zamknij

Wiadomości

W centrum miasta przybędzie zieleni. Wokół sądu powstanie ogród klasycystyczny

2015-07-01, Autor: bf
Już za kilka miesięcy teren wokół Sądu Rejonowego w Rybniku przy ul. Hallera przejdzie metamorfozę. Do połowy listopada ma powstać tam ogród w stylu klasycystycznym. Uporządkowanie terenu wiąże się też z rozbiórką sąsiadującego z sądem budynkiem dawnej przychodni.

Reklama

Krzewy-samosiejki, chore drzewa i chaos – tym, zdaniem Danuty Kolankowskiej – dyrektor Sądu Rejonowego w Rybniku wyróżnia się teren wokół zabytkowego budynku przy ul. Hallera. Sytuacja ta ma jednak wkrótce się zmienić. Miasto zamierza utworzyć ogród w stylu klasycystycznym. - Przybędzie zieleni w centrum miasta, aby była zdrowa i uporządkowana jeżeli chodzi o typy nasadzeń i dobór gatunkowy – wyjaśnia prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

Hanna Wieczorek z Zarządu Zieleni Miejskiej zdradza natomiast, co zostanie zmienione w najbliższym otoczeniu sądu. - W miarę możliwości zostanie stworzony układ symetryczny, gdzie budynek jest w centralnej części całego założenia. Dojdzie do wycinki dwóch dużych jesionów, ponieważ zasłaniałyby centralną część całego założenia. Zostaną one zastąpione kasztanowcami czerwonymi, które przepięknie komponują się z historycznymi założeniami architektonicznymi – mówi Hanna Wieczorek.

W sumie usuniętych zostanie 21 drzew. Osiem z nich rośnie wokół budynku, natomiast 13 klonów na dziedzińcu sądu zostanie zastąpionych jesionem o kulistej koronie. Pod topór pójdzie również wielki modrzew, który brudzi elewację i zatyka rynny. W jego miejsce zostanie zasadzona lipa drobnolistna odmiany greenspire. - Część z tych drzew jest już po prostu chora. Zapewniam, że nasadzeń (w sąsiedztwie Sądu Rejonowego – przyp. aut.) będzie więcej niż usuniętych drzew – mówi Danuta Kolankowska.

Hanna Wieczorek dodaje, że oprócz drzew zostaną zasadzone również krzewy o wysokości około 1 metra. - Wprowadzone będą ponadto małe żywopłoty z cisu pospolitego, które nadadzą charakter temu miejscu. Poprzetykane mają być cisami w kształcie stożków sięgających 2 metrów – dodaje.

Projekt zostanie sfinansowany przez Ministerstwo Sprawiedliwości jako, że to właśnie państwo, a nie gmina jest właścicielem wspomnianego wyżej terenu. Miasto zajmie się jedynie pielęgnacją ogrodu. Metamorfoza ma zakończyć się w połowie listopada, a koszt całej inwestycji może sięgnąć około 300 tys. złotych. Sąd Rejonowy ruszy wkrótce z przetargiem, który wyłoni wykonawcę tego zadania.

Sporo się też zmieni kilka metrów dalej, po drugiej stronie ul. Hallera. Do końca tego miesiąca zniknie budynek przychodni, a w jego miejsce w okresie jesiennym powstanie skwer. Koszt tego zadania wynosi około 43 tys. złotych.

>>W centrum Rybnika powstanie wkrótce ogród klasycystyczny - wizualizacja<<

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 14

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~ 2015-07-01
  16:21:22

  0 21

  - tzn. rozpoczynamy kampanię p.Prezydencie !

