zamknij

Wiadomości

UM Rybnik o podwyżce cen za śmieci: „zapłacimy więcej, bo więcej śmiecimy”

2021-10-13, Autor: bf

Jeszcze tylko do 19 października potrwają konsultacje projektu chwały w sprawie stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Zgodnie z tym projektem od nowego roku za odpady zbierane w sposób selektywny zapłacimy 29,50 zł. Magistrat tłumaczy, dlaczego tak się stanie.

Reklama

Wracamy do tematu, który dotyczy nas wszystkich. Pod koniec września pisaliśmy o drastycznej podwyżce opłat za gospodarowanie odpadami. Zgodnie z projektem uchwały, od 1 stycznia 2022 r. stawka opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi zbieranymi i odbieranymi w sposób selektywny, wynosić będzie 29,50 zł miesięcznie za osobę (obecnie jest to 24 zł/os.)

Uchwała zmienia również wysokość stawek dla właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy, a powstają odpady komunalne

„Zapłacimy więcej, bo więcej śmiecimy"

Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu przytacza treść uzasadnienia za podwyżką cen.

- W pierwszym kwartale 2021 r. panował szereg ograniczeń związanych z pandemią COVID-19. Wykonywanie pracy zdalnej, nauka online, ograniczenia w funkcjonowaniu gastronomii oraz innych firm usługowych, spowodowały, iż strumień odpadów generowany dotychczas w zakładach pracy, szkołach, lokalach gastronomicznych przeniósł się do gospodarstw domowych, gdzie odpady te odbierane są w ramach zryczałtowanej stawki opłaty 24 zł/osobę/miesiąc – czytamy w treści uzasadnienia uchwały.

Dodatkowo, jak dowiadujemy się, na ogólną masę generowanych odpadów komunalnych związane są podejmowane przez mieszkańców środki ostrożności związane z noszeniem maseczek jednorazowych, zwiększonym zużyciem środków dezynfekujących, jak również zakupem środków czystości.

- Nie bez znaczenia pozostaje wzrost popularności zakupów dokonywanych online i korzystanie z usług firm kurierskich, które w celu zabezpieczenia przesyłki wykorzystują znaczne ilości opakowań typu papier i plastik. Widoczny jest także wzrost ilości odbieranych odpadów wielkogabarytowych związany również z pandemią i prowadzeniem, na dużą skalę przez mieszkańców remontów. Ponadto ustawowe wprowadzenie „dowolności wyboru” firm odbierających odpady komunalne doprowadziły do rozszczelnienia systemu, który skutkuje podrzucaniem odpadów do miejsc objętych gminnym systemem ich zbiórki (np. zabudowa wielolokalowa) – czytamy.

Agnieszka Skupień wskazuje, że wg analizy, system według obowiązujących stawek opłat, w 2022 r. nie zostanie zbilansowany. Stąd tak drastyczna podwyżka opłat.

Ze szczegółowymi wyliczeniami można się zapoznać w treści uzasadnienia do konsultowanej uchwały:

Projekt uchwały

Uzasadnienie

Opinie na temat konsultowanej uchwały można wysyłać mailowo na adres Wydziału Gospodarki Komunalnej: gospkom@um.rybnik.pl, w terminie do 19 października br.

Na co idą nasze pieniądze za śmieci?

Rzecznik magistratu zaznacza, że zgodnie z przepisami, z pobranych opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi gmina pokrywa koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Obejmują one:

- odbieranie, transport, zbieranie, odzysk i unieszkodliwianie odpadów komunalnych,

- tworzenie i utrzymanie punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych,

- obsługę administracyjną systemu,

- edukację ekologiczną w zakresie prawidłowego postępowania z odpadami komunalnymi.

Z opłat mogą również zostać pokryte takie koszty jak:

- wyposażenie nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym,

- utworzenia i utrzymania punktów napraw i ponownego użycia produktów lub części produktów niebędących odpadami,

- usunięcia odpadów komunalnych z miejsc nieprzeznaczonych do ich składowania i magazynowania w rozumieniu ustawy o odpadach.

Ile płacą inni?

Stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi są zróżnicowane. W okolicznych gminach kształtują się one od 15 zł w Żorach (ale od przyszłego roku stawka podniesiona będzie tam do 25 zł), przez 21 zł w Raciborzu, 24,50 zł w Bytomiu, 26 zł w Tychach, 26,10 zł w Wodzisławiu Śląskim, 26,30 zł w Katowicach, 27,70 zł w Sosnowcu, aż po 29 zł w Cieszynie, 29,50 zł w Czerwionce-Leszczynach, 30 zł w Rudzie Śląskiej, 33 zł w Orzeszu i Tarnowskich Górach czy 36 zł w Zawierciu.

Oceń publikację: + 1 + 8 - 1 - 165

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (44):
 • ~Aneta Faikis 2021-10-13
  13:24:04

  Przecież lockdownu maj już nie być. Większość osób już wyszła z psychozy sanitarnej i nie używa tych środków zabijajacych nas i nasza odporność. Powinna być zniżka a nie podwyżka. A może to ludzie przestali palić śmieciami? Zastraszeni zbirami z alarmu smogowego?

 • ~Franca77 2021-10-13
  13:44:07

  89 29

  POlski Rybnik-29,5x12=354zl=79euro
  Francja 102euro/rok za NIESELEKTYWNE!!!

  Dziekujemy ci"EUroentuzjastyczna" "Partio Oszustow"hej:-)))

 • ~hans 2021-10-13
  13:46:59

  65 11

  Tymczasem przenosimy się do sekcji komentarzy by poznać opinie znawców tematu...

