zamknij

Wiadomości

W Jastrzębiu można wypożyczyć rower. Kiedy będzie to możliwe w Rybniku?

2017-07-13, Autor: bf

Jastrzębie-Zdrój jest pierwszym miastem w naszym najbliższym regionie, które wprowadziło na terenie gminy system roweru miejskiego. W Rybniku na ten temat mówi się już od dłuższego czasu, ale efektów jeszcze nie widać. Kiedy rybniczanie będą mogli korzystać z rowerów miejskich?

Reklama

Rowery miejskie pojawiły się w Jastrzębiu-Zdroju pod koniec czerwca. Mieszkańcom udostępniono 44 jednoślady, na jednym mogą jeździć maksymalnie 12 godzin. Sam system wypożyczenia roweru jest prosty i intuicyjny, który ma zachęcać jastrzębian do korzystania z tego alternatywnego środka transportu. >>Ruszył system rowerów miejskich. W jaki sposób można wypożyczyć jednoślad?<<

W Rybniku od dłuższego czasu mówi się o wprowadzeniu rowerów miejskich. W ubiegłym roku oficer rowerowy – Jan Fiałkowski będący gościem programu „Dziękuję, nie słodzę” zadeklarował, że wkrótce w Rybniku powstanie sieć wypożyczalni rowerów miejskich. >>Oficer rowerowy: w Rybniku powstaną wypożyczalnie rowerów miejskich<<

Efektów tej zapowiedzi jednak nie widać, dlaczego? Jak tłumaczy dzisiaj Jan Fiałkowski, Miasto Rybnik kładzie przede wszystkim nacisk na poprawę warunków poruszania się rowerami w mieście, tj. budowę infrastruktury prorowerowej oraz uwzględnianie w nowych zadaniach drogowych potrzeb rowerzystów. - Jest to obecnie priorytet. Stoimy na stanowisku, iż rower miejski może u nas sprawnie funkcjonować jedynie po dostosowaniu wielu ulic w mieście do ruchu rowerowego – tłumaczy.

Kiedy możemy spodziewać się uruchomienia systemu podobnego do tego co w Jastrzębiu? - Dopiero po zrealizowaniu podstawowych dróg rowerowych przy głównych ulicach i dostosowaniu do ruchu rowerowego ścisłego centrum będziemy mogli rozważyć wprowadzenie systemu roweru miejskiego – dodaje Jan Fiałkowski.

Czy korzystalibyście z wypożyczalni rowerów?

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 16

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~citizen50 2017-07-13 08:46:13

  Czyli stanowisko "oficera rowerowego" służy jedynie comiesięcznym apanażom. Efektów brak. Ale PR jest. Smutno - ale taki mamy klimat w tym kraju.

  52 8
 • ~czarny_julek 2017-07-13 09:22:08

  Panie "oficer rowerowy" - kiedy ostatnio wsadził Pan swój tyłeczek na rower i przejechał się rybnickimi drogami rowerowymi i pooglądał m.in. poniszczone mapki tras, nieczytelne i uszkodzone znaki wskazujące kierunki owych tras (niejednokrotnie zarośniętych tak, że z roweru trzeba by zejść i go prowadzić) - a bliżej Śródmieścia śmieci wylegające z koszy (szczególnie przez weekend)..? Jechał Pan w ogóle kiedykolwiek tymi drogami, czy jedyny Pana kontakt z rowerem następuje na trasie miejsce zamieszkania -- UM ..?

  58 8
 • ~zaniepokojony 2017-07-13 10:16:30

  Jastrzębie widać wiedzą jak się zorganizować, w Rybniku stawiają tablice informacyjne gdzie był park, poczta, synagoga, browar za ponad 20tysi z pomysłu prezydenta widzicie różnicę?

