zamknij

Wiadomości

Urzędniczka z prokuratorskimi zarzutami wciąż pracuje w magistracie

2012-10-16, Autor: Wacław Wrana
Natrafiliśmy na nowy wątek „afery kasowej” w Urzędzie Miasta Rybnika. Po wykryciu nieprawidłowości w Wydziale Podatków w 2010 roku dyscyplinarnie zostało zwolnionych 5 osób. Okazuje się jednak, że władze magistratu nie dla wszystkich pracowników zamieszanych w aferę były równie surowe. Jedna z podejrzanych o nieprawidłowości urzędniczek pracuje w Wydziale Podatków do dziś dnia.

Reklama

Przypomnijmy, ostatnio Prokuratura Rejonowa w Rybniku zakończyła postępowanie dotyczące kasjerki i dwóch księgowych zamieszanych w przywłaszczenie pieniędzy wpłacanych przez podatników w kasie miasta – więcej na ten temat.

Oskarżone kobiety oraz dwie inne kasjerki zostały dyscyplinarnie zwolnione z pracy. Co ciekawe, nie dla wszystkich nieuczciwych pracowników władze magistratu były równie surowe. Odrębne postępowanie prokuratorskie toczyło się bowiem w stosunku do jeszcze jednej pracownicy Wydziału Podatków. Śledczy zarzucają jej nieuprawnione dokonanie zmian w systemie informatycznym rozliczeń podatkowych. Chodziło o wysokość naliczonego podatku jednemu z przedsiębiorców. Pomimo prokuratorskiego zarzutu, oskarżona kobieta w magistracie pracuje nadal.

 

Dlaczego kierownictwo urzędu zastosowało różne taryfy w stosunku do nieuczciwych pracownic? - W przypadku zwolnionych dyscyplinarnie pań mieliśmy pełne przekonanie co do ich winy. W przypadku urzędniczki o którą pan pyta, takiego przekonania nie mamy. Naszych zdaniem, jej postępowanie wynikało bardziej z głupoty niż złej woli. Dlatego postanowiliśmy poczekać do zakończenia postępowania sądowego. Jeśli zostanie skazana, oczywiście straci pracę – tłumaczy Krystian Dziurok – naczelnik Wydziału Podatków Urzędu Miasta Rybnika.

 

Dodajmy, że podczas gdy urzędniczka z zarzutami nadal pracuje w magistracie, jedna ze zwolnionych kasjerek wygrała z Urzędem Miasta Rybnika proces przed sądem pracy. Sąd przyznał jej odszkodowanie w wysokości trzymiesięcznego wynagrodzenia. Nie mogła jednak zostać przywrócona do pracy na dotychczasowe stanowisko, bo zostało ono zlikwidowane. - Po 26 latach pracy w magistracie nie usłyszałam nawet słowa „przepraszam”. Kierownictwo urzędu dobrze wiedziało również, że z powodu choroby kręgosłupa ciężko będzie mi znaleźć inne zatrudnienie, bo nie mogę pracować fizycznie. Mimo to, nikt nie podał mi pomocnej dłoni – mówi z żalem była kasjerka.

 

Czy afera w Wydziale Podatków nauczyła czegoś urzędników i zostały wyciągnięte odpowiednie wnioski? - Tak. Przede wszystkim obsługą kas nie zajmują się już pracownicy urzędu, a wyłoniona w przetargu zewnętrzna firma. Wydział Podatków ma nowy program informatyczny, rozdzielone zostały też kompetencje pracowników na poszczególnych stanowiskach – przekonuje naczelnik Dziurok.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 7

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~werkk 2012-10-16
  08:30:44

  0 0

  Faktem jest że o winie decyduje sąd i dopóki nie zapadnie wyrok każdy jest niewinny ale w takich sytuacjach warto mieć ustawionego "wujka" podoba mi się odpowiedz na pytanie Czy zostały wyciągnięte odpowiednie wnioski "Tak przede wszystkim obsługą kas nie zajmują się już pracownicy urzędu" mam to rozumieć że w UM nie ma uczciwych urzędników godnych obsługi kas?