  A Pani rzecznik serdecznie dziękuję za wyczerpujący komentarz dotyczący wzrostu opłaty za śmieci. Wszystko wydaje się jasne i logiczne. Ta wiedza zdecydowanie uspokaja moje wcześniejsze oburzenie spowodowane wzrostem ww. opłaty.

 • ~askup 2021-10-13
  13:48:36

  85 3

  Dalej każda marchewczke, każdego pomidorki itp niech pakują do osobnych plastików ...dalej nie oddam butelki w jednym sklepie bo kupiona gdzie indziej, bo w jednym sklepie zwrotna w drugim już nie ....bierzmy przykład z innych krajów !!!! Daleko nie trzeba szukac- w Niemczech wszystko bez paragonu, w każdym sklepie, nawet puszki !!!!! Bezdomni by sobie przyrobili przy okazji, posprzątane lasy by były...kto tam siedzi na tych stołkach w rządzie że przez tyle lat takich prostych tematów nie można wprowadzić !!!! Byle ja i moje, byle stołek mieć i do gardeł sobie skakać ...a jak jest problem śmieci to po co go rozwiązywać - walnąć podwyżki najprościej....jasny gwint !!! Ogarnijta się ludzie ! A my konsumenci też BADZMY BARDZIEJ SWIADOMI - nośmy swoje siatki, unikajmy plastiku o ile można....warzywa pakujemy do szmacianych małych siatek wielorazowych - kosztują parę złoty ...szanujmy wszyscy ta naszą planetę

 • ~Adam Nowak 2021-10-13
  13:48:41

  98 7

  Więcej śmiecą w urzędzie, bo wywalają sterty nikomu niepotrzebnych papierów. Ja u siebie nie zauważyłem wzrostu ilości śmieci. Dodatkowo płacę za wywóz popiołu a nawet nie posiadam kubła na popiół. Chyba zacznę utylizować część śmieci aby było co wywozić.

 • ~SunShine11 2021-10-13
  14:00:13

  112 5

  Przecież to było kilka miesięcy temu. od czerwca jest w miarę normalna rzeczywistość, więc kity pociskają, że ludzie więcej śmiecą. Wykorzystują sytuację żeby nam dowalić! I tak będzie co roku? Ja im podziękuję.

 • ~maharadza 2021-10-13
  14:07:23

  112 5

  Więcej śmiecimy tak? Kit wciskany by podnieść opłaty za śmieci.....bo ludzie remontują hmmm....zawsze remontowali to po pierwsze. Wiele osób zmienia lub już zmieniło ogrzewanie na tzw. EKO, więc brak produkcji popiołu z ich strony który wynosi i 50% ogólnych odpadów ale cóż, te osoby w dalszym ciągu są "dojone" z pieniędzy.....mimo że nie generują tyle odpadów i tego nikt nie bierze jakoś pod uwagę. Może po prostu brakuje pieniędzy na pensje dla co niektórych urzędników co.
  Pozdrawiam.

 • ~Lokalny 2021-10-13
  14:08:55

  91 6

  Mafia śmieciowa zgarnia zyski, a ty szaraczku płać. Nic w tym mieście nie robią, żeby mieszkańcom było taniej, tylko ciągłe podwyżki. Może wiceprezydent Koper powinien podać się do dymisji? Nie doszacował i źle podpisał umowę przez co musimy dopłacić firmom za wywóz śmieci ponad 6 mln zł w tym roku. To chyba wystarczający powód? Czy tez się trzymacie stołków jak PiSowcy na wiejskiej?

 • ~bikerek 2021-10-13
  14:14:38

  97 6

  W Rybniku rządzą ludzie bez wyobraźni. Szastają pieniędzmi na bzdety, a następnie każą płacic.

  Przy Bazylice narysowano nowe znaczki rowerzystów na drodze rowerowej, a drogi przy rondzie na Kotucza/Budowlanych i Zebrzydowicka obok Kauflanda nie doczekały się załatanie dziur od zakończenia zimy.

 • ~wolf67 2021-10-13
  15:01:51

  38 20

  PIS CZY PO SAMO ZŁO

 • ~norton 2021-10-13
  16:30:09

  43 18

  Przecież miało być taniej i prościej w momencie gdy to miasto przejęło na siebie obowiązek podpisywania umów za wywóz. Jest drożej i gorzej.
  Najważniejsze jednak, że urzędnicy jak zwykle dobrze się spisali i nie można im niczego zarzucić. Bo to wina mieszkańców, że produkują śmieci.
  Proponuję objąć popiół 3 razy wyższą opłatą za wywóz po to by zmotywować właścicieli kopciuchów a obniżyć opłaty posiadaczom ekologicznych (naprawdę) źródeł energii.

 • ~Arteks 2021-10-13
  16:42:21

  16 61

  @bikerek - to zobaczmy czy w miastach w których radni PiS mają większość jest taniej. Katowice od lipca 2021 - 26,50 (czyli jest taniej ale o 3 zł - szału nie ma. Jastrzębie od stycznia 2022 - tyle co w Rybniku 29,50 zł. Przy okazji co sądzisz o kolosalnych podwyżkach cen gazu, benzyny, prądu. Jeśli nie odpowiada za nie rząd tylko sytuacja ogólna na rynku paliw - to tak samo Kuczera nie odpowiada za niezależny od niego wzrost kosztów związanych z gospodarką odpadami. Z porównania jakie zaprezentowałem wynika, że gdyby Rybnikiem rządził PiS - nie ma żadnej gwarancji, że byłoby taniej niż za KO.

