zamknij

Wiadomości

W Boguszowicach piorun uderzył w dom

2021-06-30, Autor: PN

Dzisiaj w nocy w dom przy ul. Przejazdowej w Rybniku uderzył piorun. Straż pożarna walczyła z pożarem przez 2 godziny. Straty oszacowano na 200 tysięcy złotych.

Reklama

Dzisiejszej nocy burzowa pogoda dała się we znaki mieszkańcom Boguszowic i strażakom. Jak się dowiedzieliśmy, w budynek jednorodzinny przy ul. Przejazdowej uderzył piorun. Stało się to ok. 2:00 w nocy.

- Na szczęście, nikomu nic się nie stało. Dom był dopiero w trakcie budowy, dlatego w momencie uderzenia pioruna nikigo nie było w środku – mówi rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku, Bogusław Łabędzki.

Funkcjonariusze walczyli z pożarem przez 2 godziny.

Uszkodzeniu uległ dach, elewacja oraz instalacja elektryczna. Straty wstępnie oszacowano na 200 tysięcy złotych.

Oceń publikację: + 1 + 22 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (22):
 • ~Longina b 2021-06-30
  10:27:12

  88 3

  Współczuję poszkodowanym.

 • ~Dador 2021-06-30
  10:40:41

  77 10

  Mając dom, to człowiek zawsze patrzy z niepokojem na nadciągające burze. A czy to piorun nie trafi, czy też wiatr nie porwie dachu albo gwałtowna ulewa nie zaleje piwnic lub garażu. Na bloku jednak życie spokojniejsze było. Tak a propos , to ponoć pioruny rzadko wybierają domy, dlatego też pewnie instalacja odgromowa nie jest u nas wymagana, do pewnej wysokości budynku.

 • ~mellou 2021-06-30
  12:08:55

  No niestety właściciele w ramach oszczędności nie zrobili instalacji odgromowej to teraz mają większy wydatek. Choć pewnie zaraz jakiś ciu. l wpadnie na to żeby zorganizować zrzutkę. Bo przecież to takie modne ostatnimi czasy.

 • ~mellou 2021-06-30
  12:09:58

  8 70

  Longina b , czytałeś treść artykułu? Tam nikt nie został poszkodowany poza domem , ale trochę dziwnie jemu współczuć...

 • ~polk 2021-06-30
  12:45:13

  67 2

  Mellou serio nie rozumiesz tego co napisała Longina?
  Współczuje poszkodowanym czyli, skup się, właścicielom domu.

 • ~leon32 2021-06-30
  13:23:33

  97 8

  ~mellou
  weź Ty sie człowieku puknij w ten pusty łeb i zacznij czytać artykuły ze zrozumieniem, jest napisane jak byk, że dom był w trakcie budowy, to jak miał mieć instalację odgromową ?
  Rozumiem, że Ty na etapie fundamentów już miałeś takową instalację, a w kolejnych etapach prac ją przekładałeś między rękoma i dodawałeś kolejne jej odcinki, aż do dachu ? i to była u Ciebie priorytetowa sprawa trakcie budowy ? Czy po prostu mieszkasz w bloku, jesteś małolatem i nie masz zielonego pojęcia o budowaniu domów ?

 • ~mellou 2021-06-30
  14:09:40

  13 57

  Leon32, właśnie zajmuje się budową domów, i jeżeli jest w artykule że był dach a nawet instalacja elektryczna , to dom był na etapie wykończenia, przed zrobieniem instalacji elektrycznej należy wykonać odgrom. Więc ewidentnie ktoś ciął koszty. Ehh blokersi...

 • ~leon32 2021-06-30
  14:23:09

  42 4

  ~mellou
  Napisz zatem, jaki związek ma instalacja elektryczna z odgromową ? W którym miejscu są ze sobą połączone, żeby były od siebie zależne.
  I jeszcze poproszę o informację, w którym etapie budowy ma być zamontowana instalacja odgromowa, przed ociepleniem, czy po ? Pytam, bo bardzo mnie ten temat zainteresował.

 • ~Lateks 2021-06-30
  17:47:29

  16 6

  ~leon32 podstawą instalacji odgromowej, tak samo jak elektrycznej w dzisiejszych czasach jest uziom. A ten powinien być wykonany po wykopie pod fundamenty, i przed wykonaniem zbrojenia tych fundamentów ew. w trakcie ich zbrojenia. Niestety przypuszczam że tutaj tak jak to zazwyczaj bywa tego nie wykonano. Przykre, ale zdjęcia z tego zdarzenia powinny być pokazywane razem z wydawaniem pozwolenia na budowę. Wykonywanie uziomów z wbijanych prętów nigdy nie zastąpi uziomu pod fundamentami. Niestety tego nie uczą ani budowlańców, ani obecnie instalatorów paneli fotowoltaicznych.
  Sprowadzenie elektryka z doświadczeniem i uprawnieniami na budowę w trakcie kopania fundamentów oszczędza czas i pieniądze, a także dużo lepiej zabezpiecza budynki niż wykonywanie jakichkolwiek uziomów wbijanych.

