zamknij

Wiadomości

W 2020 pojawią się w Rybniku „gazowe” autobusy

2019-12-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

W 2020 roku po ulicach Rybnika będą poruszały się autobusy zasilane sprężonym gazem ziemnym. Wspomniał o tym ostatnio wiceprezydent Janusz Koper, ale oficjalnie miasto nie podaje jeszcze szczegółów na ten temat. Coś jednak udało nam się dowiedzieć.

Reklama

O tym, że po Rybniku będą jeździły „gazowe” autobusy wspomniał w poniedziałek na łączonej komisji wiceprezydent Janusz Koper. Agnieszka Skupień, rzecznik magistratu potwierdziła, że tego typu pojazdy wyjadą na ulice naszego miasta. Na razie nie podaje jednak szczegółów. Te mają się pojawić w styczniu.

O autobusie zasilanym gazem ziemnym pisaliśmy już w czerwcu tego roku. Wtedy firma Transgór testowała tego typu pojazd na ulicach Rybnika. Test miał na celu przygotowanie do wdrożenia Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Według prawa miasta muszą bowiem wprowadzić 10% taboru elektromobilnego. Chodzi więc o pojazdy wchodzące w skład komunikacji miejskiej, ale też tych, które wykonują zlecone usługi jak np. śmieciarki.

Więcej dowiadujemy się w ogłoszeniu przetargowym Zarządu Transportu Zbiorowego w Rybniku pn. „Obsługa przewozów w transporcie zbiorowym z podziałem na zadania”. Jednym z kryteriów, którym się kieruje ZTZ jest wprowadzenie nowych autobusów wyposażonych w jednostki napędowe zasilane sprężonym gazem ziemny (CNG) spełniające minimum normy EURO 6 lub zeroemisyjne.

Z kolei w opisie zamówienia dowiadujemy się, że Zarząd szuka firmy do obsługi przewozów w transporcie zbiorowym na liniach komunikacji miejskiej, organizowanych przez Zarząd Transportu Zbiorowego w Rybniku minimum dziewięcioma autobusami o następujących parametrach technicznych:

- wyprodukowane po 2014 roku,
- wyposażone w jednostki napędowe zasilane sprężonym gazem ziemny (CNG) spełniające minimum normy EURO 6 lub zeroemisyjne
- 100% niskiej podłogi,
- długość całkowita minimum 12000 mm,
- o pojemności minimum 86 miejsc w tym minimum 25 miejsc siedzących,
- posiadające minimum 8 miejsc siedzących dostępnych bezpośrednio z poziomu niskiej podłogi.

Do tematu jeszcze wrócimy.

Oceń publikację: + 1 + 63 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~~ursus 2019-12-19
  17:52:00

  63 6

  brawo, to co w innych miastach znane jest od lat (a na terenia dawnego ZSRR od dziesięcioleci) w końcu zawita do nas, diesle używane przez miejskie placówki (RSK, ZGM, ZIeleń) też będą zagazowane ?
  czy misto ma jakieś plany w temacie stacji tankowania takich pojazdów ? byłaby to zachęta dla osób prywatnych do używania takiego paliwa (chociaż tutaj jesteśmy spóźnieni o co najmniej kilkanaście lat), bo pojazdy zasilane CNG i LNG są naprawdę bardziej eko od promowanych elektryków ( tańsze w zakupie, prostsze technologicznie, gaz można zastosować w już użytkowanych pojazdach, także ciężarowych i autobusach, a przede wszystkim nie posiadają drogich, stosunkowo malo trwałych i kłopotliwych w utylizacji baterii), niestety na gazie koncerny tyle nie zarobia, co na elektrykach, dlatego mamy takie parcie na nie

 • ~marys76 2019-12-19
  18:08:25

  54 8

  A gdzie jest najbliższa stacja do tankowania pojazdów napędzanych CNG?

 • ~Lateks 2019-12-19
  19:26:39

  34 2

  Ustawy, przepisy, wymogi, już sami urzędnicy się w tym gubią. A prawda taka że to wszystko kosztem podatników. Chciałbym tylko żeby te autobusy nie kopciły jak mają w zwyczaju.

 • ~Arteks 2019-12-19
  19:38:49

  13 54

  Rybnik jak przystało na motokultystyczne miasto przez dziesięciolecia inwestuje tylko w drogi, ronda i parkingi. Inne miasta znajdowały kasę na tramwaje, trolejbusy albo elektrobusy. Tak jak wspomniał @ursus autobusy na gaz testowano i użytkowano już kilkanaście lat temu (z różnym skutkiem - niektóre nie były zachwycone wynikami eksploatacyjnymi i awaryjnością). I tak dobrze, że przynajmniej od 10 lat w ogłaszanych przez ZTZ przetargach wymagano nowych autobusów, a nowe autobusy spełniają dość wygórowane unijne normy odnośnie silników. No i żadnemu przewoźnikowi nie przyszłoby do głowy usuwać filtry DPF - tak jak robili to przez lata kierowcy-janusze ze swoimi mechanikami-januszami w naszym kraju. @Lateks - a to jeszcze gdzieś spotykasz kopcące autobusy? Może masz na myśli te prywatne busiki jakie jeżdżą między Żorami, a Rybnikiem? Bo zarówno ZTZ jak i MZK wykosiło w przetargach stary tabor, a ten nowy nie kopci.