 • ~bikerek 2021-10-13
  17:18:41

  31 5

  _Arteks mieszkam w Rybniku i płace tutaj podatki więc mam prawo oceniać rządy Kuczery i urzędników.
  Wysokie ceny paliw w Polsce to w przeważającej mierze efekt kombinacji stosunkowo drogiej ropy naftowej oraz utrzymującej się od marca 2020 roku słabości złotego. Plus wysoki kurs dolara, po odmrożeniu gospodarek zwiększony popyt na świecie na paliwo, a niewystarczające wydobycie

  'Jednym z głównych powodów wzrostu cen gazu są jego braki na rynku. Wielu komentatorów zarzuca wprost producentom, w tym Rosji, spekulacje tym surowcem. Nie jest to jednak powodem podwyżek, choć faktem jest, że Rosjanie przykręcają nieco kurek w gazociągach na Ukrainie. Wiadomo nie od dziś, że im droższy gaz, tym lepsza kondycja gospodarcza naszego wschodniego sąsiada. A zatem zmniejszanie przepływu nie jest w ich interesie. Tym razem jednak na deficyt gazu narzekają także sami Rosjanie. Ograniczyli oni bowiem eksport gazu rurociągami ze względu na wzrost popytu wewnętrznego.

  Poza tym wzrostom cen gazu w naszym kraju nie jest winna wyłącznie Rosja, wszak Polska pozyskuje gaz także z innych źródeł. Niestety w Europie cenom gazu nie pomaga boom na błękitne paliwo oraz ograniczanie emisji CO2. Skoro gaz ziemny jest tańszy w pozyskaniu i bardziej ekologiczny niż węgiel, to jego zużycie rośnie. Norwegowie zapowiedzieli, że zwiększą wydobycie, ale na razie nie wpłynie to w żaden sposób na ceny.

  Pozostaje jeszcze jeden, bardzo ważny czynnik globalny. Pandemia nie tylko ograniczyła zużycie gazu ziemnego, ale także jego wydobycie na całym świecie, w tym m.in. w USA. Dodatkowo huragan Ida wstrzymał pracę firm wydobywczych i wiercenia na Zatoce Meksykańskiej. Tymczasem pandemia powoli ustępuje i popyt na gaz rośnie. Jednak zasoby błękitnego paliwa w magazynach są niewielkie, stąd wysokie ceny.

  Jak widać, za podwyżki cen gazu w Polsce odpowiada wiele czynników. Mamy tu niewątpliwie system naczyń połączonych i zbieg wielu okoliczności negatywnych dla kupujących gaz. Jeżeli producentom uda się zwiększyć wydobycie w najbliższych miesiącach, ceny gazu powinny się ustabilizować. Pozostaje pytanie, czy tym producentom będzie zależało na takim scenariuszu."

 • ~bikerek 2021-10-13
  17:23:08

  24 3

  Arteks w Europie PiS też podwyższył ceny.

  "Od 1 października wzrosły ceny gazu i prądu m.in. we Włoszech, Francji i Wielkiej Brytanii. Przeciętne francuskie gospodarstwo domowe wyda w tym roku na gaz o 800 euro więcej; włoskie rodziny będą musiały przeznaczyć na prąd i gaz o 355 euro więcej. Rosną też ceny
  paliwa, najszybciej na Węgrzech, gdzie za benzynę trzeba płacić blisko 30 proc. więcej niż rok temu.

  We Włoszech 1 października cena prądu wzrosła o prawie 30 proc., a gazu o ok. 14 proc. Stowarzyszenia obrony praw konsumenckich obliczyły, że Włosi zapłacą za prąd i gaz o 355 euro rocznie więcej. Rząd Mario Draghiego przeznaczy 3 mld euro na zniwelowanie skutków podwyżek dla najuboższych rodzin. 3 mln gospodarstw domowych otrzyma ulgę w opłatach za prąd, 2,5 mln - za gaz. W rezultacie skutki podwyżek będą dla najuboższych rodzin niemal niezauważalne. Według krajowego regulatora energii, bez interwencji państwa podwyżki musiałyby być jeszcze wyższe. Rząd zapowiedział również wsparcie dla małych firm. W ostatnim kwartale 2021 r. paliwo ma zdrożeć o 20 proc. Oznacza to, że każda rodzina wyda na paliwo o 799 euro więcej w skali roku - szacuje organizacja konsumencka Codacons.

  Francja
  We Francji od 1 października cena gazu dla indywidualnych odbiorców wzrosła o 12,6 proc. Od stycznia gaz podrożał o 57 proc., co oznacza wydatki większe o średnio 800 euro rocznie. Premier Jean Castex ogłosił, że rząd podejmie działania w celu zablokowania do kwietnia 2022 r. kolejnych podwyżek cen gazu. Premier zapowiedział też ograniczenie do 4 proc. zaplanowanej na luty 2022 r. kolejnej podwyżki cen prądu, które miały wzrosnąć także o 12 proc. Środkiem łagodzącym ten wzrost ma być obniżka podatku od energii elektrycznej. Minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire nie wykluczył też działań mających zahamować wzrost cen paliw.

  Wielka Brytania
  W Wielkiej Brytanii obowiązuje limit cen energii, który od 1 października został podniesiony o ok. 12 proc. W przypadku standardowej taryfy z przeciętnym zużyciem energii oznacza to roczny wzrost opłat o 139 funtów. Dodatkowo jest prawdopodobne, że od kwietnia 2022 r. limit zostanie ponownie podniesiony - według analityków, wzrost cen może sięgnąć nawet 400 funtów rocznie w przypadku standardowej taryfy. Średnia cena benzyny bezołowiowej we wrześniu była o ponad 19 proc. wyższa niż rok wcześniej, oleju napędowego - o blisko 18 proc.

