zamknij

Wiadomości

Urzędnicy o aferze w Ekonomiku: to taki rodzaj integracji

Bartłomiej Furmanowicz 2021-10-19, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mamy odpowiedź magistratu ws. afery, która wybuchła w rybnickim Ekonomiku. Urzędnicy nie widzą niczego złego w postępowaniu dyrekcji szkoły, a prezydent nie jest od tego, by oceniać „promocję” jako etyczną, czy też nie. Takie wnioski możemy wyciągnąć z odpowiedzi rzecznik UM. Czytajcie!

Reklama

Rybnicki magistrat odnosi się do afery, która wybuchła w rybnickim Ekonomiku. Przypomnijmy, szkoła bierze udział w budżecie obywatelskim. Placówka sama zgłosiła jeden z projektów, który znalazł się na liście do głosowania. Promocja to jedno, a drugie – sposób, w jaki szkoła zdobywa głosy. Okazało się, że Ekonomik nakłania uczniów do głosowania i obiecuje im nagrody, w tym dzień bez lekcji. By zdobyć punkty, młodzież musi nakłaniać inne osoby do zagłosowania na swój projekt.

Rybniczan oburzyło jeszcze coś innego – zbieranie i przetwarzanie danych przez osobę do tego nieuprawnioną. Więcej przeczytacie »Szkoła w Rybniku korumpuje uczniów? Za zdobyte głosy będą nagrody i dzień bez lekcji«

W momencie, kiedy dowiedzieliśmy się o sprawie, od razu wysłaliśmy pytania do ZSE-U oraz magistratu. Szkoła nadal milczy, odpowiedział za to urząd miasta. Przed południem doszło bowiem do spotkania na linii dyrekcja szkoły - wiceprezydent Świerkosz.

„Tego rodzaju integracja szkolnej rodziny nie wydaje się być niczym złym"

Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku przyznaje na wstępie, że tegoroczny budżet obywatelski budzi wiele emocji. Dodaje też, że do urzędu docierają różne informacje o formach namawiania do głosowania na dany projekt. Przechodzi następnie do wątku z Ekonomikiem.

Jak relacjonuje rzecznik urzędu, inicjatywa dotycząca frekwencji w głosowaniu wyszła od Młodzieżowej Rady i Rady Rodziców.

Społeczność szkoły zdecydowała, że zostaną ogłoszone konkursy dla tych uczniów i klas, które przekonają największą liczbę osób do głosowania na projekt przy ekonomiku. Jak wyjaśnia dyrekcja szkoły bony zakupowe, to bony do księgarni, a dzień wolny od lekcji, który ma być nagrodą, to dzień przeznaczony na wycieczkę szkolną, którą Rada Rodziców zdecydowała się dofinansować. Pozostałe nagrody, też są finansowane przez Radę Rodziców – wyjaśnia.

Nasza rozmówczyni dodaje też, że uczniowie tej szkoły zostali wcześniej poinformowani na temat tego, w jaki sposób mają promować projekt, jak wskazywać jego zalety i jak przekonywać kolegów i znajomych.

Tego rodzaju integracja szkolnej rodziny nie wydaje się być niczym złym, jest na pewno zgodna z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, co potwierdzili radcy prawni. Prezydent miasta nie jest od tego, by oceniać tego rodzaju promocję jako etyczną, bądź nieetyczną, ponieważ to nie są kompetencje urzędu, czy prezydenta – stwierdza Agnieszka Skupień.

Magistrat słyszał o próbach oszustwa

Rzecznik Urzędu Miasta w Rybniku odpiera również, że system głosowania w budżecie obywatelskim posiada pewne zabezpieczenia.

Jest w ten sposób zorganizowany, że wykrywa błędy na kilka sposobów. Nie będę zdradzała teraz wszystkich zabezpieczeń, ale podam jeden przykład, jeżeli zagłosuje: Joanna Nowak z ulicy Zielonej 1, a potem zagłosuje Asia Nowak z ulicy Zielonej 1 i jeszcze Asiek Nowak z ulicy Zielonej 1, to system wykryje tę próbę i głos uzna za nieważny, zgodnie z regulaminem budżetu – zaznacza.

Nasza rozmówczyni dodaje, że do magistratu dotarły informacje o tym, że ktoś najprawdopodobniej próbował wpisać dane osób, korzystając z dostępu do bazy danych. Miało to dotyczyć jednego z projektów.

Jeżeli ta informacja się potwierdzi, to sprawa zostanie zgłoszona do odpowiednich organów, które mają kompetencje do rozstrzygania tego typu spraw – mówi Agnieszka Skupień.