 • ~~ursus 2019-12-19
  20:05:36

  22 3

  ~Arteks 2019-12-19 19:38:49
  "Tak jak wspomniał @ursus autobusy na gaz testowano i użytkowano już kilkanaście lat temu (z różnym skutkiem - niektóre nie były zachwycone wynikami eksploatacyjnymi i awaryjnością). "
  móglbyś rozwinąć wątek gazowych autobusów w Rybniku , z ta awaryjnością chyba nie jest tak źle, bo od lat widuję takie chociażby w Gdyni, gdyby było z nimi coś nie tak, zapewne dawno byłyby wspomnieniem
  " No i żadnemu przewoźnikowi nie przyszłoby do głowy usuwać filtry DPF - tak jak robili to przez lata kierowcy-janusze ze swoimi mechanikami-januszami w naszym kraju"
  właśnie niedawno jechałem za miejskim autobusem pod górę Gliwicką w stronę ronda Wyzwolenia - Kotucza, autobus ten wyposażony był w fukncję wykrywacza wzniesień z dymną ich sygnalizacją, jadąc za takim "nowoczesnym " pojazdem miałem poważne wątpliwości co do istnienia wspomnianego filtra czy ewentualnie jego skuteczności, z drugiej strony, nie po to przewoźnicy mają swoje stacje diagnostyczne, by przejmować się takimi drobnostkami jak filtry czy emisja spalin

 • ~Arteks 2019-12-19
  20:27:58

  7 26

  @ursus - nie pisałem o awaryjności w Rybniku bo nigdy tu nie było autobusów na gaz na stałe (tylko jakieś próby). Chodziło mi o inne przedsiębiorstwa. Natomiast pamiętam, że kiedyś były różnorakie kłopoty z eksploatacją autobusów na gaz. Być może konstruktorzy to pokonali i obecnie oferuje się udoskonalone konstrukcje. Obecnie najbardziej ekologiczne pojazdy to albo te na gaz albo na prąd ale nie z baterii tylko z sieci (trolejbusy, tramwaje). Elektrobusy trochę są dyskusyjne ze względu na baterie - co raz bardziej krytykowane przez środowiska proekologiczne. A co do rur wydechowych to tylko elektryki nie kopcą w ogóle. To trochę tak jak z piecami - śmieciuch kopci bardziej od pieca z podajnikiem - ale oba wytwarzają dym. Autobusy jeżdżące w ZTZ to jak na pojazdy tej wielkości, mocy silnika i ilości osób jakie przewożą - są bardzo eko. A może być jeszcze lepiej jeśli wymogi przetargowe będą nastawione na ekologię. Ciekawi mnie jak z kosztami eksploatacji.

 • ~hans dunderschtytz 2019-12-19
  20:42:41

  21 2

  ~marys76 2019-12-19 18:08:25

  A gdzie jest najbliższa stacja do tankowania pojazdów napędzanych CNG?
  Najbliższa jest w Gorzyczkach i Pawłowicach, Rybnik nie ma, szkoda. Jedź takim autem w trasę jak nie wiesz czy w ogóle gdzieś zatankujesz. Auta z fabryczną instalacją CNG mają baki benzynowe 10l. Pod tym względem jesteśmy bardzo w tyle

 • ~Arteks 2019-12-19
  20:52:15

  9 22

  @hans dunderschtytz - będą eksploatowane autobusy to się pojawi u nas z pewnością stacja. Nikt ci nie będzie jeździł do Gorzyczek tankować pojazdy. A kto nie chciałby mieć stałego klienta do obsługi?

 • ~Admirał Pieskov 2019-12-19
  21:08:38

  17 6

  Wszystko fajnie, tylko że kurs "na tankowanie" będzie trwać dłużej niż kurs z pasażerami. :D Chyba, że znajdzie się chętny postawić stację paliw z cng. Tylko czy ktoś zainwestuje dla tych kilku/kilkunastu autobusów?

 • ~danone21 2019-12-20
  08:56:17

  15 0

  Problem w tym, ze przetarg unieważniono, bo oferty przewoźników przekraczały możliwości finansowe Ztz. Kilka gazowych Mercedesow Conecto NGT dla Transgoru stoi w serwisie Mercedesa w Swierklanach. To pierwsze takie pojazdy w Polsce, a produkowane są w Turcji. Stacja CNG stanie na terenie firmy Transgor, wiec przewoźnik w przyszłości pewnie będzie inwestował w taki tabor. To jest dobra droga, ale niestety dosyć kosztowna.

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-20
  17:13:26

  2 2

  ~marys76 W każdym domu który ma gaz z sieci ,wystarczy założyć automat do tankowania .

 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-20
  17:17:51

  1 0

  Home Refueling Appliance – HRA Tak się nazywa automat ,do zatankowania w posesji ,jest kilka wymogów ,ale jest rozwiązanie

 • ~Katarzyna Klutz 2019-12-20
  21:26:04

  4 2

  I jak se transgórowiec zapoli cygareta jadąc to duuupnie pół Rybnika :D
  Ludki rozstomili dejcie pozór od stycznia :D

 • ~jurek60 2019-12-20
  21:41:39

  1 0

  i to dobra wiadomość.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 529