zamknij

Wiadomości

Tych fachowców potrzeba w Rybniku. Barometr zawodów 2020

2020-02-06, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Choć w Rybniku utrzymuje się rekordowo niskie bezrobocie, nie oznacza to, że każdy pracodawca może być szczęśliwy. PUP w Rybniku alarmuje, że w naszym regionie potrzeba fachowców. Na kogo jest deficyt? Zobaczcie barometr zawodów 2020.

Reklama

Co to jest barometr zawodów?

Jak informuje Dorota Małyszko z Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku, Barometr zawodów" to krótkookresowe, jednoroczne badanie jakościowe określające zapotrzebowanie na pracowników w kolejnym roku.

Barometr" jest efektem prac ekspertów: pracowników powiatowych urzędów pracy, prywatnych agencji zatrudnienia oraz innych instytucji zorientowanych w sytuacji na lokalnym rynku pracy i jest przeprowadzany na zlecenie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Uczestnicy panelu oceniają tylko te zawody, które występują na lokalnym rynku pracy – wyjaśnia Dorota Małaszko.

Barometr" dzieli zawody na trzy grupy: deficytowe, zrównoważone i nadwyżkowe.

- Zawody deficytowe to takie, w których w najbliższym roku nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy, gdyż zapotrzebowanie pracodawców będzie w ich przypadku duże, a podaż pracowników chętnych do podjęcia zatrudnienia i mających odpowiednie kwalifikacje – niewielka – dodaje przedstawicielka PUP Rybnik.

Z kolei zawody zrównoważone to takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie (podaż i popyt zrównoważą się).

Zawody nadwyżkowe to takie, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na małe zapotrzebowanie oraz wielu kandydatów chętnych do podjęcia pracy i spełniających wymagania pracodawców.

- Po raz pierwszy od początku realizacji badania na poziomie województwa nie wystąpił żaden zawód nadwyżkowy – zauważa Dorota Małyszko.

Jakch specjalistów brakuje w Rybniku?

Wg „barometra zawodów” Rybnik najbardziej cierpi na deficyt:

- kierowców samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych

Jak czytamy, brak zainteresowania tymi ofertami pracy wynika ze względu na długie wyjazdy służbowe, w tym również za granicę. Często do obowiązków pracownika należy również załadunek/rozładunek towaru. Po organizowanych szkoleniach występuje niska zdawalność egzaminów, częstą przeszkodą w zatrudnieniu jest również brak posiadanych uprawnień na przewóz osób i rzeczy. Duża część ofert pracy skierowana jest do cudzoziemców.

- murarzy i tynkarzy

Oferty pracy skierowane również do cudzoziemców. Praca w tzw. szarej strefie. Brak młodej kadry. Do wykonywania zawodu niezbędne aktualne uprawnienia wysokościowe. Czasami względy zdrowotne nie pozwalają poszukującym pracy kontynuować zatrudnienia w wyuczonym i wykonywanym dotychczas zawodzie.

- piekarzy

W wielu przypadkach poszukującym pracy nie odpowiada specyfika pracy (praca również w weekendy, w różnych godzinach, często w porze nocnej, problemy z dojazdem, nieatrakcyjne wynagrodzenie). Brak młodej wykwalifikowanej kadry. Czasami względy zdrowotne nie pozwalają poszukującym pracy kontynuować zatrudnienia w zawodzie. Oferty pracy skierowane również do cudzoziemców.

- pielęgniarek i położnych

Poszukujący pracy, którzy kiedyś wykonywali zawód i mieli przerwę (z różnych względów) zdarza się, że nie chcą wrócić do wykonywania zawodu. Poszukujący pracy nadal wybierają oferty pracy za granicą lub wyjeżdżają do większych miast. Często oferowane zbyt niskie wynagrodzenie w stosunku do wykonywanej trudnej, bardzo odpowiedzialnej pracy.

- pracowników robót wykończeniowych w budownictwie

Fachowcy często wybierają oferty pracy za granicą. Oferty pracy skierowane również do cudzoziemców. Czasami praca wykonywana jako dodatkowe zajęcie, popołudniami.

- robotników budowlanych

Oferty pracy skierowane również do cudzoziemców. Praca w tzw. szarej strefie. Brak młodej kadry. Czasami względy zdrowotne nie pozwalają poszukującym pracy kontynuować zatrudnienia w wyuczonym i wykonywanym dotychczas zawodzie. Występuje duża rotacja ofert pracy. Pracodawcy są skłonni do przyuczania zawodu. Występuje ciężka, fizyczna praca. Często oferowane zbyt niskie wynagrodzenie.

