zamknij

Wiadomości

Uczciwość nie popłaca? II LO zgłosiło przeciek z olimpiady. Teraz czuje się ukarane

2014-11-25, Autor: bf
Rywalizacja ma wtedy sens, kiedy przebiega na tych samych warunkach. Uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku mieli przystąpić do olimpiady z języka angielskiego, ale jeden z uczniów znalazł wcześniej odpowiedzi w internecie. Organizator olimpiady nie odwołał jednak testu. Dlaczego?

Reklama

Uczciwość nie popłaca

W piątek 17 listopada o godzinie 9.00 miał się odbyć I etap olimpiady z języka angielskiego. Do testu przystąpiło około 1000 szkół i blisko 20 tysięcy uczniów w całej Polsce. Jest to o tyle ważna olimpiada, o ile bycie jej laureatem czy finalistą daje wymierne korzyści dla uczniów: zwolnienie z egzaminu maturalnego, a także zdobycie indeksu na dowolnie wybraną uczelnię.

O najwyższe miejsca zamierzali powalczyć także młodzież z II Liceum Ogólnokształcącego w Rybniku. Nikt jednak nie spodziewał się, że po sieci krążą już odpowiedzi na pytania, które mieli dopiero ujrzeć. - Rano, kiedy do szkoły przyszła nauczycielka języka angielskiego - Beata Kocjan, podszedł do niej uczeń Adam Kucz, który stwierdził, że już poprzedniego dnia wieczorem na stronie organizatora można było zobaczyć test wraz z odpowiedziami. Nauczycielka popatrzyła na przygotowany wcześniej zestaw i niedowierzała. Adam mówił po kolei co trzeba zrobić, aby dostać się do strony z odpowiedziami – wyjaśniła Maria Malinowska, dyrektor II LO.

Dalsze wydarzenia potoczyły się już w przyśpieszonym tempie. – Zadzwoniliśmy do głównego organizatora olimpiady – Wyższej Szkoły Języków Obcych w Poznaniu. Pani Danuta Trawczyńska stwierdziła, że niemożliwe jest to, by do internetu wyciekł klucz odpowiedzi i jesteśmy pierwszą szkołą, która zgłasza tego typu incydent – dodała Maria Malinowska.

Efekt rozmów z WSJO w Poznaniu był taki, że rybnicka szkoła odsunięta od I etapu. – Nasi uczniowie pisali 19 listopada inny test. Uważam jednak, że olimpiada w Polsce powinna być wstrzymana, bo nie wierzę, by inni uczniowie nie dotarli do klucza odpowiedzi. Jestem dumna z naszej młodzieży, że jest taka uczciwa, przecież mogli się wymienić kluczami i napisać test na maksimum punktów. Niestety, wygląda na to, że uczciwość nie popłaca – powiedziała dyrektor liceum.

W jaki sposób Adam Kucz zapoznał się z kluczem odpowiedzi? - Chciałem sprawdzić zestawy pytań z poprzednich lat i wszedłem na stronę organizatora. Znalazłem tam „Zestaw 39” z tego roku wraz z kluczem odpowiedzi. Nie chciałem wierzyć, w to, co widzę. Potem przyszła myśl, że przecież nie mogę teraz tego napisać. Zgłosiłem na następny dzień ten fakt nauczycielce – wyjaśnił uczeń II LO.

Rzadko kiedy zdarza się, by postąpić w taki sposób co Adam Kucz. Przecież mając przy sobie klucz odpowiedzi, możemy być pewni zwycięstwa w I etapie olimpiady. - Znając odpowiedzi nie było wyzwania, nie na tym polega przecież sens olimpiady. Z resztą nasz późniejszy test był o wiele łatwiejszy. Byłem jednak zdziwiony, że organizator nie odwołał testu – dodał Adam Kucz.

WSJO w Poznaniu potwierdza: „było włamanie na serwer”

Co na to Wyższa Szkoła Języków Obcych w Poznaniu? Jakie czynności mają zamiar podjąć organizatorzy olimpiady? Danuta Trawczyńska wyjaśniła, że przerwanie ogólnopolskiego testu było niemożliwe. – Informacja o przecieku w sieci dotarła do mnie o godzinie 8.45, czyli 15 minut przed rozpoczęciem olimpiady. Owszem, zastanawiałam się nad tym, by odwołać test, ale przecież przystępowało do niego około 20 tysięcy uczniów z blisko 1000 szkół. Dlatego jedynym sensownym rozwiązaniem okazało się wstrzymanie testu w Rybniku, zabrakło czasu na odwrót – wyjaśniła Danuta Trawczyńska.

