zamknij

Biznes

Umorzyć czy nie?

2007-12-12, Autor: 
Dyrekcja rybnickiego szpitala po raz kolejny występuje do miasta o umorzenie podatku od nieruchomości. Prezydent Rybnika ma dylemat.

Reklama

Zła sytuacja służby zdrowia to 

powód do zmartwień dla 

dyrektora rybnickiego szpitala...

W zeszłym tygodniu w rybnickim magistracie odbyło się spotkanie prezydenta Rybnika Adama Fudalego z dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku – Bolesławem Gębarskim.

 

Dyrektor szpitala zwrócił się z prośbą, aby wzorem poprzednich lat władze Rybnika umorzyły podatek od nieruchomości, który szpital powinien odprowadzić do kasy miasta. - Nie chodzi nam o poprawę ogólnej sytuacji finansowej szpitala, która jak wiadomo jest dramatyczna, ale o pomoc w realizacji konkretnego celu. Chodzi o funkcjonowanie oddziału kardiologicznego w naszym szpitalu – relacjonuje Gębarski.

 

Dyrektor tłumaczy, że szpital nie ma środków na 24-godzinne funkcjonowanie oddziału kardiologicznego, a w szczególności tej części oddziału, która odpowiada za pomoc osobom przywożonym do szpitala z zawałem. W efekcie pacjenci z atakiem serca w Rybniku otrzymają pomoc jedynie od poniedziałku do piątku od 7.00 do 14.00. Po południu, wieczorami i w weekendy muszą być przewożeni np. do kliniki w Zabrzu. - W tej sytuacji mowa o tzw. „złotej godzinie” nie ma najmniejszego sensu, a mieszkańcy naszego regionu zagrożeni zawałami nie mogą się czuć bezpiecznie – przekonuje Gębarski.

 

Władze szpitala zamierzają w przyszłym tygodniu opublikować list otwarty w tej sprawie. Adresatami listu będą władze Rybnika, przedsiębiorcy i ludzie dobrej woli.

 

... dla prezydenta Rybnika

również.

Prezydent Rybnika do petycji dyrekcji szpitala podchodzi z rezerwą. - Rozumiem trudną sytuację finansową szpitala oraz jak ważne jest właściwe funkcjonowanie oddziału kardiologicznego. Zadaję sobie jednak pytanie, jak długo miasto ma odpowiadać za niewydolność Narodowego Funduszu Zdrowia? Przecież wspieranie finansowe szpitala wojewódzkiego nie leży w kompetencjach naszego samorządu! A umorzenie podatku oznacza o milion złotych mniej w kasie miasta. Milion, który powinien zostać przeznaczony na realizację naszego programu inwestycyjnego. Sprawa wymaga głębokiego przemyślenia – dzieli się swoimi wątpliwościami Adam Fudali.


Prezydent zapowiada, że przed podjęciem decyzji w tej sprawie będzie się konsultował m.in. z działającymi w szpitalu związkami zawodowymi.

 

ww

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~Kaj 2007-12-12
  12:15:55

  0 0

  Dopłacanie przez miasto do budżetu szpitala wojewódzkiego - bo o to chodzi w rezultacie przy umorzeniu podatku od nieruchomości - jest niczym innym, jak tylko dodatkowym podatkiem płaconym przez mieszkańców Rybnika. Jestem przekonany, że w szpitalu przebywają też pacjenci spoza naszego miasta, więc dyrektor może się również zgłosić do innych samorządów, nie wspomnę już o właścicielu szpitala - samoprządzie województwa. Sam wiem jaką płacę "składkę zdrowotną" i szkoda, że nie jest ona właściwie zagospodarowana. Milion zł to duże pieniądze z podatków rybniczan, czemu więc nie mają pozostać w mieście? Kolejna sprawa, to "dodatkowy podatek" rybniczan - miejska dopłata do szeroko pojętej oświaty. Ale to już inna bajka.

 • ~ 2007-12-13
  12:17:15

  0 0

  jeśli na tym ma wyglądać "program naprawczy" tego dyrektora dla "super-hiper zadłużonego" szpitala to ja bym podziękował panu dyrektorowi za współpracę

 • ~Przemoooo 2007-12-13
  12:39:22

  0 0

  A co z dobrą wolą szpitala jeśli chodzi o drożyznę na parkingu przyszpitalnym?
  Dlaczego wszyscy mają dawać szpitalowi pieniądze?
  Ze niby biedny?
  Co mają powiedzieć biedni ludzie których bliscy leżą w szpitalu i ledwo im na paliwo i leki starcza, a oni jeszcze kolejne podatki narzucają.
  To samo dotyczy woreczków na obuwie! Przecież te dwa worki nie kosztują aż 1zł! To jest zdzierstwo! Takie jednorazowe buty powinny kosztować grosze! Zresztą powszechną praktyką jest używanie jednorazowego obuwia kilkakrotnie...

 • ~Jasiu 2007-12-13
  15:59:37

  0 0

  Opłaty za parking pobierane są przez prywatną firmę której parking sprzedał były dyrektor Roman G. przebywający w ramach nagrody za uzdrawianie śląskiej służby zdrowia w miejscu odosobnienia
  Buty ochronne sprzedawane są także przez firmę prywatną
  Buty powinny być za kilka groszy, wypłata czy się stoi czy sie leży ma być, sąsiad który ma więcej kasy i ładniejszą żonę to jakiś kombinator itd itp typowy elektorat mlaskacza z kotem :-)
  A co to twojego tekstu ze powszechną praktyką jest używanie jednorazowego obuwia kilkakrotnie to aż strach pomyśleć co robisz ze znacznie droższymi prezerwatywami
  Mimo wszystko pozdrawiam Ciebie i całą piętnastkę twoich dzieci...

