zamknij

Wiadomości

Tylko jedna apteka w Rybniku z awaryjną antykoncepcją bez recepty. W całej Polsce prawie 700

2024-06-10, Autor: 

Od początku maja do końca czerwca trwa pilotażowy program Ministerstwa Zdrowia na awaryjną antykoncepcję bez recepty od lekarza. Tabletkę "dzień po" może wypisać farmaceuta z apteki, która przystąpiła do programu. W Rybniku jest to tylko jedna apteka! Dlaczego?

Reklama

Mając receptę od lekarza na tabletkę "dzień po", można ją zrealizować w każdej aptece. Jednak co zrobić, gdy recepty od lekarza nie ma? Skorzystać z pilotażowego programu Ministerstwa Zdrowia, dzięki któremu można otrzymać w aptece receptę od farmaceuty na antykoncepcję awaryjną. Problem tylko, że niewiele aptek w naszym regionie zgłosiło się do programu. Takiej apteki nie znajdziemy w Żorach, czy Wodzisławiu Śląskim. Dwie są w Jastrzębiu-Zdroju, aż 10 w Raciborzu,  a w całym Rybniku tylko jedna — w Chwałowicach. Tylko tam można otrzymać receptę od farmaceuty na tabletkę "dzień po". Dlaczego tylko jedna apteka z Rybnika przystąpiła do programu Ministerstwa Zdrowia?

- Przede wszystkim do programu może wstąpić magister farmacji, nie może to być technik. Następnie apteka podpisuje z NFZ odpowiednie umowy. Papierkologia jest najgorsza i myślę, że te procedury zniechęcają większość aptek. Ja jako magister, też musiałam wyrazić zgodę na przystąpienie do programu. Każdy magister personalnie widnieje wówczas w systemie i może taką receptę wypisać — mówi kierownik rybnickiej apteki, która bierze udział w programie pilotażowym.

Jak skorzystać z programu?

Jeśli zgłosisz się do apteki i poprosisz o antykoncepcję awaryjną, zostaniesz przyjęta w osobnym pomieszczeniu, odbędziesz rozmowę z farmaceutą, który przeprowadzi wywiad i ustali, czy wydanie leku jest uzasadnione i bezpieczne, omówi zasady jego przyjęcia oraz odpowie na wszystkie twoje pytania i wątpliwości.

- Najczęściej z pytaniami w sprawie tabletki "dzień po" dzwonią do nas panowie. Podstawowym warunkiem jest to, że musi się zgłosić kobieta, która ma potrzebę zażycia tej tabletki. Nie możemy rozmawiać z osobami trzecimi. Oczywiście musi to być osoba powyżej 15 roku życia. Na razie nie przyszedł nikt po taką tabletkę, ale telefonów kilka odebraliśmy — opowiada magister farmacji.

- Przede wszystkim muszę zweryfikować wiek takiej osoby, przeprowadzam z nią wywiad i podejmuję decyzję o wypisaniu recepty. W wywiadzie pytam m.in. o stosowaną ewentualną antykoncepcję, o to, czy nie jest w ciąży, czy nie choruje na astmę, nie ma uczuleń i czy przede wszystkim nie korzystała już w danym miesiącu z tabletki "dzień po" (tabletki nie można zażyć częściej, niż raz w miesiącu — przyp.red.) Oczywiście wszystkie informacje muszę wpisać do odpowiedniego systemu — dodaje.

Jeśli po przeprowadzonym wywiadzie farmaceuta uzna wydanie leku za uzasadnione i bezpieczne, otrzymasz receptę wystawioną przez farmaceutę i będziesz mogła wykupić lek. Kluczowymi przeciwskazaniem jest podejrzenie ciąży, choroby wątroby, czy uczulenia. Jak podkreśla farmaceutka, zażycie tabletki jest bezpieczne, ale warunkiem są rzetelne odpowiedzi pacjentki podczas wywiadu, bo tylko przy braku przeciwwskazań do zażycia jej, nie ma niebezpieczeństawa dla pacjentki.

Małe zainteresowanie tabletkami "dzień po"

Zainteresowanie tabletkami "dzień po" jest małe. Nasila się w czasie weekendów. Potencjalnie jest to czas, kiedy młodzież uczestniczy w różnych imprezach, czy spotkaniach towarzyskich. Farmaceutka jednak nie jest w stanie określić ilości tabletek antykoncepcji awaryjnej sprzedawanych w ciągu tygodnia, czy miesiąca.

- Pracowałam również w innej aptece, mam porównanie i widzę taką zależność, że w tygodniu nie ma zainteresowania tym lekiem, natomiast w sobotę po południu, czy w niedzielę pojawiała się sprzedaż — zdradza kierowniczka apteki.

Ważnym wątkiem poruszanym przez farmaceutów, ale też potencjalnych pacjentów, jest fakt, że osoby nieletnie muszą przyjść do apteki z rodzicem. Czy rzeczywiście tak jest? Nie do końca jest to uregulowane uregulowane prawnie. Jak mówi pracownica apteki, teoretycznie musi ona mieć zapewnienie od osoby miedzy 15 a 18 rokiem życia, która chce skorzystać z antykoncepcji awaryjnej, że rodzice, czy opiekun prawny wyraża zgodę na to.

- To jest bardzo dyskusyjne. Teoretycznie, jeżeli osobie między 15 a 18 rokiem życia, odmówię wypisania recepty na tabletkę "dzień po", to nie będę miała konsekwencji ze strony NFZ. Ja nie mam jak zadzwonić i zweryfikować tego, czy rodzice wiedzą, że córka potrzebuje taką tabletkę. NFZ pozostawia mojej decyzji to, czy osobie nieletniej, po 15 roku życia wypiszę receptę — tłumaczy.

Program potrzebny, ale dziurawy

Program antykoncepcji awaryjnej jest programem pilotażowym, który trwa od 1 maja do końca czerwca 2026. Jednak umowy magistrów farmacji i aptek podpisywane z NFZ są na dłuższy czas. Czy więc system wypisywania recept przez farmaceutę zostanie utrzymany?

- Moim zdaniem cały program jest potrzebny, ale powinien być bardziej doprecyzowany, bo jest za dużo luk formalnych, prawnych. Nie jest wszystko jasne, za szybko zmieniają się przepisy w naszym kraju. Każdą decyzję muszę przeanalizować bardzo dokładnie, bo może się okazać, że w międzyczasie już coś się zmieniło. Myślę, że dlatego apteki nie przystąpiły do tego programu. Formalności są przerażające — mówi kierownik apteki, która może wystawić receptę farmaceutyczną.

Mimo że pilotaż kończy się z dniem 30 czerwca 2026 roku, rybnicka apteka ma podpisaną umowę z NFZ na rok. Wszystko wskazuje więc na to, że w wakacje również będzie można skorzystać z antykoncepcji awaryjnej na receptę z apteki.

Aktualna liczba aptek wraz z adresami, biorących udział w programie awaryjnej aktykoncepcji dostępny jest na stronie www.pacjent.gov.pl

Co sądzicie o możliwości wykupienia antykoncepcji awaryjnej na receptę farmaceutyczną?

Oceń publikację: + 1 + 46 - 1 - 75

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (17):
 • ~Foxy_02 2024-06-10
  16:32:57

  52 24

  witamy w ciemnogrodzie

 • ~_Rybniczanka123 2024-06-10
  16:46:14

  7 21

  W Rybniku na ulicy Chwałowickiej przecież nie ma żadnej apteki....

 • ~Czerwony88 2024-06-10
  17:14:21

  34 57

  Aż 1 apteka dla kobiet które nie rozumieją co to antykoncepcja. W szkole edukowano na ten temat ale widocznie co niektóre kobiety zamiast do szkoły to chodziły w ' lewo' tragiczne te człowieczeństwo. Nieedukowane idio...

 • ~AnnaKatarzyna 2024-06-10
  18:55:51

  54 22

  ~Czerwony88 może jeszcze o tym nigdy nie słyszałeś ale nie każda kobieta może brać tabletki anty... A że niektórzy mężczyźni nawet prezerwatywy poprawnie nie potrafią założyć, to potem kobiety muszą sięgać po tabletkę po.

 • ~Czerwony88 2024-06-10
  19:48:00

  27 42

  Aniu Katarzynko. To jak nie umia założyć odpowiednio to współczuję kobiecie takiego faceta. To niech kobieta mu założy albo idą na szkolenie.. wystarczy używać mózgu a nie Ci.. lub chu.. I nie będzie problemu.

