Igrzyska Olimpijskie w Paryżu w wykonaniu reprezentantów Polski nie zapiszą się do tych najbardziej udanych. Jak na razie (stan na 9 sierpnia, godz. 17:00) mamy tylko jeden złoty medal, a tych w innych kolorach jest jak na lekarstwo. Dlaczego sportowy świat tak nam uciekł? Jak przekonuje Artur Kejza – trener Piotra Kuczery – talent i ciężka praca to jedno. Niebagatelną rolę odgrywają tu pieniądze.
Nie tak dawno mieliście okazję poczytać o wrażeniach Piotra Kuczery z IO w Paryżu. Judoka z Rybnika pogratulował mistrzowi olimpijskiemu, wskazał błąd, który popełnił, a także nakreślił swoje plany na przyszłość »Piotr Kuczera: trzeba się pogodzić z wynikiem. Nie wyklucza walki o Los Angeles«
O wrażenia pytamy też Artura Kejzę – wieloletniego trenera Piotra Kuczery, który widział jego rozwój od początku kariery.
Na pewno jest szkoda. Zawsze jest szkoda jak się startuje na igrzyskach i każdy chce osiągnąć sukces. Niestety, ale i polscy lekkoatleci i reprezentanci innych dyscyplin nie potrafią się przebić – zauważa.
Z czego wynika ta polska niemoc? Zdaniem Artura Kejzy wszystko rozbija się o brak pieniędzy.
My jesteśmy tak naprawdę „w podwórku”. Trenujemy na peryferiach, udajemy, że uprawiamy wyczynowy i wysoki sport. W rzeczywistości widzimy, jak daleko świat nam odskoczył. Mamy zawodników naprawdę wysokiej klasy, bo samo zakwalifikowanie się na igrzyska to ogromny wysiłek z ich strony. Jednak w świecie dyscyplin olimpijskich krążą ogromne pieniądze. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że po prostu jesteśmy daleko z tyłu – dodaje.
Odniósł się tu do Piotra Kuczery.
Oczywiście, Piotrowi należy gratulować, bo po kontuzji dokonał niesamowitego wyczynu w ciągu zaledwie pół roku. Zakwalifikował się do igrzysk, podczas gdy inni mieli na to dwa lata. Można teraz spekulować, jaka byłaby sytuacja, gdyby był zdrowy, jak inaczej przebiegłoby losowanie itp. Nie musiałby tak intensywnie gonić za turniejami i walczyć. Mogliśmy skupić się na treningu, a w rzeczywistości mieliśmy na to tylko 1,5 miesiąca. Dokonaliśmy czegoś, czego nie udało się żadnemu innemu Polakowi – zauważa Artur Kejza.
Trener zwraca też uwagę, że w turnieju oprócz Piotra Kuczery wystąpił tylko jeden polski judoka.
Czyli w ciągu dziesięciu lat cała Polska nie potrafi wychować „drugiego Kuczery”. Nie potrafi wychować drugiego zawodnika na poziomie olimpijskim. Poziom olimpijski to przede wszystkim pieniądze. Za środkami idą ludzie, szeroki sztab szkoleniowy, medycyna sportowa itp., a niestety nam na to wszystko brakuje. Jesteśmy trenerami od wszystkiego, hehe. Porównując się do innych krajów, jesteśmy daleko w tyle, ale oczekiwania wszystkich są przeogromne – podkreśla.
Artur Kejza zaznacza, że miasto przyczyniło się do rozwoju Piotra Kuczery, ale za tym muszą iść jeszcze większe środki, żeby osiągnąć sukces w Los Angeles.
Jeżeli mówimy o Piotrku i jego przyszłości: Piotrek startuje w kategorii do 100 kg i jest jeszcze młodym zawodnikiem. Przykładowo, 33-letni Izraelczyk zdobył brązowy medal w Paryżu, będąc mistrzem Europy i wielokrotnym medalistą mistrzostw Europy. Dopiero teraz osiągnął sukces, bo w tej wadze kluczowe są doświadczenie, męskość i masa ciała. Tym bardziej, że Piotrek waży obecnie 98 kg, czyli ma około 7 kg niedowagi, gdyż większość rywali waży 105-110 kg – zauważa trener.
Za przed sukcesami – jak powtarza – powinny iść jednak pieniądze.
