zamknij

Biznes

Udogodnienia dla zatrudniających bezrobotnych

2009-06-17, Autor: 
Są zmiany w przepisach regulujących zatrudnianie bezrobotnych i korzystanie ze środków na tworzenie nowych miejsc pracy – informuje Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku.

Reklama

O aktualnych zasadach korzystania ze środków z Funduszu Pracy można było się dowiedzieć na spotkaniu dla przedsiębiorców „Przy kawie”, który zorganizowała Izba Przemysłowo – Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego.

 

- Najważniejsza zmiana dotyczy korzystania ze środków na tworzenie nowych miejsc pracy. Dotychczas było tak, że przedsiębiorca wykorzystujący dotację musiał utrzymać ogólną liczbę miejsc pracy w firmie, co było dużą uciążliwością. Teraz ma jedynie obowiązek utrzymania miejsc pracy stworzonych dzięki dotacji – wyjaśnia Teresa Bierza - dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku.

Specjaliści z urzędu pracy zachęcają również do korzystania z innych form wsparcia dla przedsiębiorców. Do wzięcia są np. pieniądze na szkolenia. - Dostępne są środki na szkolenia nie tylko na zwiększenie szans zatrudnienia dla bezrobotnych, ale również dla pracowników, aby uchronić ich przed utratą pracy – mówi Grzegorz Gołąbek – kierownik działu do spraw poradnictwa i rozwoju zawodowego.


Najwięcej pieniędzy jest na szkolenia dla osób powyżej 45 roku życia. Przedsiębiorcy kierujący pracowników na szkolenie mogą uzyskać dofinansowanie w wysokości nie przekraczającej 300% przeciętnego wynagrodzenia. Oznacza to, że mogą być refundowane nawet drogie szkolenia kosztujące po kilka tysięcy złotych. Za pośrednictwem urzędu pracy można na przykład uzyskiwać kwalifikacje spawacza, kierowcy, magazyniera, a nawet do pracy w tak nietypowych zawodach jak fryzjer dla psów.


Szczegółowe informacje o dostępnych instrumentach wsparcia dla przedsiębiorców z Funduszu Pracy można uzyskać w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rybniku lub pod numerami telefonów: 032 422-60-95, 422-16-23

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~dizers 2009-06-17
  13:31:49

  0 0

  Pani Tereso ,jak domniemam jest Pani mądrą wykształconą osobą z długoletnim doświadczeniem ... itd ,podjęła by sie Pani pracy za 1276 zł brutto ?? mając na utrzymaniu żonę dwójkę dzieci !!!! podstawowe koszty miesięczne w okolicach 900-1000 zł !!! Pytanie: "ile zostaje na życie ?? " Moim zdaniem powinno się zlikwidować urzędy pracy lub je przekształcić ,niestety ale one nic nie dają a napewno nie dają pracy.Jeśli ja słyszę że po 12 lata pracy w jednym zakładzie przychodzę do UP i dostaję 560 zł to nie wiem czy śmiać się czy płakać !!!!! Wiem jak w moim byłym zakładzie pracy robiono ... przyszedł gość z UP dostawał "kasę" ,UP dopłacał a po 2-3 miesiącach sru i następny ... Człowiek pozbawiony pracy jest niestety nikim i napewno UP mu w tym nie pomoże !!!!

 • ~jondek 2009-06-17
  14:06:50

  0 0

  dizers- jak by Ci zależało na rodzinie to byś pracował za te pieniądze. Ale pewnie ty wolisz iść do opieki społecznej i tam się żalić, zamiast iść do pracy. Kombinatorze jeden.

 • ~KeRim 2009-06-17
  15:21:26

  0 0

  Oczywiście, lepiej nic nie zarobić niż pracowac za 1300zł brutto.... Tak własnie myśli większa część bezrobotnych. I dlatego tez tyle ich jest.. Dobry przykład: Lato 2008, chyba lipiec. Wpada do UP, w którym była masa ludzi człowiek i od progu krzyczy: Panowie! Potrzebni ludzie na budowę!! 1600zł do ręki! Wypłacam tygodniówki! Wiecie ilu ludzi wstało? NIKT! Ani jeden człowiek nie ruszył się z miejsca nawet!! Więc ja się pytam - po co Ci ludzie chodzą do tego UP? Taka własnie polityka jest. Ja się tylko cieszę, że dla bezrobotnych nie ma takich warunków jak na zachodzie...

 • ~dizers 2009-06-17
  16:26:42

  0 0

  oczywiście buraki buraczane że szukam pracy !!! ale póki jej nie mam to chce żeby Państwo które przez kilkanaście lat pracy utrzymywałem pomogło mi chociaż przez jakiś czas !!! nie kwotą 560 zł tylko taką która pozwoli mi opłacić wszystkie opłaty ,przynajmniej opłaty !!! niech to jest np połowa poprzedniego wynagrodzenia przez jakiś okres czasu ... zresztą i tak nie zrozumiecie !

