zamknij

Wiadomości

Uciążliwe sąsiedztwo dla młodych małżeństw na Zebrzydowickiej. Miasto mówi o eksmisjach

2015-07-30, Autor: bf
Jeszcze nie tak dawno temu cieszyli się z własnych czterech kątów, dzisiaj ta radość jest już mniejsza. Powodem jest blok, a konkretniej mówiąc - niektóre osoby, które się w nim znajdują. Młode małżeństwa z Zebrzydowickiej 31a skarżą się na nieciekawe towarzystwo w sąsiedztwie kursujące do sklepu alkoholowego i pijące napoje wyskokowe w pobliskim ogródku piwnym. Co na to magistrat?

Reklama

Wszystko fajnie, gdyby nie te sąsiedztwo

W listopadzie 2014 roku pisaliśmy o tym, że do wyremontowanego bloku przy ul. Zebrzydowickiej 31a wprowadziły 23 rodziny, którym do tej pory nie było dane posiadać swoich własnych czterech kątów. Ówczesne władze miasta chciały w ten sposób zatrzymać u siebie młodych ludzi, którzy starają się ustabilizować swoją sytuację finansową. Rodziny, które odbierały wtedy klucze nie kryły radości, teraz została ona jednak zmącona bez sąsiedztwo z bloku na Zebrzydowickiej 31. - Nie rozumiem szerszej polityki miasta. Na przeciwko znajdują się mieszkania komunalne, gdzie sprowadzane są różne osoby stwarzające problemy - o czy świadczy ilość interwencji straży miejskiej i policji. Świetnie wygląda również polityka antyalkoholowa, gdzie zezwala się na otwarcie i funkcjonowanie kolejnego już sklepu alkoholowego po drugiej strony ulicy przy mieszkaniach socjalnych, gdzie jak można się domyśleć mieszkają osoby z problemem alkoholowym. Obecnie wygląda to tak, że mieszkańcy bloku komunalnego kursują od bloku do sklepu i z powrotem. Mają nawet zorganizowany ogródek piwny gdzie ten tani alkohol mogą pić. Zapraszają również różne osoby z okolic, niektórzy wyglądają jak starzy recydywiści - alarmuje nas w liście Czytelnik, który obawia się o bezpieczeństwo dzieci jak i innych rodziców.

Stanowcze kroki miasta

Jak wyjaśnia Anna Kolenda z biura prasowego rybnickiego magistratu, po przebudowie budynku przy ul. Zebrzydowickiej 31a miasto rozważało wyremontowanie budynku przy ul. Zebrzydowickiej 31. - Proces inwestycyjny jest długotrwały, wymaga zapewnienia mieszkańcom mieszkań zamiennych i wygospodarowania przez gminę środków finansowych na ten cel. Decyzja dotycząca remontu budynku i przeznaczenia go do zasiedlenia zgodnie z programem „Mieszkania dla młodych” jeszcze nie zapadła - mówi.

Obecnie Zakład Gospodarki Mieszkaniowej podjął działania mające na celu usunięcie najbardziej uciążliwych lokatorów budynku przy ul. Zebrzydowickiej 31. - Lokatorom zostały wypowiedziane umowy najmu, wezwano ich do opuszczenia i opróżnienia mieszkań. W związku z niezastosowaniem się dobrowolnie do powyższego, sprawy o opuszczenie i opróżnienie zajmowanych lokali skierowano już do sądu (dotyczy 2 lokali). ZGM stara się na bieżąco reagować na wszelkiego typu zgłoszenia dotyczące administrowanych przez jednostkę budynków. Zachęca jednocześnie do składania wszelkich tego typu spraw na piśmie w swojej siedzibie - dodaje Anna Kolenda.

Zebrzydowicka 31 w policyjnych statystykach

Temat kłopotliwego sąsiedztwa jest dobrze znany rybnickim policjantom. - Od 2014 roku do dnia dzisiejszego odnotowaliśmy łącznie 9 interwencji przy ulicy Zebrzydowickiej 31. Jedna z nich dotyczyła potrącenia w rejonie tego bloku, inna zaś zgłoszenia o zagubionym psie. Dyżurny policji otrzymał też siedem zgłoszeń (4 w 2014 roku, 2 w 2015) dotyczących zakłócania ciszy nocnej, awantur oraz spożywania alkoholu w miejscu publicznym. Nie wszystkie te informacje zostały potwierdzone przez mundurowych podejmujących interwencje. Najprawdopodobniej, do tego typu sytuacji dochodzi często, ale nie o wszystkich jesteśmy informowani przez mieszkańców bloku - wyjaśnia sierż. Anna Karkoszka, rzecznik KMP w Rybniku.