 • ~raffo85 2015-07-01
  16:28:00

  16 2

  Drogi panie prezydencie, przede wszystkim nowe drogi i odkorkowanie miasta- tylko taki prezydent który upora się z tym problemem w mieście ma ogromne szanse na kolejne kadencje

 • ~charlie 2015-07-01
  16:40:10

  16 3

  Tutaj powinno się zacząć od przeniesienia targowiska i w jego miejscu powinno się rozbudować taki park. Bez tego kroku niewiele się zmeni. Po pierwsze zwyczajne względy estetyczne, jak to wygląda, zamek, ogrób a obok targ z kartoflami i trampkami. Po drugie, podobnie jak teraz wokół targowiska latać będzie pełno plastikowych torebek, reklamówek i calego tego niesprzątnietego syfu z targowiska

 • ~piotr_o5 2015-07-01
  16:40:44

  30 2

  Wycinki drzew ciąg dalszy, p. Prezydencie te drzewa rosły latami. W każdy projekt można wkomponować zdrowe i wiekowe drzewa. Druga sprawa chore drzewa można leczyć, powstanie kolejna pustynia z karłowatymi drzewkami które nie dadzą żadnego cienia którego szukają pasażerowie oczekujący na przystanku na autobus.

 • ~niuti 2015-07-01
  16:46:16

  23 2

  hehehe kolejna wycinka i posadzenie zamiast sporych drzew dających cień, małego gó.wienka. Przedni pomysł jak i inne.

 • ~ 2015-07-01
  16:50:48

  5 0

  przede wszystkim ścieżki rowerowe i parki mnie to się podoba

 • ~piotr_o5 2015-07-01
  17:37:05

  28 2

  W Rybniku pojawił się nowy robal co żre dorodne i stare drzewa Kuczdrwalpilarz wydalając żywopłotki i lipki drobnolistne

 • ~Arteks 2015-07-01
  17:41:29

  3 13

  Podoba mi się ten koncept, a także zburzenie szpecącej przychodni i stworzenie w tym miejscu skweru. Tym razem wycinka drzew jest chyba uzasadniona. @charlie01 - no niestety, targowisko z dawnym zamkiem kompletnie się nie komponuje, tam jeszcze jest sporo drewnianych (!) straganów, a te nowe pomarańczowe klatki tylko pogorszyły estetyczny walor tego targowiska, również ogrodzenie odgradzające sąd od targowiska nie wygląda dobrze ani z jednej ani z drugiej strony... Z drugiej jednak strony trzeba zdać sobie sprawę z tego, że sporo ludzi żyje z handlu na targowisku i nie są to zbyt bogaci handlowcy więc jeśli chcianoby to targowisko zlikwidować - handlowcy musieliby dostać inny teren w zamian aby mogli prowadzić swoje interesy. Natomiast wszyscy łącznie z handlowcami zdajemy sobie chyba sprawę, że handel bazarowy będzie tracić na znaczeniu, szczególnie jeśli chodzi o artykuły przemysłowe. Swoją drogą ja proponowałem kiedyś gdzie można przenieść targowisko i gdzie w miarę wszyscy mieliby blisko - tam gdzie teraz powstaje Kaufland na Zebrzydowickiej.

 • ~Arteks 2015-07-01
  18:29:14

  7 3

  @raffo85 - problem w tym, że nowe drogi NIGDY nie odkorkowywują miasta (Prawo Lewisa-Mogridge'a i innych znawców tematyki transportowej) bo nowe drogi przyciągają z większą siłą co raz więcej nowych pojazdów... I taki przykład właśnie obserwujemy w Rybniku. Obwiednia Płd, przedłużenie Chrobrego, Wielopolska to nowe drogi które... często się korkują. Nie mówiąc już o starych. Odkorkować Rybnik może tylko polityka zrównoważonego transportu której ani poprzednia ekipa AF ani ekipa PK - prawdopodobnie nie zna, a na pewno nie stosuje. Skutki dla naszego miasta są opłakane.

 • ~common 2015-07-01
  20:17:42

  35 1

  To ja poproszę żeby do Sądu przy ulicy Hallera dało się WJECHAĆ Z WÓZKIEM! bo przenieśliście kasę z sądu przy PKP do Sądu przy Hallera i nie ma tam żadnej pochylni/windy żeby dostać się na 1 piętro do kasy żeby kupić znaczek sądowy.
  To jest jakaś paranoja żeby urząd publiczny nie był przystosowany dla osób niepełnosprawnych i osób które mają małe dzieci!!