  Niemcy
  W Niemczech 38 dostawców gazu ogłosiło, że cena tego surowca dla konsumentów wzrośnie w ostatnim kwartale br. o średnio 13 proc. - podaje portal Verivox. W pierwszym półroczu 2021 r. przeciętne gospodarstwo domowe musiało zapłacić za prąd i gaz o 4,7 proc. więcej niż w drugim półroczu 2020 r. Według Verivox cena prądu w ciągu ostatniego roku wzrosła o 6,6 proc.

  Czechy
  W Czechach wzrost cen prądu jest na razie widoczny głównie w cenach hurtowych. Kontrakty na dostawę energii elektrycznej w 2022 r. wzrosły w stosunku do początku 2021 roku o ponad 150 proc. Część firm już zapowiedziała zmianę cenników dla indywidualnych odbiorców. Premier Andrej Babisz zadeklarował w trakcie kampanii przed rozpoczynającymi się w piątek dwudniowymi wyborami parlamentarnymi, że rząd jest gotowy czasowo znieść podatek VAT na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, co zapobiegłoby podwyżkom. Eksperci zwracają uwagę, że taki krok wymagałby akceptacji Komisji Europejskiej.

  Słowacja
  Na Słowacji komentatorzy i politycy uspokajają, że wzrost hurtowych cen gazu i prądu nie przełoży się szybko na indywidualnych odbiorców. Wicepremier, minister gospodarki Richard Sulik uważa, że w 2022 r. cena prądu dla gospodarstw domowych wzrośnie najwyżej o 10 proc., a gazu o 18 proc. Przewiduje jednak, że podwyżki w 2023 r. mogą być dużo wyższe."

 • ~Franca77 2021-10-13
  17:53:07

  7 8

  Panie bikerek troszku przesadziles z tym wzrostem cen gazu we Fr.o 800€/r.
  Mi od 1.10 POdnieśli o 12% cenę za prąd,bo tu chyba z 80% domostw jest ogrzewanych ekektrycznie ,naftą lub drewnem.
  Gazociągu tu jeszcze NIE sPOtkałem,bo gaz się kupuje w butlach.
  Jutro pojade kupic to przy nastepnej okazji przekaże ile gaz POdrożał,bo os tatnio chyba z pol roku temu za 11kg butle placilem coś ok 30€.
  Pozdrawiam.

 • ~Franca77 2021-10-13
  17:56:12

  9 6

  Trzymię kciuki za POwodzenie-"Dziś 13.10, EDF złożył polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach – podało EDF. W fazie budowy może powstać lokalnie ok. 25 tys. miejsc pracy na każdą parę bloków.'

 • ~Noname1212 2021-10-13
  19:31:55

  15 4

  Przecież to tylko wdrażanie programu Fit for 55 z EU
  Po chłopsku mówiąc... Będziecie biedni, i koniec życia na tym poziomie jak dotychczas w imię ekologii.
  "Dziś" ceny nawozów wzrosły nawet o 200%, prąd ma wzrosnąć o 30%, gaz podrożał na zwykłej butli do kuchenki ponad 45% tj. 40zł,benzyna ma dojść do 8zł.
  Tylko czekać aż te wszystkie podwyżki odbiją się na cenach żywości w sklepach i innych towarach. Rząd mówi że da rekompensaty... A tak naprawdę zabierze znowu Tobie w podatkach. Hiper inflacja wygląda już zza rogu....I zeżre twoje oszczędności i pieniądze..
  Gdzieś w tvp i tvn alarmują o tym...

  KTO I DLACZEGO ROBI TE PODWYŻKI, I CZEMU OKRADAJĄ NAS Z PIENIĘDZY?!

  Czemu rząd (pis) i ich media nie obniżają cen... Przecież to oni tym sterują.
  Czemu opozycja (po) nie bije na alarm, że coś jest nie tak!

  Oni grają w tym. Wspólnie, a ta wojenka o media, sądy, i inne to tylko dla odwrócenia uwagi.

  Cała klasa polityczna nas sprzedała. Oni będą mieli, Ty nie.

 • ~maxobob 2021-10-13
  19:51:11

  28 9

  Do jasnej cho....ry je..ne kolorowe worki które sami kupujemy , wszyscy do nich segregujemy na tych domach kopciuchach, a na osiedlach wszystko do jednego kubła !!! I ZNOWU MY DOSTAJEMY ZA SEGREGACJE SMIECI W DUPE!!! a oni tylko czynsz trochę droższy!!! Czy kiedyś zorganizujemy się i pójdziemy pod ten niesprawiedliwy URZĄD RYBNICKI i im to wykrzyczymy???????? bo mnie się już chce żygać na tych URZEDNIKÓW!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~maxobob 2021-10-13
  19:56:13

  26 8

  Jeszcze jedno !!! Kto płaci większe podatki do URZĘDU osiedloki czy ci z tych niedobrych nieruchomości???????????? ZASTANÓWMUY SIE. I ZORGANIZUJMY !!!! BO CIAGLE NAS GNOJĄ A MY JAK TE OWIECZKI NIC NA WŁASNĄ OBRONĘ NIE ROBIMY!!! Krzyczę abyście zrozumieli!!!!!!!!

 • ~maxobob 2021-10-13
  19:57:54

  20 7

  Jeszcze jedno !!! Kto płaci większe podatki do URZĘDU osiedloki czy ci z tych niedobrych nieruchomości???????????? ZASTANÓWMUY SIE. I ZORGANIZUJMY !!!! BO CIAGLE NAS GNOJĄ A MY JAK TE OWIECZKI NIC NA WŁASNĄ OBRONĘ NIE ROBIMY!!! Krzyczę abyście zrozumieli!!!!!!!!