 • ~Lateks 2021-06-30
  17:52:09

  6 5

  Niestety myślenie żeby wykonywać uziom kiedy budynek już posiada izolację termiczną zewnętrzną pokutuje wśród ludzi i takie są efekty takiego myślenia. Chociaż tyle dobrze że ubezpieczyciele tego wymagają, ale zazwyczaj już jest po fakcie - fundamenty wylane, ściany stoją... a elektryk chce "inwestora" pakować w koszty bo się jemu jakiś uziomów zachciewa...

 • ~leon32 2021-06-30
  18:38:40

  9 2

  Lateks
  Dobrze zrozumiałem, że instalacja odgromowa jest połączona z uziomem fundamentowym, który ma połączenie z uziomem w instalacji elektrycznej ? Czyli punktem wspólnym instalacji odgromowej, czyli zabezpieczającej przed uderzeniem pioruna w dach, ma połączenie z uziomem zabezpieczającym przed przepięciami, w tym uderzeniem pioruna w instalację elektryczną ?

 • ~takiuj 2021-06-30
  21:18:07

  10 6

  Kto daje instalacje odgromowe? Chyba ten co nie ma z pieniędzmi robić. Ten gość dostając piorunem ma szczęście w nieszczęściu. Równie dobrze mógł sobie totka puścić.
  Na 100 nowych chałup chyba 5 ma instalacje odgromowe.

 • ~artefaks 2021-06-30
  21:36:44

  5 11

  @Lateks nie mam uprawnień elektrycznych . Ale według mojej wiedzy od dłuższego czasu odchodzi się od uziemiania samej instalacji elektrycznej, zastępując ją zabezpieczeniem różnico prądowym.
  Ale może się mylę ?

 • ~polk 2021-06-30
  23:58:56

  12 1

  Artefaks mylisz się. Żeby zadziałała różnicówka instalacji musi być uziemiona. Jak ma powstać różnica potencjału jak nie "uziemisz" ochronnego?

 • ~ 2021-07-01
  10:54:53

  2 4

  polk nie zgodzę się z Tobą, by zadziałała różnicówka potrzebna jest różnica prądów płynących w przewodach L i N większa niż 30 mA (najczęściej), upływ może występować zarówno do ziemi, ale też do żyły ochronnej PE, nawet jak ta nie jest połączona z ziemią

 • ~polk 2021-07-01
  17:50:44

  5 1

  Pasażer a do czego służy żyła PE?
  Ochronny powinien być uziemiony odpowiednio a nie tylko podłączony do zera jak to się standardowo robi w instalacjach dwużyłowych.
  Różnicówka w prawidłowo uziemionej instalacji powinna wybić przy zawarciu N i PE.

 • ~Lateks 2021-07-01
  22:11:12

  1 0

  ~leon32 mniej więcej dobrze rozumujesz, generalnie jeśli masz prawidłowo wykonany uziom to nawet gdybyś nie chciał łączyć instalacji odgromowej z elektryczną to i tak są połączone.
  Ale cała sztuka polega na tym by wszystkie potencjały zrównać z potencjałem ziemi nawet w czasie wyładowania, bo tak naprawdę problemy że ktoś miał instalację a i tak się sprzęt popalił występuje wtedy gdy przepływający prąd spowodował różnicę w potencjałach między teoretycznie uziemionymi punktami - taki przykład to Bazylika w Rybniku gdzie po remoncie instalacji jeden piorun spalił stare organy. To właśnie błąd w sztuce - brak wyrównania między wszystkimi możliwymi potencjałami.
  Tutaj też znaczenie ma że wszelkie bednarki zalane betonem nie korodują a bardzo dobrze odprowadzają ładunki elektryczne - tylko do wykonania przed zalaniem fundamentów, żadna instalacja otokowa tego nie zastąpi...

 • ~Lateks 2021-07-01
  22:23:00

  0 2

  ~takiuj jak mieszkasz w pobliżu napowietrznej linii wysokiego napięcia to możesz założyć że instalacja odgromowa jest zbędna. Ale jak już się budujesz to warto dziadować 5 tysięcy złotych na trochę bednarki kiedy i tak ładujesz kupę złomu do fundamentów? Zwłaszcza że potem i tak przychodzi elektryk i jeśli nie pracuje na grubie to i tak ten uziom zrobi i swoje zarobi...

