zamknij

Wiadomości

Tunel na Paruszowcu: ławki i wiaty już są. Montują lampy

2019-05-31, Autor: bf

Zbliża się dzień, kiedy tunel pod nasypem kolejowym na Paruszowcu zostanie otwarty dla mieszkańców. Robotnicy ustawili już ławki, kosze na śmieci i wiaty. Stawiane są też lampy.

Reklama

Inwestycja łącząca Paruszowiec-Piaski z Północą nabrała już kształtów. W nasypie kolejowym widnieje już tunel, przez który będą jeździli rowerami mieszkańcy Rybnika. Sporo się też dzieje wokół samego tunelu.

Od strony ul. Mikołowskiej widzimy już ławki, kosze na śmieci. Są też dwie wiaty, a także nowe słupy oświetleniowe. Po drugiej stronie możemy natomiast zobaczyć, w jaki sposób układa się ścieżka okrążająca słup wysokiego napięcia.

Inwestycja powinna zostać ukończona w lipcu tego roku.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 11

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~ 2019-05-31 11:24:44

  Kiedy zamykamy , i robimy poprawki ?

  28 19
 • ~hub381 2019-05-31 14:54:01

  Panie Prezydencie i Szanowni Radni(rządzący),jako mieszkaniec Rybnika Płn. serdecznie Wam dziękuję za decyzję budowy tunelu.
  Za komuny nie raz uciekałem p.SOKistami skracając sobie drogę p.tory.
  Dziś w podeszłym wieku spokojnie będę mógł przejść czy to przychodni zdrowia lub na przystanek autobusowy(ta część dzielnicy jest odcięta)a do najbliższego przystanku droga daleka.
  A malkontentom takim jak Cebuli i Gruszkom niech to zdrowiem odpłaci(to byli PiSowcy).
  Mieszkniec Olszowej....

  32 13
 • ~asdfzxc 2019-05-31 15:02:45

  Czy ktoś będzie analizował/mierzył/liczył ile osób korzysta z tunelu? Warto by sprawdzić czy inwestycja okazała się trafna.

  17 19
 • ~Arteks 2019-05-31 15:14:31

  @asdfzxc - a czy ktoś mierzy ile aut korzysta z dróg, jaka jest ich rentowność czy opłaca się wszystkie nocą oświetlać, a zimą odśnieżać? @hub381 - też tak uważam i pamiętam, szczególnie w czasach Fudalego ile głosów postulowało potrzebę przebicia się na drugą stronę. Niestety wtedy zwyciężały tylko inwestycje drogowe. Interes pieszych i rowerzystów za bardzo się nie liczył, a przecież w pierwszej kolejności miasto powinno dbać o swoich mieszkańców. Wiele osób skracało sobie drogę przez tory ryzykując życiem, mandatem lub poślizgiem. W imię czego? Skoro stać nas na nowe mosty i estakady dla aut - tym bardziej powinno nas być stać na trakty dla ludzi.

  27 27
 • ~cyd 2019-05-31 16:24:18

  Artek ty mi tu nie wyskakuj z troską miasta o swoich mieszkańców. Dla kilku osób zrealizowano inwestycję za grube miliony. Gdyby miasto dbało o swoich mieszkańców zrobiłoby porządek ze smogiem, a tak dziesiątki tysięcy osób choruje i zdycha, bo rajcom rybnickim brakuje wyobraźni by nakreślić priorytety. To nie jest normalne by w najbardziej zasmrodzonym mieście w Europie olać temat smogu. Ludzie z rybnika wyjeżdżają, bo tu się umiera! I nie pisz bredni, że to przez mieszkańców i miasto nic nie może. Po artykułach w konkurencyjnych mediach do tej tuby propagandowej i akcjach Wertykalnego Magika wszyscy zainteresowani wiedzą, że miasto olewa temat smogu. życzę ci miłego szusowania na biegówkach zimą w czarnych i sinych "rybnickich mazurach" z naszą dumą rybnika, tylko się dobrze pokrzepcie i wróćcie taksówką. A te parę osób z Paruszowca za taką kasę rybniccy menele przez tory do końca życia na plecach by nosili.

  22 21
 • ~Arteks 2019-05-31 17:10:46

  @cyd - a dlaczego rościsz sobie prawo do tego aby uznawać tę inwestycję, że jest "dla kilku osób"? Kilka osób to wychodzi z pociągów po 22.00, a z innych przeważnie po kilkanaście! A ileż starszych osób będzie mogło teraz dotrzeć spacerkiem o własnych siłach do przychodni po drugiej stronie? Iluż rowerzystów będzie mogło jechać bezpieczniejszymi drogami do zakładów na Paruszowcu zamiast Mikołowską? A teraz odwróć swoją pretensję. Jeśli mieszkańcy szanowaliby swoje miasto i swój region - już dawno smog byłby tak małym problemem jak w Polsce północnej - gdzie ludzie masowo odchodzą od węgla w ogrzewaniu. Problem w tym, że to nie miasto nawaliło - ale nasi mieszkańcy którzy stworzyli tu piekło - przez których niektórzy stąd wyjeżdżają mając dość naszego zimowego smogu. Szukasz problemu tam gdzie go nie ma i winisz nie tych którzy są prawdziwymi winowajcami czyli jesteś mega tendencyjny!

