zamknij

Wiadomości

Urząd miasta rezygnuje z plastiku

2019-11-19, Autor: 

Nie będzie jednorazowych talerzyków, kubeczków i słomek. Koniec z kupowaniem butelek plastikowych, toreb, siatek oraz reklamówek. Urząd Miasta w Rybniku zamierza całkowicie zrezygnować z tego sztucznego tworzywa.

Reklama

Podczas najbliższej sesji rady miasta, rybniccy radni będą głosowali nad stanowiskiem dotyczącym podjęcia działań zmierzających do wyeliminowaniu z używania w Urzędzie Miasta Rybnika i jednostkach organizacyjnych Miasta Rybnika opakowań i naczyń plastikowych.

Co kryje się za powyższym stwierdzeniem? Jak czytamy w treści uchwały, Rada Miasta Rybnika uważa za konieczne oraz zasadne podjęcie wszelkich możliwych i prawnie dopuszczalnych działań przez Prezydenta Miasta Rybnika i dyrektorów (kierowników) jednostek miejskich, zmierzających do wyeliminowania z używania opakowań i naczyń plastikowych poprzez:

1) zaprzestanie używania jednorazowych talerzy, sztućców, kubeczków i słomek plastikowych;
2) zaprzestanie zakupów wody w butelkach plastikowych;
3) korzystanie z usług cateringu, w ramach którego poczęstunek nie jest podawany w plastikowych naczyniach;
4) wykorzystanie w promocji Miasta Rybnika gadżetów i materiałów, które pochodzą lub podlegają procesowi recyklingu z dążeniem do rezygnacji z gadżetów plastikowych;
5) zrezygnowanie z używania plastikowych toreb, siatek i reklamówek;
6) podejmowanie działań edukacyjnych skierowanych do pracowników i mieszkańców miasta Rybnika.

Gdyby rada miasta wyraziła się pozytywnie o tej uchwale, działania będę realizowane stopniowo i długofalowo. Weszłaby w życie z dniem jej podjęcia.

- Podjęcie uchwały w sprawie stanowiska Rady Miasta Rybnika dotyczącego podjęcia działań zmierzających do wyeliminowaniu z używania w Urzędzie Miasta Rybnika i jednostkach organizacyjnych Miasta Rybnika opakowań i naczyń plastikowych ma na celu zapobieganie negatywnemu wpływowi produktów z tworzyw sztucznych na środowisko naturalne i zdrowie człowieka. Ilość odpadów plastikowych na świcie zatrważająco rośnie, co ma szkodliwy wpływ na ekosystemy, różnorodność biologiczną i zdrowie ludzkie. Produkty plastikowe można spotkać w każdym z elementów środowiska, w tym w morzach i oceanach – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Jak dalej się dowiadujemy, prowadzone badania pokazują, iż plastikowe produkty jednorazowego użytku stanowią połowę wszystkich odpadów morskich.

- Kolejnym problemem jest trwałość produktów plastikowych. Rozkładają się one kilkaset lat, kumulując się w środowisku. Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 marca 2019 r. w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko Unia Europejska wprowadziła m.in. zakaz wykorzystywania i sprzedaży plastiku jednorazowego użytku, dla którego dostępne są zamienniki. Zakaz wprowadza się od 2021 roku. Niniejsza uchwała ma na celu wyjście naprzeciw ww. dyrektywie PE – czytamy dalej.

Pierwszy sygnał w tym temacie dał m.in. Wojciech Kiljańczyk, przewodniczący Rady Miasta Rybnika, który we wrześniu zaproponował radnym, by zrezygnować z plastikowych butelek z wodą na rzecz dyspozytora i szklanek.

- Co roku Rada Miasta Rybnika zużywała około 2.200 butelek PET. 26 września bieżącego roku odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta, podczas której korzystaliśmy z wody z odpowiedniego dystrybutora. Ta decyzja została podjęta w kontekście spraw związanych z ochroną środowiska. W zasadzie każdy z nas może podjąć podobne wyzwanie. Wystarczy zastanowić się nad tym ile opakowań wytwarzamy i wyrzucamy do śmieci – wyjaśnia Wojciech Kiljańczyk.

