zamknij

Wiadomości

Tu miały być hotele, a są chaszcze. Czy kiedykolwiek powstaną? (zdjęcia)

2024-07-05, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Nie tak dawno gruchnęła wiadomość o planach powstania 4-gwiazdkowego hotelu przy biurowcu K1 Business Center. Nasi Czytelnicy byli czujni i zwrócili uwagę, że podobne zapowiedzi słyszeli już kilka, a nawet kilkanaście lat temu. Działki przy ul. 3 Maja i Mikołowskiej zarastają już bujną zielenią.

Reklama

Ta wiadomość zelektryzowała wielu Czytelników. Poinformowaliśmy Was bowiem o planach budowy 4-gwiazdkowego hotelu. Ma znajdować się naprzeciwko K1. Niedawno nawet Rada Miasta Rybnika zgodziła się, by przyznać miejską działkę prywatnemu inwestorowi w ramach odszkodowania za jego zajęty teren pod rozbudowę ul. Za Komendą »Rybnik: w tym miejscu powstanie 4-gwiazdkowy hotel? Pierwszy krok wykonany«

Komentarze Czytelników były różne. Jedni pozytywnie podeszli do zapowiedzi inwestora, drudzy poddali pod wątpliwość to, czy taki budynek powstanie. Jeszcze inni zwrócili uwagę na istotną sprawę – w przeszłości były już zapowiedzi budowy nowoczesnych hoteli, z których nic nie wynikło.

Dżungla w centrum Rybnika

Mowa tu na przykład o działce przy ul. 3 Maja, w pobliżu Placu Wolności. Przed laty znajdowała się tam kamienica i kwiaciarnia (zobacz zdjęcia z rozbiórki). Pierwsza informacja o planowanej inwestycji pochodziła już z 2013 roku.

Rybnik od lat cierpi na deficyt miejsc hotelowych, zwłaszcza w centrum miasta. Już wkrótce sytuacja powinna się poprawić. Kończy się rozbudowa Hotelu Przy Młynie. W przyszłym roku rozpocząć ma się budowa nowego hotelu przy Placu Wolności. Zaprojektowany hotel będzie miał 8 tys. m kw. powierzchni. Składać się będzie z 2 części: biurowej od strony ul. 3 Maja oraz części hotelowej od ul. Szafranka (budynek z cegły). Obie części połączy przeszklone przejście – tak pisaliśmy o hotelu, który miał powstać w centrum Rybnika.

Z planów i zapowiedzi nic nie wyszło. Z czasem działka stała się dzikim parkingiem, o czym pisaliśmy w 2016 roku. Teren został ogrodzony, a jej właściciel oznajmił, że nie porzucił planów budowy hotelu »Dziki parking w centrum zlikwidowany. Jakie szanse, że w tym miejscu powstanie hotel?« Minęły jednak kolejne lata, a po obiekcie pozostały tylko marzenia.

O komentarz do powyższej sprawy poprosiliśmy Urząd Miasta w Rybniku, który powinien mieć najświeższe informacje. Taką odpowiedź otrzymaliśmy od Agnieszki Skupień – pełniącej obowiązki rzeczniczki prasowej.

Działka pomiędzy biblioteką a Placem Wolności przy ul. 3 Maja należy do prywatnego podmiotu. Kilkanaście lat temu pojawiła się informacja o zaprojektowaniu na tym terenie budynków (jeden z nich miał być budynkiem hotelowym), natomiast do realizacji inwestycji nie doszło. Z przedstawicielem właściciela w bieżącym roku kontaktował się Wydział Strategii i Obsługi Inwestora, chcąc zdobyć informację chociażby o planach zagospodarowania tego terenu, a także oferując pomoc w promocji nieruchomości w celu jej ewentualnej sprzedaży (na miejskiej stronie internetowej istnieje również możliwość promowania prywatnych terenów pod inwestycje). Decyzję co do realizacji inwestycji podejmuje oczywiście właściciel nieruchomości, na ten moment jednak nic nie wskazuje na to, aby w najbliższym czasie hotel został tam wybudowany – informuje Agnieszka Skupień.

Dodaje, że miasto nie zna wartości tej nieruchomości, nie był zlecany operat szacunkowy (nieruchomość prywatna).

Kamienica zburzona, chaszcze się rozrastają

Podobny przypadek znajdujemy przy ul. Mikołowskiej, naprzeciw Bazyliki św. Antoniego. We wrześniu 2020 roku informowaliśmy Was, że prywatny inwestor kupił starą i zaniedbaną kamienicę. Miał tam powstać hotel 4-gwiazdkowy »Obok bazyliki powstanie 4-gwiazdkowy hotel«

Kilka miesięcy później (w styczniu 2021 roku) rozpoczęła się rozbiórka kamienicy. Padła też data – budowa hotelu miała wystartować jesienią tego samego roku. Nic takiego nie miało jednak miejsca. Ta działka jest również zarośnięta. Co na to UM Rybnik?