Jak zaznacza dalej policjantka, mundurowi szczególnie zwracają uwagę na to, co dzieje się w tym rejonie miasta.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Arteks 2015-07-30
  15:26:42

  22 0

  Jak się powiedziało A to trzeba powiedzieć B. Jeśli miasto podjęło się przebudowy jednego bloku, powinna przebudować też drugi. A patologia niech trafi do mieszkań socjalnych na Żwirową bo nie zasługuje na mieszkanie w takim miejscu. Ze smutkiem stwierdzam, że chociaż ten nowy blok wygląda ładnie po remoncie to konserwator zabytków mógł wpłynąć na zachowanie modernistycznych szczegółów jakie w nim były np. okrągłe okna na klatkach schodowych. Szkoda że ZGM ani konserwator zabytków nie interesuje się za bardzo takimi detalami które dodawały tym budynkom charakteru. Teraz to jest zwykły współczesny blok...

 • ~Marcin74 2015-07-30
  15:41:49

  21 0

  ...za to ważne, że blok jest termo zmodernizowany (czyli obklejony styropianem) i pomalowany na obrzydliwy, pastelowy kolor. Aż dziw, że na dachu nie ma paneli słonecznych. Co do interwencji... to pani sierżant mogła sobie darować szczegóły: potrącenie? – na tych pasach potrącenia są parę razy w roku nawet po zamontowaniu magicznych światełek w pasach. Zagubiony pies? Serio? Toż to patologia już skrajna być musi ;)

 • ~werkk 2015-07-30
  15:47:10

  13 0

  Arteks albo eksmitować ich na Kolejową tam też są budynki socjalne, kiedyś pisał o nich Tadeusz Dybała.

 • ~mewa74 2015-07-30
  18:55:58

  5 0

  werkk, Chyba Ci się coś pokręciło. Jest różnica między mieszkaniami socjalnymi, a komunalnymi. Na Kolejowej na pewno nie ma socjalnych.

 • ~Gryjta 2015-07-30
  19:38:48

  6 0

  Panie arteks dopominasz się o takie niuanse architektoniczne(ważne), a Wojewódzkiemu Konserwatorowi Zabytków nie podobają się...... kwiaty upiększające teren przy jednym z zabytkowych kościółków w powiecie rybnickim( bo kilkaset lat temu takie kwiaty nie rosły....), to może tego z Katowic "nasłać" na tego rybnickiego???

 • ~ 2015-07-30
  20:43:39

  27 0

  Eksmitują ich i zaś dostaną następne mieszkania do demolowania, a człowiek się stara o mieszkanie, mógłby dbać o nie, płacić czynsz to go odsyłają bo przekracza w wynajmowanym mieszkaniu metraż o 1m2 albo jego dochód jest o 11 zł za wysoki by dostać się na listę lub jest zbyt mały by dostać mieszkanie do remontu.. Nie rozumie tej polityki na prawdę.. A najgorszy tekst jaki można usłyszeć w ZGM "Skoro stać Panią na wynajem to po co się Pani stara.." gdyby Mnie tak było stać to bym się nie starała tylko kupiła mieszkanie ;/ brak słów.

 • ~sasiadka 2015-07-30
  21:33:38

  27 0

  Bardzo prosze uczciwego obywatela ktory pisze oszczerstwa i donosy na temat bloku obok o zaprzestanie szkalowania niewinnych ludzi ktorzy tam mieszkaja. Niestety caly problem jaki tu jest to wina opieszalosci miedzy innymi ZGMu Rybnik gdyz to oni mimo wielokrotnych interwencji nie podejmuja sie eksmitowania ludzi z wieloletnim zadluzeniem ktorzy sa tak zwana patologia i dewastuja zamieszkale przez siebie lokale. Tutaj mieszka wiekszosc normalnych ludzi ktorzy placa i chca normalnie zyc a sa oceniani przez pryzmat kilku innych ktorych dawno nie powinno tu byc tu apel do ZGM ! Jednoczesnie jeszcze raz apeluje o zaprzestanie oczerniania wiekszosci mieszkancow tego bloku a tak na marginesie patologie zdarzaja sie wszedzie niech kazdy patrzy przez swoj pryzmat. Z powazaniem mieszkanka patologicznego bloku.