 • ~izmena 2015-07-01
  20:31:39

  14 2

  Teraz jest tam troszkę pięknych drzew, jedne z nielicznych które w Rybniku się uchowały, lepiej wyciąć i postawić zielone donice jak w centrum które wyglądają okropnie.

 • ~Mxrtynxx 2015-07-01
  20:57:28

  11 3

  Mogliby się zając nudnym rynkiem, a nie terenem kolo sądu

 • ~qwer 2015-07-01
  21:43:49

  11 2

  @Arteks tak bym proponował żebyś się w głowę stuknął PORZĄDNIE. Park przy Domusie targowiskiem? W dniu otwarcia KUFLANDU będziesz stał od 6 i pilnował kolejki ?

 • ~anika 2015-07-01
  22:18:00

  1 6

  nic większości z Was się nie podoba. Aż mi Was żal... no cóż, typowi Polacy komentują ha ha. Ps. ~common - zgadzam się z Tobą w 100%.

 • ~Arteks 2015-07-01
  22:45:11

  2 1

  @qwer - dla niektórych targowisko w miejscu krzaczorów byłoby bardziej do przyjęcia niż market. A co do mnie to nigdy nie chodzę do żadnego marketu w dniu otwarcia, zostawiam tę rolę tobie i wielbicielom promocji na otwarcie. Ja pójdę tam pewnie kilka dni po otwarciu... @anika_1 - bo sporo ludzi na forach to frustraci albo hejterzy. W realnej rzeczywistości jest na szczęście dużo lepiej. Tak samo było w przypadku deptaku, na forum same hejty a jak DZ zapytał ludzi ze zdjęciem albo TVT z kamerą to... wszystkim wypowiadającum się podoba lub bardzo podoba. Olać smutasów. :P

 • ~werkk 2015-07-02
  07:04:26

  4 2

  Targowisko powinno zostać przeniesione z centrum np. w okolice ul. Prostej byłoby blisko i uniknęlibyśmy zakorkowania centrum w dni targowe jednocześnie zyskując duży plac na park w centrum. Całkowicie się zgadzam że bezmyślność speca od dróg w znaczącym stopniu doprowadziła do zakorkowania miasta ale to inny temat.

 • ~jaro_t 2015-07-02
  08:18:54

  1 3

  Jak słyszę takich "znawców" na forum, którzy twierdzą że nowe drogi nie odkorowują miast, to mi się nóż w kieszeni otwiera. TO JEST JEDYNY sposób na przywrócenie do Rybnika normalnego stylu jazdy a nie stanie w korkach. W większości przypadków w centrum stoją kierowcy chcący przejechać z jednej dzielnicy miasta do drugiej i wszyscy robią to przez ścisłe centrum. Tylko takie "obwodniczki" i łączniki np. Mikołowska - Żorska (lasem), Gliwicka - Rucka (na wysokości Golejowa lub Ochojca), bezkolizyjne wyjazdy z centrów handlowych (tunel od Praktikera pod torami w kierunku ulicy Chrobrego), no i oczywiście droga Racibórz - Pszczyna, na którą ciągle nie ma funduszy - dają szansę na normalizację przejazdu przez Rybnik. Innej metody nie ma - większość kierowców nie przesiądzie się do autobusu czy pociągu - na to nie liczcie.

