Zgodnie z decyzją Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego zamiejscowe ośrodki naukowo-dydaktyczne kończą w tym roku swoją działalność albo przemieniają się w samodzielne wydziały uczelni wyższych. Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach (o czym pisaliśmy TUTAJ) nie opuści Rybnika. - Jesteśmy tutaj od 12 lat i fantastycznie się zadomowiliśmy. Do tej pory kształciliśmy studentów w ramach formuły zamiejscowego ośrodka naukowo-dydaktycznego. W tym roku zrobiliśmy rewolucję, zorganizowaliśmy samodzielny wydział w Rybniku, który ma na cel podniesienie jakości kształcenia – mówił kilka miesięcy temu dr inż. Tomasz Zieliński, adiunkt na Wydziale Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego.
Tym samym jest to piąty wydział należący do katowickiej uczelni. W tej chwili funkcjonują:
- Wydział Ekonomii;
- Wydział Zarządzania;
- Wydział Finansów i Ubezpieczeń;
- Wydział Informatyki i Komunikacji.
Nowy wydział w Rybniku ma być przede wszystkim otwarty na lokalny biznes. - Prowadziliśmy rozmowy z przedsiębiorcami i władzami miasta. Zdecydowaliśmy, że trzeba iść w tym kierunku. Uważam, że nowy wydział będzie bardzo ważny dla regionu – dodał dr inż. Tomasz Zieliński.
Rybniccy studenci mogliby liczyć na 3-miesięczne praktyki oraz ponad połowę zajęć mierzonych punktami ECTS (Europejski System Transferu Punktów – przyp. red). Uniwersytet Ekonomiczny chce również zatrudnić praktyków związanych z rachunkowością i bankowością. – Na początku zamierzamy uruchomić dwie specjalności: rachunkowość małych i średnich przedsiębiorstw oraz inwestycje przedsiębiorstw i gospodarstw domowych – tego potrzebuje region – wyjaśnił nasz rozmówca. Wiodącym kierunkiem nowej jednostki ma być natomiast: Finanse i Rachunkowość.
Docelowo władze uczelni chcą wprowadzić w Rybniku system boloński, a więc 3-letnie studia licencjackie i 2-letnie magisterskie. - Będziemy też dążyć do współpracy z Opawą lub Ostrawą. Marzy mi się, by Rybnik wyróżniał się wspólnym dyplomem dwóch uczelni. Mamy fantastyczną przewagę w lokalizacji w porównaniu z Katowicami. Jest to ogromna szansa, by stworzyć tutaj pomost polsko-czeski – mówił dr inż. Tomasz Zieliński.
Nowy wydział rozpocząłby swoją działalność w październiku tego roku, docelowo mogłoby w Rybniku studiować około 300 osób (200 studentów na studiach dziennych, 100 – niestacjonarnych). – Ci natomiast, którzy rozpoczęli studia w formule ROND-u uczą się dalej aż do wygaśnięcia w 2017 roku – powiedział nasz rozmówca.
Politechnika Śląska również stara się o powstanie jednostki dydaktycznej na prawach wydziału. - Jednostka podstawowa Politechniki Śląskiej o nazwie Centrum Naukowo-Dydaktyczne „Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku” jest w fazie organizacji. Będą prowadzone w niej studia stacjonarne I stopnia na kierunku zarządzanie i inżyneria produkcji. Rekrutacja na nie odbywa się na razie na Wydziale Organizacji i Zarządzania. Na studiach tych na najbliższy rok akademicki mamy przygotowanych 120 miejsc – wyjaśnił Paweł Doś, rzecznik Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Zarządzanie i inżyneria produkcji ma profil praktyczny, a zajęcia będą prowadzone w budynkach rybnickiego kampusu.
Studia stacjonarne (SI):
- czas trwania studiów – 4 lata/8 semestrów
- uzyskany tytuł – inżynier
- kryteria przyjęć:
- dla absolwentów liceów ogólnokształcących, którzy zdawali „nową maturę” w 2015 r.: matematyka (poziom podstawowy) z egzaminu maturalnego jako przedmiot główny oraz przedmiot dodatkowy (poziom rozszerzony) do wyboru: matematyka, fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka,
- dla absolwentów liceów ogólnokształcących, którzy zdawali „nową maturę” w 2014 r. i w latach wcześniejszych oraz dla absolwentów techników w 2015 r. i w latach wcześniejszych: matematyka (poziom podstawowy) z egzaminu maturalnego jako przedmiot główny oraz przedmiot dodatkowy do wyboru: matematyka rozszerzona lub (poziom podstawowy bądź rozszerzony) fizyka z astronomią, chemia, biologia, informatyka,
- kandydatom, którzy zdawali stara maturę, oceny ze świadectwa dojrzałości z przedmiotów wymaganych przy rekrutacji zostaną przeliczone na punkty (patrz tabela na str. 65 Informatora dla kandydatów na studia w roku akademickim 2015/2016). Pod uwagę brana jest ocena z egzaminu dojrzałości pisemnego lub w razie jej braku ocena końcowa z przedmiotów i zajęć obowiązkowych.