 • ~Lu_Ke Sky_Walker 2024-06-10
  21:46:49

  28 23

  @Czerwony 88
  Liczba 88 to twoje IQ i wszystko jasne...

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-10
  22:09:16

  13 19

  @czerwony 88 . Wiem że nie lubisz tabletek anty i prezerwatyw. Ale również dla ciebie mam skuteczny środek antykoncepcyjny z gwarancją ,,koniec genealogii czerwonych ":

  Nie udało się uratować męskości mieszkańca Nowego Bystrego koło Zakopanego. Pijany góral w czasie kłótni z żoną odciął sobie penisa siekierą. Mężczyzna nie mógł przejść zabiegu przyszycia organu w Zakopanem, bo w mieście nie ma oddziału urologii – informuje reporter RMF FM Maciej Pałahicki. Przez dwie godziny lekarze starali się znaleźć ośrodek medyczny, który podjąłby się zabiegu.
  To było w 2007 roku. W 2020 też pewien góral sobie ciupagą ciupnął.
  Od 4 lat nie słyszałem o nowych przypadkach . Więc nie wiem czerwony czy nie nadszedła już wiekopomna chwiła , byś nie odmówił sobie tej przyjemności

 • ~Czerwony88 2024-06-11
  04:50:25

  16 20

  Wariant i Lu KE Lewaki problem to będziecie mieć Wy za jakiś czas.. takich jak Wy trzeba kosić! Szkoda czasu na Lewacka chorobę probowkowo podobna. Wasze IQ opiera się na Google kopiuj wklej. Zero własnego używania mózgu. Ojj pewnie do szkoły to się nie chciało chodzić. Przykro mi ale już tego nie nadrobicie. Także dalej Google I kopiuj wklej.

 • ~Franek 7 2024-06-11
  06:26:10

  28 18

  To są skutki ośmiu lat rządów Kato-narodowych socjalistów z PiSuaru . Będziemy się z nich wygrzebywać 30 lat jak po Gierku. Ale wszystko będzie winą Tuska.

 • ~wolf67 2024-06-11
  06:26:47

  16 18

  Jak nie trawię Maliniaka i pisiorow to tu akurat ma rację od 18 roku życia ta tabletka i koniec

 • ~wolf67 2024-06-11
  06:29:02

  13 13

  Czerwony 88 ciebie to chyba rodzice zrobili jak była burza boś taki nerwowy hehe

 • ~Franek 7 2024-06-11
  06:30:14

  9 10

  Pewnie chodziło im o aptekę w przychodni na Parkowej bo innej w pobliżu Chwalowickiej nie ma.

 • ~Lahcim 2024-06-11
  10:23:59

  18 8

  ~Czerwony88
  znając życie jako zwolennik konfy albo PIS o seks i tak sie nie musisz martwić, więc problem cie nie dotyczy.
  Pewno zaskoczę cię ale prezerwatywa nie ma 100% skuteczności i czasami trzeba sięgać po tabletkę Dzień Po.

 • ~kurier 2024-06-11
  12:51:29

  8 7

  Deklarująca katolicyzm rodzina powinna mieć minimum 3 dzieci a najlepiej 5-6. No alę widocznie katolicy nie sluchaja nauk kościoła i duchownych i stosują antykoncepcję

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-11
  21:25:29

  2 5

  @ Tow. czerwony 88 . A co ty stosujesz ?
  yandex.ru ?

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-11
  21:33:47

  2 5

  W Chwałowicach są apteki na pierwszego maja 93 i na Kupieckiej.
  Jeśli zobaczycie na preferencje wyborcze zaściankowych Chwałowic głosujących byle jak. To drogie panie radzę się pośpieszyć. Bo za chwilę aptekę opanują udające modlitwę dewotki.
  Dziewczyny pośpieszcie się , bo MARUDZIE nic już na tej Kupieckiej nie kupią

 • ~waria(n)t 64" 2024-06-11
  21:40:16

  2 4

  @Lahcim Tow. Czerwony mocno rozważa skuteczną metodę antykoncepcyjną . Jak w jego przypadku ciupnięcie ciupaszką na gnotku. Co niestety nie jest już niestety możliwe w przypadku salcesona któremu wsobnie wciągneło z czego zresztą wychodzi salceson prima sort typu cohones

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcecie powrotu Kabaryjtonu na stadion miejski w Rybniku?
Oddanych głosów: 520