zamknij

Wiadomości

W czwartek akcja policji. Kogo będą kontrolować?

2021-10-20, Autor: 

Już jutro (21 października) przez cały dzień będą trwały ogólnopolskie działania policjantów pod nazwą Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa pieszych i rowerzystów - grupy użytkowników dróg, która podczas wypadków jest szczególnie narażona na tragiczne konsekwencje tych zdarzeń.

Reklama

Podczas akcji policjanci zwrócą szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec pieszych, będą również reagować na wszystkie naruszenia popełniane przez uczestników ruchu drogowego.

Policjanci przypominają, że kierujący pojazdem zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany:

- zachować szczególną ostrożność,

- zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo wchodzącemu na to przejście (przy czym kierujący tramwajem ustępuje pierwszeństwa tylko pieszemu znajdującemu się na przejściu).

Jednak każdy pieszy powinien mieć świadomość, że fakt korzystania z wyznaczonego przejścia nie upoważnia do wchodzenia na jezdnię bez upewnienia się, czy nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym – dodają mundurowi.

Pieszy powinien też pamiętać, aby przestrzegać zakazu korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia, lub przechodzenia przez jezdnię, lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych – w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych.

Zaplanowane działania obejmą również rowerzystów, którzy podobnie jak piesi zaliczani są do grupy „niechronionych”, oni także powinni zadbać o swoją widoczność na drodze. Kamizelka odblaskowa, choć nie jest obowiązkowa, sprawia, że kierowcy dużo wcześniej zauważają rowerzystę. Równie ważne dla ich bezpieczeństwa są prawidłowo działające światła roweru.

Oceń publikację: + 1 + 11 - 1 - 42

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~polk 2021-10-20
  17:49:36

  64 10

  Ja mam tylko nadzieję, że w ramach tej akcji będą przypominać rowerzystom o OBOWIĄZKOWYM oświetleniu rowerów po zmierzchu. Najlepiej przypominać mandatem i to tym z najwyższej półki!

 • ~Longina b 2021-10-20
  19:31:52

  36 9

  Dlaczego to jest zawsze akcja a nie normalność.

 • ~exx 2021-10-20
  20:08:51

  38 8

  Ja bym tą akcję nazwał "Bezmuzgowi uczestnicy ruchu drogowego" Albo "Myślący inaczej uczestnicy ruchu drogowego", albo "Uczestnicy ruchu drogowego specjalnej troski" I to trzecie chyba najbardziej pasuje do tego miasta.

 • ~Franek 7 2021-10-20
  20:42:48

  34 24

  Zacznijmy od tego, że nie mamy już Policji. Teraz jest Milicja Kaczyńskiego. Będziemy pamiętać te prześladowania obywateli w czasie nielegalnych lockdownów. To pałowanie i gazowanie kobiet. Nielegalne zatrzymywanie ludzi itp.

  A po drugie takie akcje poza efektem propagandowym nie przynoszą żadnych rezultatów. A jeszcze niedawno była akcja wymierzona przeciwko rowerzystom, która zapewne tez nic nie dała…

 • ~norton 2021-10-20
  20:53:04

  25 4

  Czy wszyscy uczestnicy kontroli będą trzeźwi? Zabrakło tej kluczowej informacji

 • ~artefaks 2021-10-20
  23:09:17

  18 5

  Ostatnio to znowu beci ktoś wjechał w kuper

 • ~ 2021-10-21
  00:33:46

  33 5

  Moje pytanie jest następujące... Dlaczego przeważnie nie kara się pieszych i rowerzystów łamiących przepisy drogowe bezczelnie i z premedytacją, tylko przeważnie kierowcy są rozliczani mandatowo za przewinienia nieraz niezależnie zupełnie od nich samych...? W życiu codziennym w ruchu drogowym jestem często świadkiem gdy to piesi czy rowerzyści nagminnie łamią przepisy tyle tylko, że nie ponoszą za to żadnych sankcji przewidzianych prawem a zazwyczaj obrywa się kierowcom! Kiedy to się zmieni...?

 • ~zodiak6 2021-10-21
  11:28:39

  10 1

  bartezz - Przecież żaden "mylycjant" nie będzie gonił rowerzysty gdzieś po parkach lub uliczkach miejskich. Z samochodu można spisać numery rej. i tyle całej roboty. Potem się wezwie kierowcę i sprawa załatwiona.

 • ~Arteks 2021-10-21
  21:32:00

  2 10

  @bartezz - odpowiedź na twoje wątpliwości jest bardzo prosta. Rowerzyści i piesi wprawdzie też popełniają wykroczenia ale to promil tego za co odpowiadaja kierowcy.

 • ~ 2021-10-22
  00:09:30

  8 1

  Arteks - z chorymi ludźmi nie rozmawiam, przecież wiesz bo ci już pisałem. Dobranoc.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1638