 • ~Teddy 2015-07-02
  09:20:02

  9 2

  Q***A N*C!!! Wyrżnięto w centrum WSZYSTKIE DRZEWA za czasów Fudala. na Chrobrego nawet na skwerze przy UM wycięto, na Raciborskiej, przy Bazylice, polikwidowano parki (choćby przy bazylice) tworząc jakieś śmieszne przestrzenie z klombikami i karłowatymi drzewami. Od strony Domusu w stronę centrum wzrosła ilość kurzu bo nie ma parku. W centrum nie ma czym oddychać bo cały syf leci od południowego zachodu i teraz jeszcze wytną w pień ostatni skwer w centrum??? Ja jestem za tym żeby wyburzyć nowe skrzydło UM bo po jego postawieniu wzrósł poziom hałasu w centrum i zapylenia na ul Miejskiej spowodowanego ruchem kołowym i brakiem korytarza do przewietrzania okolicy. Panie Kuczera? Gdzie pana polityka proekologiczna i walka ze smogiem w mieście? Na Pana zadupiu jest lufcik to na 8 godzin pracy nie trzeba się przejmować tym co jest w centrum, prawda? Tu też żyją ludzie, z podatków których otrzymuje pan pensję. Tyle lat nikomu chore drzewa nie przeszkadzały. Dopiero jak ostatnia nawałnica zerwała dach z Kancelarii Adwokackich na Młyńskiej 3 to nagle robimy porządek z drzewami? Komu przeszkadzały? Staremu Stęchłemu czy Piniorowi??? Kasta prawniczków rządzi, co? Rozumiem że trzeba usunąć chore jedno czy dwa drzewa, ale wyrznąć te lipy, modrzewie i akacje?? Chyba czas na jakiś protest.

 • ~Teddy 2015-07-02
  09:37:01

  4 2

  I jeszcze jedno... Klasycystyczny ogród w otoczeniu odrapanych budynków na pl. Kopernika, budynku starego młyna i centrum RuckZuck, bud na targowisku, centrum chińskiego na Młyńskiej? Jak to wygląda? Jak perła w krowim łajnie. Co pan na to Panie Prezydecie Student??? Dlaczego np. w takim Niemieckim Brauschweigu w centrum miasta są oazy zieleni (przy głównych przelotowych drogach szybkiego ruchu, po parkach wolno biegają króliczki, a mieszkańcy bloków mają ciszę) a w Polsce wszystko idzie pod topór??? Jak żyć Panie Prezydencie w betonowej pustyni? Potem to zdziwieni, że zalewa im UM w czasie nawałnic jak wszystko wybetonowane i woda nie ma gdzie wsiąkać.

 • ~maja8 2015-07-02
  14:36:25

  3 2

  Myślę,że to nadaje się do programu Jaworowicz. Skandal wycinać stare piękne drzewa.Dramat Panie Prezydencie.Te drzewa są duchem czasu, pamiętamy je z dzieciństwa!!!!!!!!!! Może trzeba pomyśleć o ludziach, którzy nie lubią nowoczesności. Dramat

 • ~rzyt 2015-07-02
  14:48:22

  3 2

  Teddy - Architekci zarabiają projektowaniem przede wszystkim budynków. A jak miejsca coraz mniej to trzeba wycinać drzewa, likwidować parki i betonować wszystko. Architekt choćby był prezydentem nie przestanie być architektem, który wszędzie widzi tereny inwestycyjne i tego się nie zmieni. Jak byś był szewcem i wmawiał ludziom, że zdrowiej jest chodzić bez butów to wzięli by cię za idiotę. Teraz tak mamy w Rybniku, że każdy myśli o sprawach wielkich zapominając o maluczkich.

 • ~wilhelm 2015-07-02
  14:52:45

  3 2

  @jaro_t
  Niestety, ale to ty się mylisz. Lepsze drogi skłaniają ludzi do jazdy samochodem. Im drogi są szersze tym więcej ludzi jeździ samochodami, ewentualnie korki przesuwają się w jakieś dalsze miejsce które stanowi wąskie gardło. To nie jest coś co ja przypuszczam że się dzieje, to jest teoria którą wysnuł prawdziwy naukowiec i została ona poparta licznymi przykładami z rzeczywistości. W internecie masz od groma przykładów. My potrzebujemy bardziej zrównoważonego transportu.