Jak dodaje, nie jest możliwe ograniczenie zużycia każdego typu odpadu.

- Jednak możemy ograniczać ich wykorzystanie. Podam jeszcze jeden przykład z życia - moja żona używa w sklepie do pakowania owoców i warzyw worków wielokrotnego użytku uszytych ze starych firan. Dzięki temu można je prać i używać wiele razy. Chętnie poznam inne inspiracje – dodaje przewodniczący rady miasta.

Dodajmy, że z plastiku w magistracie zrezygnowało miasto Jastrzębie-Zdrój >>Prezydent stawia na ekologię i... rezygnuje z plastiku w magistracie<<

A kto z Was zrezygnował już np. z plastikowych butelek czy reklamówek? Pochwalcie się doświadczeniami.

Oceń publikację: + 1 + 75 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
  • ~pprywatne 2019-11-19
    13:35:10

    86 11

    Większy pożytek by był, gdyby drukarkom dać jakiś limit ilości drukowania egzemplarzy tego samego pisma.

  • ~obserwathor 2019-11-19
    13:35:50

    80 8

    śmieszne (pozornie), że do takich oczywistych spraw jest potrzebna aż miejska uchwała

  • ~Szymon Radecki 2019-11-19
    13:53:27

    84 14

    Ciekawe , czym będą myli i dezynfekowali te szklanki, tą duża plastikową butle.... płyn do naczyń w plastikowej butelce, gąbka z plastiku, woda, ... To jest ekologiczne ????
    Jak zwykle patrzymy tylko na wycinek pseudoekologicznych działań.
    Wystarczy, aby zużyty plastik trafił do recyklingu , a nie na wysypisko ....

  • ~Leoncio Almeida 2019-11-19
    14:14:31

    67 23

    Normalnie bym to pochwalił ale w przypadku Rybnika jest to tylko zasłona dymna. Jeśli chodzi o środowisko to głównym problemem Rybnika jest brudne powietrze, a nie tworzywa sztuczne. Prezydent i radni praktycznie zrezygnowali z walki o czyste powietrze i zajmują się działaniami pozorowanymi. Kiedy miasto wreszcie zacznie budowę sieci gazowej we własnym zakresie, nie oglądając się na PGNIG? Kiedy straż miejska zacznie pracę na 3 zmiany i kontrole dom po domu / ulica po ulicy, a nie będzie biernie czekać na donosy? Kiedy od przetargów zostaną odsunięte firmy trujące mieszkańców spalinami z kopciuchow? Niestety najwyraźniej to wszystko są tematy nie do ogarnięcia dla rybnickich urzędników dlatego tak bardzo skupiają się na walce z opakowaniami w urzędzie.

  • ~ 2019-11-19
    14:45:54

    37 16

    Obojetne, czy kupuje sie wode w plastikowych butelkach, czy szklanych cierpi srodowisko.
    Butelke plastikowa trudno przetworzyc, natomiast poniewaz jest lekka mozna wiezej tych butelek przewiezc tirem. - zuzywa sie mniej benzyny.
    Butelke szklana latwiej prztworzyc, ale nie sa to butelki zwrotne i przywiezienie jej do klienta i odwiezienie do huty to zuzyte paliwo.
    W obu przypadkach zanieczyszczenia z powodu zuzytych opon - o tym sie nie mowi, ale my wdychamy mikropylki z opon ktore sie unosza nad drogami.
    Ludzie powinni uswiadomic sobie, ze sprzedawca wody w butelkach to nie jest sprzedawca wody, ale sprzedawca butelek. Wode mamy w kranie - jest zdatna do picia i za darmo (juz raz zaplacona). Dlatego jak widze kogos kupujacego wode to mysle sobie - idiota. Ja mam butelke wielorazowa i po prostu sobie nalewam jak potrzebuje. Oczywiscie nie kazda woda smakuje , ale sa filtry od tego.