 • ~Arteks 2021-10-13
  20:24:23

  5 33

  @maxobob - zanim chcesz coś wykrzyczeć przed urzędem to zastanów się i odpowiedz dlaczego chałupowcy nie regulują dodatkowej opłaty za wywóz popiołów - kłopotliwy i drogi bo wymagający odpowiednich zamkniętych kubłów z których w trasie nie pyli. Koszty wywozu śmieci przy zabudowie jednorodzinnej są dużo wyższe niż na osiedlach i o wiele bardziej czasochłonne. Niestety mitem jest to, że miasto ma dużo podatku z domków bo czym wyższy budynek tym wyższe podatki. Dlatego Katowice na Śląsku to najbogatsze miasto bo ma najwięcej wysokich budynków. Przykro to mówić ale zabudowa jednorodzinna to same kłopoty dla funkcjonowania miasta... Przykładów na to można by mnożyć ale gospodarka śmieciowa jest jednym z najlepszych. Jedna śmieciarka szybciej obskoczy całe Nowiny niż jedną uliczkę w dzielnicy domkowej.

 • ~Arteks 2021-10-13
  20:38:15

  4 22

  @bikerek - no więc usprawiedliwiasz polityków którzy według ciebie nie są winni drożejącym paliwom czy kosztom energii elektrycznej. A z kolei oburza cię drożejący wywóz śmieci w sytuacji kiedy samorządy są bezradne wobec narzucania im cen przez komercyjne spółki zajmujące się tym procederem... A jednak politycy mogą więcej niż samorządowcy. Zamiast zajmować się różnymi pierdołami nie mającymi wpływu na nasze życie mogliby działać nakładając jakiś podatek foliowy na przedsiębiorstwa które produkują produkty wymagające opakowania w folię. I z tego podatku można by potem obniżyć koszty konsumentowi za wywóz śmieci. Swoją drogą dlaczego politycy PiS kłamali, że prąd nie będzie drożeć i że zwykły konsument podwyżek nie doświadczy? Kuczera przynajmniej nie kłamał i nie obiecywał, że koszt odbioru śmieci nie będzie drożał.

 • ~Franca77 2021-10-13
  20:56:27

  24 3

  Panie Arteks komu pan te bajki oPOwiada,dzieciom w przedszkolu?-"wywóz popiołów - kłopotliwy i drogi bo wymagający odpowiednich zamkniętych kubłów z których w trasie nie pyli.".:-)))

  Chcieliście lemingi eurokołchozu to macie i nie narzekać mi tu ,bo jeszcze nie tak dawno zachwalaliście ogrzewanie na ruski gaz,a przyjdzie czas gdy żeby nie zamarznąć na sopel lodu to będziecie opalać gumiokami,taką będziecie mieli Waszą"eko"starość.hej:-)
  Aj przesadziłem bo nawet zapałki nie włożycie do pieca na gaz a gumiaka do pieca Xtej generacji,więc cienko widzę wasze ciepłe ogniska domowe.Pozostanie "koza"hej:-)
  Do tych POwyższych lemingów mam pytanie OD KIEDY to rząd odpowiada za POdwyżki cen,POwrót komuny się Wam marzy,czy coo?:-)

 • ~Arteks 2021-10-13
  21:10:51

  4 32

  @franca77 - ależ ja nie narzekam. Mnie stać na takie ceny. I masz rację chciałem unii i jestem z tego dumny. Gdyby nie unia to nie mielibyśmy ani autostrad ani nowoczesnych lotnisk, a pociągi po wielu liniach by już nie jeździły tak jak w Albanii która jest poza unią i zwyczajnie brakuje na kolej pieniędzy. Gdyby nie Unia - mielibyśmy reżim podobny do tego jaki jest na Białorusi. Gdyby nie Unia - nie byłoby rozwoju produkcji bo większość firm powiększyła swoje możliwości produkcyjne dzięki wolnemu handlowi w ramach UE. Gdyby nie Unia mielibyśmy z 4 miliony bezrobotnych bo tyle osób wyjechało z Polski poszukując dla siebie lepszej pracy w państwach unijnych. A co do cen... to wszyscy płacą więcej czy są w unii czy w niej nie są tylko, że ci którzy w niej nie są nie mają benefitów jakie my mamy. Wolę aby Polacy dokonali PiSoEXITU niż POLEXITU. :P

 • ~rybnikus 2021-10-13
  21:24:16

  17 5

  To pisiory śmiecą i dlatego biedna PO musi ponosić ceny.

 • ~Arteks 2021-10-13
  21:38:47

  2 25

  @franca77 - dziecko z przedszkola nie zrozumie zawiłości cen za śmieci ale może się zapytać po co palić węglem i potem dodatkowo produkować odpad w postaci popiołów. Niestety za wywóz pyłów płacimy my wszyscy, nawet jeśli za ich produkcję odpowiadają tylko niektórzy...

 • ~Franca77 2021-10-13
  21:42:15

  20 3

  Panie Arteks,wiec POrownajmy TYLKO dekade Gierka z 17latami w eurokolchozie;-
  Za Gierka WYBUDOWANO-2,6 mln mieszkañ, 71 fabryk domów, 18 zakładów mięsnych, 16 fabryk odzieżowych, 10 zakładów elektronicznych, 10 fabryk mebli, 9 zakładów hutnictwa żelaza i metali nieżelaznych, 9 elektrociepłowni, 7 elektrowni, 7 fabryk samochodów i ich części, 5 cementowni, 5 kopalni węgla kamiennego.