 • ~Lateks 2021-07-01
  22:34:32

  1 3

  ~artefaks mylisz się, zabezpieczenie różnicowo-prądowe to jedno, zerowanie to drugie, a uziemianie to trzecie, i generalnie to są zupełnie różne pojęcia nie mające ze sobą nic wspólnego no może po za prądem i napięciem.
  ~polk mylisz się, tzn. wystarczy że przewód neutralny jest uziemiony - nawet w stacji trafo, to już różnicówka będzie chronić przed porażeniem, problem jest wtedy gdy ktoś stosował zerowanie bo wtedy upływ prądu będzie ją wyzwalać.
  ~pasażer też mylisz pojęcia, PE nie uziemione to nie jest PE,
  ~polk "Różnicówka w prawidłowo uziemionej instalacji powinna wybić przy zawarciu N i PE. " nie wybije, do czasu aż nie będzie upływu prądu, te 30mA właśnie się stąd wzięło że to nie powinno zatrzymać akcji serca - co jest najgroźniejsze dla życia człowieka.
  Jeśli przed włączeniem odbiornika wyłącznik różnicowo prądowy rozłącza obwód to znaczy że N i PE nie są tak samo uziemione i stąd przepływający prąd.

 • ~polk 2021-07-02
  00:17:51

  1 1

  Lateks no nie mogę się zgodzić. N z PE nie jest w żaden sposób połączone w prawidłowo wykonanej instalacji TN-C-S. Przewód ochronny połączony jest z uziomem. Jeśli zewrzeć N z PE następuje właśnie odpływ ładunku do gleby co powoduje zadziałanie różnicówki.

 • ~Dintojra 2021-07-02
  01:53:43

  2 0

  I jak to bywa w naszym pięknym kraju mamy fachowców od wszystkiego
  Panowie wypowiadający się powyżej w sposób autorytatywny rozumiem, że jesteście elektrykami z wykształcenia ? jeśli tak, to mam prośbę: nie kompromitujcie się dalej :)
  Po kiego grzyba mieszacie pojęcia układów sieciowych i zabezpieczeń z instalacją odgromową ?
  Wewn inst. elektr "spotyka" się z instalacją odgromową ewentualnie w poprzez ograniczniki przepięć i to nie jest połączenie galwaniczne. Piszę ewentualnie bo takie urządzenia nie są w Polsce wymagane.
  Dalej: odgrom w budynku o wys. do 15 m nie jest wymagany, ale szczegółowo powinien to określać projekt budowlany, a nie np. @mellou (chyba, że ma uprawnienia w zakresie projektowania instalacji elektrycznych).
  Kolego @polk: odnośnie układu sieci i RCD coś tam dzwoni, ale nie wiesz, w którym kościele :)
  Wyłącznik różnicowo prądowy działa na zasadzie sumowania prądów geometrycznych... a jakie prądy geometryczne występują na przewodach N i PE powodujące zadziałanie RCD ? :)
  @Lateks - jeśli masz uprawnienia SEP to najlepiej je oddaj organowi wydającemu jeśli łączysz instalację odgromową z wewn. inst. elektryczną... i jeszcze te brednie o zasadzie działania RCD... jeśli wyłącza, to N i PE nie są tak samo uziemione uśmiałem się.
  i jeszcze to: "zabezpieczenie różnicowo-prądowe to jedno, zerowanie to drugie, a uziemianie to trzecie, i generalnie to są zupełnie różne pojęcia nie mające ze sobą nic wspólnego" serio ?
  Czy ty przypadkiem nie wykonywałeś instalacji w tym domu co kilka lat temu spłonął z powodu wadliwie wykonanej instalacji elektrycznej ?
  @polk - poczytaj nieco o układach sieci TN, TT i IT.

 • ~Lateks 2021-07-02
  06:44:04

  0 1

  ~Dintojra do czego masz podłączoną instalację odgromową ? Do czego ma odprowadzać ładunek elektryczny w razie wyładowania elektrycznego? A przecież GSU jest połączona, do tego samego uziomu (fundamentu). Jasne że nie w tym samym punkcie - i nie łączysz instalacji elektrycznej z odgromową, ale masz jedno połączone z drugim poprzez fundament. "ograniczniki przepięć" to masz podłącznone przewody zasilające a nie PE. Więc nie pisz kto co ma zrobić z swoimi uprawnieniami.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy dodatek energetyczny to lepszy pomysł niż dodatek węglowy?
Oddanych głosów: 316