zamknij

Wiadomości

W Chwałowicach powstanie pierwszy mural w mieście

2011-08-10, Autor: Beata Matuszek

Po konkursie "Ściana pamięci" na graffiti, nawiązujące tematem do powstań śląskich, coś się w Rybniku ruszyło. W pasażach przy ulicach Sobieskiego i Powstańców Śląskich powstało w ubiegłym tygodniu nowe graffiti. W najbliższym czasie w Chwałowicach powstanie też mural, czyli pierwsza w Rybniku wielkoformatowa grafika na ścianie czteropiętrowego budynku.

Reklama

- Murali nie ma w Rybniku jeszcze w ogóle. Długo walczyliśmy i cieszę się, że się udało - mówi Tomasz Lis, który razem z Maciejem Hartmanem w najbliższych tygodniach pomalują budynek jednej ze spółdzielni w Chwałowicach. - Coś się ruszyło po konkursie na pomalowanie przystanku w Chwałowicach. Takie akcje wpływają na to, że ludzie zaczynają postrzegać nasze prace nie przez pryzmat graffiti, ale jako dzieło - dodaje.

Jak do tej pory w Rybniku było niewiele miejsc, gdzie można było malować. - Pasaże przy Sobieskiego i Powstańców to jedne z nielicznych miejsc, gdzie mamy zgodę od miasta, żeby malować. Są też jakieś pojedyncze miejsca przy obwodnicy, a także przy prywatnych posesjach - mówi Maciej Hartman.

 


Co będzie przedstawiał pierwszy mural w Rybniku? - Nie chcemy jeszcze wszystkiego zdradzać, ale rzeczywiście projekt jest już gotowy. Chcemy pokazać wszystko związane z Chwałowicami, a więc miniżużel, kościół, kopalnię, no a do tego dodamy naszą małą część artystyczną - mówi Tomasz Lis.

 

Jeśli pogoda pozwoli, obaj młodzi artyści zaczną pracę w najbliższych dniach. Już jednak zapowiadają, że nie zamierzają kończyć na czterech piętrach. - W przyszłym roku myślę o tym, żeby złożyć pismo do spółdzielni o zgodę na pomalowanie ściany 10-piętrowego bloku, może na Nowinach - planuje Tomasz Lis.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~ 2011-08-10 14:36:04

  podziwiam profesjonale graffiti. Dla mnie to dzieła sztuki współczesnej. Szkoda tylko, że potem inny graficiaż domaluje na tym swój debilny rysunek lub dopisze przekleństwo i cała para w gwizdek/

  0 0
 • ~777lok777 2011-08-10 15:13:57

  dokładnie. widziałam jak chłopak w zeszłym tygodniu malował graffiti w pasażu przy ul. Sobieskiego (na przeciwko NED Club) naprawdę podziwiam! jak skończył efekt był powalający! mam nadzieję, że jakiś pseudoartysta nie "wysmaruje" tam czegoś.

  0 0
 • ~inzynier 2011-08-10 15:37:00

  Czy ktoś ma namiar na gości?Świetny pomysł.

  0 0
 • ~leo_rybnik 2011-08-10 17:26:33

  dobrze było jakby pkp zgodziło się na pomalowanie tunelu ana stacji pkp

  0 0
 • ~ika-mind 2011-08-10 18:50:20

  fajnie pomalowane jest przejscie pod peronem na stacji rybnik towarowy, ale czyje to dzieło niestety nie wiem...

  0 0
 • ~WciagamWasNosem 2011-08-10 19:04:45

  " ...dobre style, żadne bohomazy. Szybkie prace, tagi, legale..." - Niestety te slowa nie mają pokrycia u dzisiejszych rybnickich grafi-parciarzy.

  0 0
 • ~mao 2011-08-10 20:46:35

  @ up: "Burner tu płonie, gdzie dwa krzyże w koronie, Tagi wszędzie, o tym pisać się będzie, Tak jak kiedyś na skałach, tylko to inne narzędzie, Na oriencie trzeba nieraz, wtedy i teraz, Od ciebie zależy, czy do domu docierasz..." pozdrawiam!

  0 0
 • ~myk 2011-08-10 22:01:40

  E tam, murale są już od dawna na dworcu PKP Paruszowiec ;-)

  0 0
 • ~ 2011-08-10 22:52:56

  graffiti dla wszystkich !za chlapmy farbą całe nowiny ...

  0 0
 • ~Arteks 2011-08-11 18:11:08

  @rurek - grafitti jest takim samym dziełem sztuki współczesnej jak niedzielne wycieczki do marketów sposobem na rekreację... Po prostu nowomoda która przyszła z zachodu gdzie grafitii są co raz rzadziej spotykane bo się już wszystkim objadły. Ale jeśli jest jakieś specjalnego miejsce do tego przygotowane to niech sobie bazgrają tylko proszę, nie nazywaj tego sztuką. Co do murali to już w czasach PRL bawiono się jakimiś propagandowymi rysunkami na całą ścianę np. Lenin, Marks i Engels albo jakiś górnik, rolnik i hutnik koło siebie... Teraz proponuję zrobić mural z jakimiś świętymi - będzie na czasie ;)

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na kogo zagłosujesz w II turze wyborów prezydenckich?
Oddanych głosów: 4933