zamknij

Wiadomości

Trzy miliony dla Rybnika na rewitalizację

2016-03-22, Autor: ww, źródło: UM Rybnika
Miasto Rybnik pozyskało środki na realizację przedsięwzięcia pn. Rewitalizacja miasta – nowa energia rybnickiej tradycji w ramach konkursu „Modelowa Rewitalizacja Miast” ogłoszonego przez Ministerstwo Rozwoju, a finansowanego z funduszy unijnych.

Reklama

Przedmiotem wniosku o dofinansowanie jest realizacja działań rewitalizacyjnych obszarów tworzących krajobraz kulturowy Rybnika – fragmentów dzielnic Niewiadom, Niedobczyce, Paruszowiec-Piaski i Chwałowice oraz dzielnicy Śródmieście. Okres realizacji projektu jest zaplanowany od drugiej połowy 2016 roku do końca 2018 roku.

Najistotniejszą częścią przedsięwzięcia będą działania mające na celu łagodzenie problemów społecznych na terenach objętych projektem. W pierwszej kolejności będzie to aktywizacja mieszkańców, w czym pomagać będą animatorzy społeczni. Zaplanowano również wykonanie pogłębionych analiz społecznych, ekspertyz budowlanych, realizację programu edukacyjnego w szkołach wzmacniającego lokalną tożsamość, a także dofinansowanie niewielkich inwestycji poprawiających przestrzeń wspólną i finansowanie różnego rodzaju inicjatyw społecznych w ramach tzw. mikrograntów.


Wartość całego projektu to 3 446 000 mln zł, w tym przyznana dotacja 3 101 400 zł, wkład własny 344 600 zł.

Złożony wniosek jest zwieńczeniem 2 etapowej selekcji prowadzonej przez Ministerstwo Rozwoju. Pierwsza fiszka projektowa została złożona w kwietniu 2015 roku. Spośród 240 przedsięwzięć do drugiego etapu wybrano 57 samorządów. Ostatecznie w drugim do realizacji wybrano 20 przedsięwzięć.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~Escape 2016-03-22
  12:17:32

  24 0

  nie wiem czy to sie nadaje, ale kanał, - rzeka płynąc od ronda obok basenu Ruda w stronę zalewu , kapitalne miejsce na spacer, podłoże tak juz jest, ławeczki, drzewka ładne w linii, wykarczować krzaczory, kosze na śmieci ....... i wielki świat...... , bez latarni, bo przyciąga żuli. Dziękuję, pozdrawiam. I niech to robią zaktywizowaniu mieszkańcy :)

 • ~Marcin74 2016-03-22
  13:29:23

  45 0

  Łagodzenie problemów społecznych, aktywizacja mieszkańców, animatorzy społeczni, analizy społeczne, finansowanie różnego rodzaju inicjatyw społecznych w ramach tzw. mikrograntów - czyli mówiąc wprost i bez zbędnej poprawności politycznej - 90% tych pieniędzy pójdzie po prostu w błoto!

 • ~tf2 2016-03-22
  17:27:29

  20 0

  Plus szkolenia, dużo szkoleń! To będzie esencja "rewitalizacji". Ewentualnie jak coś zostanie to jakaś inwestycja w stylu: świeży piasek do piaskownicy na plac zabaw. Niesamowite, ogłosić że się zmarnotrawi ponad 3,5mln zł.
  Nie mogę uwierzyć, że ministerstwo daje kasę na takie "projekty"...

 • ~abcd 2016-03-22
  20:53:04

  0 3

  Ponad 3 miliony dla Rybnika i co? I wg komentatorów lepiej żeby ich nie było. A ja uważam, że każdy pieniądz pozyskany dla Rybnika jest ważny. Gratuluję władzom i oby tak dalej.

 • ~Arteks 2016-03-22
  21:20:48

  11 1

  Ja się nie dziwię, że niektórzy mają wątpliwości bo na wiele "miękkich" programów idzie gruba kasa, a kompletnie nic z nich nie wynika. Jeśli jednak coś z tego pozytywnego zostanie w tych dzielnicach to raczej tak jak pisze @abcd - każdy pieniądz jaki zostanie w Rybniku jest czymś twórczym. Pożyjemy, zobaczymy. Akcja o smogu w Rybniku moim zdaniem była totalną porażką - nie dziwię się, że ludzie będą teraz nieco bardziej sceptyczni.

 • ~Marcin74 2016-03-22
  21:38:18

  13 0

  ~abcd - Wyobraź sobie, że Ty (Urząd Miasta Rybnik) dostajesz pieniądze od jakiegoś idioty, który wcześniej wyrwał je z gardła innym ludziom (Unia Europejska) pod warunkiem, że dasz te pieniądze innym do spalenia na środku rynku ("rewitalizacja") - oczekujesz gratulacji, chwalisz się tym mając znajomych (mieszkańcy Rybnika) za idiotów? Czy po prostu liczysz na to, że ktoś może jednak uwierzy Ci na słowo, że ognisko z 3 mln zł (łagodzenie problemów społecznych, aktywizacja mieszkańców, animatorzy społeczni) przyniesie jakiś pozytywny, wymierny skutek? Myślisz, że są jeszcze ludzie (po za urzędnikami i właścicielami, pracownikami "organizacji", którzy będą mieć chwilowe, niemałe wypłaty opłacane tymi pieniędzmi), którzy wierzą w te bzdury?

