zamknij

Kultura, rozrywka i edukacja

Uczniowie I LO będą odkrywać historię powstań śląskich. Założyli specjalną grupę

2018-01-31, Autor: 

W I Liceum Ogólnokształcącym w Rybniku zawiązała się nowa grupa, którą tworzą uczniowie i nauczyciel historii. Nosi nazwę „Szlakiem Powstań Śląskich”. Jej uczestnicy chcą odkrywać bogatą historię lat 1919-22.

Reklama

„Szlakiem Powstań Śląskich” to projekt edukacyjny realizowany od grudnia 2017 roku przez grupę uczniów I LO i Dariusza Jądro - nauczyciela historii. Jego inauguracji towarzyszyła muzealna wystawa poświęcona Alfonsowi Zgrzebniokowi - przywódcy I i II powstania śląskiego oraz jubileusz I LO. Głównym celem projektu jest propagowanie i szerzenie wiedzy o powstaniach śląskich, głównie wśród młodzieży.

Członkowie grupy odwołują się do szeroko rozumianej tradycji powstańczej. - Lokalizujemy ważne miejsca związane z wydarzeniami lat 1919-22, staramy się je w nowoczesny sposób upamiętnić, dzielimy się zdobytą wiedzą w przestrzeni internetowej. Planujemy już własny film i wyjście z projektem poza ramy szkoły - zapowiada Dariusz Jądro.

Po feriach grupa chce zorganizować dla wszystkich chętnych licealistów i gimnazjalistów jednodniową wycieczkę do multimedialnego Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach. Planowane jest również odwiedzenie miejsca, które stało się inspiracją dla kontrowersyjnego filmu fabularnego pt. „Zgoda” w reżyserii Macieja Sobieszczańskiego.

- O powstaniach można mówić na różne sposoby. Ta forma jest naszą własną i jest jak kreowanie marki. „I LO Powstańcy” to bowiem coś więcej, niż napis na koszulce - to ludzie! Spotykamy się, działamy i to ma sens nie mniejszy niż zdobywanie ocen. Nasza działalność jest wolontariatem podejmowanym we współpracy z rybnickim muzeum. Jeśli jednak oprócz certyfikatu wolontariusza:
- wierzysz w to, że w naszej historii jest jeszcze coś do odkrycia i możesz to zrobić…
- lubisz przebywać w gronie ludzi aktywnych i kreatywnych (w tym pasjonatów)…
- znasz się na nowoczesnych technologiach i potrafisz robić z nich dobry użytek…
- jesteś zdania, że szkoła to nie tylko szkoła…
Zacznij od polubienia nas na Facebooku! A potem zostaw kontakt. Na pewno się odezwiemy - zapraszają w swoje szeregi członkowie grupy.

Więcej informacji o grupie „Szlakiem Powstań Śląskich” znajdziecie TUTAJ.

Zobaczcie zwiastun projektu:

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (1):
  • ~Mael 2018-01-31
    09:13:33

    27 2

    aka to historia.
    Odwróćmy sytuację: plebiscyt 20 marca 1921 roku Polska wygrywa na całym obszarze plebiscytowym w stosunku 60 do 40 % , a w mieście Rybniku w stosunku druzgocącym 71 do 29. Po ogłoszeniu wyników Niemcy nie przyjmują woli Górnoślązaków, a chwytają za broń, siłą narzucają społeczeństwu swoje warunki zagarniają cały uprzemysłowiony Górny Śląsk w granice Niemiec.
    Polska historia oceniła by to jako rebelię i grzmiała do dzisiejszego dnia że było to chamstwo i przekręt stulecia na Górnym Śląsku.

    W wyniku śląskiej rebelii rybniczanie musieli pogodzić się z niesprawiedliwością i podporządkować przyjeżdżającym na bogaty niemiecki Śląsk za chlebem Polakom.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5295