Nieruchomość przy ul. Mikołowskiej w sąsiedztwie Bazyliki św. Antoniego również należy do właściciela prywatnego, który kilka lat temu zapowiedział budowę hotelu. Szczegóły tej inwestycji nie były przedstawiane Wydziałowi Strategii i Obsługi Inwestora, natomiast w ubiegłym roku pracownik tego wydziału kontaktował się z przedstawicielem właściciela. Na tamten moment decyzja o budowie hotelu była zawieszona – mówi Agnieszka Skupień.

Udało nam się skontaktować z właścicielem działki przy ulicy Mikołowskiej. Poinformował nas wprost, że na razie nie planuje inwestować w ten teren.

- Były plany, ale przyszła pandemia i wszystko pokrzyżowała. W międzyczasie otworzyłem inny biznes i mam co robić. Na ten moment nie planuję żadnej inwestycji na tej działce — mówi właściciel gruntu przy rybnickiej bazylice.

Z drugim z właścicieli, działki pomiędzy biblioteką a Placem Wolności, mimo wielu prób, nie udało nam się skontaktować.

Jak potoczą się losy wymienionych wyżej działek? Będziemy Was informowali. Urząd Miasta w Rybniku zapewnia, że od kilku miesięcy prowadzi rozmowy z przedstawicielami sieci hotelowych, zarówno po stronie prywatnych właścicieli działek, jak i miasta, ale to długi proces.

Za wcześnie, żeby mówić o szczegółach i konkretach – słyszymy.

Oceń publikację: + 1 + 19 - 1 - 43

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~zbik 2024-07-05
  17:33:28

  40 4

  A co powstanie na ulicy Reja?bo budowa idzie a tabliczki informacyjnej nie zobaczymy
  nigdzie za to od sasiadow mozna sie dowiedziec ze buduje dobry znajomy od wlodarza.

 • ~Maksymilian Popeć 2024-07-05
  17:47:47

  27 7

  Sama wartość gruntu rośnie z roku na rok. Więc po co inwestować grube miliony w mury, których zwrot z inwestycji już ani tak szybki ani tak pewny. Generalnie

 • ~waria(n)t 64" 2024-07-05
  18:20:01

  16 10

  Tu były stosunkowo ładne i nowe budynki budynek alliance francais i kwiaciarni

 • ~rodzyn 2024-07-05
  20:55:56

  26 4

  To nie chaszcze, to łąka kwiatowa ; )

 • ~Tomek.P 2024-07-05
  21:21:16

  27 0

  Szkoda terenu przy Bazylice. Mieszkam blisko tego terenu w chwili obecnej wygląda delikatnie mówiąc źle. Nieruchomość zaniedbana, niepokoszona. Raczej wydaje mi się że właściciel Nie ma ani pomysłu ani pieniędzy żeby zainwestować na tej działce ale jako nieruchomość faktycznie cały czas wzrasta na wartości.

 • ~rosthost1 2024-07-05
  21:27:29

  16 6

  a jak grani-tec co stawia zbiku?? łąka w środku miasta powinna być dofinansowana. drzewa kupione przez urząd za 700 straszą wyglądem a na łakę miło poprzeć!!!!

 • ~Laczek Ferdynanda Kiepski 2024-07-06
  09:44:07

  26 6

  chaszcze są w całym rybniku, nie tylko tam, strasznie zaniedbana zieleń i ogólny stan czystości dróg i chodników. Wiadomo gdzie kasa poszła na premie i podwyżki dla zarządu za nieróbstwo i lenistwo.

 • ~Otto 2024-07-06
  10:42:54

  21 8

  Zakup działki w tak doskonałych i strategicznych lokalizacjach miasta to inwestycja na przyszlosc. Tylko jak pozyskac taki grunt i to jeszcze za bezcen? Wystarczy sprzedac naiwnym i latwym do zmanipulowania (nie spisza zadnej umowy i nie zobowiaza do niczego) bajeczke o budowie jakiegos tam obiektu, ktory nigdy nie powstanie.
  Wartosc zanizona a za 50 lat moze sie go sprzeda z milionowymi zyskami.

 • ~dr_Moriarty 2024-07-06
  11:20:10

  21 6

  Polska w pigułce.

  Jakiś czas temu oglądałem program o podobnej sytuacji w USA. W centrum jakiegoś niewielkiego miasta stała zaniedbana działka, na której właściciel zrobił sobie jeszcze składowisko starych samochodów. Szpeciło to centrum i przyciągało do tego lokalny element.

  Rada miejska powołując się na obowiązujące w prawo stanowe, zażądała uporządkowania terenu i inwestycji zgodnej z charakterem działki w centrum miasta. W przypadku niedopełnienia żądań działka miała zostać zlicytowana po cenie rynkowej. I to w kraju, w którym własność prywatna jest święta! Oczywiście szybko znalazły się pieniądze na uporządkowanie i inwestycję.

  W Polsce tradycyjnie jak w lesie. A z tą władzą niedługo będzie jak w dżungli.