O tym, że istnieje ryzyko manipulowania głosami już pisaliśmy »Budżet Obywatelski. Miasto nie weryfikuje oddawanych głosów«

---

O opinię prawną poprosiliśmy Jarosława Recka z Kancelarii Adwokackiej Jarosław Reck. Nie widzi w tej sprawie, by miało dojść do przestępstwa.

Nie jest to przestępstwo albowiem tylko Art. 250a. [Łapownictwo wyborcze] § 1. Kto, będąc uprawniony do głosowania, przyjmuje korzyść majątkową lub osobistą albo takiej korzyści żąda za głosowanie w określony sposób, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5. § 2. Tej samej karze podlega, kto udziela korzyści majątkowej lub osobistej osobie uprawnionej do głosowania, aby skłonić ją do głosowania w określony sposób lub za głosowanie w określony sposób. Tutaj urząd nie jest związany tymi wynikami i to bardziej sondaż niż głosowanie – wyjaśnia adwokat.

Co do zbierania i przetwarzania danych, Jarosław Reck stwierdza, że ten wątek może być już przedmiotem kontroli.

Ale nie wierzę, że będzie z tego większa "afera" – zauważa.

A co Wy o tym sądzicie?

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 51

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~dvdka 2021-10-19
  14:40:04

  30 11

  Budowa kompleksu sportowego składającego się z:
  wielofunkcyjnego boiska, bieżni wokół boiska, bieżni prostej
  o dł. 100 m do sprintów i skoku w dal z nawierzchnią z pianki
  poliuretanowej, nawierzchni utwardzonej kostką brukową
  z rzędem ławek, siłowni terenowej z nawierzchnią mineralną
  i zagospodarowanie terenu zielenią przy Zespole Szkół
  Ekonomiczno- Usługowych w Rybniku. Na boisku do gier
  zostaną wytyczone boiska do: piłki ręcznej/piłki nożnej,
  tchoukballa, koszykówki, siatkówki oraz badmintona. Boisko
  będzie oświetlone z użyciem czasowego automatu wrzutowego,
  ogrodzone piłkochwytami w wysokości 6 m. Siłownia terenowa
  zostanie wyposażona w 6 urządzeń dwufunkcyjnych.------- PROJEKT EKONOMIKA -----budowa, budowa, wykonanie...brawvo wszystko dla młodzieży szkoły i mieszkańcow Rybnik - BRAVO!!!!!!!! a -nic dla szkoleniowców, fizjoterapeutów, działalności statutowej, szkoleń
  kadry szkoleniowej,,,,nic zero... Projekt p. Kieczki i sportowców ....(większość na tu i teraz a nie na lata, lata, lata).......Projekt zakłada integrację środowiska sportowego poprzez
  realizację ogólnomiejskich wydarzeń sportowych: Olimpiady
  sportowej, gali sportu, szkolenia dla działaczy i organizatorów
  rybnickich rozgrywek sportowych z zakresu pozyskiwania
  środków oraz działalność statutowa poszczególnych grup
  biorących udział w projekcie. Zakup sprzętu oraz odzieży
  sportowej, organizacja rozgrywek ligowych, turniejów, szkolenie
  kadry szkoleniowej, doposażenie boisk oraz obiektów miejskich,
  organizacja pikników dzielnicowych, zakup tablic wyników,
  zakup środka transportu, łódki, osprzętu do silników, zakup
  sprzętu medialnego, organizacja Mistrzostw Polski, opłata
  fizjoterapeutów, diabetologów, psychologów.

  Każdy porównuje i sam wyciąga wnioski

 • ~tesla 2021-10-19
  14:42:37

  32 28

  Buhahah, "INTEGRACJA". Wszystkich skazanych za łapówki natychmiastowo oczyścić z zarzutów, przeprosić, wypłacić zadośćuczynienie, amnestia - wszak tylko się integrowali. Cycki opadają.

 • ~MatiW 2021-10-19
  14:42:54

  53 17

  Wy serio piszecie o tym piąty artykuł? Może sposób zachęcenia do głosowania był trochę moralnie naciągany, ale jeśli regulamin tego nie zabrania to w czym jest problem? Nie głosują źle, głosują też źle. Przecież każdy odpowiada za siebie i nawet najbardziej nachalna promocja nie zmusi mnie do głosowania na coś, na co nie chcę.