Organizatorka olimpiady przyznała też, że stało się dotąd coś niespotykanego. - Nasz informatyk potwierdza, że ktoś się włamał na serwer i zmienił opcje dostępu. Były widoczne ślady włamania. System działał przez 5 lat i jak dotąd nie mieliśmy żadnych alarmów o kłopotach w jego funkcjonowaniu. Jednakże, żeby uchronić się w przyszłości od podobnych sytuacji, będziemy pracowali już w oparciu o nowy system – zapowiedziała Danuta Trawczyńska.

Czy ogólnopolska olimpiada z języka angielskiego powinna zostać wstrzymana? Jak myślicie?

Oceń publikację: + 1 + 52 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~ 2014-11-25 16:07:21

  Jak mamy teraz uczyć młodzież uczciwości ? Chciał dobrze i został ukarany. Zastanawiam się czy jest coś jeszcze w Naszym Kraju co nie zostało sfałszowane? Wybory teraz olimpiada. Według mnie powinno się wstrzymać olimpiadę ,zmienić test ( np.kolejność zadań ,żeby klucz odpowiedzi nie pasował) i rozpocząć od nowa. Jeżeli się okaże ,że Rybniczanie zdobędą wysokie miejsca to ich przeciwnicy mogą powiedzieć "a Ci z Rybnika mieli łatwiejsze testy "

  45 0
 • ~Escape 2014-11-25 16:29:04

  zamiast sie uczyc siedzial w internecie :)
  a tak na poważnie, kolega wyżej ma 100 % racji co to pomysłu o kolejności zadań.

  2 1
 • ~ 2014-11-25 17:36:44

  Z całym szacunkiem do szkoły której skończyłem :) . Myślę że nie warto angażować się w olimpiady organizowane przez prywatne uczelnie. Widać jakiej jakości jest ta szkoła, która nie potrafi ochronić wrażliwych danych na swoich serwerach. Bajeczka o systemie który przez 5 lat działał niezawodnie jest dla mnie po prostu śmieszna, bo akurat w sektorze IT dobre zabezpieczenia dość szybko się deaktualizują i jeżeli uczelnia nie dba o takie podstawowe w dzisiejszych czasach rzeczy, to po co w ogóle się angażować?
  Poza tym, dzisiaj dostanie się na studia nie jest już jakimś problem, a wręcz przeciwnie - brakuje studentów i to nawet na państwowych renomowanych uczelniach ...

  18 0
 • ~jurempus 2014-11-25 20:07:15

  poco się odzywał ta dzisiejsza młodzież...kiedyś to każdy na takie coś czekał po kumplach się posyłało i każdy zdawał i nawet nauczyciele się nie kapneli a teraz ehhhh co to sie dzieje...ale chłopak uczciwy nie powiem powinni go całowac po rękach że wykrył problem a nie go oskarżac na jego miejscu pokaał bym im środkowy palec i wyzwał od goroli

  9 0
 • ~roy 2014-11-25 21:31:50

  ciekawe jakie były te ślady włamania.... pewnie wrzucał hurtem i zapomniał przestawić 755 :p ja nie mogę, kitują ludziom tak, że szkoda gadać, powinno się wstrzymać olimpiadę aby zachować pozory rzetelności, wstyd. Ziomek uczciwy ale wygląda na kujona ;) tak na marginesie "This is POland" na przyszłość wykorzystaj przewagę i olej wzniosłe frazesy, nikogo to nie obchodzi jak widać...

  11 0
 • ~qwer 2014-11-25 22:25:01

  Tak jak na wiejskiej.Przykład idzie z góry.

  12 0
 • ~luka1210 2014-11-25 22:38:55

  po co się wychylali ale barany trzabyło cicho siedziec :) teraz wkówac

  0 17
 • ~Anna P 2014-11-26 07:00:34

  Ty z pewnością nie wkuwałeś...