  Teraz Twoja kolej panie Arteks,POdawaj:)))

 • ~Arteks 2021-10-13
  21:54:13

  10 19

  @franca77 - dekada Gierka była świetna dla Rybnika, wybudowano wtedy mnóstwo osiedli, dróg, elektrownię, domy kultury, baseny, szpital, pawilony handlowe, szpital wojewódzki (w stanie surowym), szkoły, przedszkola, przychodnie itd. A za 6 lat PiS - NIIIIC!!! I to jest powód zażenowania fanów tej formacji. Czemu PiS tak bardzo nie lubi Rybnika?

 • ~Franca77 2021-10-13
  21:54:36

  14 1

  Panie Arteks to pan nie wie ze POpiol z wegla jest STERYLNY i EKOLOGICZNY i ze ma dziesiatki, jesli nie setki zastosowan?

 • ~ 2021-10-13
  22:30:18

  17 1

  ~Arteks gdyby było tak jak piszesz, to koszt wywozu śmieci w gminach wiejskich z racji rozproszonej zabudowy byłby dużo wyższy niż u nas, tyle że jest akurat odwrotne, normalnie cuda
  a to że czujesz dumę z tego że możesz czuć się grabiony z kasy przez nieudolne miasto jak baran strzyżony z wełny to twoja sprawa, nie wymagaj jednak tego od innych i nie równaj ich do siebie, akurat są ciekawsze sposoby wydawania własnej kasy niż sponsorowanie nieudolnych działań naszej lokalnej władzy

 • ~Arteks 2021-10-13
  22:57:12

  3 20

  @pasażer - ekopatrol i czujność obywatelska spowodowały, że smrodziarze wreszcie boją się palić w piecach śmieci. Stąd efektem ubocznym jest ich nagły przyrost. Gdyby dla ciebie były lepsze formy wydawania pieniędzy to byś zainwestował w jakieś nowoczesne źródło ogrzewania, a nie kopciuch z podajnikiem którym się chwaliłeś... ;) Gańba.

 • ~Arteks 2021-10-13
  23:17:39

  5 15

  @franca77 - to czemu żaden z palących nie zostawia sobie tego popiołu na swojej posesji i nie wykorzystuje do dziesiątek lub setek zastosowań...

 • ~ 2021-10-13
  23:42:27

  16 1

  Arteks, ja dawno zainwestowałem w pompę ciepła, ale nie uważam tego za powód do dumy, daleko mi do ciebie szczycącego się z mieszkania w kilkudziesięcioletnim bloku ogrzewanym kopciuchem z czasów III rzeszy, to raczej powód do wstydu niż dumy, ale widać zależy dla kogo
  dlatego nie dziwi że pozostaje ci tylko KŁAMAĆ pod moim adresem

 • ~ 2021-10-13
  23:46:48

  12 0

  Arteks jeżeli w swoim biznesie posługujesz się takim kłamstwami jak na tym portalu, to dziwię się że jeszcze funkcjonujesz na rynku, na szczęście konkurencja rośnie, z drugiej strony z drugiej strony jeżeli będziesz tylko sprzedawał "wyroby" innych na czynsz w króliczoku i wywóz śmieci powinno ci wystarczyć

 • ~Franca77 2021-10-14
  00:13:23

  14 0

  Panie Arteks o to musisz zapytac tych co wymyslili w 2013r.ten "biznes",że nie dość że obiorca śmieci kasuje za POsegregowane już surowce wtórne,a potem je odsprzedaje i ma na tym POdwójny zysk.
  Najbogatszy koreańczyk dorobił się fortuny właśnie na tej "złotej kurze"czyli sprzedaży juz posegregowanych śmieci.
  Jako ciekawostkę dodam że wyprodukowanie tony aluminium z np.puszek PO piwskach oszczędza 90% energii.
  Pozdrawiam.

 • ~Arteks 2021-10-14
  00:18:26

  1 17

  @pasażer - pompy ciepła nie uważasz za powód do dumy bo to dla ciebie coś niedoścignionego. Piecem węglowym chwaliłeś się jako @ursus w wymianie zdań z kimś innym jako "nowoczesnym". Zwróciłem ci wtedy uwagę, że może taki piec był nowoczesny ale 20 lat temu po czym się wściekłeś na mnie i twoja chora wściekłość trwa do dzisiaj. Dlaczego nazywasz mnie kłamcą? A czy ty w swoim klubie którym kierujesz i w którym powinieneś dawać jakiś przykład kultury, rzetelności, odpowiedzialności kierujesz się takimi kłamstwami jak na tym portalu? Jeśli tak to nie dziwi jego powolny upadek... ;(

 • ~rzyt 2021-10-14
  00:32:57

  15 0

  Czy firmy, które zatrudniały zdalnie płaciły mniej, bo nie "produkowały" śmieci?

  Wypowiedzi pani rzecznik nie można traktować poważnie.

