zamknij

Wiadomości

Ukraińcy chcą pracować w Rybniku. Ilu podjęło się zatrudnienia?

2022-05-25, Autor: 

Targi Polsko-Ukraińskie w Rybniku miały sens. Wielu spośród obywateli Ukrainy, którzy wybrali nasze na swoją bezpieczną przystań, podejmuje wysiłki, by znaleźć zatrudnienie. Wiemy już, ilu uchodźców znalazło zatrudnienie.

Reklama

Ukraińcy chcą pracować i to zatrudnienie znajdują – taki wniosek płynie z danych, jakimi dysponuje Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku. Jak informuje instytucja, do urzędu wpłynęły 347 powiadomienia o zatrudnieniu obcokrajowców na terenie Rybnika.

Z tej liczby aż 296 dotyczy obywateli Ukrainy. 19 obywateli Ukrainy wyrejestrowano z Powiatowego Urzędu Pracy z tytułu podjęcia pracy, 5 osób z powodu podjęcia pracy w ramach prac interwencyjnych – informuje Dorota Małyszko, Zastępca Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy.

Aktualnie Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku realizuje wnioski na zatrudnienie uchodźców na stanowiska refundowane, w tym: staż dla 38 osób, prace interwencyjne dla 6 osób oraz 5 wniosków na podnoszenie kwalifikacji zawodowych. W czerwcu i lipcu placówka będzie realizować profesjonalny kurs języka polskiego dla 15 bezrobotnych obywateli Ukrainy na poziomie podstawowym A1 + A2.

Aktualnie w rejestrze osób bezrobotnych figuruje 84 obywateli Ukrainy z terenu Rybnika. Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku podejmuje również działania dla osób niezarejestrowanych, zakładając karty osób aktywnie poszukujących pracy. Aktualnie założono 43 karty obywatelom Ukrainy – dodaje Dorota Małyszko.

PUP w Rybniku planuje także kolejne plenerowe wydarzenie w ramach Jarmarku Ofert Pracy przy ul. Rynkowej w Rybniku (20 czerwca). Zorganizowany zostanie również cykl spotkań, podczas których obywatele Ukrainy uzyskają informacje m.in. o:

- formach wsparcia urzędu,
- zasadach rejestracji,
- prawach i obowiązkach osoby zarejestrowanej,
- metodach poszukiwania pracy oraz o ofertach zatrudnienia.

Najbliższe spotkania zostaną zorganizowane na terenie miejsc zbiorowego zakwaterowania uchodźców na terenie Rybnika – 25 maja br. na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej „Południe” oraz 27 maja w Ośrodku Przygotowań Sportowych „Olimpia”.

---

Obywateli Ukrainy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia na terenie Polski wspierają publiczne służby zatrudnienia – w tym Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku. Placówka uruchomiła m.in. punkt konsultacyjny, w którym pomoc znajdą zarówno uchodźcy, jak i pracodawcy chcący zatrudnić uciekających przed wojną Ukraińców. Pomoc w poszukiwaniu pracy, informacje o ofertach pracy, organizacja polsko-ukraińskich targów pracy – to część z katalogu podejmowanych działań, które wspierają naszych sąsiadów zza wschodniej granicy w poszukiwaniu zatrudnienia.

Oceń publikację: + 1 + 33 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~deuter 2022-05-25
  23:01:18

  46 10

  Patrząc na ilość łapek w dół widać że wielu się nie podoba że są ludzie którym chce się pracować.... Nieroby dalej będą się żalić że pracy nie ma a tak w ogóle to im się należy a i 500+ to dzisiaj już za mało....

 • ~Arteks 2022-05-25
  23:50:44

  26 36

  @deuter - no bo przecież dla Ferdków forumowych nie ma pracy... ;P Ukraińcy pokazują też przykład, że można pracować i dojeżdżać wszędzie komunikacją publiczną. Co ciekawe niektórzy komentatorzy wykluczają taką opcję i się dziwią - jak to można bez auta... No i Ukraińcy to mieszczuchy co widać codziennie jak chętnie wypełniają Rynek, deptaki, parki, knajpy. Będą wdzięczni, że mogą zamieszkać w Rybniku. :)

 • ~jolaw2 2022-05-26
  08:35:19

  40 22

  Ukraina nie jest cała objęta wojna tak np jak Syria lecz ludzie uciekający ze wschodu np do Lwowa muszą tam płacić za wynajem mieszkania ( który w związku z tą migracja wzrósł trzykrotnie ) i oczywiście za wszystko inne więc chyba lepiej do pl przyjechać gdzie wszystko jest za darmo. Widać że ich rodacy nie są tacy wspaniałomyślni

 • ~Dador 2022-05-26
  11:50:32

  23 5

  ~jolaw2
  Dobrze, że są jeszcze osoby, które trzeźwo patrzą na obecną sytuację. Tak ode mnie, to korzystam z pewnej apki, gdzie ludzie na całym świecie udostępniają dane online. Jeśli chodzi o Ukrainę, to faktycznie rejony Donieckie i Ługańskie "zgasły" jakiś czas temu i danych brak. Za to w okolicach Mariupola pojawiły się po długiej przerwie. Te dane pokazują, że ok. 80% terytorium UKR działa normalnie (rejony Kijowa, Charkowa również). Faktycznie problem jest na wschodzie. Większości się wydaje, że tam cały kraj jest objęty konfliktem, ale to nieprawda. Gdyby porównać do Polski, to dajmy na to, że lubelskie i podlaskie są pod okupacją, reszta kraju żyje względnie jak dawniej. Acha, jak ktoś ma problem ze sprzedażą auta, to znieśli cła i akcyzy w UKR i na wschód ciągną tysiące autolawet. Się nie ma co dziwić zatem, że u nas używki drożeją szybko. Rynek jest drenowany. Ot, plusy i minusy wojny.

 • ~MArudzia 2022-05-26
  17:21:36

  12 0

  Do redakcji:
  Czy można się dowiedzieć ile osób z Ukrainy mieszka/przebywa na terenie naszego powiatu, i ile osób z nich pracuje.

 • ~jolaw2 2022-05-26
  17:32:44

  4 0

  Minusy przy moim komentarzu

 • ~jolaw2 2022-05-26
  17:34:10

  10 0

  Nie dali mi dokończyć zdania...więc minusy przy moim komentarzu lub nawet usunięcie go przez administratora nie zmienia prawdy...ona i tak jest

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1767