  30 14
 • ~Gruby21 2017-07-13 10:53:52

  Ok, wszystko fajnie. Ale jak szanowna redakcja wyobraża sobie funkcjonowanie dzisiaj w mieście takiego systemu? Jastrzębie ma dużo blokowisk a u nas większość mieszkańców mieszka w domach jednorodzinnych i mają swoje rowery. Pamiętam jedną z wypowiedzi Pana Jana i mówił, od zawsze że stacje te powstaną dopiero po wykonaniu odpowiednich dróg. Poza tym centrum jest na tyle małe, że chyba szybciej jest się przejść pieszo niż wypożyczać i oddawać rower. Wiadomo ile Jastrzębie płaci za taki system? Jako podatnik chciałabym wiedzieć.

  16 22
 • ~bartezz 2017-07-13 10:57:35

  W Łodzi i wielu większych miastach już kilka lat wstecz do tyłu były i są takie rowery do wypożyczenia. W Rybniku specjalnie powołano " oficera rowerowego " i nie potrafi tego zorganizować.
  Za to świeci przykładem i nie tak dawno temu przejechał swoim rowerkiem przez przejście dla pieszych - widać jak zna kodeks drogowy...
  czarny_julek - racja , np. trasa rowerowa " Paruszowska " - w opłakanym stanie już po samym wjezdzie do lasu, dziury kałuże głębokie na 0.5 metra.

  30 7
 • ~Arteks 2017-07-13 11:00:51

  Uruchomienie miejskich rowerów przez niektóre urzędy ma w sobie więcej pijaru niż logiki. Bo po czym ci ludzie w Jastrzębiu mają jeździć skoro nie ma jakieś spójnej sieci profesjonalnych dróg rowerowych? Najpierw drogi rowerowe, a potem miejski rower. Weźcie pod uwagę to, że prawdopodobnie częściej z takich rowerów miejskich korzystają osoby czasowo przebywające w danym mieście bo większość mieszkańców ma swoje rowery. @citizen50 @czarny_julek - oficer rowerowy jest świetny, profesjonalista w każdym calu. Każdy kto uczestniczył w konsultacjach i miał z nim do czynienia, może to potwierdzić. Natomiast problem w powolnej realizacji różnych rowerowych planów może leżeć po stronie władz miasta które ustalają budżet i które zbyt mało środków przeznaczają na infrastrukturę rowerową. Z dobrych wieści to ma być budowany przepust pod Kotucza. Zgadzam się z wami, że polityka prorowerowa prezydenta to jak na razie bardziej deklaracje i plany niż rzeczywistość. Musi przyśpieszyć jeśli chce pokazać, że jest prezydentem który zmienił politykę transportową w mieście. @bartezz - niedawno słyszałem, że Gliwice chcą uruchomić rower miejski - miasto które według magazynów rowerowych uchodzi za najbardziej antyrowerowe i nieklasyfikowalne w rankingach w Polsce! Wiele innych miast też najpierw uruchamiały rowery miejskie, a dopiero potem tworzyły infrastrukturę. To jest bez sensu.

  23 23
 • ~xerim 2017-07-13 11:11:14

  Świetny pomysł w Rybniku dawno już mogły być rowery miejskie do wypożyczania, ale niestety jak widać na razie nierealne.

  22 6
 • ~Arteks 2017-07-13 11:20:22

  @gonzof - ale co ty za bzdury zapodajesz z tymi kostkami jednorodzinnymi? W takich Nowinach mieszka więcej ludzi niż we wszystkich północnych wiejskich dzielnicach miasta, to samo w Śródmieściu którego nie ma Jastrzębie. Dla was - ludzi peryferiów - najlepszym rozwiązaniem byłyby rowery bo skąpicie na opał, skąpicie na opłaty parkingowe, a autobusy do takich małych dzielnic jak Grabownia nigdy nie będą jeździć częściej bo jest to nieopłacalne. Ale pewną barierą może być opłata za taki miejski rower. Przecież was na nic nie stać? ;)