 • ~Fistaszek_inz 2021-10-14
  03:09:48

  22 1

  Piszmy o artykule i naszym miescie i planach, ktore wlodarze chca nam zgotowac od nowego roku, a nie o calym swiecie, Polsce innych tematach nie zwiazanych z tymze artykulem... W sumie to nie do konca rozumiem komentujacych. Pogadajmy o konkretach i to jest tzw. "mieso armatnie" i argumentacja, a nie takie tam pisanie sobie a muzom. Otoz ilosc smieci zmalala w porownaniu z latami poprzednimi to po pierwsze i to o 5,68% z
  ~38178 [dane w Mg] - czas styczen-sierpien 2020
  w porownaniu do w roku 2021 (sty-sier), ktora to wyniosla ~36008 [Mg] = roznica minus 5,68%. Po drugie ilosc biodegradowalnych odpadow tez zmalala o 667,44 [Mg], czyli jest to mniej odpadow BIO o 9,1% w stosunku do roku 2020 (styczen - sierpien). Dodajac zwyzke kosztow o okolo 10% (z 23 718 212,18 PLN na 26 405 950,49 PLN) rok do roku (dane styczne - sierpien), jako wzrost. To rozumiem, ze oplata za smieci moglaby ewentualnie wzrosnac o 10% do poziomu 26,50 PLN/mies/os. Jednakze biorac pod uwage roznice w kosztach przestawionych przez UM Rybnik, zwiazana z odbiorem i zagospodarowaniem odpadow (rok 2020 - 23 718 212,18 PLN) oraz calkowitym kosztem funkcjonowania systemu za ten sam rok w kwocie 37 854 958,92 PLN (mowimy wciaz o roku 2020). To ja sie pytam na co poszla ta roznica i gdzie zostala ukryta?! Toz to jest 14 mln PLN, gdzies upchniete w ten system, pytam sie gdzie to sie zgubilo? To nalezy nam suwerenowi wyjasnic i przedstawic konkrety, na razie ich brak. Na pojemniki na BIO ? Jesli nawet to bzdura i zaden argument, gdyz to jednorazowy koszt, ktory juz sie nie powtorzy. Jednak moze na cos innego jednak? Rzadzacy powinni to wyjasnic i to natychmiast i Rada Miasta powinna zabrac glos w tej sprawie i wziasc sie do roboty, bo my obywatele tego miasta tego żądamy, dlaczego? Bo Panstwo sa naszym glosem wybranym poprzez wybory powszechne i za jakis czas bedziemy znowu oceniac Panstwa dzialania, a jak widac to slabo wszystko wyglada na potrzeby tej podwyzki (argumenty sa zadne), ktora Panstwo chca nas obarczyc. Takie dane wlasnie podal UM Rybnik w uzasadnieniu. Ciekawe, co nie? Dodatkowo chcialbym nawiazac do tego, iz my mieszkancy Rybnika, ktorzy sa zadeklarowani, jako placacy za smieci obecnie, czyli 118 861 osob (dane z sierpnia 2021 i to bez dodatkowych pozasystemowych oplat i nieruchomosci niezamieszkalych) generujemy obecnie rocznie 34 231 968 PLN z naszych oplat, co pokrywa z nadwyzka i to ogromna koszt odbioru odpadow, jednak nie pokrywa systemu, czyli innych dodatkowych kosztow. Stad my chcielibysmy sie dowiedziec, gdzie te koszty sie rodza i skad jest roznica 14 mln zlotych w tym systemie, na co ida te oplaty? To chyba jest informacja publiczna, wiec chyba dzialajac transparentnie maja Panstwo (UM Rybnika na czele z Panem Prezydentem i Rada Miasta Rybnika) na wzgledzie ja przedstawic. My z checia sie zapoznamy i wtedy dopiero moze przekonacie nas, ze taka podywzka ma cos wspolnego z rzeczywistoscia. Chcialbym jeszcze dodac, iz liczac po nowych stawkach, ktore nie wiadomo skad sie wziely to system uzbiera w roku (przy obecnej liczbie osob odprowadzajacych oplaty za smieci) 42 076 794 PLN, czyli dodatowe 7,844 mln PLN, prosze mi powiedziec co wy z ta kasa zrobicie? Maja Panstwo checi podywzszych za kontenery tez dla tych biednych ludzi, patrzcie jaka to tyci podwyzka bedzie... wiecie ile? Prawie na maxa, tyle jak ustawodowca dozwala, czyli za 10 m3 kontener 2000 PLN, przy ustawowym stawce max. 2078,33 PLN; pojemnik 240 l = koszt 48 PLN przy max stawce w ustawie 49,89 PLN (popatrzcie jacy wlodarze sa ludzcy), jakby ustawodawca przewidzial 3120 PLN przykladowo za taki najwiekszy kontener to stawka bylaby 3000 PLN. Ludzie martwcie sie, bo nas to nie interesuje. Jak dokonaliscie tychze wyliczen potencjalnych i skad czerpiecie Panstwo (UM RYBNIKA) taka wiedze? Czy Panstwo na czele z Panem Prezydentem myslicie, ze lud jest ciemny i wszystko przyjmie na tzw. "klate" i co powiecie? Nic z tych rzeczy... Konkludujac, podywzszajac nam mieszkancom, czesto biedym ludziom oplaty za smieci niczym nie pokryte (uzasadnienie mowi jednoznacznie, ze generujemy mnie odpadow). Prosze mi powiedziec, co ma z tym wspolnego to powyzsze uzasadnienie p. rzecznik Skupien? Gdzie tu jakakolwiek logika? Chyba nic, bo Pani nie ma zielonego pojecia, ze ilosc odpadow sie zmniejszyla o 5,68%. Skoro tak, to ta cala dywagacja jest wyssana z palca, dot Covida, pracy zdalnej, opakowan, srodkow dezynfekujacych i innych "farmazonow" powyzej wymienionych. Dziekuje za uwage i pozdrawiam, a szczegolnie radnych, Pania rzecznik madra glowe, Pana Prezydenta i jego doradcow, ktorzy wlasnie takie dywagacje podsuwaja mu na talerzu, brawo, tylko tak dalej!

