Twarda woda to poważny problem, który dotyczy nie tylko większości gospodarstw domowych w naszym kraju, ale również obiektów gastronomicznych. Obecność kamienia jest zjawiskiem niepożądanym z wielu powodów. Jednym z nich jest zwiększone ryzyko uszkodzenia urządzeń grzewczych. Oprócz tego, osad wpływa na obniżenie estetyki tego typu sprzętów, a także armatury sanitarnej. Kamień wpływa negatywnie również na skórę oraz włosy. Chcąc wydłużyć żywotność urządzeń oraz ograniczyć konieczność ich czyszczenia, warto zainwestować w uzdatniacz wody. W jaki sposób działają takie sprzęty i co należy wiedzieć na ich temat?
Twarda woda oznacza dużą zawartość wapnia oraz magnezu. Najprościej rzecz ujmując, działanie uzdatniaczy polega na wymianie jonowej. Cały proces odbywa się dzięki obecności specjalnego złoża (żywicy), które zostało nasycone jonami dodatnimi neutralnego sodu. Jony umożliwiają zastąpienie kationów magnezu i wapnia, odpowiedzialnych za pojawianie się kamienia. W efekcie, kationy osadzają się na powierzchni złoża, zaś jony sodu dostają się do wody. Cały proces jest bezpieczny, a jednocześnie nie wpływa w żaden sposób na zmianę smaku napoju.
Osoby, które zdecydują się na zakup urządzenia przeznaczonego do zmiękczania wody, muszą pamiętać także o zaopatrzeniu się w zapas soli w tabletkach oraz jej regularnym uzupełnianiu. Sól składa się aż w 99% z chlorku sodu, który odpowiada za proces dysocjacji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że forma tabletek jest najbardziej odpowiednia, gdyż równomiernie rozpuszczają się one w wodzie. Nie trzeba zatem obawiać się rozpadnięcia na kryształy czy szlamowania.
Podczas uzupełniania soli, należy zwrócić szczególną uwagę na to czy do zbiornika nie dostały się przed przypadek jakiekolwiek zanieczyszczenia. Producenci uzdatniaczy przestrzegają użytkowników przed zastępowaniem soli w tabletkach zwykłą solą kuchenną. Takie podejście grozi nie tylko uszkodzeniem całego systemu i zatkaniem przewodów, ale jednocześnie przedostaniem się do wody różnego rodzaju zanieczyszczeń - rozpuszczalnych oraz nierozpuszczalnych.
Tagi: uzdatniacz wody
„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
44165Kolejowy hit. Z Rybnika dojedziemy pociągiem do Monachium, a KŚ wracają do Bohumina. Są pewne "ale". Znamy nowy rozkład jazdy PKP
29802Wody aż po pas w centrum Rybnika! Zalało restaurację z kuchnią gruzińską. Jak możemy pomóc? (zdjęcia)
25663Czytelnik: co się stało w piątek wieczorem na ul. Jośki?
23844W Boguszowicach lądował śmigłowiec LPR. Mężczyzna zasłabł w łazience
22022„Dla mnie to po prostu żenua, Solorz”. Bardziej niż PiS-owi oberwało się cenzurze kabaretów
+300 / -44„Polsatowi już dziękujemy”. Kabaret Młodych Panów pożegnał się z widzami (oświadczenie)
+209 / -33Gdyby nie jej uczciwość, rybniczanin mógłby stracić pieniądze
+126 / -4Piotr Tokarz, dyrektor ZST w Rybniku laureatem prestiżowej nagrody "Super Dyrektor 2023"
+127 / -30Koniec z utrudnieniami na Mikołowskiej w Rybniku. Dzisiaj otwierają most nad rzeką Rudą
+94 / -3„Ratujcie! Jesteśmy zasypani po pas. Jak wyjedziemy do pracy?” Mieszkańcy Niewiadomskiej proszą o pomoc
26Rybniczanie pytają: gdzie ten „luft”? Mamy smog w Rybniku, mapa świeci na fioletowo!
19In vitro będzie refundowane z budżetu państwa. Który z naszych parlamentarzystów był „za”, a który „przeciw”?
19Niebieskie „koperty” do 30 min. „To karanie niepełnosprawnych". Rybnik.com.pl zareagował, UM odpowiada
15Wojciech Piecha kandydatem PiS na prezydenta Rybnika? Pytamy byłego senatora
14Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604