 • ~extremator82 2009-06-18
  08:22:22

  0 0

  ~dizers - Zgadzam się !!! Nie chcę obrażać ludzi pracujących w PUP, czy innych urzędach, ale popatrzcie tak obiektywnie na co komu tyle urzędniczych etatów ?? Polska, ba, Europa to jeden wielki biurokratyczny moloch !!! Trzeba Kilku ludzi w urzędzie, żeby dostać zezwolenie na wykopanie głupiego kwiatka z ogródka, a jeśli jakiś urzędnik z USkarbowego nałoży niesłuszną karę na właściciela firmy to nic mu nie można zrobić !!! Myślę, że powinniśmy dalej ślepo patrzeć w stronę Unii i czekać, aż z łaską sypnie nam pare groszy na nowe urzędy> A jeśli chodzi o np. PUP w Tychach - parę lat temu otrzymał kilkaset tysięcy złotych na wewnętrzne szkolenia mające na celu polepszenie ich relacji z petentami (Informacja 100% pewna). Więc, czy to ja jestem nienormalny czy system w którym przyszło nam żyć ???????????????????? Za te pieniądze można by otworzyć kilka dobrze wyposażonych firm, ale po co ? Przecież Pani Krysia i Zosia muszą wiedzieć, że powinny być uprzejme i miłe, bo przecież takich rzeczy w domu się nie nauczyły !!! LUDZISKA !!!

 • ~werkk 2009-06-18
  09:27:10

  0 0

  I wygląda to tak że kilka cwaniaków prowadzących firmy np zatrudniające krawcowe ma połapane w urzędzie i co 3 miesiące wymieniają pracownice korzystając z różnego rodzaju przywilejów UP.

 • ~dizers 2009-06-18
  20:40:18

  0 0

  cały ten UP to porażka !!! Cała rejerstacja w UP jest normalnie jak trauma,upokorzenie nie mówiąc o nieuprzejmych paniach które tam pracują i wniosku w którym musisz opisać wszystko co robiłeś w życiu,co z kim i dlaczego !!! I ta tablica z numerkami jak za Gomułki czy Gierka !!!! Na dzień dobry traktują cię jak nieroba obiboka który nie chce pracować tylko żerować na państwie.Powiedźmy sobie szczerze w UP roboty nie znajdziesz !!! Od początku wciskają byle co byle tylko wpisać na listę a jak odmówisz to wróg numer 1 !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Oczywiście możesz iść na kurs krawcowej,magazyniera,operatora wózka widłowego...motorniczego tramwaju czy coś ... oczywiście nie za darmo ,bo pomimo tego że jest on darmowy to i tak nalezny zasiłek zostanie pomniejszony.Ciesze się że są szkolenia itp ale to ZA MAŁO i tak to nie pomniejszy bezrobocia !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Napewno lepiej było by gdyby nasz kochany Prezydent F.pomyślał o mieszkańcach i pomógł stworzyć nowe miejsca pracy (nie poprzez markety) a nie chwalił się nagrodami medalami dyplomami .......

 • ~krokoss 2009-06-19
  08:31:57

  0 0

  @kerim85 link do youtube albo nic nie było

 • ~BzK 2009-06-19
  09:59:49

  0 0

  "Oczywiście, lepiej nic nie zarobić niż pracowac za 1300zł brutto" Przepraszam Cie bardzo ale dlaczego ludzie mają za tyle pracować? Młodzi ludzie nie są wstanie przenieść się na swoje za takie pieniądze, inni nie są wstanie utrzymać rodziny i wola pracować na czarno. Przez takie traktowanie młodzi wyjeżdżają bo tu nie ma perspektyw na normalny start, trzeba z zachodu przywieźć gotówkę na własny interes, bo z urzędu też nie dostaną bo nie ma wkładu własnego i tu koło się zamyka. Kerim85 1jak 1600 netto to na okres wakacyjny ;) mogę się zatrudnic :] podaj emaila ;)

 • ~ 2009-06-19
  10:31:17

  0 0

  PUP to uprzejmość na poziomie recydywy - nigdy więcej!

 • ~slmen 2009-06-25
  18:23:26

  0 0

  o jakich dofinansowaniach tu mowa? tydzień po opublikowaniu informacji już nie było środków i wszystkie wnioski rozpatrywano negatywnie, to jakaś farsa, była chyba już ustalona z góry lista firm "zaprzyjaźnionych" które w tym samym dniu otrzymały dofinansowanie na zatrudnienie swoich zięciów, szwagrów i koleżków. Całością pracy PUP powinien zainteresować się prokurator.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5258