  14 0
 • ~Acalc79 2014-11-26 08:42:31

  Marek Twardowski: Kolejność zadań ma małe znaczenie, bo w większości nie są to zadania a/b/c/d, a krótkie zadania otwarte.

  ~Escape: A gdzie się uczy jak nie w internecie? Dla mnie już od jakiegoś czasu jest to podstawowe źródło wiedzy. (khanacademy, MIT OpencCourseWare, edX, ...)

  ~roy: Jeśli rzeczywiści było włamanie, to dziwi mnie, że nie odwołali olimpiady, ponieważ w takim razie co najmniej jedna inna osoba miała dostęp (włamywacz), ale moim zdaniem wyglądało to, jakby test z kluczem wrzucili do złego folderu bez żadnych zabezpieczeń, szczególnie, że po zgłoszeniu zmienili oni jedynie folder, w którym test dało się znaleźć, a dopiero teraz, kiedy trafiło to do mediów, całkowicie zdjeli je ze strony.
  Na kujona może i wyglądam, ale stosując definicję słownika pwn: "uczący się pilnie, ale bez zrozumienia, na pamięć" z pewnością nim nie jestem, nie potrafię zapamiętywać rzeczy bez ich rozumienia.
  Co do "wzniosłych frazesów", nie widzę innego logicznego systemu wartości sprzyjającego pożądanym przeze mnie rezultatom. "Wykorzystanie przewagi" zakłada, że w jakiś sposób można było odnieść korzyść postępując w pewien sposób, zaś określenie czym jest korzyść wymaga zdefiniowanego systemu wartości. Uważam, że "wykorzystałem przewagę": postąpiłem w sposób, który był korzystniejszy w moim systemie wartości, a to, czy kogoś to obchodzi nie jest w nim zawarte.

  17 0
 • ~roy 2014-11-26 16:00:16

  ~Acalc79
  Dobra, dobra nie bądź taki Arteks i do przodu i wyciągnij wnioski ;) kiedyś też miałem kodeksy i humanistyczne ideały, zgadnij co się z nimi stało... życie je wyprało ale sam się o tym przekonasz, mając farta płyń z tym bo świat i życie to nie książka i nie Mickiewicz czy Modrzewski. Na dobrą sprawę efekt Twojego zgłoszenia (bardzo honorowego nie powiem i chylę czoła) spowodował efekt chyba odwrotny nie sądzisz (reszta napisała a Wam odwołano jak wynika z art.) ? Swoją drogą nie raz się jeszcze o tym przekonasz w tym chorym kraju, a od kodeksów wolę teraz Sun Tzu. Powodzenia.

  1 0
 • ~radef 2014-11-26 16:48:22

  Witam serdecznie wszystkich w tym też Adama.
  Chciałbym zwrócić uwagę na coś, czego nie podkreślają media, że kilka dni później pisali inny test, który był łatwiejszy, oczywiście jest to sytuacja anormalna i nie wiadomo jak na podstawie tego określić próg (inny dla innych szkół, inny dla II LO)? Poza tym o istnieniu klucza sporo osób dowiedziało się kilkadziesiąt minut przed olimpiadą, jest to wystarczający czas by uczniowie Powstańców dostali się do klucza. Jest to nienormalne by po takim wycieku nie odwołać przynajmniej olimpiady w całym Rybniku, szkoła nie jest samotną wyspą bez kontaktów z innymi szkołami.
  Zgadzam też się z Adamem, że jeżeli to było włamanie na serwer to tym bardziej powinno się olimpiadę odwołać, oczywiście jest to naprawdę mało możliwe, żeby celem złodzieja byłoby przeniesienie testu z jednego drugiego katalogu. Gdyby naprawdę ktoś się włamał to raczej nie chciałby, żeby inni też dostali się do klucza. Jak dla mnie oczywiste jest, że był to błąd pracownika wrzucającego test. A może myśleli, że wrzucenie na serwer niezabezpieczonego pliku jest dobrym pomysłem.

  1 0
 • ~Acalc79 2014-11-27 08:37:28

  ~roy skłaniam się tu ku etyce Kanta i uważam, że w tej sytuacji mieliśmy do czynienia z imperatywem kategorycznym, a nie hipotetycznym, więc wszelka dyskusja o efektach nie ma więskszego sensu.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 5581