zamknij

Wiadomości

Tu ma powstać nowy park. Ktoś jednak wycina dorodne drzewa

2022-04-08, Autor:  bf

Władze miasta chcą stworzyć nowy park miejski. Ma się znajdować w pobliżu Drogi Śródmiejskiej i „Czterech Mostów” na Zamysłowie. Problem w tym, że najpierw trzeba się uporać z procederem wycinki drzew. Ktoś na miejskiej działce ściął 6 dorodnych olch!

Reklama

Dziś miejsce to cieszy się zainteresowanie zwłaszcza wśród rowerzystów – głównie ze względu na biegnący tędy fragment Bulwarów nad Nacyną. Jednak nie brak tutaj również spacerowiczów z okolicznych osiedli i domów jednorodzinnych, spędzających czas na karmieniu kaczek czy nutrii, rezydujących nad rzeką Nacyną. Miasto chce go więc zagospodarować. Jak dowiadujemy się w rybnickim magistracie - Zarząd Zieleni Miejskiej zamieni to miejsce w teren rekreacyjny. Powstanie on na częściowo zadrzewionym terenie między ul. Młyńską a rzeką Nacyną, w pobliżu ronda przy ul. Śródmiejskiej i Obwiedni Południowej.

Obecnie prowadzone są prace przygotowawcze - oczyszczanie terenu oraz prace planistyczno-projektowe – mówi Joanna Kotynia-Gnot, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej. - Na obrzeżu nowego parku, wzdłuż rzeki zaprojektowana już została kontynuacja ścieżki rowerowej, która połączy ten teren ze Śródmieściem oraz będzie stanowiła przedłużenie bulwarów rzeki Nacyny – dodaje.

W powstającym parku wyznaczone zostaną nowe ciągi komunikacyjne, będą elementy małej architektury oraz nowe nasadzenia. Będzie również niewielki parking.

Na pewno chcemy pozostawić część tego terenu w stanie możliwie nienaruszonym z zielenią, która już jest w tym miejscu – przekonuje Joanna Kotynia-Gnot.

Pojawił się jednak nieoczekiwany problem.

Niestety w ostatnim czasie borykamy się z ujawnioną na tym obszarze nielegalną wycinką dużych olszy. Sprawa została już zgłoszona na policję oraz do Straży Miejskiej w Rybniku. Wycięto 6 dorodnych drzew, których wycinki nie planowaliśmy, dlatego robimy wszystko by ukrócić ten proceder, mając nadzieję, że odpowiedzialni za to zostaną ukarani – zapewnia dyrektorka ZZM.

Dodajmy, że wycinka miała miejsce na miejskiej działce. Wiecie coś więcej na ten temat? Dajcie znać policji lub strażnikom miejskim.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~artefaks 2022-04-08
  12:01:40

  49 52

  Olcha dobre drewno do wędzenia .Poszukalbym sprawcy wśród miłośników przed świątecznych wędzonek. Więc niewątpliwie jest to dobry katolik i osoba praktykujaca

 • ~Maksymilian Popeć 2022-04-08
  12:02:32

  51 26

  Zaraz zaraz, ale na czym u nas ostatnio polega tworzenie parku - właśnie na wycinaniu drzew... Generalnie od kilku lat w Rybniku drzewa są wrogiem narodu :( I to zarówno dla ludzi z UM, dla osiedloków którym przysłaniają widok drugiego bloku, dla ludzi w domkach bo mają liście, które trzeba zbierać, dla samochodziarzy - bo to straszanie niebezpieczna rzecz przy drodze. Jedynie Ci którzy żyją z lasą kochają go owocnie - wówczas kiedy idzie do tartaku i zamienia się w mamonę...

 • ~ 2022-04-08
  12:29:03

  24 15

  Tak, tak artefaks ateiści tylko vege popijają yerba mate.

