zamknij

Wiadomości

Ul. Skalna: dom pod wodą. Starsza kobieta w szpitalu

2020-06-27, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Mieszkańcy ul. Skalnej w Niedobczycach drżą przy każdej ulewie. Tydzień temu i wczoraj po burzach ich ulica została zalana. Wczoraj pod wodą znalazł się jeden z domów jednorodzinnych. Jego właścicielka musiała zostać przewieziona do szpitala.

Reklama

Przez Rybnik przeszły kolejne burze, a mieszkańcy ul. Skalnej muszą mierzyć się z kolejnymi problemami z tego powodu. Ich ulica znów została zalana, tak samo stało się tydzień temu.

Wczoraj w nocy doszło do dramatu, 86-letnia właściciela domu jednorodzinnego została przewieziona do szpitala. Na jej posesję wdarła się woda. Jej poziom sięgał nawet metra wysokości!

- Mama się źle poczuła. Mocno się przejęła tym, jak woda wczoraj około 21.00 zaczęła się wdzierać. Bardzo szybko wzrastał jej poziom. Widziałem co się dzieje. Przeczuwałem, że będzie katastrofa. Wsiadłem do samochodu i przyjechałem do matki. Od razu trzeba było dzwonić po straż – mówi zmęczony syn 86-letniej kobiety.

Jak dodaje, dom jego mamy był zalewany już 4-krotnie: w 1997, 2010, tydzień temu i teraz.

Na miejscu od wczoraj działają strażacy z OSP i PSP. Przed południem zastaliśmy ochotników z Chwałowic.

- Zostaliśmy zadysponowani po godz. 23.00. Już działał tu jeden zastęp z Rybnika. Przyjechaliśmy i od razu zaczęliśmy sypać piasek do worków. Tworzyliśmy tamę, by woda nie wdzierała się do domu. Lokatorzy byli w szoku, każdy by był na widok takiej tragedii – mówi Zbigniew Kondzielnik, naczelnik OSP Chwałowice.

Strażacy zmieniają się – ci, którzy od wczoraj pracowali na Skalnej, pojechali przed południem do domów odpocząć.

Pani Mirosława Jursza przyjechała wczoraj do swojego syna, który mieszka przy Skalnej.

- Byliśmy wieczorem na urodzinach, chcemy wracać do siebie i nie możemy. Nie dało się przejechać drogą. Wróciliśmy do domu piechotą. To już kolejny raz, gdy dochodzi do podtopienia. Kilkanaście lat temu podnoszono teren, ale to nic nie dało. Woda cały czas stoi, mamy mnóstwo komarów – zauważa.

Nasza rozmówczyni dodaje, że pobliska rzeczka, czy też raczej rów odwadniający znalazł sobie inne koryto, a woda płynie przez łąki.

- Poziom tej rzeczki jest większy niż poziom terenu. Problem ciągnie się już przez lata – dodaje pani Mirosława.

Czy magistrat jest w stanie pomóc mieszkańcom ul. Skalnej? Agnieszka Skupień, rzecznik UM w Rybniku nie ma dobrych wiadomości.

- Niestety, na tym terenie problem będzie wracał. Teren przy rowach odwadniających, będących w zarządzie Wód Polskich, został podniesiony za względu na szkody górnicze. Pomagamy mieszkańcom doraźnie, jednak rozwiązanie tego problemu może przynieść reakcja Polskiej Grupy Górniczej i Wód Polskich – wyjaśnia Agnieszka Skupień.

Do tematu będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 30 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~skuty 2020-06-27 14:28:20

  "Pomagamy mieszkańcom doraźnie, jednak rozwiązanie tego problemu morze przynieść"


  Morze by zapewne przyniosło rozwiązanie, ale to trochę daleko ;)

  35 4
 • ~obserwator444 2020-06-27 14:34:15

  Skuty, morze przyniesie finalnie rozwiazanie jak ta woda do niego splynie ;)

  25 1
 • ~sympatykrybnika 2020-06-27 15:37:55

  Nic dodać, nic ująć, tylko pięć wyrazów – cytat: „za względu na szkody górnicze”.

  33 7
 • ~truman20 2020-06-27 17:04:57

  I co urzędasy robiły przez te lata? Teraz wszyscy ci po kolei, do których sprawa była pewnie zgłaszana wielokrotnie, wszyscy aż po samą "górę" powinni za karę odbudować tej Pani nowy dom za swoje własne pieniądze w innym miejscu za takie zaniedbanie. Może gdyby ponieśli dotkliwą odpowiedzialność, wtedy by zrozumieli, że ich praca to nie piaskownica z zabawkami.

  33 17
 • ~hromqwe 2020-06-27 19:01:31

  Przytoczę słowa polityka partii xxx Trzeba było się ubezpieczyć

  13 6
 • ~hromqwe 2020-06-27 19:11:49

  ~sympatykrybnika Tego typu przypadki zdarzają się nie tylko w rejonach eksploatowanych przez górnictwo .Inteligentny człowiek zapoznał by się z danymi i nie wyciągał pochopnych wniosków .Moje zdanie to zbyt niskie oferty przetargowe obniżają bezawaryjność inwestycji.Jak widać w przetargu na wykonanie Wiaduktu na Żorskiej

  9 8
 • ~Arteks 2020-06-27 19:40:17

  Urząd Miasta mógłby zaproponować tej starszej pani jakieś ładne mieszkanie komunalne, a tą parcelę przejąć i zrobić tam... skwer bo do zamieszkania się taki zalewowy teren zwyczajnie nie nadaje. @truman20 - masz na myśli urzędasów z PGG?