 • ~yoobee 2012-10-16
  08:38:59

  0 0

  skoro wynikało to z jej głupoty (jak to jest opisane w artykule) - to czy głupota nie jest równie dobrą przesłanką do zwolnienia z pracy?

  rozumiem - ze jak się dostanie stanowisko w UM to można być "głupkiem" i podejmować "głupie" decyzje psujące komuś życie - a i tak nie trzeba się martwić o zwolnienie z pracy?

  brawo biurokracja! brawo :)

 • ~ 2012-10-16
  08:46:50

  0 0

  Bezczelność niektórych ludzi jest porażająca. Kradnie pieniądze z kasy UM i jeszcze żąda przeprosin!

 • ~KeRim 2012-10-16
  09:54:41

  0 0

  Państwowa posada to wspaniała rzecz! Nawet jeśli udowodnią Ci, że kradłeś, to i tak wyjdziesz na swoje. Przekręty? A kogo to obchodzi - jestem na państwowym stołku! Zazdroszczę!

 • ~krzychool85 2012-10-16
  10:15:03

  0 0

  pan fudali pewnie o wszystkim wiedział i pewnie mu cos sie szkubło z tej kasy wiec musi ta pani pracowac gratulacje to tylko w rybniku tak idzie u pana fudalego w ZGM tez są nieprawidłowosci i korupcja a nikt z tym nic nie robi bo nad wszystkim czówa sam Fudali

 • ~akerue 2012-10-16
  10:36:55

  0 0

  I niestety kolejny NIERZETELNY artykuł pracowników tutejszego portalu.....tak działają dziennikarze....Oskarżenie to nie wyrok. Winę trzeba udowodnić. Pisząc takie artykuły dziennikarze nakręcają falę niepotrzebnych emocji...

  Bohaterka powyższego artykułu nie ma udowodnionej winy....Do czasu wydania wyroku oskarżonego uznaje się za domniemanie niewinnego.Tak działa prawo. I co z tego, że prokurator postawił zarzuty? Gdyby w urzędzie pracowała osoba z wyrokiem skazującym to co innego..Pomyślcie zanim napiszecie "sensacje" bo już nie jeden dziennikarz zniszczył komuś życie pisząc naprędce i bezpodstawnie. Sprawa w toku, wnioski należy wyciągać nie w trakcie ale po odrkyciu wszystkich kart.
  Urzędnicy z Fudalim na czele nie lepsi...Co to znaczy, że ich zdaniem jedni byli bardziej winni a inni mniej.....albo się jest winnym albo nie i o tym też sąd decyduje nie mniemanie urzędników....

 • ~Afordancja 2012-10-16
  10:43:25

  0 0

  @~krzychool85 nie jestem pewien, ale Twoje "domniemania" podpadają chyba już pod paragraf, jak coś wiesz, to idź do prokuratury z Twoimi "rewelacjami", ale PEWNIE to Ty głupi jesteś i PEWNIE taki twardy za klawiaturą jesteś, taki forumowy erotoman gawędziarz. Oskarżać w necie każdy może, ale jak coś do czego przyjdzie to każdy siedzi cichutko.
  Podsumowując, to albo coś wiesz, albo nie wiesz, jak nie wiesz to się nie odzywaj, jak wiesz to idź do prokuratury, proste.

 • ~zbig67 2012-10-16
  11:37:41

  0 0

  jeśli się kradnie pieniądze, to wynika to ze złej woli a nie z głupoty. złodziejstwo należy nazwać po imieniu a nie chronić takie osoby. pewnie ma dobre znajomości.

 • ~Afordancja 2012-10-16
  11:55:12

  0 0

  @~zbig67 A czytałeś ten artykuł? Ktoś to w ogóle czyta do końca? Pomogę, opisane są tu dwie sprawy, nawet są dwie sprawy prokuratorskie. Jedna sprawa dotyczyła "bezpośredniej" kradzieży druga jak to ładnie nazwali "nieuprawnione dokonanie zmian w systemie informatycznym rozliczeń podatkowych" i teraz analizują czy była "głupia" i coś tam zmieniła czy współpracowała i kradła. Oczywiście dla mnie samo bycie "głupim" dyskwalifikuje takiego urzędnika i powinien być zwolniony lub co najmniej upomniany.(zależy od skali błędu). Oczywiście może się okazać, że też jest winna, ale tego na razie nie wiemy.

 • ~czarny_julek 2012-10-16
  12:20:56

  0 0

  Szanowna Redakcjo! Spytam raz jeszcze - czy Szanowna Redakcja wie, kto pełnił obowiązki kierownika w wydziale podatków do września 2007 roku?