  4 27
 • ~zaniepokojony 2017-07-13 11:20:35

  ~Arteks w Gliwicach rower miejski funkcjonuje już od marca . Jeździć można po drogach oczywiście jak inne pojazdy. Znajomość zasad ruchu drogowego zapewni bezpieczeństwo i nie tzreba jeździć po centrum można podjechać dalej mają zasięg do 25 km. Jeśli jest zainteresowanie rowery zawsze coś zarobią i można to pzreznaczyć na ścieżki w późniejszym okresie. Jeśli nie ma nie inwestować. W taki sposób o wiele lepiej można by poznać miasto i okolice.

  15 3
 • ~Arteks 2017-07-13 11:26:11

  @zaniepokojony - to jest model niespotykany w żadnym szanującym się europejskim mieście i na pewno Rybnik nie powinien czerpać wzorów do najgorszych, ale od najlepszych. Najpierw zróbmy porządną siatkę dróg rowerowych, a potem można uruchomić rower miejski. To jest prawidłowa kolejność.

  9 28
 • ~jajko 2017-07-13 11:33:51

  Arteks kolejny raz piszesz o czymś posługując się jedynie swoją wyobraźnią. Dziennie jestem w Jastrzębiu i rowery są wykorzystywane. Widać to w każdym miejscu. Ale według ciebie jastrzebianie nie mają gdzie nimi jeździć...

  W Twoich uwielbianych blokowiskach i tak nie będziesz za pare chwil mógł wjechać rowerem. Powoli super twór jakim jest RSM stawia znaki - zakaz wjazdu rowerem na teren RSM.

  26 3
 • ~jajko 2017-07-13 11:38:21

  Arteks palenie w domkach jednorodzinnych byleczym to głównie kwestia przyzwyczajenia. Starsi ludzie nadal maja zakodowane że przez komin puszczą wszystko. Nikomu nie pozwolą siebie przekonać. Wiem jakie masz rozwiązanie - wysiedlić...

  16 1
 • ~Arteks 2017-07-13 11:43:55

  @jajko - a myślisz że tu nie byłyby wykorzystywane? Na pewnych odcinkach da się jeździć ale nadal nie są wprowadzane rozwiązania kompleksowe. Wygodnie dojedziesz np. z II LO czy bazyliki do dworca ale jadąc z Nowin na Rynek musisz zejść z rowera przy Rondzie Wileńskim albo jechać ulicą. Można już w miarę wygodnie jechać Rudzką ale na kawałkach dalej masz polną drogę... Żadne śląskie miasto nie ma tak dobrej sytuacji z drogami rowerowymi jak czołówka Polski która ma wiele km niezależnych asfaltowych dróg rowerowych, kontrapasów, ślimaków rowerowych, zadbanych ścieżek leśnych bo tu górę brał moto-kult... A teraz jedynie pijarowo chce się pokazać inną twarz jak w Jastrzębiu czy Gliwicach z miejskimi rowerami mimo braku porządnych dróg rowerowych i kompleksowej ich siatki na miejskim planie.

  7 26
 • ~Arteks 2017-07-13 11:48:03

  @jajko - nie to, że uwielbiam blokowiska ale one są po prostu MIEJSKIE i tak jest na całym cywilizowanym świecie. O wiele łatwiej w nich o jakąś infrastrukturę zarówno ciepłowniczą, telekomunikacyjną, energetyczną, oświatową, transportową, a nawet rekreacyjną. W wielu dzielnicach plac zabaw można zrobić tylko na terenie przedszkola bo cała inna przestrzeń zabudowana jest gęściej domkami, płotami i stodołami niż blokowiska gdzie miejsca na zieleń między blokami czy place zabaw nie brakuje nawet w sytuacji co raz większego zagracania ich autami.

  9 30

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaką narodowość zadeklarujesz w Narodowym Spisie Powszechnym?

Oddanych głosów: 3813