zamknij

Wiadomości

Uwaga kierowcy! Od 6 grudnia obowiązkowy korytarz życia i jazda na suwak

2019-12-05, Autor: DB, źródło: KMP Rybnik

6 grudnia 2019 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące „korytarza życia” oraz jazdy zgodnie z zasadą zamka błyskawicznego – tzw. jazdy na suwak.

Reklama

Obowiązek tworzenia korytarza życia dotyczy kierowców poruszających się drogami o co najmniej dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W sytuacji wymagającej utworzenia korytarza życia kierujący pojazdami powinni umożliwić swobodny przejazd pojazdom służb ratowniczych poprzez odpowiednie usytuowanie.

Zgodnie z przyjętą zasadą kierujący pojazdami, poruszający się lewym pasem będą musieli zjechać do lewej krawędzi pasa, a pozostali do prawej krawędzi. Sprawne utworzenie korytarza życia będzie szczególnie ważne na drogach wielopasmowych, ponieważ dla służb ratowniczych liczy się każda sekunda. Im szybciej kierujący pojazdami zrobią dla nich miejsce, tym większa szansa na uratowanie życia.

Niezwykle ważnym jest fakt wyznaczenia miejsca na korytarz życia, który w przypadku kilku pasów ruchu zawsze będzie występować po lewej stronie (tj. pomiędzy lewym pasem ruchu i pasem z nim sąsiadującym). Tym samym kierowca nie będzie musiał się zastanawiać, z której strony nadjedzie pojazd uprzywilejowany.

Nowe przepisy zabraniają również pojazdom innym niż uprzywilejowane korzystania z utworzonego korytarza życia. Wyjątkiem są pojazdy zarządców dróg lub pomocy drogowej biorący udział w akcji ratowniczej.

Jazda na suwak

Przepisy dot. "jazdy na suwak” precyzują sposób zachowania kierowców w sytuacji występowania zatoru na drodze, przy jednoczesnym zanikaniu pasa ruchu lub występującej na nim przeszkodzie.

Zgodnie z nowymi przepisami w warunkach znacznego zmniejszenia prędkości na jezdni z kilkoma pasami ruchu w tym samym kierunku jazdy, w przypadku gdy nie ma możliwości kontynuacji jazdy pasem ruchu z powodu wystąpienia przeszkody na tym pasie ruchu lub jego zanikania, kierujący pojazdem poruszający się tym pasem ruchu nie będzie miał (jak dotychczas) obowiązku ustępowania pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu (mającym kontynuację), na który zamierza wjechać.

Przepis ustawy wskazuje, że w takiej wyjątkowej sytuacji drogowej kierujący pojazdem, poruszający się sąsiednim pasem ruchu (mającym kontynuację) jest obowiązany bezpośrednio przed miejscem wystąpienia przeszkody lub miejscem zanikania pasa ruchu, umożliwić jednemu pojazdowi albo jednemu zespołowi pojazdów, znajdującym się na takim pasie ruchu, zmianę tego pasa ruchu na pas sąsiedni, na którym istnieje możliwość kontynuacji jazdy.

Przywołany wyżej przepis należy czytać zgodnie z intencją ustawodawcy, który miał na celu przede wszystkim zapewnienie większej płynności ruchu na całej szerokości jezdni. Tym samym należy uznać, że kierujący pojazdem znajdujący się na pasie, na którym z różnych względów (zanikanie, przeszkoda) nie można kontynuować jazdy, jest w uprzywilejowanej sytuacji i powinien zostać „wpuszczony” przez kierującego jadącego sąsiednim pasem na pas ruchu, na którym kontynuowanie jazdy jest możliwe.

Ustawodawca nową regulacją daje niejako „gwarancję”, że kierowca na pasie ruchu, który się kończy, nie musi szukać wcześniej możliwości zmiany pasa ruchu, ponieważ dojeżdżając do samego końca zostanie płynnie wpuszczony na sąsiedni pas.

Mimo nowych regulacji nie można zapominać o tym, że kierujący zmieniający pas ruchu w takiej sytuacji nie został zwolniony z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności.

Oceń publikację: + 1 + 112 - 1 - 22

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~qwer 2019-12-05 20:02:16

  Należało by jeszcze podwyższyć kary dla ,,szeryfów,, tak żeby były bardzo dotkliwe.

  79 13
 • ~Sinner 2019-12-05 20:25:41

  Dróg mamy mało i to w większości w nie najlepszym stanie, a aut ciągle przybywa. Coś mi się wydaje, że ten suwak niewiele usprawni ruch na zatłoczonej drodze.

  27 57
 • ~Fiodore 2019-12-05 20:49:01

  Jazda na suwak przy nowym brzmieniu przepisów prowadzi do sytuacji, gdzie pojazd znajdujący się na zanikającym pasie, ma pierwszeństwo nad poruszającym się po pasie, na który ten ma zamiar zjechać. Nie jest określone, że pojazdy maja zajmować ten pas na zmianę. W dalszym ciągu przepisy mogą być interpretowane na kilka sposobów i sprawny prawnik wybroni takiego kierującego. Eh...

