zamknij

Biznes

Ustawa o rekompensacie za deputat węglowy czeka na podpis prezydenta

2017-10-20, Autor: pww

Wczoraj Senat przyjął ustawę bez poprawek Ustawę o świadczeniu rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla w wersji uchwalonej wcześniej przez Sejm. Przyjmowanie wniosków ruszy po podpisaniu dokumentu przez Prezydenta RP – Andrzeja Dudę.

Reklama

Dwudniowa debata nad ustawą przebiegała w gorącej atmosferze. Nad projektem pracowały połączone komisje: gospodarki narodowej i innowacyjności oraz budżetu i finansów publicznych, które dwukrotnie zarekomendowały przyjęcie go bez poprawek.

Poprawki zgłaszali głównie senatorowie PO, którzy uważali, że przyznanie świadczeń górnikom nie będzie sprawiedliwe w stosunku do innych grup społecznych. Domagali się przeznaczenia tych pieniędzy na służbę zdrowia lub młodych lekarzy.

Natomiast senatorowie PiS przekonywali, by rekompensaty wypłacić również tym osobom, które zostały zmuszone do podpisania aneksów o zrzeczeniu się deputatów. Jednak okazuje się, że takie rozwiązanie jest niezgodne z prawem.

Ostatecznie ustawę przyjęto w wersji popieranej przez rząd i przyjętej przez Senat. W przyszłym tygodniu dokument ma trafić do prezydenta.

Przypomnijmy, jednorazowe świadczenie w kwocie 10 tys. zł będzie przysługiwać emerytom i rencistom, którzy otrzymywali deputaty węglowe na podstawie układów zbiorowych, porozumień lub innych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwach górniczych. Pieniądze dostaną również wdowy oraz sieroty. Jeszcze w tym roku wypłacą je przedsiębiorstwa górnicze po rozpatrzenie wniosków. Uprawnieni będą mieli 21 dni na złożenie stosownych oświadczeń oraz wniosku.

Oceń publikację: + 1 + 101 - 1 - 23

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (13):
 • ~minowa 2017-10-20 20:34:30

  Nieprawda ! Przyjmowanie wniosków ruszy w następnym dniu po opublikowaniu ustawy w Dzienniku Ustaw a nie po podpisaniu przez Prezydenta ! Owszem, będzie to po podpisaniu przez Prezydenta ale taki tekst wprowadza w błąd, bo jest nieścisły ! Proszę poprawić !

  52 0
 • ~wolf67 2017-10-21 10:01:45

  a co z tymi co pod przymusem musieli podpisac w sprawie tego deputatu pod grozbą utraty pracy jak tych ludzi potraktowaliscie czy to ludzie gorszej kategorii gdzie były związki zawodowe w tym osławiona solidarność dlaczego pozwolili na taki mobing nie jest wam teraz wstyd krzykacze

  37 9
 • ~truman20 2017-10-21 10:51:58

  ~wolf67 - napiszę ponownie - co ma niby z nimi być? Wybrali jedną albo druga opcję. W czym znowu jest problem?

  16 9
 • ~master4k 2017-10-21 11:14:49

  @ truman20

  Bo miało być jedno i drugie, a nie jedno albo drugie.

  16 9
 • ~Stanisław Nowak 2017-10-21 11:30:18

  Deputat węglowy w naturze otrzymywali górnicy na Śląsku od niepamiętnych czasów , jako wynagrodzenie przesunięte w czasie . Wiele decyzji podjęcia pracy w kopalni wiązało się z pewnością otrzymania bezpłatnego węglą na emeryturze. W czasie okupacji na terenach G. Śląska włączonych do Niemiec w wyniku wojny, pracowników Polaków nie pozbawiono deputatów węglowych. Objęto ich dodatkowym podatkiem od płacy wynoszącym 15 procent , bo korzystały ich rodziny z "dobrodziejstw III Rzeszy". Deputat był świętością nawet dla hitlerowskich barbarzyńców. W ostatnich latach debile i frustraci zaczęli głosić idiotyczną propagandę, że deputat węglowy w naturze jest " Przywilejem" . Kierunek działań na rzecz zabrania deputatów wyznaczyły wszystkie związki zawodowe górniczej hańby . które w sławetnym Porozumieniu sprzed kilku lat zgodziły się pozbawić emerytów jednej tony węgla . I tak to się zaczęło . Droga bezprawnego zabrania deputatów została otwarta o paranojo przez związkowców . Szperając w internecie , wykryłem ,że jako pierwszy w OSAMOTNIENIU ruszyło do boju o przywrócenie deputatów Stowarzyszenie Nasz Wspólny Śląski Dom rozpoczynając pismem do Rzecznika Praw Obywatelskich. Na stronie www.nwsd.pl pełno było i chyba jest w Archiwum opisów podjętych działań w tym zakresie. Ciężki grzech zaniechania braku walki o prawa nabyte i przeciw ewidentnemu bezprawiu dotyczył nie tylko związkowców, ale wszystkie "Elity" śląskie - polityczne, samorządowe , kościelne . Milczenie owiec też było powszechne. Oczywiście znaleźli się nielicznie bojownicy o słuszną sprawę i za to im CZEŚĆ I CHWAŁA. A mądrym inaczej przypominam, że jak sąsiad coś ma to jest dobrze. Puszczając w ruch pieniądze na miejscu powoduje , że pośrednio mają coś z tego wszyscy . Zadanie dla umiejących liczyć poprawnie - na ile złotych straty są średnio "wydymani' emeryci , którym ukradziono węgiel ?