  14 21
 • ~cyd 2019-05-31 18:24:05

  Artek, rozumiem, że zajmujesz się zawodowo opiewaniem rybnickich rajców ale jesteś kompletnie nie przygotowany, chwalić miasto za troskę o kilka osób, które być może umrą od smrodu. To tak jakbyś wlewał perfumy do szamba, którym jest to miasto. Naprawdę uważasz, że my Rybniczanie jesteśmy najbardziej głupi, złośliwi, nieekologiczni, uparci i niereformowalni w Europie? Czy może są tu inne czynniki, jak choćby usytuowanie i położenie Rybnika w przestrzeni? Ciągle obrażasz mieszkańców i bronisz ratusz choć poruszasz się w przestrzeni gęstej od wyziewów i gazów, historia rozliczy ignorancję obecnych urzędników

  16 11
 • ~Arteks 2019-05-31 18:42:41

  @cyd - a ty jesteś jeszcze bardziej nieprzygotowany skoro kwestionujesz potrzebę ważnych inwestycji i bagatelizujesz zdecydowanie największy udział w produkcji smogu jaki mają w nim sami mieszkańcy. Miasto też ma swój udział - ale przynajmniej nikt z urzędników tego nie kwestionuje i od lat eliminuje kopcące budynki lub termomodernizacjami powoduje mniejsze zużycie ciepła. Jestem przekonany, że jeszcze 2-3 lata i nie będzie ani jednego miejskiego budynku który kopci. A jeśli chodzi o mieszkańców? Wiesz ile mamy domów jednorodzinny w Rybniku? ok. 18 tys. - z tego tylko 1 tys. jest ogrzewanych w sposób ekologiczny. Ile z tych domów zostało wybudowanych w ostatnich 15 latach po wejściu Polski do UE. Na co liczyli ci którzy montowali w nich piece śmieciuchy? Na to, że uda im się zatrzymać czas? Kto się przejmował do niedawna smrodem jaki powoduje? Wstyd mi to przypominać ale wielu było przeciwnych nawet bardzo łagodnej uchwale antysmogowej - którą jednogłośnie przyjęli radni wojewódzcy. Wytłumacz dlaczego miasto ma budować drogi, mosty i wiadukty dla aut - a nie ma budować tuneli i przepustów dla pieszych i rowerzystów? Powinieneś raczej zadać inne pytanie - dlaczego po 1989 roku tak mało było takich inwestycji!
  A może zakwestionujesz też przepust dla rowerzystów pod ul. Kotucza? Akurat tam jest zrobiony licznik który zlicza użytkowników, przeważnie korzysta z niego dziennie kilkaset osób. Ty pewnie też przed jego budową kwestionowałeś jego sens...

  8 13
 • ~cyd 2019-05-31 20:03:48

  Niczego nie bagatelizuję, to oczywiste, że smród wytwarzają mieszkańcy. to ty nie rozumiesz, że lepiej rybniczanom rozdać podatki i zobligować ich do ekologicznego opalania niż realizować te szczytne inwestycje. Ile kosztuje zdrowie? Co ci po tym, że parkujesz na wspaniałym parkingu skoro masz raka płuc? Ile dasz lekarzowi żeby cię wyleczył? Naprawdę nie rozumiesz, że dla organizmu nieważne kto jest wytwórcą smrodu?
  że priorytetem jest życie i zdrowie a nie złośliwości i przerzucanie się odpowiedzialnością? Piszesz androny, gładkie slogany w stylu:
  "Skoro stać nas na nowe mosty i estakady dla aut - tym bardziej powinno nas być stać na trakty dla ludzi", "Szukasz problemu tam gdzie go nie ma i winisz nie tych którzy są prawdziwymi winowajcami czyli jesteś mega tendencyjny", Dalej będziesz łaził w smogu i nie zrozumiesz, że sam sobie jesteś winny, będziesz wdychał truciznę i chwalił parkingi, tunele, przeloty i inne bzdury i nie zrozumiesz, że to wszystko jest niczym jeśli nie ma warunków do zdrowej egzystencji.