 • ~kurier 2024-07-06
  11:43:41

  14 24

  Towarzyszu Otto najbardziej strategiczne interesy w nieruchomościach zrobili Morawieccy. Nikt ich nie prześcignie w tym kraju.

 • ~Otto 2024-07-06
  12:12:18

  23 7

  Troche jakby nie na temat, proba odwrocenia uwagi od tematu? Morawiecki dzialek w Rybniku nie rozdawal i bajek o hotelach nie opowiadal, prawda?

 • ~waria(n)t 64" 2024-07-06
  12:36:15

  11 19

  Towarzyszu Otto. Pinokio jest zdecydowanie bardziej egocentryczny i nic nie rozdaje. Tylko przytula do siebie

 • ~etet 2024-07-06
  23:16:16

  5 7

  Ja wolę tą trawę niż więcej betonu. Niech sobie jest.

 • ~rosthost1 2024-07-07
  13:18:00

  11 4

  kurier-Morawiecki przy byłych dyrektorach pgr-ów którzy mając książeczkę PZPR kupowali ziemię po 1000 groszy za hektar jest małym pik pik pokiem. działacze PZPR I drugie pokolenie mają tysiące ha więcej.

 • ~kurier 2024-07-07
  19:12:30

  6 10

  Towarzyszu rosthost1 dawni przywódcy PZPR nie byli zachłanni. Gierek dorobił sie domki kostki i małego Fiata. Jaruzelski mieszkania w szeregowcu. Zonom tych pzprowcow wypominano piekne fryzury i zakupy kosmerykow we Francji. Majątek żony Pinokia ocenia się na ponad 40 milionów złotych. Ta to mogłaby kupić cały apartamentowiec w Paryżu z kilkoma sklepami i kilkoma autami typu Lamborghini w garażu podziemnym

 • ~rosthost1 2024-07-08
  10:04:03

  5 2

  Kurier skoro pierwszy był Gierek:
  -
  -dom w Ustroniu Zawodziu,, powstał za środki przeznaczone na budowę Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku
  - supernowoczesna szklarnia, zdalnie obsługiwana przez urządzenia z drugiej strefy dewizowej przy jednej katowickiej willi-lata 70-te!!!.
  - w drugiej willi - jacuzzi. - lata 70-te XX wieku!!!!
  - czyli dwie wille w Katowicach
  - dwie wille dla rodziny - nie wyjaśnione do dziś za czyje pieniądze
  - willa w Stańcówce
  - opancerzony amerykański cadillac fleetwood z k umieszczoną w bagażniku skrytką, kupiony za oceanem za 100 tys. dolarów - lata 70-te!!!.
  -tow. Edward bardzo często latał helikopterem do domu, ośrodków wypoczynkowych w Konewce, Arłamowie. Helikopter był państwowy więc racja KURIER - mógł latać każdy!!
  Wszystko oczywiście KURIER było własnością całego socjalistycznego narodu za środki państwowe, więc racja Gierek miał tyle ile robotnik!!!!
  Więc Kurier nie ciu...... innych ludzi jak Arteks|! przynajmniej tyle!
  Innych tez rozpisać?
  Natomist takimi kłamstwami oczerniasz Gierka za jego wkład w rozwój Śląska - i o tym kurier nic nie napisałeś!

 • ~kurier 2024-07-08
  14:02:38

  2 4

  Ostatecznie Gierek został o jednym zwyklym domku i z małym fiatem. A dokonał dla Polski dużo. Skoro według ciebie miał ale oddał lub wykorzystywal tylko służbowo czy rodzina Moraeieckich odda swoje nieruchomości i zostawi tylko to co wynika z jego legalnych zarobków? No towarzyszu rosthost1 traktujcie aparatczykow PZPR jak PIS. Moim zdaniem ci ostatni są bardziej zachlanni a twoim?

 • ~rosthost1 2024-07-08
  16:18:38

  3 3

  ~kurier co oddał?? Helikopter był państwowy, reszta nie. Zresztą zniszczył go Jaruzelski tak jak to robi Tusk obecnie z Bodnarem. Gospodarka i ludzie niewazni tylko procesy i sądy nawet CPK opóźnione o 5 lat. Towarzysze po co wam Rosja tutaj??

 • ~waria(n)t 64" 2024-07-08
  17:31:19

  2 3

  @Towarzyszu rosthost1 . Najwierniejszemu przyjacielowi Tow. Yarosława rozwijali ostatnio czerwony dywan w samej Moskwie...

 • ~waria(n)t 64" 2024-07-08
  17:35:31

  3 3

  @ Tow. Otto. Jak pogłoska niesie w Moskwie na Placu Czerwonym rozdają samochody.... A potem się okazało że to nie w Moskwie , ale w Petersburgu i nie dawali , ale kradli....
  Więc Tow. Otto powiedzcie Wy jak to jest naprawdę z tymi działkami co rozdaje Tow Morawiecki ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 737