 • ~Marmro 2021-10-14
  09:17:02

  11 0

  Jeśli chodzi o powody podwyżek UM powołuje się min. na zwiększoną ilość odpadów wielkogabarytowych i innych odpadów, które były generowane w firmach, szkołach itp a teraz są generowane w gospodarstwach indywidualnych oraz zabudowie wielorodzinnej. Rozumiem, że po wykonaniu bilansu za 2021 okaże się, że te ilości znów spadły ponieważ sytuacja się normuje jeśli chodzi o pandemię COVID-19. W związku z powyższym rozumiem, że można się spodziewać spadku cen za odbiór odpadów w kolejnym roku ? Proszę o potwierdzenie !!! Jeśli UM się powołuje na takie argumenty to konsekwencją powrotu do normalności powinien być spadek cen w przyszłym roku. Ponadto jeśli chodzi o okres pandemii COVID-19 szereg działalności gospodarczych było zamkniętych przez dobre kilka miesięcy i nie generowało odpadów a opłaty ponosiło !!! Więc coś tu nie pasuje w argumentacji UM.

  Jeśli chodzi o zaproponowane stawki i ich skutki:
  opłata za osobę zameldowaną: wzrost z 25 PLN na 29,5 PLN/m-c - wzrost o 18% (powiedzmy do zaakceptowania)

  nieruchomości niezamieszkałe (firmy)
  kubeł 120 litrów : wzrost z 6,3 PLN na 24,00 PLN - wzrost o 380 % !!!
  kubeł 240 litrów: wzrost z 12,6 PLN na 48,00 PLN - wzrost o 380 % !!!

  Dodatkowo poprzez akcję UM w czerwcu tego roku, zmusiliście Państwo wszystkich przedsiębiorców będących w systemie zbierania odpadów w mieście (nieruchomości mieszane) do zadeklarowania wszystkich frakcji odpadów w ramach selektywnej zbiórki z działalności gospodarczej, mino iż nie wszystkie frakcje powstają w ramach poszczególnych działalności !!!

  I tak dla przykładu w przypadku nieruchomości mieszanej zamieszkałej przez 1 osobą i prowadzonej działalności koszt wywozu odpadów wynosił 99,6 PLN/m-c a po podwyżce wynosić będzie 317,5 PLN/m-c !!! Rocznie to jest koszt 2614,8 PLN !!! Wzrost koszty wywozu odpadów o 318 % !!!

  Tak wysokie podwyżki są skandalem i są nie do zaakceptowania. W ten sposób UM wykończy wszystkich małych przedsiębiorców w mieście. Jeśli te uchwała zostanie przegłosowana w takiej postaci przedsiębiorcom nie pozostanie nic tylko przemyśleć czy opłaca się nadal prowadzić działalność gospodarczą lub przerzucić wzrost kosztów w całości na klientów.
  Życzę Państwu powodzenia podczas wizyty: u fryzjera, w warsztacie samochodowym, sklepiku spożywczym czy też kwiaciarni. Kij ma dwa końce, proszę pamiętać !!!

 • ~majster86 2021-10-14
  10:30:28

  12 0

  ~Fistaszek_inz skąd masz takie dane? jeżeli są prawdziwe to wyślij je do kogoś z opozycji w radzie miejskiej ewentualnie radnego niezrzeszonego , przecież jeżeli dane są prawdziwe to przy najbliższej sesji będzie woda na młyn opozycji.

 • ~ 2021-10-14
  12:17:09

  9 0

  tak Arteks wg ciebie miałem pisać pod różnymi nickami, chwalić się piecem na węgiel, bronić "kopcenia"( ale dziwnie nie potrafisz wskazać gdzie), pochodzić z różnych części Polski, zależnie o tygodnia, a wszystko to powstaje z urojeń w twojej zakompleksionej głowie wynikających z twojej chorej i pełnej jadu nienawiści względem mojej osoby, dlatego ja pokazujesz swoimi wpisami nie przepuścisz okazji by obrzucić mnie stekiem swoich kłamstw, jedynie to ci zostało jak brak ci argumentów a koniecznie chcesz zaistnieć na portalu

 • ~rybnikus 2021-10-14
  17:38:20

  5 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~szymon64 2021-10-14
  19:18:12

  5 0

  "..Z opłat mogą również zostać pokryte takie koszty jak:

  - wyposażenie nieruchomości w pojemniki lub worki do zbierania odpadów komunalnych oraz koszty utrzymania pojemników w odpowiednim stanie sanitarnym, porządkowym i technicznym......,"
  To jakiś żart, dzwoniąc do biura w sprawie dodatkowego kubła na odpady bio, usłyszałem... Jeśli brakuje miejsca, jest możliwość KUPNA w punkcie :( Dodam, że budynek jest wielorodzinny, (w sensie mieszkają w nim obcy dla siebie ludzie) Otrzymaliśmy jeden wspólny mały kosz, a każdy płaci tyle samo za wywóz :( Chodzi o to, że w budynku prywatnym mieszka np. jedna osoba i dostaje 1szt. a u mnie mieszka 10 os. i też mamy jedną sztukę :( I o jakich workach na odpady tu jest mowa ?? Od lat kupuję worki sam :(

 • ~Danuta Kwiatek 2021-10-15
  21:53:48

  1 0

  a moze tak zaczniemy placic od rodziny a nie od osoby , przeciez to jest straszny wydatek np, dla 5 - osobowej rodziny a poza tym kto produkuje te śmieci , przecież nie my ,to wina przedsiebiorców , którzy te opakowania i tym podobne rzeczy produkują , a po cholerę ,,,,,,,,,,,,,,,kiedys pakowalo sie w spożywce do toreb papierowych i wszyscy byli szczęsliwi a teraz ? podobno walczymy z ekologią,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 389