zamknij

Wiadomości

Uwaga pacjenci! Papierowe zwolnienia lekarskie odchodzą do lamusa

2018-01-03, Autor: 

2018 rok przyniesie istotne zmiany w sposobie wystawiania zwolnień lekarskich. Od 1 lipca lekarze będą wydawać tylko i wyłącznie zwolnienia elektroniczne.

Reklama

Elektronicznie znaczy szybciej
Jak przekonuje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wystawanie elektronicznych zwolnień będzie trwało krócej niż wypisywanie papierowego druku. Lekarz uzyska bowiem dostęp do danych pacjenta (ubezpieczonego), jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny - jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi. Gdy lekarz wpisze numer PESEL pacjenta, to pozostałe dane identyfikacyjne zostaną automatycznie uzupełnione przez system.

Z kolei np. adres pacjenta czy dane płatnika lekarz będzie wybierał z wyświetlonej listy. System podpowie również kod literowy A i D oraz numer statystyczny choroby pacjenta (np. po wpisaniu fragmentu jej nazwy).

e-ZLA to mniej obowiązków dla chorego
Gdy lekarz wystawi e-ZLA, pacjent nie będzie musiał  dostarczać  zwolnienia pracodawcy (dot. pracowników) albo ZUS (przy prowadzących działalność gospodarczą). Nie będzie już musiał podczas choroby czy opieki (np. nad chorym dzieckiem) udawać się do pracodawcy czy jednostki ZUS albo prosić o dostarczenie  zwolnienia rodzinę czy znajomych. E-ZLA zostanie  bowiem przesłane na profil płatnika na Platformie Usług Elektronicznych i do systemu ZUS. Nie będzie wymagany od pacjenta  termin 7 dni na dostarczenie zwolnienia. Nie będą go też dotyczyły ewentualne obniżenia zasiłku chorobowego czy opiekuńczego z powodu przekroczenia tego terminu.

> Poszukujesz dobrego lekarza lub przychodni? Sprawdź Katalog Firm tuJastrzebie.pl!

Oceń publikację: + 1 + 54 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (6):
 • ~Dador 2018-01-03
  17:58:04

  7 28

  Jestem po wizycie u specjalisty na Byłych Więźniów Politycznych. Dostałem L4, wystawione przez panią doktor, wypisane przez pielęgniarkę po czym na koniec podbite przez ww. doktorkę. Tak, że tyle w temacie e-ZUSu i mniejszych obowiązków dla pacjenta.

 • ~polk 2018-01-03
  18:31:59

  27 0

  @Dador jakbyś najpierw ze zrozumieniem przeczytał tekst to nie musiałbyś pisać głupiego komentarza.
  Zatem jeszcze raz przeczytaj drugie zdanie pod zdjęciem i będziesz wiedział o co chodzi.

 • ~Lateks 2018-01-03
  19:07:07

  3 7

  ~polk tylko najpierw było napisane że zmiany wchodzą w życie od nowego roku. Swoją drogą o ile to wejdzie to jak udowodnić że lekarz wypisał zwolnienie i w jakich terminach? A co będzie jeśli do pracy człowiek się wstawi dzień wcześniej ?

 • ~ 2018-01-03
  22:41:55

  3 0

  Pomysł ok. Dobrze by było, żeby panie obslugujace dawały radę

 • ~jurempus 2018-01-04
  06:55:04

  5 1

  Pomysł dobry lecz żeby to nie było tak jak z jakże wsoaniałym systemem CEPIK

 • ~ 2018-01-04
  11:08:01

  8 0

  idziesz po L4 , dostajesz masz wszystko w nosie. nic nie musisz załatwiać.
  w ten sam dzień idzie info- @ do zusu , w ten sam dzien. a nie jak jest dzis - poniedziałek L4 a druki jada np.w piątek . a :księgowane" sa po tygodniu. -czyli tydzień teoretycznego "oszustwa" - po to to jest

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5198