- spawaczy

Poszukujący pracy nie posiadają aktualnych uprawnień, mają zdezaktualizowane kwalifikacje często względy zdrowotne uniemożliwiają podjęcie pracy w zawodzie. Brak młodej wykwalifikowanej kadry. Brak chętnych osób nawet na bezpłatne kursy doszkalające.

Na powyższe zawody w Rybniku panuje bardzo duży deficyt. Nie oznacza to jednak koniec listy. Brakuje m.in. elektryków, fizjoterapeutów, kierowców autobusów, czy górników. Zobaczcie wykaz zawodów deficytowych:

Jeżeli chodzi o pozostaje zawody i profesje, ich status został określony jako „zrównoważone”.

PUP w Rybniku zastrzega, że „Barometr zawodów” jest prognozą zapotrzebowania na pracowników w 2020 r. Badanie zostało przeprowadzone przez ekspertów na przełomie III i IV kwartału 2019 r.

Brakuje w naszym mieście specjalistów w danym fachu. Jak myślicie, w jaki sposób to naprawić?

Oceń publikację: + 1 + 48 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~rzyt 2020-02-06
  09:16:28

  58 23

  Widać problem, by wybudować biurowiec, w którym "powstawać będą projekty high i tech" potrzeba murarzy, tynkarzy, spawaczy, kierowców o czym w tym artykule. Nic o pracownikach biurowych....
  Ciekawe?

 • ~Specc 2020-02-06
  09:17:02

  120 5

  Wszystko fajnie i super ale za jakie pieniądze ?? U nas to już nawet Ukraińcy nie chcą robić a Ci co chcą to nie robią już za byle ochłapy.

 • ~KSnake 2020-02-06
  10:22:23

  105 5

  Kiedy się płaci psie pieniądze, to pracownika znaleźć nie można. W Rybniku fachowcy zarabiają średnio 25-50% mniej niż w ościennych miastach, a koszty życia w Rybniku są wyższe (mieszkania, domy) lub porównywalne (żywność) niż gdzie indziej. Więc nie wiem dlaczego wszyscy tacy zdziwieni, że nie ma chętnych do pracy.

 • ~majster86 2020-02-06
  10:48:24

  80 18

  Bo jak spawacz z doświadczeniem ma zarabiać po 2500 na rękę to potem trudno się dziwić że nikt takiego stanowiska nie chce. Praa jest towarem a skoro tego towaru nie ma to trzeba to cena powinna iść w górę . Pracodawcy o tym zapominają. Dlaczego tylko prawnik czy lekarz lub informatyk ma mieć stawkę po 100 zł i więcej z godzinę. Spawacz czy budowlaniec z doświadczeniem powinien tyle samo zarabiać co lekarz, bardzo często ma takie samo doświadczenie tylko w innej dziadzinie, wiele mówi się o odpowiedzialności tylko jak często słyszy się że dla lekarza czy prawnika został wydany wyrok bo coś mu nie wyszło?

 • ~Arteks 2020-02-06
  11:04:22

  12 85

  @KSnake - podaj konkretne przykłady na to co napisałeś bo jakoś choćby na drogach widać zjawisko odwrotne - czyli dojazd okolicy do Rybnika. I mnie to w ogóle nie dziwi. Oferta miejsc pracy Rybnika - jest jedną z bardziej różnorodnych jak na miasto tej wielkości. Mamy na prawdę ogromny wachlarz miejsc pracy od przemysłu ciężkiego, po przemysł energetyczny i wytwórczy, świetnie rozwinięty handel od zwykłych sklepów po salony samochodowe największych światowych marek, mamy dwa szpitale specjalistyczne, mamy duże transportowe firmy kolejowe, mamy co raz lepiej radzące sobie nowoczesne firmy związane z usługami infromatycznymi czy elektronicznymi. Mamy świetne biura architektoniczne. Mamy też bardzo wielu abnegatów i malkontentów... Kiedyś już podawałem taki przykład. W Koszalinie największym zakładem pracy w mieście jest... przetwórnia ryb. Większość żyje z 2-3 miesięcy na turystyce, a przez resztę miesięcy np. pracują w Berlinie. Ale się kogoś zapytacie to nikt nie narzeka i wszyscy są dumni z miasta w którym mieszkają. U nas ciągłe niedocenianie - mimo, że tak naprawdę nie ma z czego... Jak ktoś nic nie umie albo jest leniwy - to nawet w Warszawie czy Londynie niczego się nie dorobi. ;P @majster86 - aleś przestrzelił z tym spawaczem... Nawet podupadły rybnicki aeroklub szuka aktualnie spawacza i oferuje brutto 4600 zł. To co dopiero komercyjne zakłady produkcyjne?!