  • ~absurdalny 2019-11-19
    14:46:10

    60 6

    Czy ja dobrze rozumiem że z plastiku rezygnują Ci sami urzędnicy którzy zdecydowali o wycince drzew przy dawnym kinie "Hutnik" przy ulicy Mikołowksiej, przy ulicy Sosnowej w Rybniku – Paruszowcu na cześć Osiedla Sosnowe Wzgórze i centrum miasta?

  • ~sympatykrybnika 2019-11-19
    15:23:02

    7 27

    Mała rzecz, a cieszy.

  • ~sympatykrybnika 2019-11-19
    15:33:50

    2 17

    A może najmniejszy ślad węglowy ma kranówka, albo deszczówka?

  • ~arkussinus 2019-11-19
    15:37:35

    38 9

    Ludzkie pany...za pieniądze podatników (może to i luksusy nie są, ale normalny obywatel, czy normalny pracownik w większości zakładów pracy musi sobie wszystko kupić sam, a wypłata niekoniecznie lepsza od urzędniczej

  • ~rybnikus 2019-11-19
    16:08:41

    7 11

    Wróci gruźliczanka?

  • ~qwer 2019-11-19
    16:16:02

    40 11

    Kasa UM świeci pustkami? 70 ludzi do zwolnienia?
    a UM zajmuje się głupotami

  • ~psyche09 2019-11-19
    16:56:14

    7 16

    "moja żona używa w sklepie" - pan Kiljańczyk nie używa, czy... nie "zbrukał się" chodzeniem do sklepu? ;)

    ~Benett - a słyszałeś o żyjątkach w kranówce? Można przegotować, ale to znowu prąd lub gaz. I... co piłeś przed swoim wywodem szkło-plastik?

    ~arkussinus - proponuję, by info o wysokości pensji urzędniczej szukać w mediach branżowych, nie w "Fakcie", czy SE...

  • ~ 2019-11-19
    17:31:34

    15 4

    @psyche
    Jakich zyjatkach? tylko konkretnie bez sciemy - podaj zrodlo swojej rewelacji - tylko prosze nie blog jakis swirow.
    Pije kranowke nieprzegotowana 30 lat i czuje sie znakomicie.

  • ~Karolina# 2019-11-20
    07:05:01

    2 12

    Super, wyjdzie nie tylko taniej i proekologicznie, ale także z pożytkiem dla zdrowia. Uważam nawet, że miasto, w ochronie zdrowia mieszkańców, powinno zrezygnować z wywozu plastików. Jeżeli ktoś sobie nie ceni zdrowia, nadal kupuje produkty w plastiku, może sobie sam je wywieźć do punktu. Brawo.

  • ~rzyt 2019-11-20
    09:42:01

    7 2

    Panie Kiljańczyk, Pan to serio mówi czy żartuje? Rada Miasta i podległe jednostki plus UM byli waszymi wyborcami, że zawężacie swoje działanie za NASZE pieniądze ? Wy macie robić dla miasta, a nie dla Urzędu Miasta - zrozumiał Pan.
    Kompromitacje kompetencji i kwalifikacji widzę w podobno "mojej RM".
    Proponuję szersze ścieżki rowerowe by ludzie mogli ekologicznie "oddalić" się od tego bezkresu samozadowolenia parkletowego.

  • ~Rafal Rafaldr 2019-11-21
    03:45:03

    3 0

    Kolejka do Zor za 375mln zl nikomu nie potrzebna, 1mln na zabiok nikomu nie potrzebny, a tera bezsens o plastikach jak i tak swiata Rybninik nie uratuje :D tyle piebiedzy poszlo a ja czekam od sierpnia kiedy nede mogl wywiezc moje nie posortowane odpadu na smietnisko gdzie wywoz jest zablokowany i nie przyjmuja tego niby 500kg na dowod rocznie, co jest grane? Jakas Kolejka wazniejsza jest w tym momencie kiedy blokujecie przyjmowanie odpadow? Jak byla w planach szybciej niz paraliz na smietnisku to trzeba nylo prognozowac co jest wazniejsze xd tragedia zabiok to mamy w centrum z tego co widze xd

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5296