  51 19
 • ~lewy_gwint 2019-12-05 21:37:19

  Fiodore, nie ma pierwszeństwa, w razie wpadki za kolizje odpowiadał bedzie ten co zmieniał pas ruchu

  15 14
 • ~Barra_cuda 2019-12-06 07:28:35

  Chcialem przypomnieć wszystkim cwaniaczkom że przepis dotyczy drogi wielopasmowej na której zanika jeden pas ruchu. To oznacza że nie należy go stosować do przypadku jaki występuje w Rybniku np. na ul 3go Maja koło Urszulanek. Jeśli prujesz lewym pasem (przecinajac przy okazji 2 przejścia dla pieszych nie majac na nich widoczności) do samego końca i nie skręcasz w stronę PKP tylko wciskasz się na prawy pas w stronę ZUSu to wcale nie znaczy że jesteś piękny nowoczesny i wlasnie zastosowałeś znane sobie przepisy. To znaczy że nadal jesteś tylko burackim cwaniakiem.

  84 3
 • ~Sebastian Ryszka 2019-12-06 09:00:56

  ~Barra_cuda W opisanym przez Ciebie miejscu nie znika pas ruchu .Każdy co takie numery robi nie jest nowoczesny ,tylko wysoko ubezpieczony ,mam nadzieje ,bo jak na mnie trafi ,to moim cinquecento 900 nie zawaham się ani sekundy by mu te piękną czarną bmw przeorać.

  42 4
 • ~Arteks 2019-12-06 10:00:07

  Dobre zasady ale tak jak zwrócił uwagę @Barra-cuda w jeździe na suwak chodzi o miejsca w których dochodzi do zwężenia i końca jakiegoś pasu ruchu. Nie róbmy z siebie frajerów i nie wpuszczajmy cwaniaków którzy jadą celowo pustszym pasem aby potem próbować się wciskać przed skrzyżowaniem na inny pas. Poza tym nie wpuszczajmy kogoś kto dopiero co przyjeżdża z drogi podporządkowanej. Niech chwilę poczeka.

  22 15
 • ~Abisall 2019-12-06 10:00:40

  Wszystko pięknie i jak najbardziej słuszne.
  Tylko nic się nie zmieni dopóki na ulicach Najjaśniejszej dominować będą kierowcy którzy Kodeks Drogowy traktują jedynie jako sugestię a nie coś do czego powinni się bezwzględnie stosować.
  Ot będzie może kilka procent więcej do budżetu z mandatów i tyle.

  14 1
 • ~ka22 2019-12-06 10:20:59

  Nie wiem, czego niektórzy komentujący nie rozumieją. Jest jedna definicja zanikającego pasa a nowy przepis tylko podpowiada tym, którzy jeszcze na to nie wpadli, że nie trzeba mieszać się kilometr przed końcem pasa, tylko przed samym zwężeniem. Od zawsze tak jeżdżę i do szału mnie doprowadzają kierowcy wlokący się sznurkiem jednym pasem, bo to niby cwaniactwo dojechać do końca pasem zanikającym i mieszać się na końcu. Albo szeryfowie blokujący zanikający pas. Ale to niestety świadczy o braku kultury jazdy więc trzeba takie proste sprawy regulować przepisami. A już obawy, że włączający się maja pierwszeństwo kładzie na łopatki. Nikt nie ma pierwszeństwa, najwyżej zdrowy rozsądek i życzliwość na drodze. Szerokości wszystkim

  20 4
 • ~sympatykrybnika 2019-12-06 11:03:22

  ~Abisall – może lekarstwem na kierowców, którzy Kodeks Drogowy traktują jedynie jako sugestię, a nie coś do czego powinni się bezwzględnie stosować będzie planowana ZMIANA w MANDATACH.
  W przestrzeni publicznej pojawiają się propozycje aby wysokość mandatu powiązać z wysokością dochodu, a także przepadkiem pojazdu. Wtedy będzie może kilka procent MNIEJ do budżetu z mandatów i tyle.

  4 5
 • ~Arteks 2019-12-06 18:32:45

  Dzisiaj scena na Kotucza przy dojeździe do Ronda Gliwickiego. Korek sięgający prawie całej długości drugiego pasa i jedzie sobie auteczko po prawym, wyprzedza wszystkich i... przed rondem włącza światła i błaga o litość. No i jakiś frajer go wpuścił. Ci którzy jeżdżą więcej np. po Małopolsce czy Dolnym Śląsku wiedzą, że tam nikt takiego cwaniaka by nie wpuścił. Musiałby skręcić w prawo i jechać nie tam gdzie planował. Za dobrzy są kierowcy w Rybniku.

  10 11
 • ~hub381 2019-12-10 14:31:08

  Widzę,że reklamują specjalne okulary dla kierowców.
  Takie można było nabyć w latach 70-tych w Pewexie za $.
  Ktoś wyczuł pismo nosem i szuka=dzięgi...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3933