Twarda woda to poważny problem, który dotyczy nie tylko większości gospodarstw domowych w naszym kraju, ale również obiektów gastronomicznych. Obecność kamienia jest zjawiskiem niepożądanym z wielu powodów. Jednym z nich jest zwiększone ryzyko uszkodzenia urządzeń grzewczych. Oprócz tego, osad wpływa na obniżenie estetyki tego typu sprzętów, a także armatury sanitarnej. Kamień wpływa negatywnie również na skórę oraz włosy. Chcąc wydłużyć żywotność urządzeń oraz ograniczyć konieczność ich czyszczenia, warto zainwestować w uzdatniacz wody. W jaki sposób działają takie sprzęty i co należy wiedzieć na ich temat?
Twarda woda oznacza dużą zawartość wapnia oraz magnezu. Najprościej rzecz ujmując, działanie uzdatniaczy polega na wymianie jonowej. Cały proces odbywa się dzięki obecności specjalnego złoża (żywicy), które zostało nasycone jonami dodatnimi neutralnego sodu. Jony umożliwiają zastąpienie kationów magnezu i wapnia, odpowiedzialnych za pojawianie się kamienia. W efekcie, kationy osadzają się na powierzchni złoża, zaś jony sodu dostają się do wody. Cały proces jest bezpieczny, a jednocześnie nie wpływa w żaden sposób na zmianę smaku napoju.
Osoby, które zdecydują się na zakup urządzenia przeznaczonego do zmiękczania wody, muszą pamiętać także o zaopatrzeniu się w zapas soli w tabletkach oraz jej regularnym uzupełnianiu. Sól składa się aż w 99% z chlorku sodu, który odpowiada za proces dysocjacji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że forma tabletek jest najbardziej odpowiednia, gdyż równomiernie rozpuszczają się one w wodzie. Nie trzeba zatem obawiać się rozpadnięcia na kryształy czy szlamowania.
Podczas uzupełniania soli, należy zwrócić szczególną uwagę na to czy do zbiornika nie dostały się przed przypadek jakiekolwiek zanieczyszczenia. Producenci uzdatniaczy przestrzegają użytkowników przed zastępowaniem soli w tabletkach zwykłą solą kuchenną. Takie podejście grozi nie tylko uszkodzeniem całego systemu i zatkaniem przewodów, ale jednocześnie przedostaniem się do wody różnego rodzaju zanieczyszczeń - rozpuszczalnych oraz nierozpuszczalnych.
Tagi: uzdatniacz wody
Wypadek w kopalni Knurów-Szczygłowice: górnicy są już na powierzchni
34707Media Markt do (czasowego) zamknięcia. Zwolnienia grupowe obejmą 21 osób
29839Przyjechał na egzamin w WORD Rybnik… swoim samochodem
29471Sztolniowa „na niebiesko” od policyjnych kogutów. Wy pytaliście, my mamy odpowiedź (wideo)
25228KWK Knurów-Szczygłowice: zmarł jeden z poparzonych górników. To był rybniczanin
20270„Wiadomość dla inżynierów-imigrantów”. Rybnicki przedsiębiorca wywiesił nietypowy apel do cudzoziemców
+221 / -15„Dziwna” tablica na Wodzisławskiej. Wiemy, do czego będzie służyła
+178 / -30Poruszył niebo i ziemię, by odnaleźć jej córkę. Kobieta wysłała list. Przeczytajcie!
+137 / -6WRDS w Katowicach bez ogródek: Elektrownia Rybnik kluczowa dla bezpieczeństwa energetycznego
+140 / -16Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko byłemu urzędnikowi. Zarzuca mu znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+107 / -6Znamy datę wyborów prezydenckich. Na kogo oddacie swój głos? (sonda)
45Dzięki protestowi Elektrownia Rybnik będzie działać do 2030 roku? Działacze PiS liczą na to i apelują
31Od września jedna godzina tygodniowo religii w szkołach. Jest rozporządzenie MEN
24Związkowcy w Warszawie: „będziemy skansenem, a nie przemysłowym regionem” (zdjęcia, wideo)
23Episkopat Polski przeciwko jednej lekcji religii w szkołach. Rozporządzenie „jest aktem bezprawnym” (sonda)
19Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert