Śląska historia, kultura, gwara oraz kuchnia królowały w Gimnazjum nr 7 w Rybniku podczas Tygodnia Regionalnego.
Na początek Tygodnia Regionalnego uczniowie Gimnazjum nr 7 zobaczyli i wysłuchali prezentacji Marka Gruszczyka o Rybniku na starych pocztówkach. Następnie uczniowie wzięli udział w warsztatach z wyszywania, a nauczyciele próbowali zrobić tradycyjny śląskim deser, jakim jest „szpajza”. Nie zabrakło też muzycznych atrakcji, o które zadbali uczniowie rybnickiej szkoły muzycznej.
Gimnazjaliści wzięli też udział w grze terenowej, pełnej różnorodnych zadań, związanych oczywiście ze śląską kulturą i tradycjami. Ciekawą inicjatywą było zaproszenie do szkoły rodziców uczniów, którzy wzięli udział w śląskiej biesiadzie.
Kolejnego dnia uczniowie dowiedzieli się jak zrobić „motanki” – czyli lalki-szmacianki. Zorganizowano też konkurs wiedzy na temat III Powstania Śląskiego.
W czwartek w całej szkole do rana unosił się zapach tradycyjnego śląskiego kołocza. Wybrani uczniowie każdej z klas mogli nauczyć się jak zrobić to ciasto. Tego dnia do G7 przyjechał też zespół „Przygoda”, by zademonstrować młodzieży śląskie tańce i przeprowadzić warsztaty taneczne.
Ostatni dzień Tygodnia Regionalnego zaczął się od konkursu na „sznitka, szałot i zagryzka na konsku drzewa”, podczas którego uczniowie przygotowali różne smakołyki, o których następnie musieli opowiedzieć „po naszymu”. Ciekawym akcentem tego dnia była wizyta Magdaleny Przysiężnej-Pizarskiej, która przyjechała wraz ze studentami Uniwersytetu Opolskiego, by przeprowadzić warsztaty. Podczas zajęć uczniowie dowiedzieli się jak dawniej robiono biżuterię i w co się ubierano. Mieli też okazję zrobić własne naczycia na kole garncarskim.
Przez cały dzień w Gimnazjum nr 7 odbywały się też ciekawe konkursy, m.in. na tłumaczenie tekstu na śląską gwarę, konkurs wiedzy o Rybniku i Śląsku oraz Powstaniach Śląskich czy też konkurs na najpiękniejszy wystrój sali.
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Rybniczanka Kamila Tarabura pokaże film o przemocy seksualnej w rodzinie. „Rzeczy Niezbędne” kręcono w Rybniku (wideo)
6702DKF Ekran Rybnik: repertuar na wrzesień 2024
2917Sukces młodych innowatorów z Rybnika. "Iminti" wspomaga osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi
1898Poznaj historię dzielnicy Paruszowiec-Piaski w grze miejskiej
1745Teatr Ziemi Rybnickiej. Kino nie tylko dla seniora: repertuar na wrzesień 2024
1721Sukces młodych innowatorów z Rybnika. "Iminti" wspomaga osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi
+12 / -2Wystawa dalii, mieczyków i kompozycji kwiatowych w Teatrze Ziemi Rybnickiej
+5 / -073. Vinyl Swap i 16. Kiermasz Książek Przeczytanych w Rybniku
+4 / -0XXXIX Dni Muzyki Organowej i Kameralnej - Rybnik 2024 (program)
+4 / -0OFPA – święto piosenki artystycznej w Rybniku
+3 / -090-lecie szkoły muzycznej w Rybniku. Koncert Piotra Palecznego
0Sukces młodych innowatorów z Rybnika. "Iminti" wspomaga osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi
0Rybniczanka Kamila Tarabura pokaże film o przemocy seksualnej w rodzinie. „Rzeczy Niezbędne” kręcono w Rybniku (wideo)
0OFPA – święto piosenki artystycznej w Rybniku
0DKF Ekran Rybnik: repertuar na wrzesień 2024
0Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 507