Studia niestacjonarne – tryb zaoczny (NZI):
- czas trwania studiów – 4 lata/8 semestrów
- uzyskany tytuł – inżynier
- kryteria przyjęć – zasady przyjęć jak na studia stacjonarne
Kwalifikacje absolwenta po ukończeniu kierunku:
Absolwenci po ukończeniu studiów posiadają kwalifikacje z zakresu logistycznego przygotowania produkcji oraz wykorzystania technik komputerowych do wspomagania prac inżynierskich, umiejętności określenia, zaprojektowania i wykonania odpowiednich usług, a także założenia własnego przedsiębiorstwa. Kompetencje zdobyte w trakcie trzymiesięcznej praktyki pozwalają na szybkie dostosowanie się do wymogów pracy w przedsiębiorstwie o dowolnej wielkości.
W ramach specjalności „Inżynieria infrastruktury budowlanej i środowiskowej” absolwent posiada m. in. kwalifikacje w zakresie projektowania i wykonawstwa obiektów kubaturowych i inżynierskich, modernizacji i renowacji obiektów budowlanych, a także proekologicznego rozwiązywania zagadnień budowlanych.
W ramach specjalności „Inżynieria elektryczna” absolwent posiada m.in. kwalifikacje w zakresie projektowania, konstruowania i eksploatacji sieci, instalacji i stacji elektroenergetycznych, budowy i eksploatacji urządzeń technologicznych zasilanych energią elektryczną, projektowania, programowania i aplikacji mikroprocesorowych układów sterowania oraz racjonalnego wykorzystania energii elektrycznej.
W ramach specjalności „Inżynieria energetyki komunalnej” absolwent posiada kwalifikacje w zakresie: prowadzenia doradztwa technicznego z zakresu energetyki dla urzędów miast i gmin, monitorowania i atestowania obiektów komunalnych oraz współpracujących z nimi urządzeń i instalacji ciepłowniczych, chłodniczych i klimatyzacyjnych, nadzorowania robót związanych z wykonawstwem urządzeń energetycznych i instalacji komunalnych, nadzorowania, wykonania i kierowania eksploatacją urządzeń i instalacji związanych ze składowaniem i zagospodarowaniem odpadów.
W ramach specjalności „Inżynieria telekomunikacji” absolwent posiada kwalifikacje w zakresie programowania w języku Java, projektowania telekomunikacyjnych układów mikroprocesorowych, układów analogowych, cyfrowego przetwarzania sygnału, a także konfigurowania lokalnej sieci komputerowej, dbałości o bezpieczeństwo lokalnej sieci komputerowej i zaprojektowania budżetu mocy łącza radiowego.
Absolwenci wszystkich specjalności mogą podjąć studia II stopnia na odpowiednich dla wybranych specjalności wydziałach Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Tagi: Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach, Politechnika Śląska, nowy wydział, studenci w Rybniku, Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego, Centrum Naukowo-Dydaktyczne „, Centrum Kształcenia Inżynierów w Rybniku”
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Quiz: 12 śląskich słówek, które powinieneś znać
36796Skandal w szpitalu. 246 osób z rodzin lekarzy i pielęgniarek zaszczepionych poza kolejką!
32061Ordynator pediatrii też z wypowiedzeniem. „Oddział przestanie funkcjonować”
31415Trumna w sanepidzie. Policja ostro potraktowała mężczyznę na oczach dziecka
28912Mandat za spacer z psem? Tak, i to niemały
27793Mandat za spacer z psem? Tak, i to niemały
+171 / -35Jak działa ogrzewanie na podczerwień i gdzie warto je zastosować?
+157 / -49Będzie kaucja za butelki szklane i PET
+112 / -6Ordynator pediatrii też z wypowiedzeniem. „Oddział przestanie funkcjonować”
+107 / -24Nowe obostrzenia: abp Skworc wydał zarządzenie na Wielki Tydzień i święta
+115 / -38Co się dzieje w WSS nr 3 w Rybniku? Rezydenci też dostają wypowiedzenia!
71Rok temu otwarto Drogę R-P do Żor. A co z odcinkiem do Niewiadomia?
67Ewa Fica: szpital musiał się zadłużyć. Straty za poprzednie lata to ponad 171 mln zł!
44Trumna w sanepidzie. Policja ostro potraktowała mężczyznę na oczach dziecka
43Skandal w szpitalu. 246 osób z rodzin lekarzy i pielęgniarek zaszczepionych poza kolejką!
38Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert