zamknij

Wiadomości

Tych pytań nie zadawaj! Jak rozmawiać z rodzinami z Ukrainy?

2022-03-10, Autor: 

Uchodźcy z Ukrainy przybywają do Rybnika. Każda z rodzin to inna historia, inne doświadczenie i trauma. Ważne jest to, by wiedzieć o czym z nimi rozmawiać, a jakich pytań powinniśmy unikać. Polskie Towarzystwo Terapii EMDR wychodzi naprzeciw problemowi.

Reklama

Liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła już 1,30 mln. Przyjmują ich samorządy i prywatne osoby. Część jedzie dalej na zachód lub południe, inni zostają w Polsce i tu będą planować dalszą przyszłość. Dlatego też spotkanie z uchodźcami nie powinno już nas dziwić. Ważne jest jednak to, jak z nimi rozmawiać.

Polskie Towarzystwo Terapii EMDR, skupiające psychologów i innych specjalistów w zakresie interwencji kryzysowej i leczenia traumy, przygotowało poradnik dla osób przyjmujących uchodźców z Ukrainy.

W poradniku znaleźć można wskazówki na temat tego, jak zabezpieczyć podstawowe potrzeby gości z Ukrainy. Podkreślono tam także, co należy mówić i robić w kontakcie z uchodźcami. Poradnik kładzie także nacisk na to, jak – z uwagi na traumatyczne doświadczenia Ukraińców – zachowywać się nie powinno. Ulotka daje też wskazówki, jak i o czym rozmawiać, szczególnie akcentując potrzeby uciekających przed wojną dzieci.


Oceń publikację: + 1 + 51 - 1 - 12

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Franek 7 2022-03-10
  12:09:46

  33 33

  Lubię pomagać i sam tez pomagam ale czy tylko ja odnoszę wrażenie, że aktualnie trochę prześledziliśmy tą herbatę?

 • ~Franek 7 2022-03-10
  12:39:19

  15 27

  Przesłodziliśmy miało być… Sorry- słownik

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-10
  12:39:58

  45 4

  Franek 7, jakis czas temu szacowano ze z Ukrainy moze uciec i do 12 mln ludzi. Wiekszosc do Polski. 12 mln ludzi to 1/3 ludnosci Polski, tutaj nie da sie przesadzic, bo wkrotce na wycieraczce pod drziami beda staly miliony ludzi, ktorzy sa glodni, czesto chorzy i pozbawieni calego dobytku. Europa nie pozbierala sie jeszce po Covidzie a teraz Putin destabilizuje ja w najgorszy z mozliwych sposobow. Ja tylko sie boje tego momentu jak Polakom wypali sie zryw narodowy, wkroczy rytyna i frustracja.

 • ~Kurt_Wallander 2022-03-10
  14:10:07

  41 8

  Europa? My się nie pozbieramy jak się nam dostanie coś więcej i to nam bokiem wyjdzie kryzys ukraiński. Holendrzy już zapowiedzieli, że nie zamierzają nikogo przyjmować. Z naszej V4, my przyjęliśmy ich najwięcej, Słowacja i Węgry ledwie ułamek.

  Żebyśmy potem nie zostali na lodzie, bo teraz widać, że np. Niemcy kręcą nosem na ograniczenia w imporcie surowców a jak przyjdzie co do czego, to i Orban nas sprzeda.

 • ~Franek 7 2022-03-10
  14:21:33

  29 20

  No wlasnie o tym mówię Anno Katarzyno. Trzeba mierzyć siły na zamiary. Mam wrażenie, że traktujemy ich wszystkich jak niepełnosprawne dzieci choć wcale tego aż na tyle nie potrzebują. Ile czasu damy radę to nie wiem. Twórzmy im raczej warunki a nie traktujmy jakbyśmy ich adoptowali i wzięli na utrzymanie…

 • ~gruba 2022-03-10
  14:32:44

  19 26

  Franku 7.... to rusz 4 litery i wal na granice...i powiedz tym małym dzieciom, że ich nie wpuścimy bo....nie. Bo ci wycieraczka zbrudzą. Twoja hipokryzja jest niesamowita.
  Ps. Z resztą Dzieci i Kobiety Ukraińscy zawsze mogą liczyć na Kohuta, niemców czy holendrów

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-10
  14:33:03

  12 11

  Kurt Wallander Holandia zapowiedziała że przyjmie uchodzcow jak Polska o to poprosi. Narazie takiej prośby nie było bo z Polski płynie informacja w świat:dajemy rady.
  Co do Niemiec to wczoraj słuchałam wypowiedzi strony amerykańskiej na temat odcięcia się od rosyjskich surowców. Tam było jasne powiedziane, że USA odcina się od rosyjskich surowców i zdaje sobie sprawy z tego że czesc europejskich krajów nie może sobie na to pozwolić. I Niemcy nie mogą sobie na to pozwolić bo są głównym sponsorem w Uni Europejskiej. Biedniejsze kraje wyciągną rękę po pieniądze do Niemiec, a do kogo mają wyciągnąć ręce Niemcy?
  Franek7 ja nie wiem czy tutaj stwierdzenie mierzyć siły na zamiary pasuje. To tak jakby po zbiadnozowanym raku, ktoś powiedział że nie udzwignie tej choroby więc chce ją oddać.