  16 22
 • ~pprywatne 2020-06-27 23:45:54

  Działka była pewnie tania, a teraz płacz. Kto buduje dom w takim terenie?

  5 18
 • ~truman20 2020-06-28 06:40:44

  ~Arteks - ta pani twierdzi, że problem ciągnie się już przez lata, więc przypuszczam, że gdzieś to zgłaszała. Ludzie takie rzeczy raczej zgłaszają do urzędu, czy to miasta czy gminy. Potem sprawa powinna pójść dalej, aż do winowajcy tego problemu, czyli jak jest napisane powyżej PGG. Jeśli sprawa utknęła w martwym punkcie, to UM jako reprezentant obywateli powinien naciskać winowajcę aż do skutku. I przez tyle lat nic się nie ruszyło w temacie? To kto zaniedbał? Szkoda, że nie ma więcej szczegółów, ale to już pewnie zna sama zainteresowana, co i gdzie zgłaszała.

  10 6
 • ~artefaks 2020-06-28 07:38:41

  Nie wydaje mi się żeby nie można było zrobić odwodnienia tego terenu kiedy w okolicy znajdują się duże doliny z potokami. Pludry , Wypandów.
  Na przeszkodzie zapewne stoją prywatne działki
  Warto by było zrobić próg by woda nie napływała od ul. Janasa

  7 5
 • ~arkussinus 2020-06-28 08:07:01

  " Poziom tej rzeczki jest większy(wg mnie- wyższy) niż poziom terenu"- niestety woda w strumykach, rzeczkach, rzekach pod górę/górkę(chyba, że rurami) raczej samoistnie nigdy nie popłynie, ale w ZDP Rybnik(teraz inna nazwa) przez prawie 8 miesięcy nie dało się tego wytłumaczyć. Na szczęście normalni i chętni do pomocy urzędnicy z Katowic i Gliwic nie mieli z tym żadnego problemu i "fachowcy" z ZDP musieli naprawić wykonanego (za publiczne pieniądze, z którymi ci na trochę wyższych stołkach raczej się nie liczą) bubla, w którym właśnie NAKAZALI wodzie deszczowej płynąć pod górkę i zamiast do rury przepustowej część wody wypływała na drogę....może chcieli tak umyć tę drogę?

  9 0
 • ~Sirmario Niewiem 2020-06-28 12:47:06

  Oczywiście współczucie dla starszej pani aczkolwiek przez 13 lat, to sam przekopalbym te rzeczke łopatą dla własnego bezpieczeństwa, skoro UM ma mieszkańców w D ;)

  2 4
 • ~trewq92 2020-06-28 12:54:50

  Główny problem polega na tym, że okoliczny teren był już podnoszony kilkanaście lat temu jako zapadlisko ze szkół. Niestety w mieście Rybnik mieszkańcy dzielnic południowych w ogóle się nie liczą. Kiedy mają ryć pod Północą i Wielopolem miasto idzie do sądu (od razu uprzedzam - nie popieram budowy kopalni). Kiedy Niedobczyce, Niewiadom czy Radziejów się zapadają, miasto klepie plany ruchu PGG bez zastrzeżeń. Widocznie w północnym Rybniku mieszka lepszy sort ludzi. Teren był już podnoszony, a tym czasem powtórka. Dziwnym zbiegiem okoliczności 200 m dalej leci/leciała ściana Marcela. Prawdopodobnie teren ponownie upadł, co było do przewidzenia, ale miasto nie kiwnęło w tej sprawie palcem. Teraz umyli ręce "udzielając doraźnej pomocy". Ale czego innego się spodziewać po obecnej parodii UM. Ten teren bez problemu można odwodnić z racji ukształtowania terenu w stronę Pludry i dalej do Nacyny. Gdyby to było w centrum, pewnie już dawno byłoby to zrobione. A tak na peryferiach w mniemaniu UM nich się zapada i zalewa.

  7 1
 • ~Arteks 2020-06-28 16:37:57

  Jeśli powstanie nowa kopalnia to setki domów w północnych dzielnicach będzie tak zalewanych. @trewq92 - to stereotypowe myślenie bo mi się wydaje odwrotnie. To znaczy wiele dzielnic peryferyjnych jest traktowanych obecnie lepiej niż centrum. Obecnie w centrum możesz spotkać chaszcze, rozwalone śmieci, nie działają fontanny, na Rynku bruk jest zarastany trawą(!), a na deptakach dla pieszych parkuje pełno aut... Zupełny nieład i zapomnienie o tym, że to centrum pracuje w dużej mierze na wizerunek całego miasta. Przykładowo w Niedobczycach widziałem ograniczenia tonażowe tak aby auta nie niszczyły niektórych dróg. Na Rynek i śródmiejskie uliczki może wjechać nawet "Tir"... Prezydent z obecną ekipą może radzą sobie z inwestycjami, może dbają o rozwój rekreacyjny miasta i rozwój dróg, ale Śródmieście jest przez nich olewane. A to, że Nacyna w centrum nie wylewa to zasługa jej dużego koryta i braku szkód górniczych.

  3 8

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1041