  8 11
 • ~Arteks 2019-05-31 20:57:34

  @cyd - dlaczego chcesz z rybniczan robić jakichś żebraków którym trzeba coś rozdać bo bez tego sobie nie poradzą? Według badań specjalistów tylko 2% mieszkańców miasta to ludzie ubodzy. Dla nich miasto może budować mieszkania, budynki lub remontować zasoby komunalne w których mogą mieszkać, może im też pomagać przez pomoc społeczną. Ale skoro w ostatnich latach budowało się u nas nawet po 200-300 domów rocznie - to znaczy, że mamy mieszkańców bogatych (chociaż niestety nie zawsze świadomych), którzy sami powinni zadbać o ekologiczne ogrzewanie. Bo jeśli kogoś stać na budowę nowego domu - powinno go też stać na jego utrzymanie. A miasto ma obowiązek realizowania różnych inwestycji bo potrzeby mieszkańców są różne. W przypadku dzielnicy Paruszowiec która ma charakter zarówno mieszkaniowy, przemysłowy, komunikacyjny, a ostatnio dzięki tężni także rekreacyjny - ta inwestycja świetnie wpisuje się w potrzeby tej dzielnicy, jej mieszkańców i pracowników, tak samo w przypadku mieszkańców Północy.

  9 10
 • ~lewy_gwint 2019-05-31 21:06:25

  Najdroższy tunel w historii Rybnika w przeliczeniu
  na m2 jego powierzchni
  na codzienną ilość rowerzystów
  na codzienną ilość pieszych

  i tak naprawdę to niewiele wnosi

  18 9
 • ~cyd 2019-05-31 21:48:55

  Nic mnie nie obchodzą statystyki, kto jest bogaty, kto biedny, ilu ma świadomość ekologiczną a ilu lubi wąchać węgiel i jego gazy. Miasto ma nad tym zapanować, bo ma być czysto i zdrowo. Karanie odpada, pozostają zachęty, ulgi i finansowanie. Niczego innego nie chcę od miasta kropka.

  Nie dociera - tak myślałem jeszcze raz:

  Naprawdę nie rozumiesz, że dla organizmu nieważne kto jest wytwórcą smrodu?

  Dalej będziesz łaził w smogu i nie zrozumiesz, że sam sobie jesteś winny, będziesz wdychał truciznę i chwalił parkingi, tunele, przeloty i inne bzdury i nie zrozumiesz, że to wszystko jest niczym jeśli nie ma warunków do zdrowej egzystencji.

  5 9
 • ~Arteks 2019-05-31 22:01:44

  @cyd - jak to dla mieszkańców nie jest ważne kto jest wytwórcą smrodu? Jeśli nie zdefiniujesz sprawcy problemu to wszelkie działania są bezsensowne i nie przyniosą żadnych rezultatów. Przykładowo przez lata dofinansowywano wymiany pieców węglowych na inne węglowe co było zupełnie absurdalne. Gdyby władze województwa nie uchwaliły uchwały antysmogowej, a władze państwa nie zakazały produkcji pieców śmieciuchów - te nadal byłyby montowane nawet w nowych domach. Poza tym w naszym przypadku to niestety mieszkańcy robią na razie najmniej. Ze strony samorządu działania przybrały naprawdę dużego rozmachu inwestycyjnego. Ze strony państwa też mamy deklarację o rozpoczęciu inwestycji ciepłowniczej związanej z blokiem ciepłowniczym w naszej elektrowni. Ci którzy mają stare domy i są biedni - mogą złożyć wniosek o mieszkanie komunalne. Miasto będzie ich trochę budować w najbliższym czasie. A inni albo niech się starają o dotacje albo kredyt albo niech wymieniają piece z własnych oszczędności i niech nie patrzą na innych. Smog stwarza nam same problemy. Jeszcze by tego brakowało aby nam wstrzymywał miejskie inwestycje i to takie jak ten tunel które mają wymiar bardzo proekologiczny - umożliwią lepszy dostęp pieszy do różnych miejsc, lepsze dojście na ekologiczny pociąg czy poprawią dostępność rowerem. Trzeba być wyjątkowo upartym lub ślepym aby takie coś kwestionować.

  5 9
 • ~ 2019-05-31 22:29:45

  czekamy teraz na powiązanie tunelu z SENSOWNIE poprowadzoną infrastrukturą rowerową (właśnie jak wspomniany tunel pod Kotucza), odpowiadającej potrzebom mieszkańców, bo w tej "innej" niestety, decyzją tych, którym wydaje się że wiedza lepiej, przodujemy

  6 1
 • ~Jacek Kamiński 2019-06-02 11:15:11

  Do cyd:
  skoro inwestycja jest dla kilku osób, bądź tak łaskaw je wymienić. Chyba sobie z tym poradzisz. Secundo: czy naprawdę chciałbyś być przenoszony przez meneli przez tory, w niedozw2olonym miejscu? Naprawdę?

  4 2
 • ~Rafcio1 2019-08-24 12:22:58

  Kiedy opłata. Tyle kasy a co tu łączyć biedronki niema.

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 380