyczą komputery dzieciom, by umożliwić im zdalną naukę"
  i nie "biednym", tylko tym, których rodzice fundusze z 50o+ "zagospodarowani" w inny sposób, np na prrzelew
  pozostałej części "wypowiedzi", bijącej z daleka małomiasteczkowymi kompleksami nawet nie ma sensu komentować

  10 1
 • ~Arteks 2020-04-16 20:22:27

  @PawelE36 - płytkim to musi być facet ze wsi który nie ma nigdy nic ciekawego do przekazania poza... ciągłym droczeniem się z mieszczuchami na ich(!) portalu. @Jacek - tak, powtarzasz to w każdym mailu to samo - a na wieś uciekają tylko osoby które z jednej strony są uzależnione od pobliskiego miasta, a z drugiej strony nie stać ich na życie w mieście. W wioskach podrybnickich nie ma naprawdę nic ciekawego - to nie Bieszczady czy Sudety, że ktoś ucieka dla ładnych widoków lub ucieczki od miasta. Przykładowo w takich Lyskach niedawno zamontowano światła na skrzyżowaniu bo ruch samochodowy, a zarazem hałas i niebezpieczeństwo jakie powodują samochody jest porównywalne ze skrzyżowaniami w miastach(!) W przypadku młodych ludzi proces jest odwrotny bo tak w Polsce jak w całej Europie wsie są passe. Taniość polskiej wsi opiera się nie tylko na taniej ziemi ale w zamian mieszkańcy dostają przeważnie miejsca zapuszczone cywilizacyjnie, a w przypadku Śląska - równie gęsto zabudowane co miasta i w dodatku z kiepską infrastrukturą. Naprawdę nie rozumiem jak można chwalić się takimi miejscami do życia. W Polsce najpiękniejsze wsie są w Bieszczadach, Sudetach, Kaszubach czy Mazurach, a nie na Śląsku. @ursus - oczywiście, że kupuje dzieciom bo to one z tego będą korzystać, a nie nauczyciele dla których komputer to zwyczajne narzędzie pracy. Pozostałej części nie ma co komentować bo bije z niej typowe dla obrońcy smrodu nie przystawanie do miasta.

  2 15
 • ~Janusz_Cebularz 2020-04-16 20:26:52

  https://youtu.be/w0y95LHjaJI - zobaczcie jak wygląda rozdawanie maseczek seniorom

  0 0
 • ~Jacek Kałusek 2020-04-16 20:53:22

  "powtarzasz to w każdym mailu" - Arteksiu Wszystkowiedzący - nie kojarzę, żebym pisał do Ciebie maila, więc sprostuj może, bo jeszcze niektórzy sobie pomyślą, że faktycznie utrzymuję z Tobą jakiś kontakt, a to by mi uwłaczało trochę. Na resztę wypowiedzi spuszczę zasłonę milczenia.... Pozdrawiam i zdrówka życzę (fizycznego i, tym bardziej, psychicznego).

  14 1
 • ~ 2020-04-16 21:15:20

  ~Arteks 2020-04-16 20:22:27
  " @ursus - oczywiście, że kupuje dzieciom bo to one z tego będą korzystać,"
  na każdym kroku piętnujesz "darmusów" (jak to okreslasz), tutaj nagle wykonujesz zwrot i pochwalasz takie działanie ?
  "Pozostałej części nie ma co komentować bo bije z niej typowe dla obrońcy smrodu nie przystawanie do miasta."
  widzisz, tym wpisem "na temat" potwierdzasz tylko swoje małomiasteczkowe kompleksy, atakując mnie swoimi urojeniami, zanim znowu wyzwiesz mnie po wielkomiejsku od "obrońców smrodu", bo używam zautomatyzowanego kotła węglowego i nie wymienię go natychmiast, na rozkaz Arteksa, na inne źródło ciepła, a dopiero we właściwym czasie, napisz lepiej jak swiadomie wybrałeś i kupileś kikudziesięcioletnie mieszkanie ogrzewane w "nowoczesny i ekologiczny " sposób z przestarzałej kotłowni, spelniające najnowsze normy, ale w czasie jej powstania i ten fakt wogóle ci nie preszkadza, no ale w ten sposób nie podbudujesz własnych kompleksów

  8 2
 • ~rzyt 2020-04-16 21:32:19

  @Arteks, a może to jest wina radnych Sejmiku, którzy swoimi decyzjami dopuścili się wg Ciebie, zapuszczenia wiosek około metropolialnych?
  Teraz można zadać pytanie, czy plaża przed UM była bardziej potrzebna od maseczek dla seniorów z Rybnika?
  Chociaż ja ciągle uważam, że miasto nie jest od maseczek. Ale to jest moje prywatne zdanie Rybniczanina, który musi zapewnić swoim klientom rękawiczki jednorazowe i płyn dezynfekujący.

  11 1
 • ~Arteks 2020-04-16 21:51:59

  @rzyt - myślę, że "wyjeżdżanie" z czymś takim jak plaża koło UM jest nie na miejscu. Przecież ta plaża była częścią obchodów Dnia Rybnika - to już prędzej doczep się gaż artystów jacy występują na takich dniach - bo oni kosztują najwięcej, a nie rozsypany piasek przywieziony i posprzątany przez RSK. Porównanie tego z finansowaniem jakichś maseczek jest niedorzeczne. Sam popatrz na coś innego. W przededniu największej pandemii w historii współczesnej Polski - parlament przeznaczył, a długopis podpisał 2 mld dotacji dla TVP! Daj spokój z jakimiś maseczkami - każdego na to stać. Ale ile respiratorów można było za to kupić? Ile ludzkich istnień uratować, a tak to będzie zmarnowane na denne lub propagandowe programy czy tureckie seriale których nikt nie ogląda.

  5 13
 • ~rzyt 2020-04-16 22:45:03

  @Arteks, znowu się na Tobie zawiodłem. Nie zrozumiałeś mojego wpisu; pierwszy akapit jest najważniejszy...ten o radnych Sejmiku.
  Plaża to satyra na "potrzebne" inwestycje zaszeregowane jako śmieszne, a artyści to nie moja bajka; tych co cenię już nie żyją.
  Co do tureckich seriali, których nikt nie ogląda...powiedz to przed wyborami, a masz przechlapane. Diagnoza to był rybnicki serial...

  W sprawie masek podtrzymuję swoją wcześniej dodaną opinią.
  @Arteksie, nie jestem polonistą i być może moje "pisanie" dla Ciebie jest niezrozumiałe. Z góry przepraszam.

  11 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2822