  70 14
 • ~truman20 2017-10-21 12:50:59

  ~master4k - poważnie? To powiedz to tym wszystkim pracownikom w sektorze prywatnym, którzy są zwalniani, przyjmowani nowi, co chwila im aneksują umowy, zmieniają warunki umowy. Nikt za nimi nie płacze, nikt im nie wypłaca żadnych deputatów, zapomóg. Firma nie przynosi zysków i jest albo zamykana, albo ludzie są zwalniani, albo wypłaty niższe i dalej się to kręci - pracownicy ciągle stają przed wyborami, ale nikt się nie użala nad nimi, nikt im nie pomaga, po prostu albo akceptują albo szukają innej pracy. Pół roku temu firma, w której pracowałem przez 10 lat, została zamknięta praktycznie z dnia na dzień, wszyscy zwolnieni. To ja też teraz powinienem żądać dożywotniej wypłaty od państwa z pieniędzy podatników, bo jak podpisywałem umowę, to miałem obiecane pracować na czas nieokreślony i nagle mi ktoś umowę zerwał nie z mojej winy. Taki jest rynek. Jeśli kopalnie są nierentowne, to się robi coś żeby były rentowne lub w ostateczności zamyka, a nie pompuje w to pieniądze podatników bez ich zgody tylko po to żeby utrzymać elektorat i sztucznie utrzymywać kopalnie. Rząd wie, że jakby pozamykał kopalnie, to byłaby katastrofa i gigantyczne bezrobocie, bo przez wiele lat tak gospodarka w Polsce została wykończona, że ci górnicy nie mieliby gdzie pójść do pracy, dlatego sztucznie jest to utrzymywane. Coś jeszcze niejasnego? Ja nie mam nic do górników - praca jak każda, raz cięższa, raz lżejsza, ale nie może tak być żeby coraz więcej ludzi żyło kosztem coraz mniejszej liczby ludzi, bo za chwilę wszyscy pójdziemy z torbami.

  33 40
 • ~andrzej35 2017-10-21 14:01:13

  ~truman20, a jeśli jesteś spostrzegawczy i inteligentny, rozejrzyj się do okoła , ile jest kast uprzywilejowanych, nie będe wymieniał, bo redaktorzy z com.pl mnie usuną za łamanie regulaminu, które nic nie wytwarzają a żyją lepiej jak my,

  41 8
 • ~andrzej35 2017-10-21 14:09:05

  najlepiej pozamykać własne kopalnie, bo ceny importowanego węgla są dumpingowe, A przypominam że nasza energetyka jest w ciąż oparta na węglu, to za chwile za węgiel nie będziesz płacił 700 pln, tylko 1400

  33 7
 • ~truman20 2017-10-21 15:24:54

  ~andrzej35 - no i efekty drożejącego węgla i lepszej jakości opału widać, a raczej czuć. Jeśli nasz nierząd w końcu nie zrobi czegoś żeby kopalnie na siebie i na ich widzimisię zarabiały a węgiel będzie drożał, to będzie coraz gorzej, ludzie w końcu się wkurzą, bo ile tego syfu można wdychać, to będzie zadyma. Chociaż polski podatnik wiele zniesie - co widzimy na załączonym obrazku.

  16 6
 • ~andrzej35 2017-10-21 16:39:14

  truman20 , ja mam 40 lat teraz, zyję tu, i jakies 3, czy 4 lata temu sie nie mówiło ani , nie pisało w mediach o smogu, dla mnie jest to ewidentne działanie lobby, czyli grup nacisku, produkcja pieców? fabryki, biznes musi się kręcić???????Węglem, i mułem w moim kwadracie paliło się zawsze, i nikt nie narzekał

  34 14
 • ~andrzej35 2017-10-21 20:20:37

  pracowałem w firmie produkujacej piece retortowe , na ekogroszek juz przeszlo 15 lat temu, ogolnie pracuje przy obrobce metalu, wiem jak to wyglada od troche innej strony

  14 1
 • ~andrzej35 2017-10-21 20:39:33

  truman20, a hasałeś kiedyś choćby z doskoku jako pracownik okazjonalny po naszej elektrowni, bo ja tak

  2 3
 • ~Francek2 2017-10-22 18:37:35

  o cholera i takie talenty marnują się w życiu powszednim
  walcie drzwiami oknami już na was czekają w partii PIS-du z propozycjami objęcia stanowisk w ich rządzie
  wszyscy pod rząd co pis-dali pod poniższe bzdurne komentarze .....

  3 9

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3589