 • ~gruba 2022-03-10
  14:53:47

  20 12

  Ania to słuchałaś co mówił Prezydent Ukrainy o niemcach po jego rozmowie???? Wbili Nam Nóż w Plecy. Dziękuje
  Ps. biedni ci niemcy. Może im damy jakieś pieniądze

 • ~AnnaKatarzyna 2022-03-10
  15:08:06

  12 9

  Gruba czyli mamy się zarznać gospodarczo, jednocześnie mamy przyjąć miliony ludzi i potem pomóc odbudować Ukrainie?
  Nie wiem czy kiedykolwiek pracowałaś i masz " poczucie pieniadza". Ale obecne podejście Polski do tego tematu to typowe podejście " deja". Gospodarka nie działa dzięki modlitwie a leki, nawozy czy benzyna nie są zsylane przez świętego Mikołaja. Obecnie Niemcy nie mają możliwości żeby odciąć się od razu od Rosji. To potrwa parę lat.
  Na całe szczęście dla całej Europy są kraje które nie rzucają się w ogień pod wpływem uniesień tylko myślą przyszłościowo i w taki sposób, żeby po wojnie umieć pomóc Ukrainie.
  Co do prezydenta ukrainy to Niemcy jeszcze przed wojną wpakowały w Ukrainy miliardy euro. I jestem o tym świecie przekonana że prezydent ukrainy jest na tyle mądry ze po wojnie szybko zaprzyjaźni się z krajem, który będzie w stanie im pomóc finansowo.

 • ~Franek 7 2022-03-10
  15:27:39

  17 12

  Gruba ty naprawdę nic nie zrozumiałaś? Czy ja mówię, żeby nie wpuszczać ? Wpuszczać i pomagać ale na tyle ile jest to naprawdę potrzebne i nie przesadzać z tym pomaganiem tym i tyle ule wcale nie potrzeba.

 • ~TenCoSaltaNocąRobi 2022-03-10
  15:30:59

  9 6

  @Kurt_Wallander Masz jakieś źródło tej informacji o Holendrach, czy tylko powielasz fake newsy? Według DutchNews.nl, Holandia przyjmuje uchodźców z Ukrainy, a rząd obecnie pracuje nad ułatwieniami dla przybyszy w podjęciu pracy na terenie Holandii. Co więcej, Business Insider informuje o tym, że holenderski rząd zawiesił obowiązek ubiegania się o azyl na 6 miesięcy, aby ułatwić Ukraińcom wjazd do kraju.

 • ~wolf67 2022-03-10
  17:44:07

  18 7

  jeszcze tak z jeden miesiąc albo dwa i przejdzie POLAKOM ochota na pomaganie bo narazie to pomagają zwykli ludzie panstwo tylko rozdaje pieniądze i nie upomina się w BRUKSELI o pieniądze na utrzymanie tych ludzi a za wszystko płaci jak zwykle przysłowiowy KOWALSKI

 • ~Franek 7 2022-03-10
  19:51:49

  9 16

  Obserwuję co się dzieje w około i nam wrażenie, że zagłaskamy ich na smierć tą „ pomocą”.
  Przypomina mi to moje wizyty u babci w dzieciństwie. Zabiłaby mnie jedzeniem. Wyglądało to tak:
  -A zjedz jeszcze to
  -Nie dziękuje
  -Ale zjedz,
  -Zjadłem już dużo
  -No ale zjedz jeszcze trochę. Ziemniaki zostaw- mięso zjedz ;)
  -Ale już nie mogę babciu.
  -Zjedz bo babci będzie przykro… itd

 • ~Teoretyk 2022-03-10
  22:39:39

  12 3

  Widzę, że powoli ludzie zaczynają myśleć racjonalniej. Tak, pomagajmy. Wojna to katastrofa, dramaty, wysiedlenia. Tylko proszę spojrzeć co się dzieje. Paliwa idą lecą w górę, za nimi polecą ceny żywności. Nawozy są drogie i ciężko dostępne. Rolnikom nie opłaca się zasiewać pól. Polska nie ma nie wiadomo jakich rezerw żywieniowych. Wiecie, że oba walczące kraje są "spichlerzami" Europy? Ukraina ma zniszczone uprawy, żaden rolnik nie wyjedzie w pole w obawie przed wiadomo czym. Rosja sprzeda Chinom. Będzie głód w Europie i jedna wielka nędza. Dwa lata blokowania gospodarki, a teraz konflikt zbrojny na wschodzie. Państwo nie ma pieniędzy - dostaje je od nas podatników.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1803