 • ~rzyt 2020-02-06
  11:21:03

  79 3

  Jestem załamany! Nie ma zapotrzebowania na polityków i samorządowców;))
  A to jest najbardziej rozwojowa dziedzina gospodarki.

 • ~Piotr Czaja 2020-02-06
  11:57:07

  60 8

  Czyli w Rybniku mieszkają mądrzy ludzie,nie naiwniacy.Dlatego Rybnik wyludnia się.Nikt nie będzie pracował za takie pieniędze które oferują "przedsiębiorcy?"Jak tak chojnie płacą dlaczego nie ma chętnych!Z oficerem rowerowym nie będę dyskutował i tak niczego nie zrozumie!

 • ~Arteks 2020-02-06
  12:12:18

  8 69

  @PiotrCzaja - napisałeś kiedyś "wszystkie wynagrodzenia to jedno gowno oprocz tych co maja posady z nepotyzmu". A jak się niczego nie portrafi i niczego nie umie to nawet... znajomości nie pomogą. Dobra rada - spróbuj w Lidlu. Plusem - praca na miejscu, nie wymagają żadnego wykształcenia, nauczą obsługi kasy, są też jakieś inne benefity (np. ubezpieczenia, prywatna opieka lekarska!, dofinansowanie kursów języków obcych i całkiem dobrze płacą. Nowy pracownik 3400-4150 (w zależności od wielkości miasta), po 2 latach pracy 3700-4600. Czy na to też powiesz tak jak Ferdek "w tym kraju nie ma pracy dla ludzi z moim wykształceniem". ;PPP

 • ~roger 2020-02-06
  12:21:09

  60 6

  Artexa poniosła jak zwykle fantazja. Świetnie rozwinięty handel w Rybniku. Ale się uśmiałem. Sklepy padają jeden po drugim i to jest rozwój ? Pracuję w handlu od 30 lat i co nie co mogę w tej materii powiedzieć. Rybnik zawsze był specyficznym rynkiem pracy. W sąsiednich miastach zawsze można było znaleźć pracę lepszą i za lepsze pieniądze. Tu za dużo pracodawców wyzyskiwaczy. Wiecznie skamlających, że nic się nie opłaca. Opłaca za śmieszny pieniądz zatrudnić człowieka . Salony samochodowe nie są zbyt dobrym przykładem na to jak dobrze jest w Rybniku. Bo biorąc pod uwagę jaki zasięg sprzedaży mają to ten zasięg nie przekłada się na sprzedaż.

 • ~majster86 2020-02-06
  14:06:46

  60 5

  Arteks ja napisałem 2500 na rękę czyli netto. te twoje 4600 brutto jest około 3200 na rękę uważasz że to jest godne wynagrodzenie dla fachowca z doświadczeniem w branży gdzie brakuje pracowników? To idź spawaj za takie pieniądze. Miedzy innymi dlatego każdy kto chce lepiej zarobić wyjeżdża z Rybnika.

 • ~Marcin Dębosz 2020-02-06
  16:10:27

  40 1

  PUP Rybnik... lider wśród śląskich urzędów pracy... 1.6 na 5 gwiazdek.

 • ~truman20 2020-02-06
  16:10:52

  61 4

  Polikwidowali zawodówki i jest problem. Same magistry co gwoździa nie potrafią do ściany wbić. Młodzi nie mają pojęcia co to praca, wymagania płacowe prezesa banku a umiejętności ameby. Ciężko wykształcić fachowca o konkretnej wiedzy technicznej. Edukacja w Polsce jest w tragicznym stanie. Jeśli już ktoś posiada dobre umiejętności techniczne, to pracuje na własny rachunek, bo pracując dla kogoś niewiele zarobi... I koło się zamyka.

 • ~ 2020-02-06
  17:24:39

  26 7

  hehe to róbcie sobie dalej kpiny z klasy robotniczej

 • ~Piotr Czaja 2020-02-06
  17:38:03

  25 5

  Są ludzie którzy mają ambicje,mają rodziny,chcą godnie żyć wykształcić dzieci,wyjeżdzać z rodziną na wakacje i weekendy.Nie chcą tylko trzymać się ciepłej rurki w kawalerce i używać jednośladu napędzanego siłą mięśni.Chcą zarabiać a nie dostawać!Mają odpowiednie kwalifikacje i jeżeli za ich solidną pracę nie będzie solidnej płacy to wyjadą.Arteks- to ty niczego nie umiesz i zamiast mózgu używasz mięśni.Inni potrafią uczciwie pracować!