 • ~grzesnick 2016-03-23
  08:33:34

  0 6

  ~Marcin - rewitalizacja oznacza proces społeczny i gospodarczy. Unia wymaga teraz od nas robienia rzeczy społecznych, ponieważ ich zdaniem (moim zresztą też) budujemy, remontujemy - a sami często nie wiemy po co. W problemowej dzielnicy możesz odpicować mieszkania jak apartamenty, ale jak nie popracujesz najpierw z ludźmi - szybko wrócisz do punktu wyjścia. Inną sprawą jest na ile my to potrafimy robić. Ja wierzę, że będzie dobrze. Zresztą w dyskusjach o funduszach europejskich i rozwoju priorytetowe traktowanie inwestycji twardych uważane jest za dowód niedorozwoju. Irlandia, Finlandia (postawił na miękkie i komplementarne projekt. Grecja, Portugalia- na inwestycyjne. Kierunki migracji są chyba najlepszym dowodem na to, kto zrobił lepiej.

 • ~Marcin74 2016-03-23
  09:22:00

  7 0

  ~grzesnick - Przed Irlandią czy Finlandią tego typu działania były i są prowadzone (właściwie od lat 70-tych) w USA, Brazyli, Niemczech, Francji, Angli. Trwałe efekty były, są tylko i wyłącznie tam, gdzie w parze z działaniami miękkimi idą inwestycje twarde. Gdzie za miękkim: nie pij, pracuj, szanuj, bądź odpowiedzialny w TYM SAMYM momencie tworzone są miejsca pracy czyli dawana jest wędka a nie tylko pogadanka o wędce. Gdzie za miękkim: nie ćpaj, nie kradnij, zrób coś dobrego dla siebie z korzyścią dla innych idzie W TYM SAMYM momencie budowa basenu, boiska, szkoły dającej fach a nie tylko bzdury o tym, że "zmień się to będzie dobrze" - nie będzie i ci ludzie do których "pomoc" jest kierowana dobrze o tym wiedzą mając taką pomoc głęboko gdzieś. Kierunek migracji o którym piszesz jest bezpośrednio związany z ilością socjalnych pieniędzy, które migrujący otrzyma co miesiąc od państwa. Nie z żadną rewitalizacją miękką czy twardą. Skończy się socjal pojawią się problemy - to oczywiste dla każdego po za urzędnikiem, który ślepo wierzy, że dzięki jego staraniom (sowicie opłacanym) świat stanie się lepszy. Nie stanie się. Czas pokazuje, że urzędnik to ostatnia osoba, która powinna brać się do wskazywania innym drogi. Nigdzie to nie działa.

 • ~grzesnick 2016-03-23
  10:26:06

  1 1

  Marcinie - pełna zgoda. po pierwsze musi się to wiązać ze zmianami w przestrzeni, pod drugie wykonawca nie mogą być urzędnicy. I ja wierzę, że tak w tym wypadku będzie. Także dajmy im szansę.

 • ~ 2016-03-23
  12:27:57

  0 1

  Można zwielokrotnić ilość przejazdów z kopalnianym kamieniem przez Chwałowice na hałdę resztę sobie dopowiedzcie .....

 • ~Marcin74 2016-03-23
  13:42:18

  4 0

  grzesnick - Siłownia pod chmurką czy festyn rodzinny to nie są "zmiany w przestrzeni". To ersatz i mydlenie oczu. Dajemy im (urzędnikom) szansę od prawie 30-tu lat. Moim zdaniem starczy tej szansy. Ten model się nie sprawdził. Urzędnik to zło przepalając miliony nieswoich pieniędzy nie ponosząc za to żadnej, realnej odpowiedzialności. Czas to zmienić. Ja mam dość.

 • ~jadzia1959 2016-03-23
  20:01:34

  0 1

  Szanowni Panowie i Szanowne Panie:
  - śmieci ! (Rybnik to nie tylko centrum)
  - odpowiednie oświetlenie (nie tylko centrum)
  - toalety (niestety to nie przypomina Coco Chanel, tylko...)
  - miejsca dla każdego, gdzie można spokojnie spocząć, ogrzać się i napić się herbaty lub kawy za niewygórowaną cenę (nie każdy "śmierdzi" kasą)
  - wszelakie UDOGODNIENIA dla dzieci, kobiet, mężczyzn, osób starszych i niepełnosprawnych
  - są piękne miejsca zielone, ale jeszcze lepiej można o nie dbać, wykorzystać rybniczan - fachowców
  - można wykorzystać wiele pomysłów, dając bezrobotnym PRACĘ
  - poprzez budowę przyjaznych chatek np. z drewna tworzyć "ciepłe" miejsca i jednak nie stwarzać okazji dla ryzykownych zachowań, stopniowo eliminować problem niektórych uzależnień (patrz - dać ludziom PRACĘ!!!)
  - mam jeszcze jeden, moim zdaniem dobry pomysł, który by rozwiązał to i owo i pomógł niektórym, ale nie zaryzykuję, bo za to są kratki.

 • ~abcd 2016-03-23
  21:19:43

  0 1

  ~Marcin74 - To zmieniaj (nie jest to z mojej strony sarkazm). Swoimi działaniami rozwijaj nasze miasto. Pozyskuj środki, inwestorów, realizuj pomysły, dzięki którym będzie nam wszystkim lepiej się żyło. Wtedy pogratuluję również Tobie. Na dzień dzisiejszy mamy takie a nie inne reguły gry i ważne, że te 3 miliony trafiły do Rybnika, bo Rybnik to mój Heimat, a nie jakiekolwiek inne miasto.

 • ~lukasz76 2016-03-26
  10:35:46

  0 2

  Nie ma co martwić się o to czy pieniądze zostaną właściwie spożytkowane , UE ma prawo skontrolować w przeciągu 10 lat po zakończeniu projektu na co i jak je wydano , także spokojna głowa...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 957