 • ~hanys960 2012-10-16
  15:36:25

  0 0

  Ja tam nie wiem, ale jakoś Marka Jędrośki potrafił Fudali zwolnić a o ile dobrze pamiętam żadnych zarzutów nie miał i nic nie ukradł. Za niedługo ci urzędnicy zapewne znajdą się w wodociągach w przechowalni, ale tego już my szaraki się nie dowiemy.

 • ~templariusz 2012-10-16
  16:09:10

  0 0

  Zamknij się ~akerue i jemu podobni, to czysty przykład u,kładu przestępczego ,i tyle. Jej postępowanie wynikało z głupoty? To jest przedszkole czy to są finanse publiczne? Tacy to chyba dalej mają ludzi za idiotów. Przepędzić to TWA i już!!

 • ~eloo 2012-10-16
  16:21:24

  0 0

  ciekawe co bedzie porabiac pan prezydent po ustapieniu z zajmowanego stanowiska?

 • ~Lateks 2012-10-16
  18:18:54

  0 0

  ~eloo to samo co teraz "nic"

 • ~ 2012-10-16
  18:25:30

  0 0

  Najgorsze jest z tego wszystkiego to, że 95% tej oddanej sumy zostanie rozkradzione na "nagrody", 14 tki, bony i inne nienależne przywileje urzędniczej mafii.

 • ~ 2012-10-16
  18:26:58

  0 0

  Zróbcie coś z tym waszym skryptem komentarzy. Już po raz trzeci dodaję na danej podstronie to ładuje mi go do innego tematu.

 • ~katagi 2012-10-16
  18:50:55

  0 0

  potem się człowiek dziwi. o polaku mówią złodziej a w Rybniku na to się pozwala , bo to może rodzinka czy bliska znajoma naszych włodaży , debile i układy są wszędzie

 • ~katagi 2012-10-16
  18:54:16

  0 0

  i tak przy okazji jak nie zapłacę VAT-u i powiem że przez głupotę , to ciekawe czy mi w to uwieżą w skarbówce , bo w UM Rybnik w to wieży

 • ~MonikJab 2012-10-16
  19:00:58

  0 0

  zastanawiające jest tylko to dlaczego przy tak dużej skali nieprawidłowości w tym wydziale pan dziurok jest nadal naczelnikiem tego wydziału. równiez powinien ponieść odpowiednie konsekwencje służbowe. w poprzedniej sprawie kasjerki i księgowe zostały zwolnione z hukiem mimo tego że nie przyznały się do winy. część udowodniła swoją niewinność w sądzie ale przy zwolnieniu dyscyplinarnym jakoś nikt nie brał pod uwagę domniemania niewinności. w tym przypadku pracownik nadal pracuje chociaz wiadomo że dopuścił się manipulacji w systemie. nie od dziś wiadomo że pan dziurok ma w tym wydziale swoich ulubieńców.

 • ~ 2012-10-16
  20:41:23

  0 0

  wyłoniona w przetargu zewnętrzna firma zajmuje się wpłatami podatników ---- dziwne to samo dzieje się w ZGM w Rybniku.UWAGA zatem bo może się okazać po roku ,ze wpłaty dokonane na rzecz podatku naliczone zostaną na inne opłaty tak jak dziwnym sposobem dzieje się w ZGM a ZGM umywa ręce zwalając wine na ową firmę ba i nawet Sad przyznaje rację ZGM bo dowód opisanej dokładnie wpłaty to nie dowód - to tylko w Rybniku .Mam wrażenie ,że i rybnicki Sąd jest w kieszeni Fudalego...

 • ~marys76 2012-10-17
  19:14:07

  0 0

  Tak czytam ten artykuł i nie mam zamiaru odnosić się do całej sprawy ale jedno mnie wkur..ia! Mieszkam w tej samej dzielnica co ta pani, której sąd przyznał odszkodowanie i która "nie może pracować fizycznie" - otóż wielkie brednie - ta baba trzepie potężną kasiorę na handlu samochodami sprowadzanymi z zagranicy i nie musi narzekać na los. Trochę honoru należy ZAWSZE ZACHOWAĆ A NIE ZGRYWAĆ ZAWSZE I WSZĘDZIE CIERPIĘTNIKA!