Sama „góra” wie, że nie wydaje tyle pieniędzy na zawodników, ile powinna. Świat robi coś odwrotnego i nam ucieka, co widać - we wszystkim. Inne kraje nie szczędzą środków na sportowców i sztaby szkoleniowe. Mój komentarz jest taki, że powinni nas nosić na rękach za to, że potrafimy zmobilizować młodzież i wychować takich zawodników jak Kuczera, Kowalczyk (Julia z Polonii Rybnik), Kejzowie i wielu innych. Trenera Artura Fajkisa, trenera Alicji Klasik, i inne osoby, które działają z młodzieżą, powinni nosić na rękach za to, że wyciągają młodych ludzi, mobilizują ich i wpajają im pasję. Bo my to robimy tylko i wyłącznie z pasji, nic więcej. Ale pasja w pewnym momencie się kończy – ostrzega.
Artur Kejza podkreśla, że miasto znacząco przyczyniło się do rozwoju Piotra Kuczery, co jest osiągnięciem. Jednak aby osiągnąć sukces olimpijski, potrzebna jest specjalna ścieżka wsparcia dla klubów i osób, które potrafią wychować takich zawodników. Trzeba ich wspierać jeszcze intensywniej, aby mogli osiągnąć sukces w Los Angeles.
Podzielacie zadanie Artura Kejzy? Czy Waszym zdaniem polski sport jest niedofinansowany?
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
82585Rybnickie nutrie mogą być karmą dla innych zwierząt. RDOŚ ogłosił przetarg na odłów i ich uśmiercenie
53178„Teresa żyła na własnych zasadach i na własnych zasadach odeszła”. Sąsiedzi mają żal: zrobiono z nas potworów
44303Śmiertelne potrącenie na torach w Suminie. Nie żyje kobieta (aktualizacja)
30311Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
28562Silny wstrząs w kopalni Rydułtowy. "Czegoś takiego jeszcze nie czuliśmy"
+338 / -40Starsza kobieta przez tydzień umierała w łazience. Zareagowała kierująca autobusem
+271 / -4Im mniej kontrastu, tym lepiej dla nerek. To pierwszy taki zabieg w rybnickim szpitalu
+87 / -0Prywatna uczelnia zamierza wystartować w październiku na rybnickim kampusie. Ile osób się zapisało na pielęgniarstwo?
+75 / -12Chwałowice: ksiądz "tancerz" zastąpił księdza "Tik-Tokera" (zdjęcia)
+64 / -7Prokuratura postawiła zarzut Michałowi Wosiowi. Poseł mówi o „bełkocie”
33„Dobry jeżu a nasz panie”. Ktoś w urzędzie miasta tym razem przesadził?
25W przedszkolach „dół”, w podstawówkach rekord. Porównujemy liczby w oświacie na przestrzeni lat (infografiki)
23Za czym tak długa kolejka przed Sądem Okręgowym w Rybniku? Ludzie stoją w niej godzinami!
16Archidiecezja o grafice z jeżem: jest niestosowna. UM broni pomysłu
15Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertCzy spółki powinny ponosić większą odpowiedzialność za skutki eksploatacji górniczej?
Oddanych głosów: 339
~Franek 7 2024-08-10
09:33:34
W takim razie proszę mi wytłumaczyć dlaczego taka Ukraina gdzie chyba na sport mają dużo mniej jeśli w ogóle coś dostają, ma 11 medali w tym trzy złote a my 7 w tym 1 złoty? Pieniądze są ważne ale nie najważniejsze. Ja nikogo nie osądzam i nie krytykuję bo wiem jak wiele czynników składa się na to aby w tym jednym dniu być w życiowej formie i pokonać wszystkich ale proszę nie opowiadać, że macie mało pieniędzy .
~Franek 7 2024-08-10
09:36:32
Dodam tylko, że przed nami w klasyfikacji medalowej są takie kraje jak: Uzbekistan, Iran, Azerbejdżan , Kuba, Kenia- z pewnością mają tam mniej pieniędzy na sport niż my i jakoś dają radę.
~Dintojra 2024-08-11
22:00:14
Najłatwiej wszystko zrzucić na brak kasy... ale serio 0,5 miliarda złotych przeznaczonych na czteroletnie przygotowania olimpijczyków to tak mało ?
Jakoś chyba ambicji niektórym sportowcom brakuje :(
Nie można oczywiście zapominać o tym jaki m jesteśmy społeczeństwem :) wolimy siedzieć przed tv, w weekend skoczyć do sklepu po piwo i mięso/kiełbę na grilla, a np. tacy Czesi czy Niemcy pakują cztery litery na rower, biorą piłki czy inny sprzęt i jadą w teren.
W Niemczech prawie każda dziura zabita dechami ma remizę i tzw. Sportplatz (zwykle oświetlony), na którym grają w piłkę, biegają itd.
Ludzie biegają dla zdrowia, więc i żyją dłużej.
Pewnie dlatego też przywożą zwykle około 30-40 medali z IO.
Nawet takie małe Węgry wracają z 19 medalami (6 złotych).