 • ~Wojciech Harbut 2020-02-06
  18:58:21

  5 5

  jestem ciekawy czy jakiekolwiek bonusy placą pracownikowi pracodawcy

 • ~tir 2020-02-06
  19:56:38

  26 1

  Jestem zawodowym kierowcą jednak ta praca męczy mnie psychicznie i chciałbym na jakiś czas odpocząć od kiery i znaleźć robotę na 8 h. Tylko jak mam utrzymać rodzinę za 2500 netto? Dlaczego nie ma pracy dla kierowców chociażby te 9-10 godzin dziennie? Jest tak że albo pracujesz po 13 godzin wokół komina albo wypad a ja mam po prostu dość przyjeżdżania do domu aby się tylko wyspać .

 • ~Piotr Czaja 2020-02-06
  20:45:50

  18 4

  Arteks-Ludzie ambitni ceniący swoją fachowość,chcieliby pojechać do Las Palmas a nie tylko ścieżką rowerową do LAS BEATA!

 • ~maximmen 2020-02-06
  20:58:43

  17 5

  Naczelny wódz i szeryf komunikacji miejskiej Pan A....zapatrzył się znów w suche dane (Lidl)....
  Skoro jest tak dobrze to dlaczego jest aż tak zle?
  Tenneco- szuka taniej siły roboczej .....Były Kopex po przejęciu przez Famur S.A wprowadza politykę firmy sprzed 10ciu lat ....Eko-Okna- cięcie kosztów i zachłyśnięcie się rynkiem , Classen ? Brak zamówień ....Jesteś chłopie inteligentny ? To sam sobie odpowiedz czego i kogo to wina ....Ten Lidl tez prawdy nie powie bo szuka pracowników na 1/10 etatu włączając w to niedziele handlowe ....Amen

 • ~Barakuda 2020-02-06
  21:37:58

  16 14

  Nawet córka rezydenta Dudy wyjechała za granicę a co dopiero spawacze czy piekarze...? Polacy uciekali za czasów socjalizmu PRL to dlaczego mają nie uciekać za socjalizmu PIS?

 • ~Arteks 2020-02-06
  22:21:07

  9 19

  Kiedyś nieroby narzekały na bezrobocie, teraz na pracodawców i na zarobki. I to w sytuacji kiedy mamy najlepszą fazę na rynku pracy od 30 lat. Wstyyyd!!! @PiotrCzaja - fajnie ci doradziłem aby ci pomóc się odnaleźć bo w innej dyskusji też dałeś do zrozumienia, że twoje uposażenie jest niskie - tak niskie, że z pewnością mógłbyś się zakwalifikować na jakieś małe mieszkanko komunalne z miasta - a przez to usamodzielnić od rodziców i piecowego dziadowania. W moim bloku nikt nie mieszka w kawalerce bo ich tu nie ma. Jak ktoś ma pragnienie dużego metrażu - to łączy mieszkania. Ale obecnie trend jest odwrotny. Wielu starszych ludzi chce zamienić większe mieszkania na mniejsze bo po co na starość tyle sprzątania, tyle okien i opłat. Zresztą to samo jest w wielu chałupach w których używa się tylko część powierzchni, a reszta stoi nieogrzewana odłogiem... @majster86 - to był tylko przykład ale przynajmniej chciało mi się sprawdzić, a wy tu pierdu, pierdu - ale bez konkretnych przykładów. Jeśli te twoje 2500 też było brutto to różnica wynosi - bagatela 2100 zł... A czy ktoś napisze o ile zmniejszyła się załoga najbardziej prestiżowej fabryki Gliwic - Opla? Czy ktoś kiedykolwiek napisze gdzie można "w ościennych" miastach zarobić krocie. Nie... tego niestety też się nie dowiemy. A przy okazji Spółka Elektromontaż w Chorzowie też szuka spawaczy. Oferują 2600 zł. Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma... W Wodzisławiu największym pracodawcą jest szpital miejski - ale wodzisławianie swoje miasto szanują i złego słowa na niego nie napiszą. To samo zresztą takie górale z Podhala - wiedzą, że u nich pracy nie ma, jeżdżą po Polsce, Europie czy Ameryce za pracą - ale... ich region to świętość. Nikt złego słowa nie powie - mimo, że region ich nie jest w stanie wyżywić. U nas kilkadziesiąt tysięcy miejsc pracy - w tym dla specjalistów, fachowców, a nawet zwykłych roboli i ciągłe ujadanie.