 • ~Arteks 2015-07-30
  21:34:31

  0 4

  @werkk - taki błogi spokój jest na portalu bez TD... A poza tym jeszcze by zrobił jakiś happening i wstrzymał proces eksmisyjny tej patologii... Lepiej go nie wzywać. ;P

 • ~smr 2015-07-30
  22:22:38

  17 0

  Jak się wam nie podoba sąsiedztwo to do banku i budować swoje a nie żerować na znajomościach i korzystać za friko ... żenujące młode małżeństwa..

 • ~Koniczynka 2015-07-31
  02:15:35

  3 0

  ZGM i wszystko jasne. Wiecznie bez środków i możliwości a na samym początku to chyba nawet chęci...

 • ~ 2015-07-31
  05:05:37

  21 0

  To mam pytanie do władz Miasta,skoro na Zebrzydowickiej 31 jest taka patologia to dlaczego zlikwidowano pobliski komisariat Policji ???

 • ~KaLa88 2015-07-31
  08:53:16

  24 0

  Jestem mieszkanką tego "nowego" bloku i wypraszam sobie, że WSZYSCY skarżą się na sąsiedztwo bloku naprzeciwko!!Owszem, jest kilka osób z problemami alkoholowymi (są to osoby z dwóch mieszkań, które dostały nakaz eksmisji) ale mieszkają w tym bloku również osoby z dziećmi, które normalnie regularnie płacą rachunki,czynsz itd itp. i które zachowują się normalnie!! ŻADNA PATOLOGIA!!i absolutnie nie ma zrobionego żadnego ogródka piwnego!! Ludzie dajcie spokój!! Osoby z bloku na przeciwko szczerze powiedziawszy są normalniejsi od co po niektórych osób mieszkających w moim bloku!! I niech "czytelnik" który doniósł o wyolbrzymionej sytuacji do drugiego juz portalu (pierwszym były NOWINY.pl) nie przesadza bo dzieci normalnie się bawią razem z dziećmi bloku na przeciwko i ani im, ani innym rodzicom nie dzieje się krzywda, ani nie jest zagrożone ich bezpieczeństwo! Jeżeli ktoś ma zbyt wysokie mniemanie o sobie to każde sąsiedztwo będzie mu przeszkadzać!! Ludzie! Proszę nie wierzyć w te oszczerstwa!!!! POZDRAWIAM

 • ~Jan R. 2015-07-31
  12:08:18

  9 1

  Bliskość wódopoju zawsze generuje pewne atrakcje.

 • ~fenomenek1987 2015-07-31
  15:51:08

  17 0

  Jestem Mieszkańcem Nowego Bloku mieszkający przy rzekomej patologi ;) To co zostało napisane w artykule to bzdury. Nie ma żadnego ogródka piwnego . Oczywiście jest parę osób co lubi trochę więcej wypić itp ale Ludzie tak jest w każdej innej części miasta . Ten ktoś kto napisał donos własnoręcznie bym udusił. Bardziej normalni ludzie mieszkają w bloku na przeciwko gdzie jest rzekoma patologia niż w tym co ja mieszkam. U nas ludzie są dziwni bardzo zarozumiali itp . Ja nie podpisuje się pod tym co zostało napisane w artykule. Pozdrawiam

 • ~rav 2015-07-31
  22:07:47

  9 0

  I dziekujemy bardzo że wszyscy zostaliśmy określeni tak źle, to przykre że jest to konsekwencja poczynań administracyjnych. Tylko teraz czujemy się jak najgorsi , czy pomyślał ktoś że tu na tym " gorszym" budynku mieszkają porządni ludzie jak Wy po drugiej stronie (my też chcemy remontu tego budynku i aby nasza Administracja zrobiła w tym celu jakieś kroki - nie koniecznie z wysiedlaniem tych którzy z obowiązku dbania i opłat się wywiązują).Sąsiedzi szanujmy się 😊

 • ~maaadzikx3 2015-08-02
  20:22:39

  5 1

  O czym my mówimy? O jakich eksmisjach? Daleko nie szukać.. ulica Zebrzydowicka, mieszka osoba której ZGM przyznało mieszkanie pomimo wcześniejszego zadłużenia na kilkanaście tysięcy i zadłużane jest nadal(bo nie pracuje) dla ZGM'u nie stanowi to żadnego problemu ponieważ lubią takich meneli wrzucać między normalne rodziny. Ciekawe czy nasze miasto jest tak bogate aby sponsorować takie sytuacje. Chcę dodać że są bardzo częste odwiedziny kolegów "od butelki" i policji, a na ZGM'u nie robi to żadnego wrażenia. Chociaż sprawa trafiła do prezydenta miasta...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co jest najbardziej potrzebne Rybnikowi?


Oddanych głosów: 770