zamknij

Wiadomości

Ulica w Rybniku otrzymała nazwę naszego żużlowego mistrza

2014-06-26, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
Rybniccy radni postanowili uczcić pamięć jednego z naszych najlepszych sportowców, a zarazem dziadka zawodnika ŻKS-u ROW Rybnik – Kacpra Woryny. Wczoraj na sesji Rady Miasta podęli decyzję, by jedna z ulic na Zamysłowie nosiła nazwę „Antoniego Woryny”.

Reklama

- W dzielnicy Zamysłów w okolicy ulicy Niedobczyckiej wznoszone są nowe budynki jednorodzinne, stąd zaistniała potrzeba nadania nazwy powstającej tam ulicy. Stworzy to możliwość właściwego oznaczenia nieruchomości numerami porządkowymi. W dniu 13 stycznia 2014 r. Rada Dzielnicy Zamysłów przyjęła uchwałę […] w sprawie opinii na temat nadania nazwy drodze wewnętrznej. Uchwała ta opiniuje pozytywnie przebieg drogi […] i jednocześnie proponuje nadać jej nazwę „ulica Antoniego Woryny” – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miasta w Rybniku.Powyższa ulica znajduje się między Niedobczycką a Wodzisławską. Uchwała radnych wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2015 roku po jej uprzednim ogłoszeniu w Dzienniku Urzędowym Województwa Śląskiego.

Antoni Woryna był jednym z najlepszych sportowców jakim może pochwalić się nasze miasto. Na początku swojej kariery ścigał się w rybnickim klubie, potem jeździł w Anglii dla Poole Pirates. Był on pierwszym Polakiem, który wywalczył medal w żużlowych Indywidualnych Mistrzostwach Świata. Zdobył dwa brązowe medale (1966 i 1970 rok) w tych rozgrywkach, a także wywalczył pięć krążków na Drużynowych Mistrzostwach Świata w żużlu (2 – złote, 1 – srebrny, 2 – brązowe). Antoni Woryna zmarł w 2001 roku. W jego ślady poszedł wnuk – Kacper Woryna, który już teraz odnosi spore sukcesy.
Oceń publikację: + 1 + 9 - 1 - 1

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~jolaw2 2014-06-26
  16:42:44

  0 38

  Oj te nazwy ulic... aż się w końcu okaże , ze to jednak nie trafione bo upublicznia jakieś zdjęcia taśmy etc.. i znów ludziska polecą do urzędów zmieniać dowody , prawa jazdy konta bakowe...a tak bardzo patrzymy na zachód moglibyśmy także w tej niwie gdzie nazwy ulic są proste tylko główne place się nazywają a reszta to numery koniec kropka .. a tutaj zmiany w zależności czy się patrona uznaje za patriotę

 • ~ 2014-06-26
  18:22:13

  17 0

  Superrrrrrrrrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • ~ 2014-06-26
  19:17:01

  15 0

  Dla mnie bomba :)

 • ~riko 2014-06-26
  23:00:18

  7 0

  SUPER PROPOZYCJA -oby zostala przyjeta ta nazwa- mysle ze wielu wiekowych kibicow zuzla tez bedzie ZA !!!!!!!

 • ~Arteks 2014-06-26
  23:11:57

  8 0

  Ulica Woryny to oczywiście pozytywna nowość bo w przypadku Rybnika nadal mamy PRLowską poprawność. Można tu nadać ulicom nazwy: Sezamkowa, jakiegoś świętego czy lokalnego księdza który w niczym się nie wyróżniał ale nie można nadać nazwie ulicy jakichś zasłużonych dla miasta i regionu postaci niemieckiego czy żydowskiego pochodzenia mimo że dokonali rewelacyjnych rzeczy dla rozwoju miasta. Nie ma w Rybniku miejsca dla upamiętnienia Rogera (dzięki któremu w centrum mamy przepiękny budynek dawnego szpitala), nie ma miejsca dla Donnersmarcka dzięki któremu powstała kopalnia Chwałowice i kilka dzielnic robotniczych, nie ma miejsca dla Braci Haase którzy ufundowali największy w naszym mieście park, nie ma miejsca dla Schneidera projektanta ikony Rybnika czyli naszej bazyliki. Nie ma tu miejsca dla nikogo związanego z niemiecką kulturą mimo, że Rybnik dopiero od 9 dekad jest w Polsce, a poprzednio przez wiele stuleci był miastem związanym z kulturą niemiecką. Dziwne że nawet na ziemiach odzyskanych co raz bardziej docenia się osobistości które coś zrobiły dla tych miast przed 1945 rokiem, a u nas nie, tak jakby nadal trwał PRL i nadal ktoś wkuwał nam różne bzdury o polskich korzeniach i złu jakie wyrządzali niemieccy fabrykanci uciskanemu ludowi pracującemu...