 • ~tesla 2021-10-19
  14:47:23

  12 43

  Pewnie uczniom to na rękę, bo przecież klikną dwa razy i parę stówek do kieszeni wejdzie. A że nie widzą w tym nic złego, no cóż.

 • ~tomekk1980 2021-10-19
  14:49:56

  39 31

  "prezydent nie jest od tego, by oceniać „promocję” jako etyczną, czy też nie" - święte słowa. Prezydent który z etyką i moralnością ma tyle co ojciec Rydzyk Tadeusz, nie ma prawa wypowiadać się w takiej kwestii. Sytuacje w których agent 0,49 bierze pod patronat rybnickie imprezy, szczególnie te z udziałem dzieci, wystarczająco świadczą o jego etyce i moralności

 • ~KoloroweSkarpetki 2021-10-19
  14:52:45

  5 4

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~KoloroweSkarpetki 2021-10-19
  15:14:31

  43 13

  Kulturalny komentarz został po prostu usunięty... Naprawdę nie wiem co napisać w tej sytuacji.
  Napisałem co sądzę: wersja z obu artykułów jest przerysowana i zawiera nieprawdziwe informacje. Dane osobowe nie są zagrożone, gdy nie posiada się dowodu na to, że na "screenach" były informacje intymne. Nikt ich nie widział, nie zostały zaprezentowane. Nagrodą za obywatelskie zaangażowanie się (!) są bony zakupowe w lokalnych sklepach, a ufundowane zostały z prywatnych środków, należących do Rady Rodziców (informacja z FB pod artykułem tego portalu). Projekt "ekonomika" jest dla całego miasta i każdy, o każdej porze, mógłby z niego korzystać w przypadku jego realizacji. Jest wiele przydatnych projektów (prawdopodobnie każdy) i każdy z nich zasługuje na głosy. Najwidoczniej komuś się nie spodobało zaangażowanie z innej strony i postanowił walczyć z konkurencją w specyficzny sposób.

 • ~KoloroweSkarpetki 2021-10-19
  15:17:00

  25 10

  Napisałem co sądzę: wersja z obu artykułów jest przerysowana i zawiera nieprawdziwe informacje. Dane osobowe nie są zagrożone, gdy nie posiada się dowodu na to, że na "screenach" były informacje intymne. Nikt ich nie widział, nie zostały zaprezentowane. Nagrodą za obywatelskie zaangażowanie się (!) są bony zakupowe w lokalnych sklepach, a ufundowane zostały z prywatnych środków, należących do Rady Rodziców (informacja z FB pod artykułem tego portalu). Projekt "ekonomika" jest dla całego miasta i każdy, o każdej porze, mógłby z niego korzystać w przypadku jego realizacji. Jest wiele przydatnych projektów (prawdopodobnie każdy) i każdy z nich zasługuje na głosy.

 • ~PEACE64 2021-10-19
  15:42:14

  11 10

  NIGDZIE nie doczytałem JAKI % ogólnego budżetu Rybnika stanowi ta "iluzja" pod nazwą "Budżet Obywatelski",czy to %,czy raczej %% czym się tu "jaracie".hej:-)

 • ~tf2 2021-10-19
  17:30:50

  38 10

  Też bym zagłosował za pomysłem ekonomika a jakbym się tam uczył, to za tym bardziej.
  Trzymajcie się z daleka tych klubików sportowych, sięgających już teraz chętnie do waszej kieszeni.

 • ~rybniczanin1980 2021-10-21
  11:04:32

  5 0

  Projekt nr 12: szkolenia, rehabilitacje, organizacja imprez i inne "usługi". Czyli branża, w której ceny są uznaniowe i zależą od tego ile ktoś jest gotów zapłacić. A to otwiera pole do nadużyć, zwłaszcza gdyby dysponowało się blisko 4 mln zł. Jaka będzie wymierna, długofalowa korzyść z tego dla naszych dzieci? Żadna - korzyść z tego czerpać będą wyłącznie osoby i firmy świadczące te "usługi".

 • ~hardmark 2021-10-29
  14:45:15

  0 0

  Co o tym sądzę? Ano teraz pan dziennikarz powinien napisać sprostowanie i przeprosiny ,że obraził nauczycieli, uczniów i rodziców. Nie wiem czy artykuł o "aferze" i "korupcji" pomógł czy przeszkodził. Uważam, że dziennikarz zbyt szybko (nie wiem czy na zamówienie czy nie) wyciągnął za daleko idące wnioski.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcielibyście zobaczyć galę MMA w Rybniku?
Oddanych głosów: 113