 • ~Piotr Czaja 2020-02-06
  23:40:50

  14 6

  Arteks- Mam dobry zawód,wybudowałem dom,mam też samochód dobbrej marki.Ty nie mów że w innych miasta jest gorsza Nędza.Równajmy do lepszych a nie gorszych.Nie ubliżaj ludziom starszym.Mają zamieniać mieszkania na mniejsze żeby płacić mniejszy czynsz i nie myć tyle okien.Zaproponuj im ławkę w parku.Nie będą musieli myć okien i płacić czynszu.Twoja bezczelność sięgneła zenitu!~Masz chyba syndrom nieudacznika który nie radzi sobie w życiu i zazdrości innym.

 • ~Barakuda 2020-02-07
  06:21:59

  9 10

  Kochani nie ma się o co kłócić. Już niedługo wyjdziemy z UE więc wróci fala wykwalifikowanych fachowców.Kierowcy busów, zmęczeni ciągłym podróżowaniem na linii Warszawa – Bruksela, Amsterdam, Berlin, wreszcie odpoczną. Hydraulicy nie będą musieli przepychać francuskich rur. Studenci będą mogli studiować na renomowanych uniwersytetach w Siedlcach czy Nowym Sączu, pielęgniarki wrócą z obczyzny. I lekarze… Chyba że zostaną, ale wtedy znów będą musieli nostryfikować dyplomy, bo prawdopodobnie będą inne przepisy dla fachowców z Polski, a inne dla specjalistów unijnych z Litwy, Bułgarii czy Rumunii. Rolnicy też nie będą już musieli ciągle sarkać: co mi ta Unia dała? Jak wyjdziemy, Unia już nic nie da! I nikt nam nie będzie w obcych językach niczego kazał...”

 • ~koszmarnik 2020-02-07
  08:27:38

  15 0

  Brakuje pracowników? Piszecie że wielu nie spełnia warunków, ciekawe czy pracodawca spełnia choć jeden? Myślicie że jak długo jeszcze ludzie będą pracować za 15zł/h? Najważniejsze że ON ma zarobić ze 100tyś/miesiąc, pracownik ma dymać za miskę ryżu.

 • ~Arteks 2020-02-07
  11:40:04

  2 12

  @roger - może w Wodzisławiu handel zamiera (upadają markety, upadł już dawno handel w centrum). W Rybniku po 1990 handel to dzedzina która niesamowicie się rozwinęła stawiając nasze miasto na równi z innymi dużymi jeśli chodzi o wybór i dostęp także światowych i rozpoznawalnych marek w każdym zachodnim mieście. U nas nie ma prawie miesiąca aby gdzieś w mieście ktoś nie wybudował nowego obiektu z lokalami handlowymi i o ile zgoda, niektóre firmy kończą działalność (śmierć czy emerytura właściciela lub plajta) to jednak cały czas powierzchnia handlowa w naszym mieście wzrasta. Ostatnio dobudowano budynek koło Plazy - i już się tam pojawił nowy sklep i to jaki - z rowerami! :D A salony samochodowe najlepszych marek są doskonałym przykładem na poziom jaki reprezentuje nasze miasto - bo instalują się tylko w miastach dużych i bogatych. Zatrudniają czasami po kilkadziesiąt osób i mogą sobie ściągnąć najlepszych handlowców czy mechaników bo poziom ich zysku jest nieporównywalny z innymi sklepami. Taka Toyota już parę razy zdobyła tytuł najlepszego salonu tej marki w Polsce. :) @PiotrCzaja - przed tym wpisem nie dałbym ci nigdy więcej niż 18 lat - poważnie. Wiesz czemu? Poziom wypowiedzi i stosowane w nich zaczepki sytuowały cię raczej w grupie dzieciaków lub studenciaków. Wypisujesz jakieś brednie o nieudacznikach - a sam robisz takie wrażenie. Bo jak można wybudować dom i wyposażyć go w piec węglowy w XXI wieku? Jakim kmiotem, egoistą i nieudacznikiem trzeba być aby tak postępować. Budujesz dom - a potem nie stać cię na nic innego poza najtańszym węglem... Jak można ciągle pisać o jakieś nędzy, problemie z miejscami pracy - i jednocześnie budować domy? Nie widzisz tu jawnych sprzeczności? A faktycznie buduje się w Rybniku co raz więcej - domów czy inwestycji deweloperskich bo jest tu dobra praca.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1024