 • ~słoma 2007-12-13
  17:58:01

  0 0

  Absolutnie nie rezygnować z należnego miastu podatku. Pan Dyrektor wziął sie na sposób .Ciekawe ze mu braknie prawie na kardiologie bo to jest medialne bo kazdy moze dostac zawalu. Jak szpital ma takie długi to napewno brakuje wogóle pieniedzy.A moze ich wreszcie przekształcic tak jak swego czasu ZLA przekształcił obecny poseł Piecha razem z Panem Prezydentem. I jakoś nie słychac teraz wiecznego żebrania Dyrektora ZLA. Podatków nie należy wybiórczo umarzać a pieniądze przeznaczyc na głodowe pensje pracowników zieleni i innych osób zatrudnionych w jednostkach miejskich bo tam cięzko pracują ludzie którzy też chcą zyc.Prosze przeczytac artykuł w tygodniku rybnickim.Tak własciwie wstyd mnie jako mieszkanca ktory od tych ludzi wymaga jak czytam jakie tam są zarobki.Wygląda to gorzej niz w tych wszystkich hipermarketach.Człowiek za swoją prace ma byc godziwie wynagrodzony.Taka powinna byc zasada pracodawcy a Ci ludzie pracuja dla nas i są opłacani z naszych podatków.Więc więcej szacunku dla tych ludzi którzy pracują na Pana i naszego miasta wizerunek.

 • ~alchemik 2007-12-13
  18:06:11

  0 0

  Jasne, umorzyć, a może jeszcze dołożyć...? Wiem, ja też jutro mogę dostac zawału, zachorwać na raka, mieć wypadek... Tylko kurde, dlaczego rządu to nie obchodzi, a samorząd musi? Płacę podatki w mieście i składkę na ubezpieczenie zdrowotne. Skoro miasto z moich podatkó dopłaci teraz do niegospodarności żyjącego z moich składek NFZ-tu, to ja za swoje zdrowie zapłacę podwójnie, tak? I to niby dla mojego dobra? Śmiem wątpić.

 • ~ 2007-12-14
  19:17:59

  0 0

  Szanowni Rybniczanie a czy wam wiadomo ze od nowego roku beda nas obsługiwały dwie karetki ratownicze tzn bez lekarza i dwie z lekarzem, ciekawe jak to sie ma do ochrony naszego zdrowia i zycia.CZy Panu Prezydentowi jest to wiadomo, normalnie według stantartow europejskich to na nasze miasto powinno byc 6 karetek 4 z lekarzem i 2 ratownicze.
  Co poprzedni dyr zrobił z kuchnia szpitalna, z pralnia szpitalna z parkingiem szpitalnym, z salowymi z ochrona, transportem szpitalnym; tak skutecznie zreformował szpital ze teraz same jego reformy przynosza straty, to niech Pan Prezydent sie zapyta o gospodarnosc w tym szpitalu jaka była nikogo to nie interesowało jak raciborzanie załatwiali nowy szpital w naszym miescie, bo w raciborzu juz swoj załatwili tak ze siedza za to. A nowy dyr tak oszczedza ze nawet papieru toaletowego brakuje w kiblu.
  NIE DAROWAC BO TE PIENIADZE I TAK PUJDA W NIWECZ.

 • ~Jasiu 2007-12-14
  19:30:34

  0 0

  Ten nowy dyrektor powinien dostać szanse bo nawet jeżeli faktycznie zrobił takie cięcia że papieru w WC brak ale prawdopodobnie w ostatnich 3 miesiącach rybnicki szpital nie przynosi strat
  Jeżeli to prawda to mimo tego że nowy dyrektor nie umie sie dogadać z lekarzami (a może na szczęście nie umie sie z nimi dogadać ???) to ten fakt stanowi olbrzymi sukces tego człowieka bo poprzedni 3 dyrektorzy pogrążali szpital w długach

 • ~Przemoooo 2007-12-14
  20:19:27

  0 0

  Ehhh... Jasiu68, to może z twoich pieniędzy dawaj szanse, bo ja uważam że każdy kolejny dyrektor będzie chciał szanse, a my będziemy wiecznie płacić...
  A co do parkingu, to skoro prywatna firma dobrze prosperuje to po cholere sprzedali/wydzierżawili ten parking? Założe sie że prezesi tej firmy teraz leżą sobie na hawajach a kasa leci... KASA KTÓRA MOGŁA ZASILIĆ BUDŻET SZPITALA! KTÓRY WTEDY MIAŁBY NA TEN PODATEK!
  Swoją droga to widze że dobrze Ci sie powodzi skoro dla Ciebie to wszystko jest w porządku, proponuje utrzymać rodzinę za minimum krajowe. Ja nie jestem biedny, nie mam 15 dzieci i nie używam gumek wielokrotnie jak to cynicznie sugerujesz, ale mam takich znajomych i naprawdę jest im ciężko gdy ich ojciec sie do tego szpitala dostał. Może chcesz się z nimi zamienić miejscami, to inaczej będziesz na świat patrzył. Proponuję trochę empatii na przyszłość, a nie wyśmiewania biedniejszych. Pozdrawiam i Wesołych Świąt wszystkim i Tobie życzę!

 • ~ 2007-12-17
  12:17:41

  0 0

  ja bym raczej zapytał o nieużywany z powodu niekupowania odpowiednich jednorazowych akcesoriów sprzętu na wyposażeniu szpitala.

  wg mnie dyrektorem szpitala zawsze powinien być ktoś mieszkający w rejonie danego szpitala, wtedy kierownictwo się stara bo ich rodzina, mamy i babcie też się będą w nim leczyć..a tak..? hulaj dusza piekła nie ma...
  szpital nie funkcjonujący nie przynosi długów..czy o to chodzi???

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5291