 • ~Dador 2022-04-08
  12:29:40

  30 27

  Ubóstwo energetyczne daje się coraz bardziej we znaki. Cena groszku w ciągu roku skoczyła z 800PLN/tonę do 2kPLN/tonę. Ogromne wzrosty na drewnie opałowym i pellecie. Sklep PGG to kpina, na składach nie ma węgla. Warto śledzić, ile drzew zniknie w tym roku z okolicy każdego z nas. Jak na jesień węgiel dojdzie do 3k/t, to sam biorę spalinówkę i w las. Co do parku, to miasto miało pociągnąć bulwary do tego miejsca. I co? Gdzie ciąg pieszo-rowerowy łączący osiedle z centrum? Dużo gadki, mało czynów. Najważniejsze, że wydamy ćwierć miliarda na 4 km drogi R-P kończącej się na skrzyżowaniu podrzędną Sportową.

 • ~Arteks 2022-04-08
  12:47:05

  25 33

  Pytanie dla władz miasta: porządkując i tworząc nowy oficjalny park w mieście, po co chcecie tworzyć kolejny parking który tylko pomniejszy areał zieleni? Może tak jak na Wiśniowcu zrobicie wjazd autem do parku aby kierowcy mogli się rozkoszować zielenią i zapachami nie wychodząc z auta? Kolejny urbanistyczny absurd tym bardziej, że w okolicy jest kilka parkowisk i nie są potrzebne kolejne. @artefaks - ja dodałbym jeszcze, że taka ilość drewna jest potrzebna komuś kto wędzi ilości hurtowe na sprzedaż. Mam nadzieję, że policja dotrze dzięki czujnym sąsiadom do dewastatora niszczącego miejską zieleń.

 • ~Sztyracz 2022-04-08
  13:04:08

  30 2

  Postawią w zamian wyciętych drzew domki dla bezkręgowców i bydzie EKOPARK :D

 • ~ 2022-04-08
  13:34:23

  23 16

  Też jestem przeciwny dziwnej modzie wozenia rowerkow na dachu samochodu.
  Są jeszcze kwestie niebezpieczeństwa jakie to wywołuje na drodze. Chyba parking nie w tym celu żeby przywieźć rower autem i poudawać, że się jeździ?

 • ~ 2022-04-08
  16:20:54

  19 4

  Pod przykrywką "nowoczesnych trendów" drzew coraz mniej.

 • ~hub381 2022-04-08
  17:11:38

  6 4

  Tak czytam ,że zgłoszono S.M. kradzież drzew, to mnie smiech ogarnia, przecieie ż tam nie ma kamer.

 • ~Gruby21 2022-04-08
  17:28:52

  16 2

  Po co komu tam parking? Miasto nie ma pilniejszych potrzeb? Park i parking to totalne przeciwieństwo, nie łączcie tego.. Z tego co rozumiem park ma być skomunikowany bulwarami i pobliskimi drogami. Można więc pieszo, nie trzeba samochodem...

 • ~Lateks 2022-04-08
  23:39:04

  12 3

  Afera bo ktoś był szybszy niż zieleń miejska i zwędził drewno na które już mają chętnych. Zgadka kto przycina klony i brzozy w marcu i kwietniu?
  Jakoś tam SM nie szuka winnych niszczenia drzew ?

 • ~Gibon 2022-04-09
  07:32:08

  11 1

  Po co znowu kolejny parking???! Naprawdę nie możecie tego miejsca zostawić w spokoju i zrobić po prostu parku? Nie wiem czy Wy też ale ja zauważyłem, że przy wszystkich parkingach w Rybniku, szczególnie tych małych jest sporo śmieci. Przyjeżdżają, wyrzucają jakieś opakowania po jedzeniu z fastfoodow, papierosy, puszki i odjeżdżają. Jak po to robicie ten park to to nie ma sensu.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

MEN powinno wprowadzić zakaz wyjazdów dziecka na wakacje w trakcie roku szkolnego?
Oddanych głosów: 932