 • ~houek 2014-06-27
  08:58:30

  11 0

  Jak już w temacie żużla jesteśmy to dziwi mnie fakt że na kolejnym rondzie rybnickim postawiono "pędzące rowerki" a na żadnym nie ma podobizny żużlowca wchodzącego w łuk. - najlepsza lokalizacja bylaby przy galerii śląskiej (najbliżej stadionu). Jest wielu fanów żużla w Rybniku, historia tego miasta nierozerwalnie łączy się z żużlem, i powinniśmy się tym szczycić... a na rondach ptaszki, rybki, rowerki. Przecież wlot od Gliwic, aż się prosi żeby powitać napisem np. "ŻKS ROW Rybnik Wita".
  Może troszkę odbiegnę teraz od tematu ale weny dostałem ;]... na ostatnio powstałej drodze w Rybniku (nie pamiętam nazwy-przecina ul.Prostą), można by umieścić wielką podobiznę krecika z czeskiej bajki w hełmie górniczym i z kilofem - frajda dla dzieciaków a i w krajobraz wpasowałby się idealnie. A póki co tworzone są piękne wystroje (wizje) które nie do końca wpasowują się w krajobraz i historię danej części Rybnika.

  aaaa a z nazwą ulicy super pomysł - lepsze to niż Alfonsa Zgrzebnioka ;]

 • ~tommi 2014-06-27
  17:40:59

  0 0

  w tym temacie to chyba najlepszym przykładem nadawania imienia ulic jest Dróżka Profesora Libury, co ten człowiek zrobił złego miastu, że to nadało temu własnie miejscu Jego imię?
  wstyd i żenada, i ten stan jest utrzymywany od dawna.

 • ~obserwathor 2014-06-28
  21:10:39

  1 0

  Arteks, z tą Sezamkową wcale nie było tak łatwo,najpierw votum separatum lokalnego działacza do pomysłu mieszkańców:
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-ma-nowa-ulice,wia5-3266-12437.html

 • ~houek 2014-07-02
  14:04:44

  0 0

  Jak już w temacie żużla jesteśmy to dziwi mnie fakt że na kolejnym rondzie rybnickim postawiono "pędzące rowerki" a na żadnym nie ma podobizny żużlowca wchodzącego w łuk. - najlepsza lokalizacja bylaby przy galerii śląskiej (najbliżej stadionu). Jest wielu fanów żużla w Rybniku, historia tego miasta nierozerwalnie łączy się z żużlem, i powinniśmy się tym szczycić... a na rondach ptaszki, rybki, rowerki. Przecież wlot od Gliwic, aż się prosi żeby powitać napisem np. "ŻKS ROW Rybnik Wita". Może troszkę odbiegnę teraz od tematu ale weny dostałem ;]... na ostatnio powstałej drodze w Rybniku (nie pamiętam nazwy-przecina ul.Prostą), można by umieścić wielką podobiznę krecika z czeskiej bajki w hełmie górniczym i z kilofem - frajda dla dzieciaków a i w krajobraz wpasowałby się idealnie. A póki co tworzone są piękne wystroje (wizje) które nie do końca wpasowują się w krajobraz i historię danej części Rybnika. aaaa a z nazwą ulicy super pomysł - lepsze to niż Alfonsa Zgrzebnioka ;]

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2322