 • ~guzik1234 2012-10-18
  10:16:27

  0 0

  do marys 76 - słuchaj, pokaż chociaż jednego nabywce, czy jeden sprzedany samochód. Człowieku, czym się ty tu kierujesz? Nienawiścią? Nie znasz sprawy to się tu nie wypowiadaj.

 • ~agnes2012 2012-10-18
  11:59:16

  0 0

  marys 79 - tu ta "BABA" - jeżeli jesteś z mojej dzielnicy i tak dobrze znasz mnie, że pozwalasz sobie tutaj pisać na temat mojej osoby, to miej cywilną odwagę i porozmawiaj ze mną. Mam już dość oczerniania i pomówień.

 • ~ 2012-10-18
  12:24:20

  0 0

  agnes2012- jestem zainteresowany zakupem samochodu , szukam mercedesa clk ,czy sprowadza Pani takie auta z niemiec ,ile się czeka? około..

 • ~agnes2012 2012-10-18
  14:17:19

  0 0

  listonosz- sory, ale zapytaj się o to marys 76, może on Tobie sprowadzi samochód, bo to ,że handluję samochodami, to dowiedziałam się dopiero tutaj na portalu. Jak szybko i prosto można pomówić drugą osobę. Smutne to, że nasze społeczeństwo staje się tak zawistne i czeka komu dokopać.

 • ~marys76 2012-10-18
  18:39:57

  0 0

  A ty masz już rozdwojenie jaźni??? Raz piszesz jako guzik, raz jako Agnes!!! Życzę spokoju bez unoszenia się i dalszej miłej współpracy handlowej.

 • ~agnes2012 2012-10-18
  19:44:04

  0 0

  Marys, nieważne kim tutaj jestem, ale nie znoszę jak coś mi się przypisuje, byłabym szczęśliwa, jakbym miała tę kasiore o której piszesz, niestety, jeszcze takiej działalności nie rozpoczęłam, ale dzięki za pomysł. łecz to nie ma nic wspólnego z artykułem.Tam pisze, że z urzędu nikt nie pomógł, a nie, że zostałam bez środków do życia. A tak nawiasem mówiąc - z jakiej dzielnicy jesteś, bo może mylisz osoby?

 • ~marys76 2012-10-18
  20:40:46

  0 0

  Z Gotartowic jaśnie pani Guzik vel. Agnes!

 • ~agnes2012 2012-10-18
  21:22:43

  0 0

  No to co my tu gadamy? Nie jestem tą osobą o której tu piszesz. Wpierw dobrze proszę sprawdzić dane, zanim coś puścisz w eter. Tyle na temat.

 • ~marys76 2012-10-19
  11:14:22

  0 0

  A jakiej innej twojej odpowiedzi można było się spodziewać?! To z jakiej jesteś dzielnicy cwaniaro?

 • ~agnes2012 2012-10-19
  11:49:12

  0 0

  Przecież piszesz, że mnie znasz, to co się pytasz? Ja kończę ten wątek, bo szkoda czasu dla takich jak ty - kłamców.

 • ~marys76 2012-10-19
  16:11:06

  0 0

  No jasne, że trzeba zakończyć te dysputy bo sama zamotałaś się w swoich kłamstwach i lawirowaniu. Powodzenia w dalszej działalności i zgrywaniu pokrzywdzonej przez cały świat.

 • ~agnes2012 2012-10-19
  17:00:45

  0 0

  Człowieku, co ja ci zrobiłam, że z taką nienawiścią do mnie palasz? I dla wiadomości wszystkich - nie prowadzę żadnej działalności i nie narzekam na cały świat, tu tylko chodzi o sprawiedliwość, ale widocznie ty marys masz zawężone pole widzenia, zajmij się swoim podwórkiem i uporządkuj swoje sprawy.

 • ~Teddy 2012-10-19
  22:19:17

  0 0

  Kolejna ciociunia, której Adasiek nie zrobi krzywdy, a może ta pani za dużo wie o przekrętach w UM i dlatego lepiej g***na nie ruszać, żeby się nie zemściła??? A A. Fudali nie tylko sąd w tym mieście ma w kieszeni. Jeszcze kilka innych strategicznych instytucji i firm też, ale przede wszystkim mieszkańców w d***ie

 • ~Kurz 2012-10-20
  07:27:17

  0 0


  Z tego wynika:
  " Każda afera,
  Ma pokonanych
  I bohatera ".

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 60