 • ~Arteks 2015-07-02
  16:34:22

  4 1

  @teddy - domyślam się że chodzi ci o dobro miasta bo widać w twoich wpisach ogromne emocje ale proszę... nie stosuj histerii i przesadyzmów. Nie wycięto wszystkich drzew w Rybniku, nie wycięto nawet ułamka procenta. Sam byłem przeciwnikiem wycinania drzew na Kościuszki dopóki nie przeszedłem kiedyś całej ulicy i zobaczyłem w jakim one są stanie... Na swoich działkach czy domowych ogrodach też trzeba czasami wyciąć drzewo, żeby posadzić nowe lub rozbudować dom... Niedawno na Nowinach wycięto szlak dorodnych ale utrudniających życie topoli. Też było sporo protestów, a teraz w ich miejsce posadzono, dorodne drzewka w wysokości ponad 2 m, które za rok-dwa dadzą już cień, a nie będą tak upierdliwe jak pylące topole. Trzeba do tego podchodzić racjonalnie i bez emocji. Jeśli zaś chodzi o filtrację powietrza to niestety ale zimą drzewa w naszym klimacie nie "pracują" i dlatego powinno się robić wszystko co tylko możliwe aby zimą ograniczać ruch pojazdów - jeśli już nie można ludziom zakazać palenia węglem.

 • ~Arteks 2015-07-02
  16:43:23

  3 1

  @wilhelm - cieszy mnie że co raz więcej ludzi w Rybniku zdaje sobie z tego sprawę, szczególnie ci którzy bywają w miastach zachodniej Europy albo w polskich które zaczęły wprowadzać w życie zasady zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego transportu, że to naprawdę działa (np. Gdynia, Warszawa czy Tychy). W Rybniku odwrotnie - budujemy nowe drogi które po krótkim okresie czasu - korkują się np. nasza obwodnica jest tego podręcznikowym wręcz przykładem. @jaro_t - polecam ci poczytać na tematy związane ze zrównoważonym rozwojem. Swoją drogą najbardziej gorliwi w ich zaprowadzaniu są Niemcy - czyli ci którzy mają najbardziej rozwinięty sektor motoryzacyjny i najgęstszą sieć autostrad. Ci sami Niemcy doszli do wniosku, że nie da się rozwijać przyjazności i przepustowości miast bez ograniczania ruchu samochodowego. Na zachodzie Prawo Lewisa-Mogridge'a to coś z czym liczą się wszyscy samorządowcy, urbaniści, planiści czy transportowcy. Dlatego tam już od dawna nie buduje się nowych dróg, zwęża się istniejące, w centrach tworzy się deptaki bez ruchu samochodowego, a parkingi bezpłatne są możliwe wyłącznie przy stacjach kolejowych lub pętlach tramwajowych - w innych miejscach są płatne i to horrendalnie wysoko aby maksymalnie odstraszać od przyjazdu do centrów miast autami.

 • ~auralfloat 2015-07-02
  18:58:02

  6 1

  K...wa czy Rybniczanie naprawdę potrzebują dmuchanych parków klasycystycznych czy innych wynalazków? Przecież mieliśmy parki, które można było zrewitalizować w normalny sposób, a nie robić jakieś cyrki. Ludzie, co to ma być? Odwracanie kota ogonem, zabieranie się od d.. strony. Brakuje zieleni w śródmieściu i centrum, a nie Kauflandów albo innych Intermarche`ów.

 • ~___ 2015-07-02
  22:31:14

  5 0

  to nie ewentualna budowa dróg jest problemem, co brak sensownej alternatywy dla indywidualnej jazdy samochodem, mój znajomy z Warszawy przesiadł się z samochodu na komunikację publiczną bo : jadąc pociągiem (bilet miejski obejmuje pociągi, autobusy , tramwaje i metro) nie stoi w korku w wyniku czego przejazd pociągiem wychodzi szybciej niż samochodem, przejazd KM wychodzi w jego przypadku taniej niż samochodem, a w razie problemów kolejowych pozostaje jeszcze autobus, odnoszę wrażenie, że jeszcze wiele czasu minie, zanim nasi włodarze zrozumieją, że nic tak ludzi nie zmotywuje do porzucenia samochodów, jak wprowadzenie SENSOWNEJ komunikacji miejskiej - szybkiej i taniej, a do tego rozwój infrastruktury rowerowej (np mieszkając w dzielnicy biorę miejski rower ze stojaka, jadę do centrum po drodze dla rowerów, zostawiam tam rower, załatwiam sprawy i rowerem wracam do domu, rozmarzyłem się :))

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 356